مذاکره مجدد به هیچ وجه شدنی نیست

به گزارش دکتر برای تو، نشست غیررسمی وزاری خارجه ایران و گروه 1+4 روز گذشته در حالی برگزار گردید که وزیر امور خارجه ایران به اتحادیه اروپا و به ویژه سه کشور اروپایی هشدار داد که این آخرین شانس آنها برای نجات برجام است.

مذاکره مجدد به هیچ وجه شدنی نیست

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، روز دوشنبه اول دی ماه نشست غیررسمی وزرای خارجه عضو برجام به همراه جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و پس از توافق اخیر کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان به صورت مجازی برگزار گردید و در سرانجام این نشست که حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید بیانیه ای مشترک صادر شد.

در این نشست محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف، ژان ایو لودریان، وانگ یی، دومینیک راب و هایکو ماس وزرای خارجه ایران، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس و آلمان و همچنین جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور داشتند. سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و بهزاد صابری مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه نیز به همراه ظریف در این نشست شرکت نموده بودند.

این نشست به فاصله چند روز بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه های کشورهای عضو برجام برگزار گردید. در نشست معاونان که روز چهارشنبه 26 آذر ماه به صورت مجازی برگزار گردید طرفین توافق کردند که وزرا هم نشستی غیررسمی و مجازی در اول دی ماه برگزار نمایند.

پیش از این نشست سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که این نشست به موضوعات خاص ویژه برجامی به صورت خاص تمرکز نخواهد داشت و بیشتر مجموعه تحولاتی مورد گفت وگو قرار می گیرد که طی چند ماه گذشته رخ داده است.

بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز قبل از این نشست هدف از تشکیل آن را تأکید مجدد طرفین بر لزوم حفظ برجام توصیف کرد.

به گزارش فارس، حاضران در این نشست ضمن تاکید دوباره بر تعهدشان برای حفظ توافق، تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف­ ها و پرداختن به چالش ­های کنونی اجرای [برجام]، از جمله در زمینه عدم­ اشاعه هسته­ ای و تعهدات برطرف تحریمی را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

وزرا بر اهمیت نقش آژانس به عنوان تنها سازمان بین­ المللی مستقل و بی­طرف که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم­ اشاعه هسته­ ای ذیل برجام نظارت و آنها را راستی­ آزمایی کند و اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید نمودند.

حاضران در این نشست عنوان کردند که برجام، که توسط قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان به عنوان عنصری کلیدی در نظام عدم­ اشاعه هسته­ ای جهانی و یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد و بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید نموده و گفتند که قطعنامه 2231 همچنان کاملا لازم الاجرا است.

وزرای خارجه ایران، آلمان، فرانسه، روسیه، چین و فرانسه به همراه بورل توافق کردند که به گفت وگو برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف­ ها ادامه دهند. آنها دورنمای یک بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک کوشش مشترک تاکید داشتند.

پس از نشست نیز شاهد اظهارنظرهای بعضی از وزرای خارجه بودیم.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان (+) پس از نشست گروه 1+4 و ایران، بدون اشاره به تعهدات اروپا در قبال جمهوری اسلامی ایران، از تهران خواست تا فرصت برای نجات برجام را از دست ندهد.

وزیر خارجه آلمان سپس از ایران خواست تا از هرگونه گام های تاکتیکی که شرایط را برای جو بایدن به منظور لغو تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام سخت می نماید، بپرهیزد و با تأکید بر لزوم همکاری ایران برای حفظ برجام، ادامه داد: به منظور امکانپذیر شدن روابط حسنه با آمریکا در دوران (ریاست جمهوری) بایدن، نباید دیگر شاهد نمایش های تاکتیکی این چنینی باشیم که اخیراً بارها شاهد آن بوده ایم. این فرصت که آخرین شانس است، نباید از دست برود.

هایکو ماس همچنین به نصب سانتریفیوژ های پیشرفته در نطنز واکنش نشان داد و آن را نشانه ای از عدم پایبندی به تعهدات برجامی توصیف کرد و گفت: اقدامات ایران در نطنز نشانه ای از عدم پایبندی ایران (به تعهدات برجامی) است و باید ایران نقض تعهداتش را متوقف نموده و به توافق هسته ای بازگردد.

دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس نیز پس از این نشست در اظهاراتی توسعه برنامه هسته ای ایران را مانع پیشرفت احتمالی در ارتباط با برجام در سال 2021 خواند و در توئیتی در این زمینه نوشت: امروز با اعضای برجام ملاقات داشتم و در این ملاقات به وضوح روشن کردم که ایران نباید توسعه برنامه هسته ای خود را که اخیرا گفت، اجرایی کند. انجام چنین کاری فرصت های پیشرفت را که امیدواریم در سال 2021 شاهد آن باشیم، تضعیف می نماید.

وانگ یی وزیر خارجه چین هم در این نشست علت کاهش تعهدات برجامی ایران را خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای و سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه کشورمان خواند و اضافه نمود: شرایط هسته ای ایران با توجه به تصمیم جو بایدن برای بازگرداندن آمریکا به برجام، به نقطه حساسی رسیده است، با این وجود ایالات متحده در عین حال در حال افزایش فشار بر ایران است.

وزیر خارجه چین تاکید نمود: طرف آمریکایی باید با بازگشت به برجام، تحریم ها علیه ایران و نهادها و طرف های ثالث را لغو کند. بر این اساس، ایران هم باید به تعهداتش در برجام بازگردد.چین پیشنهاد می نماید که طرف های برجام رایزنی هایی را درباره این موضوع در اسرع وقت داشته باشند تا فرایند بازگشت آمریکا به توافق شروع گردد.

علاوه بر این، سخنگوی وزارت خارجه چین هم در اظهاراتی ابراز امیدواری کرد که وزرای خارجه طرفین برجام بتوانند اقداماتی را برای حفظ و اجرای توافق هسته ای و قطعنامه 2231 صورت دهند.

در همین زمینه نیز محمدجواد ظریف دوشنبه شب چند رشته توئیت منتشر کرد و نوشت: در نشست وزرای اعضاء باقی مانده در برجام، بر این نکات تاکید نمودم:

1- این آخرین شانس اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی برای نجات برجام است؛

2- آمار روابط تجاری ایران و اروپا در سال های 2019-2014 ثابت می نماید که اتحادیه و سه کشور اروپایی عضو برجام به صورت جدی تعهدات برجامی خود را نقض نموده اند؛

3- سه کشور اروپایی عضو برجام، در آسیب جدی که به ایرانیان وارد شده، شریک ایالات متحده هستند.

4- زمان بندی های مندرج در برجام از خود توافق جدا ناپذیر هستند. مذاکره مجدد به هیچ وجه شدنی نیست.

5- سلاح ها و بحران های منطقه ما، عمدتا از ایالات متحده و سه کشور اروپایی عضو برجام وارد شده اند. در عین حال، ما به صورت دست جمعی تصمیم گرفتیم که این موضوعات را از برجام مستثنی کنیم.

6- دموکراسی ها نمی توانند از ایران درخواست نمایند تا مصوبه مجلس را نقض کند.

و آخرین موضوع مهم:

7- همه باید به اجرای موثر برجام برگردند. هرگاه آمریکا و سه کشور اروپایی وظایف خود [ذیل برجام] را انجام دهند، ایران بلافاصله اقدامات ترمیمی خود که در پاسخ به خروج غیرقانونی ایالات متحده و نقض های آشکار سه کشور اروپایی صورت گرفته بود را بازخواهد گردانید. مردم ایران باید اثرات برطرف تحریم ها را احساس نمایند.

وزارت امور خارجه روسیه هم دوشنبه شب در بیانیه ای درباره این نشست گفت: معتقدیم که بازگشت ایالات متحده به برجام باید بدون هیچ پیش شرطی باشد. شرکای ما و ما آماده همکاری محسوس در این زمینه بوده و آماده هستیم تا به آمریکایی ها یاری کنیم در راستا درست قدم بگذارند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هم در این نشست نیز گفت که امیدوار است نه تنها حاضران کنونی در برجام، بلکه واشنگتن پایبندی به تمامی تعهدات ذیل برجام را مد نظر داشته باشند.

وی تاکید نمود که پایبندی آمریکا به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد یک مورد انتخابی نیست، بلکه یک وظیفه است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1420

به "مذاکره مجدد به هیچ وجه شدنی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره مجدد به هیچ وجه شدنی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید