موج دوم کرونا چه زمان و چگونه رخ می دهد؟

به گزارش دکتر برای تو، دانشمندان حتی پیش از آنکه اولین مرحله هولناک همه گیر COVID-19 به خاتمه برسد، نگران موج دوم این بیماری هستند. این موج دوم می تواند به مراتب هولناک تر از مرحله اول باشد و ده ها هزار نفر، از جمله کسانی که در مرحله اول با هزار دردسر در قرنطینه مانده بودند، را به کام مرگ بکشاند و یا اینکه می تواند تنها یک گسترش صرف باشد به این معنی که هزاران فرد مبتلا و بدون علامت وجود داشته باشند و سطح مصونیت جمعی بالاتر رود. نشریه USAToday طی گزارش و در تبادل نظر با کارشناسان، به این موضوع پرداخته است که موج دوم شیوع کروناویروس جدید، در چه زمانی و چگونه رخ خواهد داد.

موج دوم کرونا چه زمان و چگونه رخ می دهد؟

فعلاً هیچ پاسخ قطعی برای پذیریش قطعی یکی از این دو پیش فرض نیست، زیرا بسیاری از اطلاعات مهم و حیاتی همچنان در دسترس نیست. آیا افرادی وجود دارند که در برابر COVID-19 مصون هستند؟ مصونیت چه مدت طول می کشد؟ آیا این ویروس مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی، ممکن است در ماه های سردتر بیشتر گسترش یابد و در طول دوره های گرم کاهش یابد؟ آیا میزان کشندگی آن با نوع آب و هوا ارتباطی دارد؟

پیتر مارکس، مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک ایالات متحده، که نظارت بر واکسن ها را بر عهده دارد، می گوید: تا زمانی که واکسنی وجود نداشته باشد متاسفانه بعید نیست که ما موج دوم یا حتی موج سوم این بیماری را ببینیم. من واقعاً از اینکه به این مسائل فکر کنم، به خود می لرزم، اما فکر می کنم باید واقع بین باشیم.

مصونیت: آیا ممکن است افراد بیش از یک بار به کروناویروس جدید مبتلا شوند؟

اولین سؤالی که ذهن پزشکان را مشغول نموده این است که آیا کسی که COVID-19 داشته باشد، مصونیت دارد و اگر اینطور است این مصونیت تا چه زمانی ادامه دارد؟ افرادی که دچار بیماری اوریون می شوند، نسبت به آن مصونیت پیدا می نمایند و برای تمام عمر از ابتلا به آن مصون می شوند. بعضی از گونه هایی سرماخوردگی که ناشی از انواع مختلف کروناویروس هستند، تا یک سال مصونیت در بدن ایجاد می نمایند.

COVID-19 بیماری جدیدی است که هیچ گونه اطلاعات کاملی درباره ایمنی بازماندگان آن در دست نیست. اما با توجه به شباهت های آن با کورو ویروس هایی مانند سندرم حاد تنفسی (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS)، انتظار می رود که حداقل گونه هایی از مصونیت را در بدن ایجاد کند. این امر می تواند خبر خوبی باشد، چون در حال حاضر بسیاری از افراد به ویروس SARS-CoV-2 که عامل بیماری COVID-19 است، مبتلا شده اند و این جدای از افرادی است که آلوده به این بیماری هستند، ولی علائمی بروز نمی دهند و حتی ممکن است از ابتلای خود بی خبر باشند. همچنین می توان در نظر گرفت که شمار مبتلایان به این ویروس بسیار بیشتر از آمار های رسمی باشد. چنین حالتی احتمالاً گونه هایی از مصونیت را در بدن این افراد ایجاد نموده است.

با این حال کارشناسان معتقدند که در چنین حالتی هنوز نمی توان به درستی گفت که چند درصد از جمعیت دنیا اکنون دارای مصونیت هستند، چون در بسیاری از کشورها، آزمایشات به صورت محدود انجام می شود و در کشور هایی هم که میزان آزمایشات گسترده است، هنوز بسیاری از افراد آزمایش نشده اند؛ بنابراین پاسخ ممکن است ماه ها بعد به دست آید، اما براساس این استدلال حتی اگر این ابتلا مصونیت مادام العمر ایجاد نکند، ابتلای شمار زیادی از افراد باعث می شود تا ویروس دیگر نتواند به راحتی منتشر شود و قربانی جدیدی را پیدا کند.

مارک لیپیشچ، استاد اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت هاروارد و نویسنده مقاله ای در نشریه Science درباره چگونگی بیماری COVID-19 بعد از همه گیری اولیه، می گوید: این بدان معنی است که ما به وسیله مصونیت طبیعی به مصونیت گله ای خواهیم رسید. گرگوری پولند، استاد کلینیک مایو در روچستر مینسوتا و مدیر مسئول journal Vaccine گفت: به نظر می رسد این ویروس در موج دوم خود، مناطقی را که در موج اول خود ویران نموده بود را چندان تحت تأثیر قرار ندهد. این ویروس در موج اول مناطق ساحلی را در نوردید و به نظر می رسد در موج دوم مناطق مرکزی تر را متأثر کند.

آیا کروناویروس جدید در تابستان از بین می رود؟

موضوع دیگر در مورد عملکرد این ویروس در دما های متفاوت است به این معنی که آیا واقعاً کروناویروس جدید در دمای سرد و خشک ماندگاری بیشتری دارد و همچون آنفولانزا در زمستان ها شایع تر خواهد بود. مایکل مینا، استاد اپیدمیولوژی در مرکز بیماری های واگیردار دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، می گوید: ما واقعا تصور دقیقی نداریم که هوای گرمتر می تواند به ما در کنترل این بیماری یاری کند یا خیر. اگر این اتفاق در تابستان رخ ندهد و ویروس باز هم فعال باشد و یا در پاییز مجدداً ظاهر نشود، همگی ما دچار شگفت زدگی خواهیم شد.

در این حالت، مدل COVID-19 ممکن است مانند آنفلوانزا عمل کند که تقریباً از ماه اکتبر تا مه پدیدار می شود و اوج آن بین اکتبر و نوامبر خواهد بود. اگر این ویروس مانند آنفلوانزا رفتار کند، برای زمستان به نیمکره جنوبی منتقل می شود و سپس در ماه های سرد به نیمکره شمالی باز می شود. دکتر پولند در این خصوص می گوید، در چنین حالتی ویروس به دنبال قربانیان جدید، به اینجا باز خواهد گشت.

کروناویروس جدید در موج اول خود، شدیداً افراد را تحت تأثیر قرار داد، چون هچگونه مصونیتی در برابر آن وجود نداشت، اما احتمالاً در موج دوم خود به علت ایجاد مصونیت نسبی، به مانند بیماری های فصلی همچون آنفولانزا عمل خواهد نمود و در الگوی تکرار سالانه قرار خواهد گرفت. اما در این صورت اگر کروناویروس جدید همزمان با آنفولانزا اوج بگیرد، بیمارستان ها را به شدت درگیر خواهد نمود. مایک رید، استاد بیماری های عفونی دانشگاه کالیفرنیا-سانفرانسیسکو، می گوید: این امر احتمالاً با بازگشت دانش آموزان به مدارس شدت بیشتری خواهد گرفت.

برای جلوگیری از این امر، آزمایش های گسترده باید صورت گیرد و ردیابی مبتلایان باید در محل باشد تا همه کسانی که در معرض فرد آلوده قرار داشتند را بتوان به راحتی پیدا نموده و آن ها را برای حداقل 14 روز در قرنطینه قرار داد. دکتر رید گفت: با توجه به پتانسیل ایجاد موج های مکرر توسط این ویروس و سرعت انتشار بالای آن از فرد آلوده به میزبان جدید، برقراری خدمات بهداشتی ویژه برای افراد مبتلا بسیار حیاتی خواهد بود.

کاری که باید انجام داد

کارشناسان می گویند نحوه رفتار ما نقش بسزایی در میزان و شدت امواج بعدی کروناویروس جدید بازی خواهد نمود. مردم می توانند با شستن مکرر دست های خود با صابون، ادامه دادن قوانین مربوط به فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک در بیرون از خانه، به کاهش شدت این امواج بعدی یاری نمایند. در کنار این موارد دولت ها نیز باید بر نظارت بیشتر خود و انجام آزمایش های گسترده متعهد باشند تا این شانس را داشته باشند که برای موج دوم مجبور به انجام اقدامات سخت و پر هزینه نباشند.

دنیا به مرور در حال برداشتن محدودیت های اولیه خود در برابر کروناویروس است. در ایالات متحده مدارس به صورت مقطعی در حال بازگشایی هستند تا همه دانش آموزان به یکباره در مدرسه ها حضور پیدا ننمایند. همین امر در مورد مشاغل در حال اجرا است، اما کماکان تأکید می شود که در صورت امکان افراد از خانه کار خود را انجام دهند و به اصطلاح به دورکاری بپردازند.

دکتر لیپسچ می گوید: بسیاری از کار ها را می توانیم انجام دهیم، اما واقعاً هنوز نمی دانیم که این اقدامات چقدر می تواند نتیجه بخش باشد. انجام آزمایش های مربوط به سنجش تب بدن در مدارس و مشاغل، به مانند کاری که در شرق آسیا انجام می شود، می تواند یاری نماینده باشد. باری بلوم، استاد بهداشت عمومی دانشکده بهداشت عمومی هاروارد می گوید: نمی توانیم بگویم که سنجش تب بدن یک آزمایش حساس و دقیق است، اما حداقل کاری که می نماید این است که به افراد یادآوری کند که وظیفه دارند باعث آلودگی دیگران نشوند.

هوشیاری و اقدامات احتیاطی را باید ابدی فرض کرد

کارشناسان می گویند هوشیاری در این زمینه بسیار مهم خواهد بود. ویلیام هاناژ، استاد اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در این خصوص می گوید: هیچ کس نمی تواند بگوید که آینده این بیماری به چه صورتی خواهد بود. کروناویروس جدید به سرعت منتشر می شود و دوره پنهان نسبتاً طولانی دارد، بنابراین به راحتی می توان از 100 مبتلای شناسایی شده در یک هفته، به 65000 نفر در طی چند هفته منتقل شود. وی اضافه کرد: با یک اشتباه کوچک خواهید دید که این ویروس چگونه منتشر خواهد شد.

یک داستان هشدار دهنده از وقوع SARS در سال 2003 در شهر تورنتو وجود دارد، که 375 نفر را در آنجا آلوده کرد و 44 نفر را کشت. این شهر از آغاز ماه مارس اقدامات احتیاطی گسترده ای را به اجرا گذاشت، اما در ماه می که به نظر می رسید اوضاع کاملاً تحت کنترل است، آغاز به کاهش اقدامات احتیاطی کرد. اما در واقع اینگونه نبود و شعله های سارس دوباره از زیر خاکستر، زبانه کشید. دکتر هاناژ می گوید: تورنتو اقدامات احتیاطی را کاهش داد، چون فکر می کرد که ویروس را مهار نموده است، اما ویروس دوباره شعله ور شد و این بار زمان بسیار بیشتری طول کشید تا تورنتو بتواند ویروس را دوباره مهار کند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 977

به "موج دوم کرونا چه زمان و چگونه رخ می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج دوم کرونا چه زمان و چگونه رخ می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید