تاکید ظریف بر مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا ، انتقاد لاوروف از عملکرد آمریکا و اروپا در برجام

به گزارش دکتر برای تو، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران خواهان همکاری همه کشورها برای مقابله با یکجانبه گرایی گسترده آمریکا در دنیا شد.

تاکید ظریف بر مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا ، انتقاد لاوروف از عملکرد آمریکا و اروپا در برجام

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف با بیان این مطلب اضافه کرد: دولت آمریکا کوشش می نماید منویات خود را به دیگر کشورها تحمیل کند و روسیه و ایران مقابله با این رویکرد را در قالب برجام و سایر حوزه ها انجام دادند.

وی گفت: موضع کشورهای اروپایی اگر چه از نظر سیاسی عموما از برجام حمایت نموده اند اما از نظر عملی اقدامی برای مقابله با تحریم های آمریکا و همینطور برای اجرای تعهدات خودشان ننموده اند. ظریف گفت: ایران و روسیه در مورد اینکه اروپا باید تعهدات خود را اجرا کند هم نظر هستند و این نظر در کمیسیون مشترک به شرکای اروپایی (اتحادیه اروپا) در برجام اعلام شده است. وی ادامه داد: در زمینه منطقه ما دو طرح شبیه به هم در مورد امنیت خلیج فارس داریم که مبنای آن بر همکاری و گفت و گو پایدار است نه اینکه به دنبال امنیت به وسیله مقابله، تهدید و توصل به زور باشیم و امیدواریم با مشارکت یکدیگر دو طرح را گسترش دهیم و سایر کشورها را برای پیوستن به این طرح تشویق کنیم.

ظریف اعلام نمود: زمینه های همکاری میان دو کشور فراوان است و ما از گسترش روابط دو ملت و گسترش توریسم حمایت می کنیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما امروز در مورد مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو کردیم، روابط دوجانبه به صورت گسترده در تمامی زمینه ها در حال گسترش است ضمن اینکه زمینه های متعددی برای گسترش روابط وجود دارد که اتحادیه مالی اوراسیا، استفاده از ارزهای ملی در تجارت برای خارج شدن از وابستگی به دلار آمریکا و همکاری در مورد توسعه فناوری، حوزه های مختلف انرژی از جمله آنها است.

ظریف گفت: حوزه های متعددی وجود دارد که نه تنها دو جانبه بلکه به صورت سه جانبه و با مشارکت دیگر کشورها همچون جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ترکیه دنبال می شود.

وزیر امور خارجه ایران گفت: همکاری های چند جانبه دو کشور را بیش از پیش به یکدیگر پیوند می دهد به طوری که روابط امروز دو کشور در بهترین دوران تاریخی خود واقع شده است. وی با اشاره به همکاری منطقه ای ایران و روسیه گفت: ما همکاری های خوبی برای خاتمه دادن به مسائل و دردهای مردم سوریه با هم داریم که به فرایند آستانه منجر شد که در پی آن تنش در این کشور کاهش یافت.

ظریف گفت: امروز در پی همکاری های سه جانبه ما(ایران، روسیه و ترکیه) توانسته ایم اولین فرایند سیاسی را بعد از چندین سال جنگ در سوریه شروع کنیم. وزیر امور خارجه ادامه داد: کمیته قانون اساسی سوریه بسیار مهم است و ما امیدواریم طرفین این کمیته بتوانند کار را با جدیت پیش ببرند ایران و روسیه در این زمینه کوشش های زیادی کردند و همراه با شریک ما ترکیه به این کوشش ها ادامه خواهیم داد.

ظریف به اوضاع در ادلب در شمال غربی سوریه نیز اشاره نمود و گفت: شرایط در ادلب شنماینده است و ضروری است همکاری ها در زمینه آرامش در ادلب و خاتمه دادن به حضور تروریست ها ادامه پیدا کند؛ ما در این زمینه با روسیه و ترکیه همکاری می کنیم.

  • لاوروف: برجام به دلیل اقدامات آمریکا و اروپا در معرض فروپاشی است

وزیر امور خارجه روسیه هم در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمدجواد ظریف، اقدامات آمریکا در برجام را مغایر و متناقض همه اصول و معیارهای بین المللی دانست و گفت: برجام به دلیل اقدامات آمریکا و فعالیت های غیرمستمر اتحادیه اروپا در معرض فروپاشی واقع شده است.

سرگئی لاوروف گفت: آمریکا کشورهای دیگر را وادار می نماید که تعهدات خود در چارچوب برجام را اجرا ننمایند و در همین حال اصرار دارد که ایران 100 درصد تعهدات داوطلبانه خود در این توافق بین المللی را اجرا کند.

وی توضیح داد: برجام در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تایید شده و لازم الاجرا است. وزیر خارجه روسیه گفت: ما از شرکای غربی می خواهیم واقعیت موجود در مورد برجام را بپذیرند. به گفته لاوروف، برجام بخاطر اقدامات آمریکا و اقدامات غیرمستمر اتحادیه اروپا در معرض فروپاشی واقع شده است.

وی ادامه داد: بر اثر سیاست های غیرسازنده واشنگتن که همچنان ادامه دارد، دستاورد مهم دیپلماسی بین المللی یعنی برجام در معرض نابودی قرار گرفته است. متاسفانه شاهد اقدامات غیرمستمر شرکای اروپایی هستیم که بطور کامل به تعهدات خود در برجام عمل نمی نمایند.

لاوروف در بخش دیگری در نشست خبری گفت: یا آمریکا کاملا به تعهدات خود در برجام عمل می نماید و ایران نیز به تعهدات برعهده گرفته در این توافق بازمی شود که این راهکار ایده آل است. یا اینکه باید پذیرفت که شرکای غربی برای اجرای تعهدات بین المللی خود آماده نیستند و در آن صورت برجام باید توافق غیرمعتبر شناخته شود.

وی ادامه داد: در همین حال تعهدهای بین المللی ازجمله توافقنامه پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی و توافق عدم انتشار سلاح های کشتار جمعی معتبر خواهد بود. لاوروف در بخش دیگر از سخنانش اظهار کرد که برجام دستاورد مهم دیپلماتیک و ابتکار برای جلوگیری از انتشار سلاح کشتار جمعی محسوب می شود. وی اضافه کرد: از پیشنهاد امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در مورد برجام حمایت کردیم و از پیشنهاد همسایه ما ژاپن برای حفظ برجام استقبال می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با بیان اینکه آمریکا کوشش می نماید گفت وگوها در مورد برجام را به نفع خود دنبال کند، ادامه داد: ما کوشش می کنیم ما سعی می کنیم که راهکاری پیدا شود که رضایت شرکای ایرانی را جلب کند و برای بقیه طرف ها هم قابل قبول باشد. وی اضافه کرد: همه پیشنهادات درباره حمایت از برجام بر روی میز واقع شده است و ما تاکید داریم که همه شرکت نمایندگان در این توافق به تعهدات خود عمل نمایند.

لاوروف ادامه داد: روسیه و ایران خواستار کوشش کشورها برای تامین ثبات و امنیت منطقه هستند.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو طرح برای تامین امنیت خلیج فارس را ارئه نموده است، اظهار کرد: ایران نیز طرح صلح هرمز را پیشنهاد نموده و امروز در مورد اجرای این طرح ها و گفت وگوها برای آرامش منطقه گفتگو کردیم. وزیر خارجه روسیه گفت: ما اتفاق نظر داریم که شروع بکار کمیته قانون اساسی سوریه یکی از نتایج مهم مذاکرات در فرمت آستانه است. وی اضافه کرد: ما توافق کردیم که به همکاریها در فرمت استانه که در چارچوب آن روسیه، ایران و ترکیه مشارکت دارند ادامه دهیم. لاوروف اعلام نمود که در ملاقات امروز برنامه زمانی ملاقاتها در فرمت آستانه آنالیز شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 617

به "تاکید ظریف بر مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا ، انتقاد لاوروف از عملکرد آمریکا و اروپا در برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید ظریف بر مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا ، انتقاد لاوروف از عملکرد آمریکا و اروپا در برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید