گفتگوی برجامی اتحادیه اروپا و عمان

به گزارش دکتر برای تو، ایرنا نوشت:معاون دبیر کل سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست کمیسیون مشترک برجام را برعهده دارد در حاشیه پنجمین دور مذاکرات درباره احیای این توافق با شیخ خلیفه بن علی الحارثی معاون سیاسی وزارت امور خارجه عمان درباره ایران گفت وگو کرد.

گفتگوی برجامی اتحادیه اروپا و عمان

با تور عمان ارزان قیمت از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

انریکه مورا روز سه شنبه در توئیتی مذاکرات با طرف عمانی را که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید جامع و مورد علاقه دو طرف توصیف کرد. روابط دوجانبه و تحولات خاورمیانه به ویژه مذاکرات وین درباره برجام از محورهای اصلی گفت وگوهای دو طرف عنوان شده است.

این درحالیست که دیپلمات های ارشد کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمده اند تا این توافق (برجام) را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا نمایند. دور پنجم مذاکرات برجام روز سه شنبه با از سرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام شروع شده است.

برداشت قریب به اتفاق قدرت های جهانی از ماحصل مذاکرات وین حاکیست که پیشرفت قابل توجهی در گفت وگوها به دست آمده و حصول به توافق نهایی در دسترس است.

توافق هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5 و اتحادیه اروپا در سال 1394 به امضا رسید و به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شد. اما دونالد ترامپ در 18 اردیبهشت 1397 به طور یکجانبه به مشارکت آمریکا در این توافق سرانجام داد و تروریسم مالی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

رییس جمهوری جدید آمریکا جو بایدن، بازگشت به برجام را مشروط دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده نموده و از آن خارج شده است، وعده داده در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران هم اعلام نموده است که در صورت لغو تمام تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند گردد، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 خرداد 1400 بروزرسانی: 17 خرداد 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1653

به "گفتگوی برجامی اتحادیه اروپا و عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی برجامی اتحادیه اروپا و عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید