جزئیات فعالیت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد

به گزارش دکتر برای تو، معاونت آموزشی وزارت بهداشت جزئیات امورات آموزشی، برگزاری کلاس هاو فعالیت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال 99 را گفت.

جزئیات فعالیت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد

به گزارش گروه دانشگاه دکتر برای تو،طبق اعلام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، فعالیت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تا 30 فروردین همانند سایر مراکز دولتی استمرار دارد، ولی ضرورتی به حضور دانشجویان جهت ارائه آموزش های حضوری نبوده و دروس به صورت مجازی ارائه می گردد.

سایر مصوبات به توضیح زیر است:

1- در این مدت در صورتیکه دانشجویان مقطع دکتری تخصصی و دانشجویان کارشناسی ارشد احتیاج به حضور در آزمایشگاه برای انجام کار خاتمه نامه خود داشته باشند دانشگاه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان حضور ایشان را فراهم آورند. از تاریخ 30 فروردین به بعد ایشان می توانند با تمهیداتی که از سوی دانشگاه ها به عمل می آید بر اساس برنامه ریزی گروه آموزشی تحصیلات خود را در دانشگاه ها ادامه دهند.

2- حضور دستیاران، این ترن ها و دانشجویان سایر رشته ها از جمله پرستاری و ... که در مرحله کارورزی هستند و حضور آن ها برای ارائه خدمات لازم است باید طبق برنامه اعلام شده صورت پذیرد.

3- در خصوص ارائه آموزش های حضوری برای بعد از 30 فروردین با توجه به شرایط پیش رو تصمیم گیری و اعلام خواهد شد. با توجه به تاخیر پیش آمده در برگزاری کلاس هایی که احتیاج به حضور دانشجو است پس از آغاز برگزاری کلاس ها به صورت حضوری، برای جبران برگزاری کلاس های مذکور ترم جاری تا زمان برگزاری کامل کلاس ها و جبران عقب ماندگی تمدید و سپس آزمون خاتمه ترم برگزار خواهد شد. زمان خاتمه ترم تحصیلی بر اساس زمان آغاز ارائه دروس به صورت حضوری، مشخص می گردد.

4- وظایف و اختیارات کمیته منطقه ای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی برای موارد زیر صرفاً برای نیمسال جاری به کمیسیون آنالیز موراد خاص دانشگاه ها واگذار می گردد:

الف) رسیدگی به پرونده تحصیلی دانشجویانی که به دلیل مردودی در آزمون های جامع (دکتری عمومی و دکتری تخصصی) در معرض اخراج قرار گرفته اند و تصمیم گیری جهت صدور مجوز شرکت مجدد در آزمون های مذکور صرفاً برای یک نوبت.

ب) رسیدگی به پرونده تحصیلی دانشجویانی که به دلیل ترک تحصیل اخراج شده اند. (حداکثر تا 2 سال)

ج) تصمیم گیری در خصوص اعطای حداکثر تا یکسال مرخصی بدون احتساب در سنوات برای آن دسته از دانشجویان که به دلیل بیماری حاد یا مزمن غیبت داشته اند.

5- امکان حذف یک یا چند درس، بدون توجه به لزوم رعایت حداقل واحد های انتخابی در هر نیمسال وجود داشته و در صورتیکه دانشجو متقاضی حذف ترم تحصیلی و استفاده از مرخصی تحصیلی باشد صرفاً این ترم در سقف سنوات مجاز تحصیلی دانشجو محسوب نمی گردد.

6- در صورت لزوم و با تشخیص معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه افزایش یک نیمسال به سقف سنوات ارفاقی دانشجویانی که به دلیل حذف واحد های درسی یا عدم امکان برخورداری از کلاس های حضوری یا غیر حضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از خاتمه نامه و رساله با کمبود سنوات مجاز روبرو شده اند، مجاز است.

7- درصورتی که محدودیت های زمانی و مکانی حاکم بر نیمسال جاری فراغت از تحصیل دانشجویانی را با تاخیر روبرو سازد، در نیمسال آینده به جبران فرصت از دست رفته امکان برخورداری از دروس معرفی به استاد تا دو برابر (دو درس) قابل افزایش است.

8- در خصوص دانشجویان شهریه پرداز، دانشگاه ها تسهیلات لازم جهت تقسیط، تخفیف، حذف جریمه دیرکرد و یا معافیت از شهریه با نظر هیات امنای دانشگاه را مدنظر داشته باشند.

9- برای آن دسته از دانشجویان که پیش از بروز شرایط فعلی به تایید استاد راهنما و مدیر گروه مربوطه، آمادگی دفاع از خاتمه نامه یا رساله کارشناسی ارشد، دکتری عمومی و تخصصی یا PhD را داشته اند، اما به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع بیماری کرونا، جلسه دفاع آن ها برگزار نشده است، با توجه به اهمیت و حساسیت تاریخ دانش آموختگی در اسرع وقت نسبت به برگزاری جلسه دفاع تحت نظارت معاونت آموزشی یا معاونت تحقیقات دانشگاه به روش الکترونیکی، حضوری، یا نیمه حضوری با مراعات همه الزامات بهداشتی و ضوابط اقدام گردد.

10- اخذ تا 26 واحد در ترم آینده جهت فراغت از تحصیل دانشجویان (به دلیل حذف ترم تابستان) امکان پذیر است.

11- در خصوص آزمون های مختلف با توجه به اینکه در اردیبهشت ماه هیچگونه آزمونی برگزار نخواهد شد لذا برای برگزاری آزمون ها از خردادماه به بعد نیز در هفته های آینده بسته به شرایط کلی کشور تصمیم گیری و حداقل یک ماه قبل از آزمون اطلاع رسانی خواهد شد.

12- پیشنهاد می گردد با توجه به ضرورت کاهش جابجایی دانشجویان و همچنین اهمیت کاهش حضور دانشجویان در خوابگاه ها حتی در صورت فروکش کردن بیماری کرونا با توجه به نامه وزیر بهداشت، دانشگاه ها به نحو مقتضی امکان میهمانی و یا صرفاً حضور دانشجویان در کلاس های درسی و کارآموزی در بخش های بالینی (به غیر از کارورزی) در دانشگاه محل اقامت دانشجو را فراهم آورد.

تا در صورت تقاضای دانشجو با ارائه کارت دانشجویی و تکمیل تعهدنامه تهیه شده توسط دانشگاه پذیرنده دانشجو مبنی بر اینکه گذراندن دوره آموزشی محدود هیچگونه حقی را برای دانشجو در خصوص ادامه تحصیل در این دانشگاه ایجاد نکرده و دانشجو نمی تواند در امتحان خاتمه ترم در این دانشگاه شرکت کند را فراهم آورده و صرفاً گواهی شرکت در کلاس یا انجام کارآموزی برای داوطلب در خاتمه دوره برای به دانشگاه مبدا صادر می گردد و دانشجو ملزم به شرکت در آزمون دروس مذکور در دانشگاه مبدا است.

13- در خصوص برگزاری آزمون صلاحیت بالینی برای آن دسته از دانشجویان رشته پزشکی که دوره کارورزی را به اتمام رسانده و برای فراغت از تحصیل منتظر برگزاری آزمون هستند، دانشگاه ها می توانند با نظارت مستقیم دبیرخانه کلان مناطق آمایشی و با هماهنگی شورای آموزش پزشکی عمومی و با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی آزمون را به صورت محدود برای دانشجویانی که اصرار به شرکت در آزمون دارند، برگزار نمایند.

14- در خصوص سایر موارد خاصی که مصداق آن ها در این محور ها مورد اشاره قرار نگرفته، دانشگاه های علوم پزشکی می توانند مراتب را پس از تصویب شورای آموزشی دانشگاه به ستاد معاونت آموزشی وزارت بهداشت ارسال نمایند. ستاد حداکثر یک هفته پس از وصول مصوبات آن را آنالیز و برای اجرا به دانشگاه ابلاغ خواهد نمود. ان دقیق آزمون های دکتری تخصصی پزشکی و کارشناسی ارشد گروه پزشکی متعاقباً اعلام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 10 خرداد 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 930

به "جزئیات فعالیت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات فعالیت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید