آژانس هیچ موردی درباره پنهانکاری ایران کشف نکرده است

به گزارش دکتر برای تو، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در توییتی بر عدم پنهانکاری ایران در خصوص برنامه هسته ای خود و همچنین تعهد تهران به ان پی تی تاکید کرد.

آژانس هیچ موردی درباره پنهانکاری ایران کشف نکرده است

به گزارش خبرنگاران از فارس، میخائیل اولیانوف کننده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در توییتی بر عدم پنهانکاری تهران در خصوص برنامه هسته ای ایران تاکید کرد و به دو سوءتعبیر پرداخت.

اولیانوف نوشت: دو اشتباه در خصوص حقیقت مسائل. آژانس بین المللی انرژی اتمی کشف نکرده که ایران چیزی را پنهان کرده است. ایران ان پی تی (پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای) را نقض نکرده است. (این دو) دو مورد واضع از سوءتعبیر در خصوص شرایط واقعی امور هستند.

اولیانوف پیش از این در توئیتی به نامه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا واکنش نشان داده بود.

این مقام روس نوشته بود: ایران از کمیسیون مشترک برجام درخواست کرده نگرانی هایش در خصوص اجرای توافق توسط فرانسه، آلمان و انگلیس را از طریق مکانیسم حل اختلاف رفع کند. این سومین بار است که مشارکت کنندگان برجام سعی می کنند ساز و کار حل اختلاف را که فاقد رویه های روشن و مورد توافق است فعال کنند.

در پی اقدام سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در ارائه پیش نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تداوم عدم پایبندی نسبت به تعهدات بین المللی ناشی از برجام و مصوبات کمیسیون مشترک، محمدجواد ظریف روز پنجشنبه طی نامه ای به بورل یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره محتوای این نامه گفت: در نامه وزیر امور خارجه تاکید شده است که هرگونه مداخله در همکاری های پادمانی جاری بین ایران و آژانس مغایر با مفاد برجام بوده و می تواند بر مبانی همکاری های پادمانی موجود تاثیرات منفی داشته باشد.

پیش از این نیز در دو مرحله دیگر موارد عدم پایبندی ایالات متحده و سه کشور اروپایی طبق بند 36 برجام توسط جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون مشترک ارجاع شده بود که با توجه به عدم حل و فصل اختلافات مزبور، منجر به کاهش تعهدات ایران طی پنج گام شد.

سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) اخیرا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند که با 25 رای مثبت در این شورا تصویب شد. در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به تعهدات خود در چارچوب ان پی تی و پروتکل الحاقی کاملا پایبند باشد.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی نیز بعد از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام، گفت این سازمان به فشار بر ایران برای دریافت پاسخ درباره مکان های مورد نظر ادامه می دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1107

به "آژانس هیچ موردی درباره پنهانکاری ایران کشف نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس هیچ موردی درباره پنهانکاری ایران کشف نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید