وزیر خزانه داری آمریکا: ایران شروط ضروری را اجرا کند، تحریم ها خاتمه می یابند

به گزارش دکتر برای تو، وزیر خزانه داری آمریکا در کنفرانس مجمع دوحه ضمن تکرار اتهام زنی های بی سند علیه تهران گفت، اگر ایران شروط لازم را اجرا کند، همه تحریم های این کشور رفع می شوند.

وزیر خزانه داری آمریکا: ایران شروط ضروری را اجرا کند، تحریم ها خاتمه می یابند

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، استیو منوشین وزیر خزانه داری آمریکا که وزارتخانه تحت امر او مسوول اعمال تحریم های غیرقانونی واشنگتن علیه تهران است، طی سخنرانی روز شنبه (دیروز) در یک کنفرانس به میزبانی قطر شرط و شروط دولت آمریکا درباره رفع تحریم های ایران را تکرار کرده است.

به نوشته رویترز، با گذشت حدود یک سال و هفت ماه از درخواست 12 گانه مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا از ایران پس از خروج غیرقانونی از برجام، وزیر خزانه داری آمریکا در یک کنفرانس به میزبانی پایتخت قطر بار دیگر به سراغ شروط درخواستی واشنگتن رفته است.

وزیر خزانه داری آمریکا در کنفرانس مجمع دوحه درباره مسائل مختلفی به ویژه مواضع آمریکا در قبال ایران، سوء استفاده واشنگتن از دلار و تحریم ها اشاره کرد.

منوشین در این سخنرانی با اشاره به طرح دولت دونالد ترامپ برای استقرار 14 هزار نظامی آمریکایی در عربستان سعودی مدعی شد، این طرح صرفا یک طرح دفاعی است.

مقام های آمریکایی پیش از این مدعی شده بودند که اعزام نظامی به عربستان سعودی برای مقابله با تهدیدات ایران است و رئیس جمهور آمریکا هم با لحنی توهین آمیز گفته بود که سعودی ها به واشنگتن برای انجام این کار پول می دهند.

وزیر خزانه داری آمریکا در بخشی از این کنفرانس مدعی شد، هر وقت ایران شروط لازم را انجام دهد، ایالات متحده به همه تحریم های خود علیه این کشور سرانجام خواهد داد.

منوشین هر چند در این نشست اشاره دقیقی به شروط لازم مد نظر دولت آمریکا برای سرانجام دادن تحریم های ایران نکرده است اما پیش از او وزیر خارجه دولت ترامپ طی سخنرانی 31 اردیبهشت ماه 1397 به درخواست های 12 گانه واشنگتن از تهران اشاره کرده بود (جزئیات بیشتر).

وزیر خزانه داری دولت ترامپ در ادامه این نشست بار دیگر اتهام زنی های بی سند آمریکایی ها و سعودی ها علیه ایران درباره حمله 23 شهریورماه امسال یمنی ها به تاسیسات آرامکو را تکرار کرد؛ حمله ای که سخنگوی نیروهای مسلح یمن مسوولیت انجام آن را برعهده گرفته است.

این مقام آمریکایی در بخش دیگری از این نشست، به تعریف و تمجید از مواضع دولت ترامپ علیه ایران و کره شاقتصادی پرداخت و از اتکای واشنگتن به فشارهای اقتصادی و تحریم ها دفاع کرده است.

وی شرح داد: دلیل اینکه ما داریم از تحریم ها استفاده می کنیم آن است که (استفاده از تحریم ها) جایگزین مهمی برای درگیری های نظامی در جهان است و به نظر من، (مواضع واشنگتن) موثر واقع شده است خواه درباره کره شاقتصادی، خواه درباره ایران یا دیگر جاهای جهان.

منوشین همچنین در بخشی از این کنفرانس با سوالی درباره احتمال از دست رفتن غلبه دلار بر مبادلات پولی جهان به دلیل سوءاستفاده مکرر آمریکا از این ارز روبرو شد.

وزیر خزانه داری آمریکا در پاسخ به این سوال گفت: بگذارید صراحتا این را بگویم که ما از دلار آمریکا به عنوان سلاح استفاده نمی کنیم. دلار قدرتمند است چرا که اقتصاد آمریکا قوی است و مردم (جهان) می خواهند دلار در اختیار داشته باشند به همین دلیل ما مسوولیتمان را در موضوع تحریم ها بسیار جدی می گیریم و من شخصا روی تک تک تحریم هایی که ما اعمال می کنیم را امضا می کنیم.

انکار منوشین درباره سوءاستفاده از دلار به عنوان سلاح در جهان در شرایطی مطرح شده که پیش از این مقام های ارشد کشورهای جهان از قبیل رئیس جمهور روسیه درباره تبعات استفاده از دلار به عنوان سلاح شدیدا هشدار داده اند (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 611

به "وزیر خزانه داری آمریکا: ایران شروط ضروری را اجرا کند، تحریم ها خاتمه می یابند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خزانه داری آمریکا: ایران شروط ضروری را اجرا کند، تحریم ها خاتمه می یابند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید