چند راه چاره برای مراقبت از سالمندان در برابر کووید 19

به گزارش دکتر برای تو، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه آلودگی یک سالمند مبتلابه کرونا در مرکز نگهداری از سالمندان می تواند منجر به آلودگی شمار زیادی از ساکنین، کارکنان و ملاقات کنندگان شود، گفت: پیشگیری، غربالگری و شناسایی سریع مبتلایان و اجرای محدودیت هایی نظیر ملاقات و تماس های فیزیکی غیرضروری حیاتی است.

چند راه چاره برای مراقبت از سالمندان در برابر کووید 19

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری با اشاره به مطالعات انجام شده در کشورهای مختلف در این رابطه اظهار کرد: تحقیقات نشان می دهد که سالمندان بیش از سایر گروه های سنی در معرض خطر ابتلای شدید و مرگ ناشی از ویروس کووید 19 هستند.

وی با اشاره به این که متوسط سن فوت شدگان کرونا در کشور ما نیز بالاتر از 60 سال است، افزود: مطالعه ای در ایالات متحده نشان داد که بیش از 80 درصد مرگ ومیر در بین افراد 60 ساله و بالاتر رخ داده و بیشترین درصد پیامدهای شدید در بین افراد 85 ساله مشاهده شده است.

سوری با بیان اینکه فاصله گذاری اجتماعی برای همه سنین توصیه می شود ولی سالمندان بالای 60 سال به دلیل خطر ابتلای بالا و بخصوص سالمندان مبتلای مسن تر به دلیل مرگ ومیر بالا نیاز به مراقبت ها و توجهات خاص دارند، گفت: از طرفی نیز ممکن است فاصله گذاری اجتماعی و یا قرنطینه به ویژه در افراد سالمند سبب بروز مسائل روانی و شدت یافتن بیماری های مزمن آن ها شود.

این استاد اپیدمیولوژی اظهارکرد: بسیاری ازسالمندان نیز از بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا، دیابت یا بیماری های قلبی عروقی رنج می برند و به طورمعمول و به صورت دوره ای تحت حمایت مراقبت های بهداشتی درمانی هستند که اپیدمی کووید 19 به خصوص در این گروه سبب اختلال در دسترسی به خدمات می شود. بنابراین برای این افراد هرچه سریع تر باید سیستم مراقبتی جایگزین مناسب در نظر گرفته شود تا از بروز عواقب بعدی در آن ها پیشگیری شود.

سوری با بیان اینکه به حداقل رساندن نیاز به خروج از منزل در سالمندان نکته ای اساسی است، توضیح داد: سالمندان باید منابع کافی از مواد غذایی فاسد نشدنی را در دسترس داشته باشند و داروهای لازم برای حداقل 30 روز خود را تهیه کنند تا نیاز نباشد از منزل خارج شوند. آن ها باید از مسافرت های غیرضروری تا حد امکان خودداری کنند تا خطر قرار دریافت در معرض ویروس کاهش یابد.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای تمهیدات مناسب برای پیشگیری از ورود ویروس کووید 19 به محیط های مستعد گسترش بیماری مانند سرای سالمندان، گفت: به علت وجود افراد مستعد در سرای سالمندان، انتقال و گسترش بیماری کووید 19 در این محیط ها به سرعت صورت می گیرد. بنابراین اجرای غربالگری علامتی و سیاست های محدودکننده برای ملاقات کنندگان و کارکنان غیرضروری، اجرای غربالگری کارکنان، پایش علامتی ساکنان سرای سالمندان، فاصله گذاری اجتماعی شامل محدود کردن رفت وآمد ساکنین و فعالیت های گروهی همین طور آموزش کارکنان جهت کنترل آلودگی و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی و رفع کمبود تجهیزات حفاظتی از نکات اساسی است.

وی ادامه داد: مطالعه ای نشان داد که آلودگی یک نفر از سالمندان مقیم یک مرکز نگهداری سالمندان، منجر به آلودگی 129 نفر شامل ساکنین، کارکنان و ملاقات کنندگان و فوت 23 نفر شد. لذا پیشگیری، غربالگری و شناسایی سریع مبتلایان و اجرای محدودیت هایی نظیر ملاقات و تماس های فیزیکی غیرضروری حیاتی هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: با توجه به میزان بالای ابتلا، گسترش و مرگ ومیر افراد مسن که اغلب بیماری های زمینه ای نیز دارند، پیش بینی و اجرای تمهیدات مناسب جهت جلوگیری از ابتلا، تشخیص سریع و مراقبت مناسب در محیط هایی نظیر سرای سالمندان لازم است. همچنین رعایت نکات بهداشتی و محافظتی، سالمندانی که توسط پرستار یا اعضای خانواده در منزل نگهداری می شوند، الزامی است.

سوری با بیان اینکه متاسفانه اغلب پرستاران سالمندان آموزش کافی ندیده اند، گفت: در شرایط اپیدمی درصورتی که پرستاران برای مراقبت صحیح از سالمند توانمند نشوند، می توانند ناخواسته موجب ابتلا یا مرگ سالمند شوند. پرستاران سالمندان علاوه برای تقویت اقدامات بهداشت فردی مانند استفاده از ماسک بخصوص در زمان ارائه خدمات به سالمند، شستن مرتب دست ها با مواد ضدعفونی کننده و پرهیز از مواجهه با سایر افراد و حضور در اجتماعات یا تماس با افراد مبتلا یا محتمل، باید برای محافظت از سالمند تحت نظر خود در برابر کووید 19 تلاش کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه توصیه کرد: تا حد امکان تماس سایرین با سالمندان را به حداقل ممکن رسانید و ملاقات اقوام از سالمند بخصوص به صورت تجمعی را تاجائیکه ممکن است کم کنید. همچنین لازم است مرتباً علائم بالینی و پیش آگهی کرونا در این افراد مانند اندازه گیری تب، غلظت اکسیژن موجود در خون، مسائل تنفسی و مانند این ها در سالمندان چک شود.

وی ادامه داد: مراکز بهداشتی درمانی و سایر مراکز خدماتی مانند بهزیستی نیز می توانند با تحت پوشش قرار دادن فعال سالمندان نیازمند به این خدمات، با تماس و مراجعه با آن ها در به حداقل رساندن بار بیماری در میان سالمندان نقش مهمی داشته باشند. حتی نیروهای داوطلب و آموزش دیده محلی با سازمان دهی مناسب می توانند برخی خدمات معمول یا مایحتاج سالمندان را تهیه و به دست آن ها برسانند تا مجبور به خروج از خانه نشوند.

سوری در مورد سالمندانی که امکان حضور در جامعه را دارند و ناچار به تامین مایحتاج خودشان هستند نیز توضیح داد: لازم است سوپرمارکت ها، مراکز خدماتی مانند بانک ها، مراکز پلیس +10، درمانگاه ها و مانند آن ارائه خدمات به سالمندان را در اولویت قرار دهند و تسهیلات ویژه ای برای به حداقل رساندن زمان یا حضور در تجمعات ایشان در این مکان ها فراهم آورند. این کار می تواند شامل اختصاص زمان ویژه ای برای خرید یا ارائه خدمات به سالمندان و کم کردن خطر سرایت به آنها باشد.

این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه اظهار کرد: متاسفانه تعداد قابل توجهی از قربانیان کووید 19 را کارکنان بهداشتی درمانی بخصوص سالمندان این گروه تشکیل می دهند. مطالعات نشان می دهد که حتی در کادر پزشکی بهتر است سالمندان در خط اول مواجهه با بیماریان کرونایی قرار نگیرند و تا حد امکان از کارکنان جوان تر استفاده شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1052

به "چند راه چاره برای مراقبت از سالمندان در برابر کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند راه چاره برای مراقبت از سالمندان در برابر کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید