سرانه پایین مصرف لبنیات در کشور

به گزارش دکتر برای تو، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم تعلق گرفتن یارانه به زنجیره تامین شیر و لبنیات، نسبت به سرانه مصرف پایین این ماده غذایی ارزشمند ابراز نگرانی کرد.

سرانه پایین مصرف لبنیات در کشور

به گزارش ایسنا، زهرا عبداللهی با اشاره به اینکه سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور ما کم است، گفت: یکی از اقداماتی که می توان برای افزایش مصرف شیر انجام داد، کنترل قیمت ها است تا شیر برای مردم در دسترس باشد و به راحتی بتوانند با پرداخت بهای آن، شیر مصرفی خود را تامین کنند. اقدام دیگر هم فرهنگسازی و آموزش است. متاسفانه برخی افراد ترجیح می دهند نوشابه گازدار بخرند اما برای شیر یا دوغ هزینه نکنند.

وی اضافه نمود: اینکه شیر و لبنیات از نظر اقتصادی در دسترس باشد، بحث و زنجیره پیچیده ای است که باید از مرحله تامین نهاده های دامی، تولید کننده و... فکر شود تا به کارخانه و انتها مصرف کننده و حمایت هایی که باید از او شود، برسیم. کل زنجیزه نیاز به اصلاح دارد تا شیر و لبنیات به قیمت مناسب به مصرف کننده برسد و برای تولید کننده هم صرف اقتصادی تولید وجود داشته باشد. پیشنهاد ما به نام وزارت بهداشت تعلق یارانه به شیر و لبنیات است؛ البته باید فکر کنند در چه مرحله ای از این زنجیره این یارانه تزریق شود تا نهایتا لبنیات با قیمت مناسب به مردم برسد.

او در ادامه تاکید کرد: مصرف لبنیات کمتر از میزان اعلام شده، سبب پوکی استخوان می شود. از طرفی شیر برای رشد بچه ها و نوجوانان ضروری است. لبنیات یک گروه غذایی اصلی است و باید تمهیداتی اندیشیده شود که به راحتی به دست مصرف کننده برسد.

عبداللهی درباره سرانه مصرف لبنیات، بیان کرد: سرانه متوسط مصرف سالانه در کشور ما حدود 70 کیلوگرم است؛ در حالی که میزان توصیه شده جهانی 165 کیلوگرم است. این عدد حتی در کشورهای اروپایی و غربی به 300 کیلوگرم در سال هم می رسد.

وی درباره برنامه شیر مدرسه هم اظهار کرد: این طرح از حدود سال 1380 دو هدف را دنبال می کند؛ اول آنکه بچه ها به مصرف شیر عادت کنند و به نوعی فرهنگسازی شود و دوم اینکه با ارائه شیر در مدرسه، بخشی از نیاز تغذیه ای او برطرف شود. تا قبل از کرونا این طرح برقرار بود، ولی با تعطیلی مدارس، متوقف شد. اکنون انتظار می رود با صحبت هایی که از بازگشایی مدارس می شود اعتبارات لازم این طرح تامین شود تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1801

به "سرانه پایین مصرف لبنیات در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانه پایین مصرف لبنیات در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید