عامل اصلی گرانی خانه گزارش های بانک مرکزی از بازار مسکن است

به گزارش دکتر برای تو، مصطفی قلی خسروی با بیان اینکه گزارش بانک مرکزی بانک ها را از ورشکستگی نجات داد گفت: عامل افزایش قیمت مسکن بانک مرکزی است نه مشاوران املاک.

عامل اصلی گرانی خانه گزارش های بانک مرکزی از بازار مسکن است

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، اخیرا بعضی نمایندگان مجلس از جمله اقبال شاکری انتقاداتی را نسبت به عملکرد مشاوران املاک بیان نموده اند. وی چند روز قبل با بیان این که فعالیت بعضی دفاتر مشاوران املاک به واسطه خرید و فروش مسکن فسادزاست، گفته بود: یکی از عوامل بروز فساد و تخلف، فرآیند دریافت حق کمیسیون املاکی ها در قراردادهای خرید و فروش است، مشاوران املاکی در هر قرارداد، درصدی از قیمت فروش را از خریدار و فروشنده دریافت می نمایند، این مسئله موجب می گردد که املاکی ها به افزایش قیمت مسکن ترغیب شوند، چون هر چه قدر قیمت ها بالا برود، حق کمیسیون آن ها بیشتر می گردد.

شاکری بیان این که تخلف املاکی ها تنها به دریافت حق کمیسیون نجومی محدود نمی گردد، اضافه نمود: بعضی از این افراد به مالک می گویند که شما در موضوع قیمت فروش دخالت نکنید و وقتی ما مسکن مورد نظر را به هر میزانی فروختیم، سود آن نصف-نصف تقسیم گردد.

*فعالیت سوداگرانه بعضی از مشاوران املاک

علیرضا پاک فطرت دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با انتقاد از تداوم فعالیت دلالان در بازار مسکن، اظهار کرد: یکی از دلایل و عوامل تشدید و تلاطم بازار مسکن، فعالیت دلالان و سفته بازان در این حوزه است که باید در راستای ساماندهی این بخش کوشش صورت گیرد. یکی از اقدامات اساسی برای کنترل دلالان، اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه است که متأسفانه این لایحه همچنان در دولت به جامانده است.

وی اضافه نمود: فعالیت سوداگرایانه بخشی از بنگاه های معاملاتی یکی از عوامل تلاطم بازار مسکن است، بر اساس آمارها، بیش از 50 درصد مشاوران املاک مجوز قانونی فعالیت ندارند، از این رو گام نخست، ساماندهی این حوزه و جلوگیری از فعالیت غیرقانونی املاکی ها است.

لازم به ذکر است این در حالی است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک بر این باور است که بانک مرکزی عامل افزایش قیمت مسکن در کشور است نه عملکرد مشاوران املاک.

مصطفی قلی خسروی در واکنش به اظهارات بعضی نمایندگان مجلس با بیان این که ابتدا باید بدانیم عامل گرانی مسکن چیست، اظهار کرد: متاسفانه عده ای مغرضانه مشاوران املاک را عامل افزایش قیمت مسکن اعلام می نمایند و می گویند باید بر عملکرد آنها نظارت گردد. در یک مورد اتحادیه مشاوران املاک تهران 100 بازرس دارد، ضمن این که اتاق اصناف، وزارتخانه و... نیز بر عملکرد مشاوران املاک نظارت می نمایند.

وی با اشاره به این که دلیل واقعی چنین اظهارنظرهایی را نمی دانم، اضافه نمود: این قبیل سخنان سازنده نیست و مخرب است، مشاوران املاک عامل گرانی مسکن نیستند چون -افزایش قیمت مسکن- به صرف ما نیست.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این که افزایش قیمت مسکن باعث کاهش قراردادها و در نتیجه کاهش معاملات مسکن می گردد، یادآور شد: عده ای می گویند مشاوران املاک زیرمیزی و رومیزی می گیرند، اینها را گزارش نمایند تا به شدت برخورد کنیم.

خسروی در ادامه تحلیل خود از بازار مسکن و عامل اصلی افزایش قیمت را بیان نمود. وی در این باره گفت: عامل اصلی گرانی مسکن گزارش های بانک مرکزی از بازار مسکن است. خردادماه سال جاری طی گزارشی اعلام نمود قیمت مسکن 42 درصد افزایش یافته است، این در حالی بود که در ماه مورد اشاره قیمت مسکن 10 تا 15 درصد افزایش یافته بود.

وی ادامه داد: چرا بانک مرکزی این کار را کرد، به این دلیل که بانک ها در حال ورشکسته شدن بودند و پشتوانه بانک ها نیز املاک و مستغلات است که با این کار بانک مرکزی، تراز آنها مثبت شد.

وی همچنین حامل های انرژی، بورس، ارز و طلا را از جمله عوامل تاثیرگذار بر بازار و قیمت مسکن اعلام و اظهار کرد: پشتوانه بانک ها ساختمان هایی است که در اختیار دارند و وقتی قیمت مسکن افزایش یافت آنها از ورشکستگی نجات یافتند. کسی اینها را نمی بیند و متاسفانه بعضی دیواری کوتاه تر از مشاوران املاک را پیدا نمی نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1407

به "عامل اصلی گرانی خانه گزارش های بانک مرکزی از بازار مسکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل اصلی گرانی خانه گزارش های بانک مرکزی از بازار مسکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید