مشوق های صنعتی و جوایز صادراتی جایگزین معافیت مالیاتی بعضی مواد اولیه و خام گردد

به گزارش دکتر برای تو، اولین جلسه کمیسیون صنایع اتاق ایران با تشکل های این حوزه با دستور کار آنالیز چالش های تامین مواد اولیه در بورس کالا و قیمت گذاری انرژی و گاز برگزار گردید. علیرضا کلاهی صمدی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در این جلسه با اشاره به معضلات تامین مواد اولیه، گفت: باید خیلی جدی از وزارت صمت درخواست کنیم که واحدهای تحت پوشش شرکت های بزرگ صنایع بالادستی که عمدتا ماهیت دولتی یا خصولتی دارند در مقابل این همه امتیازاتی که از اقتصاد ملی در قالب خوراک و منابع مقرون به صرفه قیمت و یارانه های مختلف به خصوص در حوزه انرژی دریافت می نمایند ، جوابگو باشند و چارچوب های مشخص شده وزارت صمت را رعایت نمایند.

مشوق های صنعتی و جوایز صادراتی جایگزین معافیت مالیاتی بعضی مواد اولیه و خام گردد

او ادامه داد: هدف نهایی ما اجرایی شدن آیین نامه های قدیمی و مغفول مانده درباره رعایت 95 درصد قیمت صادراتی است. هیچ یک از ما موافق بازفراوری شرایط دهه 60 و ارائه مواد اولیه به یک دهم قیمت جهانی و با توزیع رانت نیستیم ولی بالاخره باید مزیت نسبی برای صنعت ایران ایجاد گردد؛ البته با رعایت مرز ظریف میان ایجاد مزیت نسبی و رانت.

کلاهی تاکید نمود: خواست بخش خصوصی موضوع مدیریت تقاضا و حذف دلالان و رانت جویان از بازار است. به اعتقاد من مقدار تقاضای یک واحد فراوریی در بورس کالا باید با مقدار فعالیت این واحد نسبت منطقی داشته و مقدار فعالیت به وسیله تطبیق این تقاضا با گزارش های مالیات ارزش افزوده آن واحد فراوریی احصا گردد.

به گفته رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران، یکی از بزرگ ترین معضلات در حوزه پتروشیمی تعاونی های مصرف هستند که هم بازار را به هم می ریزند و هم مرکز توزیع رانت شده اند.

او بر این اساس گفت: وظیفه ماست که بنشینیم و برای این معضلات نسخه بپیچیم. هم وزارت صمت منتظر نظرات ماست و هم نهادهای نظارتی و بالادستی.

او در بخش دیگر از سخنانش به بحران انرژی در بخش صنعت اشاره نموده و گفت: خیلی از ما در تابستان گذشته قطعی برق را تجربه کردیم یا تحت تاثیر آن ناچار به کاهش 50 درصدی ظرفیت فراوری شدیم. این موضوع آسیب جدی به صنعت زده و باعث کاهش فراوری و در نتیجه افزایش تورم خواهد شد. از طرف دیگر عایدیهای سازمان مالیاتی نیز به علت افت فروش شرکت ها کاهش جدی پیدا نموده است. مثلا سازمان امور مالیاتی یزد اظهار داشت عایدی مالیات بر ارزش افزوده آن به یک دهم کاهش پیدا نموده است. چرا که واحدهای فراوری فولاد و دیگر واحدهای انرژی بر مثل کاشی و سرامیک استان تقریبا تمام تابستان را تعطیل بوده اند. بحران گاز هم پیش رو است و ما همگام با کمیسیون انرژی و تشکل های مربوطه باید جدی و شفاف خطراتی که فراوری ایران را به علت نبود برنامه ریزی های مناسب تهدید می نماید به طور جدی گوشزد کنیم.

مسعود جمالی عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر هم در این جلسه با با تاکید بر اینکه این انجمن با قیمت گذاری رانتی و مقرون به صرفه کردن قیمت ها مخالف است گفت: اما ما معتقدیم نیازمند شفافیت در قیمت گذاری هستیم. دست اندرکاران ادعا می نمایند فرمول قیمت گذاری شفاف است. ولی بارها نامه نگاری ما با دفتر توسعه صنایع پتروشیمی برای حضور نماینده ای از پایین دست صنایع پتروشیمی در زمان قیمت گذاری نادیده گرفته شده و به جایی نرسیده است.

او ادامه داد: به علاوه قیمت گذاری باید با کیفیت فراوری همخوانی داشته باشد. ما کالا را با قیمت جهانی در بورس کالا قیمت گذاری می کنیم در حالی که با کیفیت ما تطابق ندارد.

جمالی با تاکید بر اینکه ما بیشتر از کاهش قیمت در پی ثبات نسبی قیمت هستیم ادامه داد: ثبات قیمت نسبی با میانگین های درستی که هم در زمان کاهش و هم در زمان افزایش گرفته می گردد می تواند به یاری فراوری بیاید.

او بعلاوه خواهان فروش اعتباری از سوی صنایع بالادستی به صنایع پاییین دستی در تامین مواد اولیه فراوریی شد.

در ادامه علی پناهی، دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تاکید نمود: یکی از معضلات بورس کالا دخالت نهادهای سیاست گذاری در فرآیند تصمیم گیری است. استقلال عمل بورس کالا به عنوان نهادی زیرمجموعه سازمان بورس و نه زیرمجموعه و فرمان بر وزارت صمت، کلیدی ترین بحثی است که باید دنبال گردد. در این راستا پیشنهاد من این است که خود اتاق ایران به عنوان تشکل بخش خصوصی در این زمینه ورود کند تا بتواند به طور مستقیم ایفای نقش کند.

مسعود تاملی دبیر هیات اجرایی انجمن کامپوزیت ایران هم در ادامه این جلسه اعلام کرد: در سال های متمادی که بورس کالا وجود داشته تعدادی از فراورینمایندگان با اتکای به اینکه این مواد اولیه به وسیله بورس کالا عرضه می گردد واحدهای فراوریی احداث کردند. در چند مورد شاهد بودیم پتروشیمی ها از عرضه در بورس کالا عقب نشینی کردند و تمام فراورینمایندگانی که وزارت صمت به آن ها مجوز داده و بر این اساس فراوری می کردند بلاتکلیف ماندند و هیچ کس مسئولیت نپذیرفت.

او ادامه داد: نکته دیگر تاخیر در بارگیری هاست. همین الان در مواردی هنوز محموله شهریورماه تحویل نشده و تازه محموله مردادماه را بارگیری می نمایند. چه کسی جوابگوی زیان فراورینماینده است و تکلیف فراورینماینده های پایین دست چه خواهد بود؟

فلاحتی از انجمن فراورینمایندگان باتری هم به مشکل تامین سرب به عنوان ماده اولیه فراوری باتری اشاره نموده و گفت: مشکل ما این است که با وجود تعهدی که شرکت های فراورینماینده سرب برای تامین مواد اولیه باتری سازی ها دادند اما این ماده در امسال دوبار بیشتر در بورس ارائه نشد. به علاوه به علت اختلاف قیمتی که با بازار داشته و فرمولی که برای قیمت گذاری آن معین نشده بود مورد استقبال قرار نمی گیرد. با استناد به این موضوع و قانون بورس، فراورینمایندگان سرب برای 30 درصد از فراوریات خودشان مجوز صادرات گرفتند. دومین مشکل این است که نوع سربی که در بورس عرضه می گردد معین نیست؛ سه نوع سرب در بورس عرضه می گردد در حالی که قیمت گذاری هر سه نوع بر مبنای یک نوع خاص آن صورت می گیرد.

در خاتمه کلاهی گفت: یکی از اقدامات ما در آینده نهایی کردن فهرست مواد اولیه و خامی است که باید از شمول معافیت های مالیاتی عملکرد ارزش افزوده خارج شوند. این اقدام موثر و لازم است و هدف ما این است که دست کم یک سوم از منابع حاصل از این محل را که بر اساس برآورد ما در محدوده 15 میلیارد دلار است، به مشوق های صنعتی و برقراری مجدد جوایز صادراتی اختصاص دهیم.

او از همه تشکل های عضو خواست تا نکات خودشان درباره چالش های مربوط به بورس کالا از جمله قیمت گذاری، فروش اعتباری، مدیریت تقاضا را به صورت مکتوب و با عدد و رقم و مصداق ها به کمیسیون ارائه دهند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1873

به "مشوق های صنعتی و جوایز صادراتی جایگزین معافیت مالیاتی بعضی مواد اولیه و خام گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "مشوق های صنعتی و جوایز صادراتی جایگزین معافیت مالیاتی بعضی مواد اولیه و خام گردد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشوق های صنعتی و جوایز صادراتی جایگزین معافیت مالیاتی بعضی مواد اولیه و خام گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید