فرصت های سرمایه گذاری در چالدران روی میز

چالدران با دارا بودن جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار، از لحاظ جذب گردشگر ظرفیت های متعددی دارد، اما به دلیل نبود زیرساخت های گردشگری نتوانسته با بهره مندی از ظرفیت های موجودش به رونق مالی دست یابد؛ شهری که طی سال های اخیر در فهرست محروم ترین شهرهای کشور قرار داشته است.

فرصت های سرمایه گذاری در چالدران روی میز

به گزارش خبرنگاران، چالدران که در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است، یکی از 6 شهرستان مرزی آذربایجان غربی با کشور ترکیه به شمار می رود. ده ها اثر تاریخی و گردشگری شهرستان چالدران را به یکی از مناطق مهم گردشگری استان تبدیل نموده که همیشه مورد اقبال گردشگران داخلی و خارجی است، اما در نبود زیرساخت ها همیشه با سدی برای توسعه روبه رو بوده است. البته قرار است بعضی از مسائل موجود در این شهرستان مرزی در صورت جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری برطرف گردد.

  • معرفی ظرفیت های چالدران

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی می گوید: ما بر اساس مصوبات، کتابی با عنوان راهنمای جامع گردشگری شهرستان چالدران تهیه و جمع آوری کردیم. در این کتاب علاوه بر معرفی ظرفیت های گردشگری چالدران، فرصت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری به سرمایه گذاران معرفی و تشریح شده است. جلیل جباری با اشاره به نصب تابلوهای معرفی آثار در این منطقه بیان می نماید: برای تهیه و نصب تابلوهای معرفی و حتی روستاهای هدف گردشگری در استان مبلغی معادل 7 میلیارد ریال هزینه شده است که بنیاد علوی می تواند در این زمینه ما را بیشتر همراهی کند.

وی می افزاید: ما بر اساس مصوبات جلسه قبلی، طرح های محتوایی برای راه اندازی موزه باستان شناسی در چالدران و همچنین موزه باز جنگ چالدران در دشت چالدران و در کنار مقبره سید صدرالدین، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی، را آماده نموده ایم و منتظر تأمین اعتبار از سوی بنیاد علوی هستیم تا پس از مطالعات لازم اقدام به راه اندازی این دو موزه کنیم.

این مسئول بیان می نماید: جاذبه ها و آثار تاریخی چالدران و همچنین حادثه عظیم جنگ چالدران می تواند مورد بازدید بسیاری از گردشگران و علاقه مندان به تاریخ و هنر در کشورهای مختلف قرار گیرد که ضروری است در این خصوص برنامه ریزی و اقداماتی مثل ایجاد امکانات اقامتی و رفاهی در دستور کار قرار گیرد. قره کلیسا هم به عنوان یک اثر دنیای، شناسنامه، هویت و ظرفیت بی نظیری برای رونق مالی و توسعه گردشگری منطقه دارد.

  • رشد بودجه های عمرانی چالدران

نماینده شهرستان های شوط، ماکو، پلدشت و چالدران با اشاره به توسعه صنعت گردشگری این شهرستان می گوید: گردشگری در اولویت اصلی توسعه ما در چالدران است و باید شکل متوازن و متعادل برنامه های توسعه را پیش ببریم. عین الله شریف پور می افزاید: برای توسعه گردشگری باید بسترهای لازم را فراهم کنیم و یکی از اصلی ترین بسترهای توسعه گردشگری ایجاد و گسترش راه های مواصلاتی به ویژه راه های منتهی به جاذبه های گردشگری و تاریخی است.

وی بیان می نماید: چالدران علاوه بر آثار بسیار مهم و باارزشی همچون مجموعه دنیای قره کلیسا، مقبره سید صدرالدین و صدها جاذبه تاریخی و طبیعی دیگر دارد که نیازمند معرفی بیشتر هستند. شریف پور تاکید می نماید: در سال های اخیر، بودجه عمرانی این اداره کل بیش از 10 برابر رشد داشته و به نسبت بودجه های اختصاص یافته پروژه های فراوانی مرمت و احیا شده است. این مسئول بیان می نماید: حفظ و صیانت آثار تاریخی و کوشش برای رشد صنعت گردشگری دو وظیفه اصلی این اداره کل است که باید برای آنها برنامه ریزی و کوشش مضاعف کرد.

  • برنامه ریزی بنیاد مستضعغان برای چالدران

رئیس بنیاد مستضعفان هم درباره اقدامات برطرف محرومیت از چالدران بیان می نماید: با توجه به ظرفیت های خوبی که در بنیاد مستضعفان وجود دارد، امید داریم تا نگاه ویژه ای به همراهی با دولت برای برطرف محرومیت از بعضی شهرستان های استان داشته باشد. پرویز فتاح با بیان این که شناسایی ظرفیت های بومی هر منطقه برای تسریع در زدودن چهره محرومیت بسیار مهم است، اظهار می نماید: مطالعات و برنامه ریزی های لازم برای برطرف محرومیت از چالدران در دست اجراست و سیاست این بنیاد با هدف محرومیت زدایی و توانمندسازی شهرستان مرزی آذربایجان غربی برنامه ریزی شده است.

  • چالدران؛ شهر بی کولر ایران

یکی از مرتفع ترین شهرستان های کشور در شمال آذربایجان غربی واقع شده است. چالدران دارای آب و هوای سرد و کوهستانی، جاذبه های طبیعی، مراکز مهم تاریخی نظیر قره کلیسا که به ثبت دنیای رسیده و مقبره سیدصدرالدین، گمرک صوفعلی و 104 اثر ثبت شده ملی، آب گرم معدنی، تالاب های متنوع، شرشر عرب دیزج، شرشر قرنقو و طبیعت مستعد برای توسعه صنعت گردشگری است.

این شهر آب و هوایی بسیار سرد حتی در اواسط تابستان هم آب و هوایی مطبوع دارد. از همین رو لقب تنها شهر بی کولر ایران را به خود اختصاص داده است. همچنین یکی از ویژگی های تاریخی چالدران نام گذاری جنگی بین ایران و عثمانی به نام این منطقه بود. زمانی که در قرن دهم هجری قمری چالدران به محل جنگ دو کشور ایران و عثمانی تبدیل و به همین نام مشهور شد.

بازمانده های تاریخی زیادی از جنگ ایران و عثمانی در دوران شاه اسماعیل صفوی در شهرستان چالدران وجود دارد که سرسلسله آنها، مقبره سید صدرالدین، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی و مجسمه شاه اسماعیل است که دیدنش به اندازه مساجد و ابنیه دوران صفوی و زندیه جذاب است. قره کلیسا نخستین کلیسای گریگوری دنیا هم در این شهرستان واقع شده است که هر سال گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید و ده ها اثر تاریخی دیگر که می تواند این شهر مرزی استان را در صورت برخورداری از زیرساخت های گردشگری با رونق و توسعه همراه کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 247

به "فرصت های سرمایه گذاری در چالدران روی میز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت های سرمایه گذاری در چالدران روی میز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید