4 مزیت کتاب خواندن قبل از خواب و راهکارهایی برای ایجاد این عادت

به گزارش دکتر برای تو، کتاب خواندن ما را به سرزمین های دوردست می برد؛ به جایی که با پاهای خودمان نمی توانیم سفر کنیم. کتاب خواندن غیر از یاد دادن چیزهای مختلف، مزیت های متعددی دارد به خصوص اگر آن را به ساعات قبل از خواب موکول کنید. کتاب خواندن قبل از خواب عادت مثبتی است که باعث می شود خواب آرام تری داشته باشید. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید تا در مورد کتاب خواندن قبل از خواب و مزیت هایی که دارد بیشتر بخوانید.

4 مزیت کتاب خواندن قبل از خواب و راهکارهایی برای ایجاد این عادت

چرا باید شب ها کتاب بخوانیم؟

کسانی که به مطالعه علاقه دارند، در هر ساعتی از روز از آن لذت می برند ولی کتاب خواندن قبل از خواب می تواند مزایای بیشتری داشته باشد. این فعالیت آرامش بخش می تواند ساعات قبل از خواب شما را آرام تر کند و با فکری آسوده تر به خواب بروید.

این کار یعنی فاصله گرفتن از شلوغی های دنیای بیرون و پناه بردن به کتاب، باعث آرام کردن فکر پرمشغله ما می شود و باعث می شود که خوابی آرام تر و باکیفیت تر داشته باشیم.

کتاب خواندن قبل از خواب برای بسکمک از افراد ممکن است یک تجربه تازه نباشد. بسکمک از ما در کودکی آن را تجربه کرده ایم یا بزرگ ترها برایمان قبل از خواب کتاب خوانده اند. اما اگر هنوز این تجربه لذت بخش را ندارید، دیر نیست و از همین امشب می توانید شروع کنید.

مزایای کتاب خواندن قبل از خواب

کتاب خواندن می تواند مجذوب کننده و سرگرم کننده باشد ولی مزایای بسیار بیشتری دارد.

این کار به ظاهر ساده می تواند با روش های زیر، مغز و فکر شما را قوی تر و کارآمدتر کند:

 • تقویت همدلی
 • افزایش دایره لغات
 • پیشگیری از زوال شناختی که ناشی از افزایش سن است

بعضی از شواهد منبع مورد اعتماد نشان می دهند که خواندن کتاب می تواند به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید.

غیر از مزایای بالا که با زمان کتاب خواندن در ارتباط نیست، مزیت های زیر به ویژه مربوط به کتاب خواندن قبل از خواب است.

کاهش استرس

اگر نگرانی ها و سایر ناآرامی های عاطفی، برنامه خواب شما را به هم ریخته و دیر به خواب می روید، خواندن کتاب قبل از خواب می تواند تفاوت قابل ملاحظه ای در شرایط فکری شما ایجاد کند. نیم ساعت مطالعه می تواند به میزان انجام یوگا یا تماشای ویدیوهای کمدی برای مدت زمان مشابه، استرس را کاهش دهد.

بهبود کیفیت خواب

در یک تحقیق آنلاین در سال 2021 که از طریق رسانه های اجتماعی انجام شد، از 496 شرکت کننده خواسته شد قبل از خواب در رختخواب کتاب بخوانند و از 496 شرکت کننده دیگر هم خواسته شد قبل از خواب کتابی نخوانند. پس از یک هفته، 42 درصد از کسانی که در گروه مطالعه کنندگان بودند احساس کردند که کیفیت خواب آن ها بهبود یافته است. در مقابل، تنها 28 درصد از افرادی که کتاب نخوانده بودند، خواب بهتری را گزارش کردند.

کاهش مشکل بی خوابی

کم خوابی اگر به صورت دائمی ادامه پیدا کند می تواند تاثیر منفی زیادی بر سلامت جسمی و روحی افراد داشته باشد؛ اما کتاب خواندن قبل از خواب هنگامی که با درمان های بی خوابی همراه شود، می تواند به کاهش برانگیختگی شناختی کمک کند. درواقع می تواند فرایند تحریک زدایی از مغز را قبل از خواب انجام دهد.

افزایش مدت خواب

ممکن است شما مسئله ای برای به خواب رفتن نداشته باشید ولی نتوانید تمام طول شب را راحت بخوابید. اگر هر شب برای مدت کوتاهی قبل از خواب مطالعه کنید می توانید خوابی باکیفیت تر و طولانی تر را تجربه کنید.

بعضی از افراد حتی متوجه می شوند که مطالعه کردن به ایجاد حواس پرتی مثبت از احساسات دردناک یا طاقت فرسا کمک می کند؛ از جمله احساس اضطراب و افسردگی که می تواند خواب را مختل کند. اگر قبل از خواب چیزی متفکرانه یا مجذوب کننده بخوانید، به جای نگرانی ها، تردیدها و احساس درماندگی که اغلب مشخصه اضطراب و افسردگی هستند، حواستان به آنچه می خوانید پرت می شود.

کارشناسان هنوز هیچ مطالعه علمی در مورد اینکه چگونه کتاب خواندن قبل از خواب می تواند به کاهش اضطراب و افسردگی کمک کند، انجام نداده اند. گفته می شود، اگر مطالعه شما را از نگرانی هایتان منحرف می کند و به تقویت آرامش کمک می کند، برای فرار از افکار منفی و داشتن آرامش بیشتر، توصیه می شود حتی اگر تحقیقات علمی، سازوکار آن را نشان نداده باشند.

کتاب خواندن قبل از خواب می تواند راهی موقت برای جلوگیری از گرفتار شدن در هزارتویی از افکار ناراحت کننده باشد، به خصوص زمانی که منتظرید تا درمان های دارویی اثر بگذارند.

کتاب خواندن قبل از خواب برای بچه ها

مطالعه قبل از خواب همان فوایدی را برای بچه ها دارد که برای بزرگسالان دارد و البته دارای بعضی مزایای دیگر هم هست.

کتاب خواندن می تواند بخشی از برنامه روتین قبل از خواب کودک شما را تشکیل دهد. کارشناسان به طور کلی موافق هستند که روتین های قبل از خواب، به طور کلی، باعث سلامت عمومی فکر و بدن می شوند و خواب بهتری را برای فرد به ارمغان می آورند. این عادت مثبت به بچه ها کمک کند که طولانی تر بخوابند. علاوه بر این، آشنا کردن کودک با کتاب از سنین پایین، باعث می شود که تا آخر عمر عاشق کتاب و مطالعه باقی بماند. مطالعه در طول سال های نوجوانی هم مزایای ویژه ای دارد؛ می تواند به تقویت خودشناسی، بهبود عملکرد در مدرسه و ارتقای رشد اجتماعی و فردی نوجوانان منتهی شود.

کتاب الکترونیک در برابر کتاب کاغذی

بسکمک از مردم تجربه کامل کتاب خواندن را ترجیح می دهند؛ اینکه وزن کتاب، بوی کاغذ و جوهر، بافت صفحات را حس کنید و از تک تک آن ها لذت ببرید.

با این حال، بعضی از افراد ممکن است در دست گرفتن کتاب های بزرگ و سنگین را دوست نداشته باشند. به خصوص قبل از خواب شاید دوست نداشته باشید جسم سنگین بلند کنید و بخواهید که راحت تر مطالعه کنید.

با افزایش محبوبیت کتاب خوان های الکترونیکی و برنامه هایی که به شما امکان خواندن کتاب در تلفن های هوشمند و تبلت ها را می دهند، ممکن است برایتان سوال شود که آیا شکل کتابی که می خوانیم هم اهمیت دارد یا خیر. آیا بهتر است که نسخه چاپی را بخوانیم تا از مزایای آن بهره مند شویم؟ یا فقط مطالعه کردن کافی است؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که بهتر است مطالعه در گوشی یا تبلت را به ساعات روز محدود کنید؛ مگر اینکه یک کتابخوان الکترونیکی اختصاصی با صفحه نمایش تک رنگ داشته باشید که نور آبی ساطع نمی کند.

بر اساس تحقیقاتی که سال 2015 اجرا شده است، مطالعه در دستگاه های الکترونیکی ساطع کننده نور، شما را در معرض نور آبی قرار می دهد. این نور محرک مغز است و به دلایل زیر، می تواند باعث اختلال خواب شود:

 • تداخل در تولید ملاتونین بدن
 • کاهش خواب REM
 • به تأخیر انداختن ریتم شبانه روزی شما
 • بیدار نگه داشتن فرد برای مدت طولانی
 • هوشکمک کمتر در ساعات صبح

به عبارت دیگر، کتاب خواندن با تبلت یا گوشی هوشمند ممکن است بر میزان خواب و کیفیت آن تأثیر منفی بگذارد. بنابراین، مطالعه با کمک این دستگاه ها احتمالاً کمک زیادی به بهبود خواب نمی کند؛ اگرچه مطمئناً مزایای دیگری دارد.

کتاب صوتی چطور؟

بدون شک کتاب های صوتی مطالعه را برای افراد نابینا و افرادی که شرایط زیر را دارند بسیار راحت تر کرده است:

 • از دست دادن موقت یا جزئی بینایی
 • افرادی که به دلیل بیماری یا جراحت قادر به نگه داشتن کتاب نیستند
 • در خواندن مشکل دارند یا نمی دانند چگونه بخوانند
 • در تمرکز روی کلمات چاپ شده مشکل دارند

با این حال، هنگام خواب، گوش دادن به یک کتاب صوتی می تواند تقریباً هر کسی را آرام کند.

همان طور که بلند خواندن کتاب از طریق والدین، خواهر و برادر یا معلم ممکن است در کودکی به آرامش کودک کمک کند، گوش دادن به کتاب مورد علاقه یا شروع یک ماجراجویی شنیداری تازه، می تواند سرگرمی آرامش بخشی برای قبل از خواب باشد. به علاوه، می توانید چشمان خود را ببندید و در حین گوش دادن راحت باشید، بدون اینکه نگران نگه داشتن کتاب یا اجتناب از نور آبی باشید. گوش دادن به یک کتاب صوتی هم نوعی مطالعه محسوب می شود!

چه کتابی باید بخوانیم؟

با وجود میلیون ها کتابی که برای انتخاب کردن در دسترس شما است، ممکن است انتخاب کردن کتاب بسیار سخت باشد.

بهترین کتاب برای خواندن قبل از خواب، تا حد زیادی به سلیقه شخصی شما و دلایل شما برای کتاب خواندن قبل از خواب بستگی دارد. درمجموع باید موضوعات مختلف را تجربه کنید و نتیجه آن را بررسی کنید.

بهتر است با این کتاب ها شروع کنید:

 • کتابی که خط داستانی روانی داشته باشد
 • شما را نترساند یا موجب نفرت شما نسبت به موضعی نشود
 • مجذوب کننده باشد تا برای ادامه دادن آن مشتاق باشید

حتی می توانید کتاب های محبوب کودکیتان را دوباره بخوانید.

جمع بندی

کتاب، رویایی است که می توانید آن را در دست بگیرید. کتاب خواندن قبل از خواب کمک می کند که بهتر و آرام تر بخوابید. برای مطالعه قبل از خواب، کتاب های کاغذی و چاپی ارجحیت دارند ولی می توانید کتاب صوتی را هم امتحان کنید و از تاثیر بی نظیر آن در افزایش کیفیت خواب، شگفت زده شوید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2105

به "4 مزیت کتاب خواندن قبل از خواب و راهکارهایی برای ایجاد این عادت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 مزیت کتاب خواندن قبل از خواب و راهکارهایی برای ایجاد این عادت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید