سیر تا پیاز راهنمای سفر به رم ، شهر تاریخی ایتالیا

به گزارش دکتر برای تو، راهنمای سفر به رم به شما یاری می نماید که هنگام سفر به این شهر دیدنی و رازآلود، برنامه ریزی بهتری داشته باشید. رم، مرکز کشور ایتالیا و افسانه ای ترین شهر دنیاست و به شهر ابدی رازهای سر به مهر تاریخ اروپا نیز معروفیت دارد؛ شهری که باید آن را بارها و بارها دید و تاریخ و تمدن را در آن لمس کرد. اگر شما نیز قصد سفر به رم و مرور افسانه های بی شمار آن را دارید، تا انتهای مطلب حاضر با مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید.

سیر تا پیاز راهنمای سفر به رم ، شهر تاریخی ایتالیا

آنچه در ادامه می خوانید... پنهان

معرفی شهر رم | رازآلودترین و اسرارآمیزترین شهر دنیا

اطلاعات ضروری درباره شهر رم

آب و هوای شهر رم

بهترین زمان سفر به رم

هزینه سفر به رم

معروف ترین جشنواره ها و فستیوال های رم

معرفی شهر رم | رازآلودترین و اسرارآمیزترین شهر دنیا

رم، بزرگ ترین شهر و مرکز ایتالیا و مرکز لاتزیو است. با توجه به اینکه رم مرکز فرمانروایی امپراطوری های رم باستان بوده، معروفیت دنیای بسیار زیادی دارد. رم هزاران سال مرکز قدرت، فرهنگ و مذهب بود و در طول تاریخ 2800 ساله خود تاثیر بسیار عمیقی بر دنیا گذاشته است. از این رو، در سفر به رم شاهد کاخ های حیرت انگیز، کلیساهای قدیمی هزاران ساله، ویرانه های وسیع، آثار باشکوه، مجسمه های پرزرق و برق و چشمه های زیبا خواهید بود. جالب اینجاست که مرکز تاریخی شهر رم جزو میراث دنیای یونسکو محسوب می شود.

فضای دنیاگردی و میراث تاریخی غنی رم، این شهر را به یکی از پربازدیدترین، مشهورترین، تاثیرگذارترین و زیباترین شهرهای دنیا و اروپا تبدیل نموده است. علاوه بر جاذبه های تاریخی رم ، زندگی شبانه این شهر و مراکز مد دنیای آن، هر ساله میلیون ها جهانگرد را به این شهر می کشانند. در ادامه راهنمای سفر به رم تمام اطلاعاتی که هنگام بازدید از این شهر به آن احتیاج دارید را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

رزرو ارزانترین بلیط هواپیما رم

اطلاعات ضروری درباره شهر رم

اولین چیزی که در راهنمای سفر به رم باید آن را یاد بگیرید، یکسری اطلاعات ضروری درباره این شهر است. این اطلاعات عبارتند از:

 • زبان: ایتالیایی
 • واحد پول: یورو (Euro)
 • کد کشور ایتالیا: 39+
 • کد شهر رم: 06
 • شماره های اضطراری: پلیس: 113 | اورژانس: 118 | آتش نشانی: 115
 • فرودگاه های شهر رم: فرودگاه لئوناردو داوینچی و فرودگاه چمپینو
 • اختلاف ساعت رم با تهران: 2 ساعت و نیم عقب تر از تهران

آب و هوای شهر رم

شهر رم منطقه ای موسمی است که همین امر سبب شده این شهر در زمان های مختلف سال زیبایی خاص خود را داشته باشد. از آنجایی که این شهر آب وهوایی مدیترانه ای دارد، بهار و پاییزش گرم و دلچسب است و در تابستان ها هوا گرم و خشک می شود؛ به طوری که در ماه آگوست (مرداد) هوا نسبتا شرجی است و در اواسط تابستان دما تا 30 درجه سانتی گراد نیز بالا می رود. از این رو، فصل تابستان برای برگزاری فستیوال ها و فعالیت های فرهنگی درفضای باز بسیار مناسب است. مردم رم در ماه های دسامبر (آذر) تا خاتمه فوریه (بهمن) سردترین هوا را تجربه می نمایند اما در این فصل به ندرت در رم برف می بارد.

بهترین زمان سفر به رم

از نظر آب وهوایی، بهار و پاییز بهترین زمان سفر به رم است. رم در این فصل ها آب وهوای بسیار متعادلی دارد و تعداد روزهای آفتابی آن بالاست. از این رو، به راحتی می توانید در سطح شهر قدم بزنید و از بناهای دیدنی مورد نظرتان بازدید کنید. بعلاوه، بهترین زمان سفر ارزان به رم از ماه اکتبر (اوایل مهر) تا آوریل (اواسط اردیبهشت) است. در این ماه ها، تعداد جمعیت مسافران در این شهر کاهش پیدا می نماید و به راحتی می توانید از جاذبه های دیدنی رم بازدید کنید. بعلاوه، هزینه سفر به رم نیز در این بازه زمانی کاهش پیدا خواهد نمود. خوشبختانه در زمستان ها دمای هوای رم به ندرت به زیر صفر می رسد و تنها با یک کت گرم، می توانید در شهر گردش کنید.

هزینه سفر به رم

هزینه های سفر به رم، به سبک سفر رفتن شما و اینکه چه فصلی از سال را برای مسافرت انتخاب می کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر در فصل پاییز به رم سفر کنید، بودجه کمتری را برای سفرتان صرف خواهید کرد. در این فصل قیمت بلیط هواپیما رم گاه تا 50-40 درصد هم نسبت فصول پرجهانگرد کاهش پیدا می نماید. به طور کلی، علاوه بر قیمت بلیط هواپیما و رزرو هتل رم که کاملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد، روزانه مبلغی معادل 100-60 یورو را برای غذا، حمل ونقل، خرید بلیط برای بازدید از جاهای دیدنی رم و… صرف خواهید کرد. برای خرید ارزانترین قیمت بلیط هواپیما رم به سایت خبرنگاران مراجعه کنید.

خرید بلیط هواپیما رم

اگر از تهران بخواهید به شهر رم سفر کنید، بهترین راه خرید بلیط هواپیما و سفر هوایی به این شهر است. اگر در کشورهای اروپایی یا سایر شهرهای رم اقامت دارید، علاوه بر هواپیما، امکان سفر زمینی با قطار یا خودرو شخصی هم وجود دارد. به هر حال، وقتی با هواپیما به شهر رم بروید، با توجه به ایرلاینی که بلیط هواپیما را از آن خریده اید، در یکی از دو فرودگاه اصلی شهر رم فرود خواهید آمد.

معرفی فرودگاه لئوناردو داوینچی رم یا فرودگاه فیومیچینو

فرودگاه لئوناردو داوینچی رم (Leonardo da Vinci International Airport) که فرودگاه اصلی رم محسوب می شود، بزرگ، مدرن و راحت است و از این فروگاه، با وسایل حمل ونقل عمومی به راحتی می توانید به مرکز شهر دسترسی پیدا کنید. با این حال اگر هنگام شب و دیر وقت برسید، برای رفتن به شهر باید از اتوبوس های گذری بهره ببرید یا اینکه تاکسی بگیرید. در ادامه، روش های مختلف دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه بین المللی فیومیچینو رم ارائه شده است:

ترانسفر از فرودگاه لئوناردو داوینچی رم با وسایل حمل و نقل خصوصی

با تاکسی هایی که سفید رنگ هستند و ماشین های خصوصی با راننده می توانید از فرودگاه فیومیچینو به مرکز شهر رم وجود دارد. از سال 2012 قیمت ثابت 48 یورو برای این سرویس ها از فرودگاه فیومیچینو به شهر رم در نظر گرفته شده است.

برای ماشین خصوصی با راننده پیشنهاد می کنیم که از قبل ترانسفر خود را رزرو کنید. ممکن است هزینه ترانسفر با هزینه مصوب شهرداری رم تفاوت داشته باشد. راننده شخصی شما درست خارج از گیت منتظر ورودشما است و این روش استرس سفر را تا کمترین حد پایین می آورد. توجه داشته باشید سوار هر ماشینی که راننده آن در گیت ورود به سمت شما می آید نشوید، چون ممکن است بعضی از این رانندگان گواهینامه نداشته باشند. در بعضی از خدمات ترانسفر قیمت ها ثابت است، اما معمولا قیمت ها بستگی به نواحی شهر دارد.

نرخ کرایه تاکسی های فرودگاه فیومیچینو تا محله رینگ شهر رم (مرکز شهر) 48 یورو، تا فییرا دی رم (مرکز نمایشگاهی رم) 25 یورو، تا فرودگاه چمپینو 50 یورو، تا ایستگاه تیبورتینا (ایستگاه قطار) 55 یورو و تا ایستگاه اوستیینس (ایستگاه قطار) 45 یورو است. در رابطه با استفاده از ترانسفر خصوصی فرودگاه، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • تاکسی های رم مجاز به سوار کردن 4 مسافر با 4 چمدان هستند.
 • قیمت تاکسی های رم 48 یورو است که بدون توجه به زمان سفر ثابت می ماند.
 • خودتان را نسبت به نرخ مصوب آگاه نشان دهید.
 • فاصله فرودگاه فیومیچینو تا مرکز شهر رم با توجه به ترافیک حدود 45 دقیقه طول می کشد.
ترانسفر از فرودگاه لئوناردو داوینچی رم با وسایل حمل و نقل عمومی

از فرودگاه لئوناردو داوینچی - فیومیچینو به شهر رم دو خط قطار وجود دارد:

 • قطارهای سریع السیر هر 30 دقیقه به سمت ایستگاه ترمینی حرکت می نمایند. نرخ بلیط قطار سریع السیر از فرودگاه به شهر رم 14 یورو است و در همه روزهای هفته در دسترس هستند.
 • قطارهای حومه (FL1)، در ایستگاه ترمینی توقف ندارند. پس در ایستگاه تیبورتینا یا قبل از آن در ایستگاه اوستیینس از قطار پیاده و سوار خط 8 تراموا شوید و به ایستگاه مورد نظرتان خود بروید. نرخ بلیط قطارهای حومه 8 یورو به اضافه 1.5 یورو برای بلیط تراموا است.

علاوه بر قطار، می توانید از اتوبوس های فرودگاه به مرکز شهر رم بهره ببرید:

 • اتوبوس های تراویژن: اگر چه این اتوبوس ها ساده ترین و ارزان ترین راه برای رفتن از فرودگاه رم به مرکز شهر هستند، اما این سفر 55 دقیقه طول خواهد کشید. رزرو آنلاین این سرویس ها تضمینی برای پیدا کردن صندلی خالی نیست، اما هزینه استفاده از این اتوبوس ها را کاهش خواهد داد. قیمت بلیط اتوبوس های فرودگاه رم با رزرو آنلاین برای بلیط تک سفره 5.80 یورو و برای بلیط دو سفره 9 یورو است. اما اگر بلیط را در محل بخرید، برای بلیط تک سفره 7 یورو و برای بلیط دو سفره 10 یورو باید هزینه کنید.
 • اتوبوس های شاتل SIT: این اتوبوس ها از هر دو فرودگاه به شهر سرویس دارند و در ایستگاه های ترمینی و پیاتزا کاوور توقف دارند. این اتوبوس ها 15 دقیقه قبل از جدول زمانی به ایستگاه اتوبوس می رسند و شماره رزرو آن ها در بلیط شخص ثبت شده است. قیمت بلیط اتوبوس های شاتل فرودگاه رم تنها 6 یورو است.

معرفی فرودگاه بین المللی چمپینو رم

فرودگاه چمپینو (Giovan Battista Pastine International Airport) در جنوب شرقی رم قرار گرفته است. این فرودگاه مخصوص ایرلاین های ارزان قیمت رم است و ایرلاین هایی مانند رایان ایر و ویز ایر به آن پرواز دارند. فرودگاه بین المللی چمپینو یک فرودگاه کوچک و نسبت به فرودگاه لئوناردو داوینچی به مرکز شهر نزدیک تر است، اما هیچ خط قطار مستقیمی ندارد. بعلاوه در صورت احتیاج به دستگاه های خودپرداز، باید به خروجی فرودگاه مراجعه کنید. فرودگاه چمپینو هنگام شب بسته می شود. از این رو، اگر شب هنگام به این فرودگاه بروید باید تا ساعت 4:30 یا 5 صبح که اولین چک - این انجام می شود پشت درهای بسته آن بمانید.

اگر به وسیله این فرودگاه سفر کردید، سعی کنید سمت راست هواپیما بنشینید! چون هواپیماهای این فرودگاه فقط از سمت شرق مرکز شهر حرکت می نمایند و هنگامی که به رم می رسید، می توانید رودخانه تیبر، ورزشگاه المپیک، کاخ سنت آنجلو، سنت پیتر و کلوسئوم را ببینید. در ادامه، روش های مختلف دسترسی به مرکز شهر رم از فرودگاه چمپینو ارائه شده است:

ترانسفر خصوصی از فرودگاه چمپینو به شهر رم

همچون فرودگاه فیومیچینو از این فرودگاه هم دو دسته ترانسفر خصوصی وجود دارد که شامل تاکسی هایی که در خارج از فرودگاه می ایستند و تاکسی های سفید و ماشین های خصوصی با راننده هستند. نرخ مصوب کرایه این تاکسی ها 30 یورو است. به منظور جلوگیری از کلاهبرداری، پیشنهاد می کنیم که این سرویس ها را هم قبل از رسیدن به مقصد رزرو کنید.

ترانسفر با اتوبوس از فرودگاه چمپینو به شهر رم

اتوبوس های 520 ATAC ارزان ترین راه رفتن از فرودگاه چمپینو به شهر رم هستند که شما را به طور مستقیم به خط A ایستگاه مترو می برند. بهای بلیط این اتوبوس ها 1.5 یورو است که از آن ها می توانید برای سوار شدن به مترو هم بهره ببرید. اتوبوس های 520 هر روز از ساعت 5:30 تا 23:30 آماده خدمت رسانی به مسافران هستند. چندین سرویس اتوبوس مستقیم هم از چمپینو به ایستگاه ترمینی وجود دارد:

 • اتوبوس های شاتل Sit: این اتوبوس ها در یک خط سرویس می دهند و باید برای خرید یک بلیط تک سفره 5 یورو محاسبه می شود. مدت زمان سفر با این اتوبوس ها 40 دقیقه است.
 • تراویژن: این سرویس ها برای جابه جایی مسافران از فرودگاه به شهر راه اندازی شده اند و مدت زمان سفر با آن ها حدود 40 دقیقه است. این اتوبوس ها هر 30 دقیقه یکبار حرکت می نمایند و معمولا برای ایرلاین های ارزان قیمت اصلی تدارک دیده شده اند. بهای بلیط تک سفره اتوبوس های تراویژن 5 یورو و بهای بلیط دو سفره 9 یورو است. می توانید بلیط این اتوبوس ها را به صورت آنلاین رزرو کنید و یا در داخل و خارج فرودگاه از کارمندانی که جلیقه های فلورسنت پوشیده اند و روی آن ها نوشته شده ترانسفر فرودگاهی 4 یورو بلیط را بخرید.
 • کوترال: بهای بلیط اتوبوس های تک سفره کوترال 5 یورو و مدت زمان سفر با این اتوبوس ها 40 دقیقه است. هنوز در وب سایت فرودگاه به این اتوبوس ها اشاره ای نشده، اما می توانید بلیط آن ها را از سایت Schiaffini بخرید.

اقامت در رم

هیچ تردیدی نیست که انتخاب هتل مناسب، تاثیر زیادی بر لذت بردن از سفر دارد. خوشبختانه با توجه به اینکه شهر رم یک از پرطرف دارترین مقاصد جهانگردی در سراسر دنیا است، هتل های زیادی را در این شهر پیدا خواهید کرد. تنوع بالای هتل های رم باعث شده است که متناسب هر احتیاجی و هر بودجه ای، گزینه های زیادی پیش روی شما وجود داشته باشد. در ادامه تعدادی از بهترین هتل های رم ایتالیا با توجه به سطح امکانات رفاهی شان معرفی شده اند.

رزرو هتل های رم

بهترین هتل های 5 ستاره و لوکس رم

 • هتل پالازو داما
 • هتل سینا برنینی بریستول
 • گراند هتل پلازا
 • هتل سینگر پالاس
 • هتل ادن رم
 • هتل هاسلر رم
 • هتل روکو فورت رم

هتل های 4 ستاره رم

 • هتل بست وسترن رم
 • هتل هیوه رم
 • هتل میلتون روما
 • هتل کاردینال
 • هتل بیلدینگ رم
 • هتل بست وسترن ایپرینگ هاوس
 • هتل سنت جان

هتل های ارزان و 3 ستاره رم

 • هتل هیبریا رم
 • هتل گیولی رم
 • هتل نورد نووا
 • هتل سانتا ماریا
 • هتل بوسکولو آلف
 • هتل ساتورنیا

برای رزرو هتل های رم و مشاهده قیمت آن ها، به سایت خبرنگاران مراجعه کنید.

هزینه حمل و نقل عمومی در رم ایتالیا

در صورتی که مایل هستید هزینه سفر به رم را کاهش دهید، استفاده از حمل و نقل عمومی رم راه چاره بسیار مناسبی است. از آنجایی که تردد با تاکسی در شهر رم بسیار پرهزینه است، پیشنهاد می کنیم با قطارها و اتوبوس های درون شهری رم هم آشنا شوید. در ادامه، با شبکه حمل و نقل عمومی رم بیشتر آشنا شوید.

مترو رم

مترو شهر رم، سریع ترین و ارزان ترین وسیله برای گردش در شهر خواهد بود. ساعت کاری مترو رم از ساعت 5:30 صبح تا 23:00 است و ساعت کاری آن در طی روزهای آخر هفته قدری افزایش می یابد. هزینه بلیط تک سفره مترو رم 1.5 یورو است.

اتوبوس های رم

اتوبوس های رم نیز روشی ارزان برای جابه جایی در این شهر هستند. اما نباید شلوغی آن ها را نادیده گرفت. برای سوار شدن بر این اتوبوس ها می توانید از همان بلیط هایی که برای ورود به مترو استفاده می شود، بهره مند شوید. بلیط اتوبوس رم را به راحتی می توانید از دستگاه های فروش بلیط در ایستگاه های مترو و اتوبوس بخرید.

تراموا رم

تراموای رم در مجموع 6 خط دارد و روش خیلی خوبی برای گردش در شهر محسوب می شود. ساعت کاری تراموا رم نیز همچون مترو و اتوبوس از ساعت 5:30 تا نیمه شب است.

تاکسی های رم

گران ترین وسیله حمل و نقل در رم است. تاکسی های عمومی و رسمی شهر، سفید رنگ هستند و به سختی می توان با صرف ایستادن در کنار خیابان، یکی از آن ها را گیر آورد. نرخ تاکسی های رم به ازای یک کیلومتر رانندگی حداقل 1.1 یورو آب می خورد.

اتوبوس های جهانگردی رم

یکی از راه های مجذوب کننده برای جهانگردان، استفاده از اتوبوس های جهانگردی است. این اتوبوس های دو طبقه دسترسی شما را به جاذبه های مشهور ممکن می نمایند و راهنمای شنیداری نیز بخشی از خدمات آن هاست.

مزایای خرید کارت های جهانگردی رم

اگر در سفر به رم حداقل 3 روز در این شهر اقامت دارید، توصیه می کنیم حتما یک کارت Roma Pass بخرید. قیمت این کارت 36 یورو است و اگر بخواهید کارت 48 ساعته بخرید، باید 28 یورو پرداخت کنید. دارندگان این کارت می توانند از دو موزه اول و یا هر مکان باستانی در شهر رم به صورت رایگان دیدن نمایند، به تمامی وسایل حمل ونقل عمومی به رایگان دسترسی داشته باشند و یا از تخفیف های این کارت برای بازدید از موزه هایی که شامل این کارت می شوند استفاده نمایند. این کارت برای بازدید از نمایشگاه ها، رویدادهای موسیقی و اجرای تئاتر و پایکوبی نیز قابل استفاده است.

علاوه بر این، هنگام سفر به رم از کارت Rome City Pass هم می توانید بهره ببرید. این کارت برای ورود رایگان به موزه های واتیکان، کلوسئوم، فروم رم و بعلاوه استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی کاربرد دارد.

هزینه بازدید از جاهای دیدنی رم

با توجه به تاریخچه طولانی و درخشان رم، طبیعی است که جاذبه های جهانگردی زیادی را در این شهر شاهد باشید. قدم زدن در کوچه پس کوچه های این شهر تاریخی و شگفت انگیز، یک ماجراجوی پرهیجان در دل تاریخ است. پیش از آنکه به معرفی بهترین جاهای دیدنی رم بپردازیم، ضروری است به این مسئله اشاره کنیم که با خرید کارت باستان شناسی رم (Roma Archeologia Card)، هزینه کمتری را پرداخت خواهید کرد.

هزینه این کارت 26.5 یورو است و 7 روز اعتبار دارد. بازدید رایگان از جاهای دیدنی دیدنی رم مانند کلوسئوم، پالاسیوم، حمام های کاراکالا، گوردخمه، موزه ملی رم، ویلای کوئینتیلی، مقبره سیسیلیا متلا و بسیاری از جاذبه های جهانگردی دیگر با این کارت امکانپذیر است. بعلاوه، پیشنهاد می کنیم که بلیط ورودی دیدنی های رم را از قبل و به صورت آنلاین از این سایت بخرید. به این ترتیب، دیگر مجبور نخواهید شد در صف های طولانی جاذبه های جهانگردی محبوب رم وقت خود را تلف کنید و هزینه کمتری را هم برای بازدید از این بناها بپردازید.

بناهای تاریخی و باستانی رم

اگر عاشق تاریخ و ماجراجویی هستید، رم بهشت تان خواهد بود. در این شهر، تا دلتان بخواهد بنای تاریخی و باستانی خواهید دید که نشان از فرهنگ و تاریخ غنی این کشور دارد. بناهایی که در زیر از آن ها نام برده شده، بناهایی هستند که بدون بازدید از آن ها نباید رم را ترک کنید:

 • کلوسئوم: کلوسئوم نماد اصلی شهر رم محسوب می شود و تاریخی تقریبا 2000 ساله را پشت سر گذاشته است. از این رو، شما را به دوران امپراتوری روم پرتاب می نماید. ساعت بازدید از کلوسئوم همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 7 شب برای عموم آزاد و هزینه بازدید از آن 16 یور است.
 • معبد پانتئون: این معبد از شاهکارهای معماری ایتالیا و یادگار روم باستان است. معبد پانتئون 126 سال بعد از میلاد مسیح ساخته شد و در قرن هفتم پاپ بونیفایس چهارم آن را به کلیسا تبدیل کرد. ساعت بازدید از معبد پانتئون دوشنبه تا شنبه: 8:30 صبح تا 7:30 بعد از ظهر، یکشنبه: 9 صبح تا 6 بعد از ظهر و یک می (تعطیلات ملی): 9 صبح تا 6 بعد از ظهر و ورودی آن رایگان است.
 • فروم رم: کلوسئوم و فروم رم، بزرگ ترین نشانه ها از امپراتوری روم هستند. هر چند امروزه ویرانه ای از این میدان باستانی مربعی شکل به جای مانده، اما از جمله بناهایی است که در سفر به رم حتما باید از آن بازدید کنید. ساعت بازدید از فروم رم همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 7 بعد از ظهر آزاد است. برای بازدید از این اثر تاریخی رم باید بلیط ترکیبی بازدید از کولوسئوم، فروم رومی و پالاتین به مبلغ 16 یورو تهیه کنید.
 • میدان سنت پیتر یا پیازا سنت پیترو: این میدان یکی از مشهورترین و زیباترین میدان های دنیا است و به مقدار ای وسعت دارد که بیش از 300 هزار نفر را در خود جای می دهد. قدمت این میدان به قرن 17 میلادی بازمی شود. بازدید از این بنا در 24 ساعت شبانه روز امکان پذیر و ورودی آن رایگان است.
 • تپه های پالاتین: گفته می شود که تپه پالاتین زادگاه مرکز ایتالیا است و قدمت آن به 1000 سال قبل از میلاد بازمی شود. در دوره جمهوری خواستار رم، شهروندان سطح بالای جامعه در پالاتین مستقر شدند و کاخ های مجللی ساختند که هنوز هم آثاری از آن ها مشاهده می کنید. ساعت بازدید از تپه های پالاتین رم از 8:30 تا 7 بعد از ظهر است و برای خرید بلیط ترکیبی برای بازدید از کولوسئوم، فروم رومی و پالاتین نیز باید 16 یورو هزینه کنید.
 • طاق کنستانتین: این بنا در سال 315 به مناسبت پیروزی کنستانتین ال در نبرد پل میلوین ساخته شد. نقوش برجسته این طاق، حاوی نقوشی از فروم تراژان و مارکوس اورلیوس در حال توزیع نان بین فقرا هستند. طاق کنستانتین رم بین کلوسئوم و تپه پالاتین واقع شده و فروم رم نیز در نزدیکی آن قرار گرفته است.

بازدید از گالری ها و موزه های رم

اگر در رم در پی هنر هستید، به راحتی می توانید آن را در موزه های بی شمار این شهر پیدا کنید. با توجه به تاریخ غنی رم، دور وجود موزه ها و گالری های متعدد دور از انتظار نیست. در ادامه، تعدادی از بهترین گالری ها و موزه های رم معرفی شده اند:

 • موزه کاپیتولین: این موزه در سال 1471 و پس از آنکه پاپ سیکستوس چهارم تعدادی مجسمه برنزی را به شهروندان رم تقدیم کرد، ایجاد شد و امروزه یکی از قدیمی ترین موزه های دنیا محسوب می شود. این بنا از سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 9:30 صبح تا 7:30 بعد از ظهر به روی عموم باز است. جهانگردان برای خرید بلیط بازدید از این موزه باید 15 یورو بپردازند. ورودی این موزه در اولین یکشنبه هر ماه رایگان خواهد بود.
 • گالری ملی هنرهای مدرن: این موزه در سال 1883 به منظور نگهداری از آثار هنری معاصر ایتالیا در پلازا دل اسپوسیزیونی ساخته شده و سپس در سال 1915 به کاخ هنرهای زیبا منتقل شد. در موزه ملی هنرهای مدرن رم، آثار هنرمندان بزرگی چون پل سزان، آنتونیو کانوا، کلود مونه، ونسان ون گوگ و… نگهداری می شود و بهشتی برای اهالی فرهنگ هنر به شمار می رود. زمان بازدید از این بنا سه شنبه تا یکشنبه 8:30 صبح تا 7:30 بعد از ظهر و هزینه بلیط ورودی آن 10 یورو است.
 • گالری بورگز: در این موزه، آثار هنری متعلق به قرن 15 تا 18 نگهداری می شوند اما این تنها جاذبه موزه بورگز نیست! این گالری در ویلای بورگزه - یکی از زیباترین و شیک ترین باغ های دنیا - قرار گرفته و خود باغ نیز یکی از جاذبه های دیدنی رم است. برای بازدید از این بنا، باید روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 8:30 صبح تا 7:30 بعد از ظهر مراجعه کنید. بعلاوه، هزینه بازدید از این بنا 13 یورو و بازدید جهانگردان زیر 18 سال رایگان است.

بازدید از کلیساهای رم

بیش از 900 کلیسا در رم وجود دارد که حداقل یک سوم از آن ها ارزش دیدن دارند. در ادامه، تعدادی از بهترین این کلیساها معرفی شده اند:

 • کلیسای سنت پیتر: این کلیسا، یکی از مقدس ترین معابد مسیحیان و یکی از بزرگ ترین کلیساهای دنیا است. ساخت این کلیسا 120 سال به طول انجامید! علاوه بر قدمت تاریخی، نقوش این کلیسا که آثار برامانته، میکل آنژ و کارلو را به معرض دیدن می گذارند، خیلی از جهانگردان را به بازدید از بنا ترغیب می نمایند. ورودی این بنا رایگان است و برای بازدید از آن در نیمه اول سال، از ساعت 8 تا 6:30 و در نیمه دوم سال از 8 صبح تا 7 شب باید به این کلیسا مراجعه کنید.
 • کلیسای سیستین: از آنجایی که این کلیسا شاهکار میکل آنژ است، یکی از بهترین جاهای دیدنی رم برای جهانگردان است. قدمت این بنا به قرن 15 بازمی شود و از جمله بناهایی است که بدون بازدید از آن نباید رم را ترک کنید.
 • کلیسای سنت جان لاتران (کلیسای جامع رم): این کلیسا، قدیمی ترین کلیسای اروپا است و کنستانتین اول آن را در قرن چهارم به افتخار سنت جان باپتیست و سنت جان لاتران کشیش ساخت. کلیسای سنت جان لاتران یکی از 4 کلیسای مهم و اصلی شهر رم است. درهای این بنا همه روزه از ساعت 7 صبح تا 6:30 شب به روی جهانگردان باز است. بعلاوه، مسافران به رایگان می توانند از این کلیسا بازدید نمایند.
 • کلیسای سانتا ماریا: سانتا ماریا کلیسای قرون وسطایی بسیار کوچکی است که بیشتر به علت جاذبه ای به نام دهان حقیقت معروفیت دارد! افسانه ها حاکی از آن است که اگر دروغ گفته باشید و دست خود را داخل آن قرار داده باشید، دهان بسته می شود و دستتان آسیب خواهد دید! ساعت بازدید از این موزه، همه روزه از ساعت 9:30 صبح تا 5:30 عصر و هزینه ورودی آن نیز رایگان است.

قیمت غذا در رم

اگر اهل شکم گردی و عاشق غذا هستید، رم مقصد مناسبی برای شما خواهد بود. علاوه بر غذاهای بسیار خوشمزه ای مثل انواع پیتزا و پاستا، قیمت غذا در رم بسیار پایین است و همین مسئله هم جهانگردی غذا را به یکی از لذت بخش ترین تفریحات در رم تبدیل نموده است. توجه داشته باشید که برای آنکه هزینه های هنگفتی را صرف غذاخوردن در رم نکنید، بهتر است در رستوران های واقع در منطقه ها مسکونی یا جایی که از منطقه ها جهانگردی دورتر باشد غذا بخورید.

به طور کلی، اگر در یکی از رستوران های ارزان رم غذا بخورید، باید 15 یورو هزینه کنید. این مبلغ به ازای یک وعده غذای دونفره در رستوران های میان رده رم به 70 یورو افزایش پیدا می نماید. توصیه می کنیم هنگام گشت وگذار در شهر رم، یک بطری آب همراه خود داشته باشید؛ در غیر این صورت برای خرید یک بطری آب 350 میلی لیتری باید 1.12 یورو هزینه کنید.

معرفی رستوران های رم

همان طور که گفته شد، غذاهای ایتالیایی در سراسر دنیا مشهورند و در سفر به رم یکی از تفریحات جهانگرد ها سر زدن به رستوران های ایتالیایی و صرف غذاهای خوشمزه این کشور است. در ادامه، تعدادی از بهترین رستوران های رم که گزینه خیلی خوبی برای جهانگردان هستند، معرفی نموده ایم:

 • رستوران لیکت
 • پیتزا سیتی 2
 • رستوران پانینو دیوینو
 • رستوران ایتالیایی پینسرِ
 • رستوران اوستریا دل کاوالیئر
 • رستوران اد هوک
 • پیتزا لوفردو
 • رستوران ایتالیایی دتس امور

خرید در رم | معرفی بهترین مراکز خرید

رم مرکز مد است؛ از این رو، در این شهر تعداد زیادی مرکز خرید لوکس و اوت لت های ارزان وجود دارد و در آن ها هر چیزی اعم از لباس و جواهرات تا آثار هنری و عتیقه جات را پیدا خواهید کرد. به همین علت، رم برای کسانی که عاشق مد و فشن یا خریدکردن هستند، گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود.

از مهمترین مراکز خرید رم می توان به ویا دل کورسو، ویا کوندوتی (به اضافه خیابان های اطراف آن) و مرکز خرید ویا کولا در ررینزو اشاره نمود. بهترین مراکز طراحی و فشن رم نیز اطراف ویا کوندوتی قرار گرفته اند اما به طور کلی لباس های دل کورسو ارزان تر هستند و در اطراف ویا دل تریتون، پیازا کمبو د فیوری و پانتئون نیز می توانید اجناس ارزان تری پیدا کنید. کیف و کفش های چرم این ناحیه نیز علاوه بر کیفیت بالا، قیمت بسیار مناسبی هم دارند.

برای خرید از برندهای مشهور در رم مانند گوچی، آرمانی، دیور، والنتینو، هرمس و سایر برندهای دنیای خرید کنید، باید به خیابان ویا کوندوتی که بهترین خیابان در زمینه طراحی درجه یک مد و فشن است، مراجعه کنید. این خیابان با خیابان مشهور پنجم نیویورک، مونتناپولون در میلان و خیابان بوند در لندن برابری می نماید. در ویا کوندوتی می توانید از بوتیک های مشهوری مثل روبرتو کاوالی، دولچه اند گابانا، ورساچه، پرادا و ژیوانشی نیز خرید کنید.

بهترین اوت لت های رم

اوت لت کاستله رومانو (Castel Romano) در نزدیکی رم و در امتداد بزرگراه پونتینا قرار گرفته است. این مرکز خرید یکی از بزرگ ترین و بهترین اوت لت های ایتالیادر رم است و در آن بیش از 100 فروشگاه وجود دارد. اوت لت ولمونتونه (Valmontone)، از دیگر مراکز خرید ارزانقیمت شهر رم است که نسبت به اوت لت کاستله رومانو کوچک تر است و در فاصله 50 کیلومتری از شهر رم قرار گرفته است. ولمونتونه خود شهر کوچکی است که با قطار 30 دقیقه تا رم فاصله دارد.

معروف ترین جشنواره ها و فستیوال های رم

علاوه بر بناهای تاریخی و باستانی، رم و به طور کلی کشور ایتالیا به فستیوال هایی که هر ساله در این شهر برگزار می شود نیز معروفیت دارد. این فستیوال ها توجه هر مسافری با هر سلیقه ای را به خود جلب می نمایند و برای افرادی که اهل هنر، ورزش، غذا، سنت، تاریخ و… هستند، نیز بسیار جالب است.

کارناوال ونیز، کارناوال ویارجو، جشن سنت اورسو (که در آن بسیاری از هنرکندان آثار خود را برای فروش در اطراف دره آئوستا بساط می نمایند)، بازی پل در پیزا (یکی از هیجان انگیزترین فستیوال های مسابقه ای رم)، اپرا در ورونا (که میزبان تعداد زیادی اجرای کلاسیک، اپرا و… است) و… از جمله مهم ترین و هیجان انگیزترین فستیوال های رم هستند.

سفر به رم حتی یک بار تجربه کنید!

رم یکی از تاریخی ترین و باستانی ترین شهرهای دنیا است و همین مسئله هم مسافران زیادی را به سفر به این شهر زیبا و دیدنی وسوسه می نماید. اگر شما هم در حال برنامه ریزی برای سفر به این شهر و ماجراجویی در دل تاریخ هستید، به یک راهنمای سفر به رم ایتالیا احتیاج خواهید داشتید. در مطلب حاضر سعی کردیم کامل ترین راهنمای سفر به رم ایتالیا را در اختیار شما قرار دادیم.

اگر پیش از این سفر به رم را تجربه نموده اید، پیشنهادها و توصیه های خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سارا صالحی

بسم رب لوح و القلم!

کلمات پناه اند، شکوه اند، شعراند، شوق اند… کلمات اگر نباشند چگونه می توان تاب آورد رنج هستی را؟ من آنم که زاده شده برای زیباترکردن دنیا با کلمات. باشد که آیندگان با خواندن نوشتک هایم بگویند: کس چو حافظ نگشاد از رخ اندیشه نقاب، تا سر زلف سخن را به قلم شانه زدند…

منبع: فلای تودی
انتشار: 19 مهر 1401 بروزرسانی: 19 مهر 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2166

به "سیر تا پیاز راهنمای سفر به رم ، شهر تاریخی ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیر تا پیاز راهنمای سفر به رم ، شهر تاریخی ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید