مدرسه توحید لاهیجان بازسازی و بازسازی می گردد

به گزارش دکتر برای تو، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، مدرسه توحید لاهیجان بازسازی و بازسازی می گردد.

مدرسه توحید لاهیجان بازسازی و بازسازی می گردد

ولی جهانی در حاشیه بازدید از قدیمی ترین مدرسه دخترانه گیلان در لاهیجان اظهار کرد: مدرسه توحید واقع در خیابان امام شهر لاهیجان یکی از قدیمی ترین مدارس استان گیلان است که با اعتبار بالغ بر پنج میلیارد تومان به وسیله خیرین مدرسه ساز با نظارت کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بازسازی و بازسازی می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد: در بازدیدی که به اتفاق مجمع خیرین مدرسه ساز از این مجموعه زیبا و قدیمی که شامل مدرسه تاریخی، ساختمان سرایداری، و سرویس های بهداشتی قدیمی، محوطه حیاط قدیمی داشتیم، معین شد مدرسه توحید شهر لاهیجان با توجه به الگوهای معماری بکار رفته می تواند به عنوان یکی از قدیمی ترین مدارس تاریخی گیلان به ویژه شرق استان بوده باشد.

وی بیان نمود: این مدرسه تاریخی در راستای شرقی و غربی و در یک طبقه در داخل محوطه بازی که درختان قدیمی وجود دارد ساخته شده، بازدیدهای میدانی که انجام شد در مورد تاریخ گذاری اثر نیازمند آنالیز های بیشتر و مراجعه به متون تاریخی است که در اولویت این اداره کل واقع شده است.

جهانی بیان نمود: مدرسه تاریخی توحید یک مجموعه کامل از مدارس قدیمی احتمالا صد سال قبل بود بنابراین افراد زیادی از مردم استان گیلان به ویژه شرق استان و علی الخصوص شهرستان لاهیجان در این مدرسه تعلیم دیدند و یا تعلیم دادند و تاریخ با خاطرات آنها در این مدرسه عجین شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان تاکید نمود: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان در نظر دارد با همکاری خیرین مدرسه ساز و اداره کل آموزش پرورش نسبت به جمع آوری اسناد قدیمی یا خاطرات همشهریان اقدام نماید و بعد از بازسازی این مجموعه تاریخی به صورت نمایشگاه دائمی در داخل مدرسه به نمایش گذاشته گردد.

وی یادآور شد: مدرسه تاریخی توحید شهر لاهیجان از استحکام بخشی نسبتا خوبی برخوردار است و بعد از مدرسه تاریخی شهید بهشتی شهر رشت دومین مدرسه زنده استان گیلان محسوب می گردد که هنوز هم پس از سالهای سال کلاس درس در این مدرسه دایر است. در ضمن این مدرسه تاریخی در مطالعات بافت تاریخی شهرستان لاهیجان جزء مدارس واجد ارزش شناخته شده بود و بزودی در لیست آثار ملی کشور جای خواهد گرفت.

منبع: همگردی
انتشار: 10 مهر 1402 بروزرسانی: 10 مهر 1402 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2310

به "مدرسه توحید لاهیجان بازسازی و بازسازی می گردد" امتیاز دهید

4 کاربر به "مدرسه توحید لاهیجان بازسازی و بازسازی می گردد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرسه توحید لاهیجان بازسازی و بازسازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید