کار ایران در زمینه جذب گردشگران سخت شده است

به گزارش دکتر برای تو، ایسنا/ براساس سخنان مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی، کار ایران در زمینه جذب گردشگران سخت شده است.

کار ایران در زمینه جذب گردشگران سخت شده است

لیلا اژدری در تحلیل تغییر شاخص های سفر جهانگردان بین المللی با ادامه کرونا و اقداماتی که وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی برای حذف نشدن نام ایران از فهرست مقاصد سفر جهانگردان انجام داده یا می تواند انجام دهد، اظهار کرد: ما تلاش خودمان را می کنیم، کلیپ هایی درباره ایمنی سفر به لحاظ بهداشتی ساخته ایم، اما صدای بلندی که از کشور ما به بیرون مخابره می شود آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا و همچنین فرایند واکسیناسیون است. تلاش های صنعت جهانگردی با وجود این صدای بلند راه به جایی نمی برد. باید این سیگنال تغییر کند، در آن صورت وظیفه ما به نام متولی پررنگ می شود و می توانیم دنبال اعتمادسازی در بین جهانگردان و بازارهای سفر باشیم و نشان دهیم ایران برای سفر کشور ایمنی است.

او با اشاره به فعالیت بسیاری از کشورها و رقیبان در بازارهای بین المللی برای جذب جهانگرد که احتمال عقب راندن ایران را پیش آورده، گفت: به طور کل دو نوع بازاریابی داریم؛ بازاریابی کلی که معمولا در جریان آن چهره یک کشور به نمایش گذاشته می شود، مثلا نشان می دهیم ایران کشوری باستانی با مردمی مهربان و طبیعتی زیبا است. این اولین سیگنالی است که می توانیم برای جلب توجه جهانگردان جهان مخابره کنیم و شاید حتی لازم نباشد این پیام را به بعضی کشورها برسانیم؛ چرا که در کتاب های درسی مدرسه های بعضی از این کشورها بسیار درباره تاریخ ایران صحبت شده و برای خیلی ها از همان کودکی درباره ایران کنجکاوی وجود دارد.

او افزود: روش دیگر بازاریابی کاری است که فعالان جهانگردی انجام می دهند، مثلا با شرکای تجاری خود در کشورهای دیگر ارتباط برقرار می کنند و یا در نمایشگاه های بین المللی شرکت می کنند، در این شرایط اگر جای نام ایران در فهرست مقاصد آژانس های خارجی و یا نمایشگاه ها خالی باشد و یا مقابل نام ایران علامت ضربدر زده شود، مسلم است که وقتی شرکت های بزرگ انگلیسی، روسی، چینی و یا هر کشور دیگری و جهانگردان آنها ببینند از ایران هیچ بسته سفری عرضه نمی شود، ویزا صادر نمی شود و مرزها به روی جهانگردان بسته است، منتظر نمانند و دنبال کشورهایی مثل عربستان بفرایند که مقصد نوظهور جهانگردی است و ویزا هم صادر می کند.

او یادآور شد: البته حذف نام ایران از فهرست مقاصد سفر، همانطور که این روزها از طریق بعضی شرکت های جهانگردی خارجی اتفاق افتاده است، باعث نمی شود نام ایران از اذهان پاک شود.

اژدری در عین حال گفت: ایران مقصد یونیک و منحصر بفردی است، اما مهم است که شرکت های جهانگردی بتوانند در بازار رقابتی، هوشمندانه سبد خود را قرار دهند تا سهمی داشته باشند؛ حتی اگر سفر جهانگردان به ایران در شرایط بحرانی کرونا محل چالش و سوال باشد.

مدیرکل بازاریابی و توسعه جهانگردی خارجی وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی اظهار کرد: مطالعات جدیدی در ارتباط با بیماری کووید و تصمیم به سفر اجرا شده که براساس آن، به نظر می رسد فعلا دوران پس از کرونا مطرح نیست، ضمن آنکه سیگنالی از پرسش شوندگان در این مطالعات دریافت شده که مدیریت بیماری کووید را در کشورها برای جهانگردان حائز اهمیت کرده است، یعنی بسیاری از جهانگردان برای انتخاب مقصد سفر، شاخص های مدیریت و کنترل کرونا، رعایت پروتکل ها و واکسیناسیون را در اولویت قرار داده اند. همچنین تسهیلاتی که کشورها و شرکتهای جهانگردی برای لغو سفر در دوران کرونا قائل می شوند شاخص اثرگذار دیگری در انتخاب مقصد شده است. بسیاری از جهانگردان در این پژوهش گفته اند کشور یا مقصدی را برای سفر انتخاب می کنند که بهترین شرایط کنسلی را داشته باشد.

او افزود: با تغییر شاخص های انتخاب سفر باید این سوال را از خود بپرسیم ایران کجای ماجرا واقع شده است؟ هنوز دستوری برای صدور ویزای توریستی صادر نشده است، چه برسد به آنکه این شاخص های اثرگذار در انتخاب مقصد را داشته باشیم. می دانستیم که صنعت جهانگردی بسیار شکننده است، اما هرگز تصور نمی کردیم بهداشت مهمترین نقش را در انتخاب مقصد داشته و در تصویرسازی از یک کشور تا این حد اثرگذار باشد.

اژدری گفت: با وجود این صدا و سیگنال ها، کار بخش جهانگردی سخت شده است. یک زمان مهمترین مساله جهانگردی ایران پروپاگانداهای سیاسی بود، بهانه این بود که چون علیه ایران تبلیغ و سیاه نمایی می شود نمیتوان آن چنان که باید جهانگرد جذب کرد. عامل این ضعف را بیرونی می دانستند، اما حالا که بیماری، بهداشت، مدیریت و کنترل کرونا در کشور مساله شده است دیگر نمی توان پروپاگانداهای سیاسی و عامل برونی را مقصر دانست. مرگِ روزی 600 تا 700 نفر انسان را که دیگر نمی توان تقصر رسانه های غربی انداخت. صددرصد خودمان عامل مساله هستیم و این کار فعالان و متولیان جهانگردی را بسیار سخت خواهد کرد و قطعا ما به تنهایی نمی توانیم این چهره ایران را تغییر دهیم.

منبع: همگردی
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1786

به "کار ایران در زمینه جذب گردشگران سخت شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار ایران در زمینه جذب گردشگران سخت شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید