تصویر فتوشاپی از بورس

به گزارش دکتر برای تو، دامنه نوسان نامتقارن شد تا از جو هیجانی بازار سهام کاسته و سرعت کاهش قیمت ها کند شود. به ظاهر شرایط خوب است. روز یکشنبه شاخص کل بورس تهران 2/ 0درصد صعود کرد و روز گذشته نیز به افت 6/ 0درصد بسنده کرد. تا اینجای کار دامنه نوسان نامتقارن توانسته شرایط بازار را تغییر دهد تا دیگر خبری از ریزش بیش از 2 درصدی نماگر اصلی تالار شیشه ای نباشد. اما آیا شرایط سهم ها نیز این گونه است؟ روز یکشنبه صف فروشی معادل 5 برابر صفوف خرید شکل گرفت و انتظار برای خروج از این بازار روز دوشنبه به حدود 6 برابر خریداران افزایش یافت و 68 درصد نمادها منفی بودند. ضعف نماگر اصلی بورس تهران این روزها بیشتر به چشم می آید. دامنه نوسان نامتقارن سبب شده است تا شرایط این روزهای سهام بورسی پنهان شود و تصویری فتوشاپی و متفاوت از واقعیت در مقابل بورس بازان قرار گیرد. از این رو شاخص کل تالار شیشه ای که پیش تر نیز در ارائه شرایط سهام ناتوان بود، حالا تصویر مخدوش تری را ارائه می دهد.

تصویر فتوشاپی از بورس

به گزارش دنیای اقتصاد، بورس تهران پس از تجربه 5 رشد متوالی و افزایش ارتفاع 4/ 11 درصدی، معاملات روز دوشنبه را با افت 6/ 0 درصدی به خاتمه رساند و سهامداران خرد نیز برای دومین روز متوالی دست به ماشه فروش شدند. هر چند در این روز بیش از 60 درصد سهام قرمزپوش بودند و شاهد صف نشینی سهامداران از 55 درصد نمادها برای خروج از بازار بودیم، اما از آنجا که به واسطه اعمال دامنه نوسان نامتقارن، سهام تنها اجازه کاهش قیمت تا 2 درصد را دارند، از این رو شاخص کل متحمل ریزش سنگینی نمی شود و تصویری غیرشفاف از بازار ارائه می دهد.

ارمغان دامنه نوسان نامتقارن

سه روز از اجرای دامنه نوسان نامتقارن می گذرد. دامنه نوسان که نه تنها حد نوسان 10 درصدی (مثبت و منفی 5) را به 8 درصد (مثبت 6 و منفی 2) کاهش داد بلکه عمدتا در راستای محدود کردن افت قیمت سهام وارد بازی شد. اما این سیاست بورسی ها که برای کنترل هیجانات منفی بازار اجرایی شد چه ارمغانی برای بازار داشت؟ در روز ابتدایی اجرایی شدن دامنه نوسان نامتقارن، بورس رشدی پرشتاب را تجربه کرد. هر چند برخی دوست داشتند این رشد 9/ 3 درصدی را به اجرایی این قانون ارتباط دهند اما جهش دلار به کانال 26 هزار تومان بود که سوخت لازم را برای افزایش تقاضا برای سهام به دنبال داشت.

درست به همین دلیل بود که روز یکشنبه و پس از عقب نشینی این ارز، شاهد تشدید مجدد صف های فروش در تالار شیشه ای بودیم. در ادامه معاملات روز یکشنبه، دیروز نیز صف های فروش سنگینی روبه روی نماد شرکت های بورسی و فرابورسی تشکیل شد. آمارها نشان می دهد در دادوستدهای روز دوشنبه در بورس تهران از 346 نماد معامله شده، قیمت خاتمهی 92 سهم (27 درصد) مثبت بود و در مقابل 235 سهم (68 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار هر چند 43 نماد (12 درصد) صف خریدی به ارزش 233 میلیارد تومان تشکیل دادند، اما در مقابل شاهد شکل گیری صف فروش سنگین در 191 نماد بورسی (55 درصد) به ارزش 1388 میلیارد تومان بودیم. علاوه بر سنگین بودن صف های خروج از سهام، ارزش معاملات خرد سهام که می تواند به عنوان نشانه ای از میزان نقدشوندگی بازار مورد تحلیل قرار گیرد نیز با افت حدود 36 درصدی نسبت به روز ماقبل خود به 6054 میلیارد تومان کاهش یافت.

ضعف نماگر اصلی بورس تهران نیز این روزها بیشتر به چشم می آید. جایی که با وجود افت قیمت خاتمهی در 68 درصد از نمادهای بورسی و مازاد عرضه و کف نشینی قیمت ها در 55 درصد از سهام این بازار اما شاخص کل به کاهش 6/ 0 درصدی بسنده کرد. کف مجاز منفی 2 درصدی در مقابل سقف مثبت6 درصدی نوسان سهام سبب شد تا شاخص کل که پیش تر نیز تصویری درست از بازار به نمایش نمی گذاشت حال کاملا ناتوان از انعکاس شرایط سهام باشد.

کوچک ترها در کانون توجه

در روزی که شاخص کل افت 6/ 0 درصدی را تجربه کرد، نماگر هم وزن بورس تهران که تاثیری یکسان از تمامی نمادهای بورسی (فارغ از ارزش بازار) می پذیرد، با رشد 03/ 0 درصدی همراه شد. دلیل این رخداد اما فرایند خلاف جهت قیمت ها در سهام کوچک و بزرگ بازار بود. به این ترتیب روز دوشنبه از 38 صنعت فعال بورسی، 14 گروه با رشد میانگین قیمت در سهام زیرمجموعه خود همراه شدند که در این میان نام گروه های کوچک بازار که عمدتا تک سهم نیز بودند، در صدر جدول می درخشید. در این خصوص می توان به رشد 8/ 4 درصدی شاخص صنعت استخراج زغال سنگ با تک نماد کطبس اشاره کرد. دو صنعت استخراج نفت و گاز با نماد حفاری و محصولات چوبی با تک سهم چفیبر نیز در این روز به ترتیب رشد 4/ 2 و 9/ 0 درصدی را ثبت کردند. البته بازگشایی مثبت بازارهای کالایی و تداوم رشد مس و نفت سبب شد تا دو گروه فلزات اساسی و فرآورده های نفتی نیز در میان صنایع سبزپوش روز منفی بورس تهران قرار گیرند.

زمان سوخت رسانی بازار جهانی؟

امروز در بازگشایی بازار جهانی غوغایی به پا بود. جایی که مس تا مرز 8400 دلار در هر تن صعود کرد و نفت نیز در کانال 63 دلار بر هر بشکه نوسان کرد. استراتژیست های گلدمن ساکس در یادداشتی درخصوص شرایط بازار کامودیتی ها عنوان کردند که به احتمال زیاد تقاضای جهانی تحت تاثیر واکسیناسیون کرونا در 6 ماه آینده بسیار قدرتمند است. موضوعی که می تواند به معنای افت بیشتر شاخص دلار باشد. سیگنالی مثبت برای کامودیتی ها؛ چراکه این دارایی ها بر اساس دلار ارزش گذاری می شوند و با افت ارزش این ارز، قیمت آنها بیشتر می شود.

در این میان با اتمام تعطیلات چین در خاتمه این هفته، طبیعتا شاهد افزایش تقاضا برای کامودیتی ها و رشد قیمت نفت و فلزات خواهیم بود. عاملی که می تواند محرکی برای رشد سهام کامودیتی محور بازار سهام باشد. شرکت هایی که سهم 70 درصدی از کل ارزش این بازار را در اختیار دارند. با این حال باید دید بورس بازان که در حال حاضر به مثال مارگزیده، از ریسمان سیاه و سفید می ترسد چه زمانی به سیگنال های اقتصادی توجه نشان می دهند. جایی که در کنار فرایند مطلوب قیمت ها در بازار جهانی، نسبت قیمت به درآمد بازار نیز از سطوح 22 واحدی در اوج مرداد، بر اساس آخرین اجماع تحلیلگران (IRANCR) به 6/ 8 واحد رسیده است که در کنار دیگر متغیرهای مثبت اثرگذار، می تواند محرکی برای افزایش تقاضا در تالار شیشه ای باشد.

حقیقی ها باز هم فروختند

در روزی که شاخص سهام با افت 6/ 0 درصدی روبرو شد، بازیگران خرد برای دومین روز متوالی دست به ماشه فروش شدند. به این ترتیب دیروز در مجموع بیش از 416 میلیون سهم به ارزش افزون بر 568 میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی ها به پرتفوی معامله گران عمده بازار منتقل شد تا در مجموع دو روز کاری گذشته، حقیقی ها خالص فروش 936 میلیارد تومانی را رقم بزنند. از مجموع گروه های 38گانه بورسی، تنها 6 صنعت مورد توجه حقیقی ها قرار گرفتند و در دیگر گروه ها شاهد ثبت خالص خرید مثبت از سوی سهامداران عمده بودیم. بیشترین خالص خرید حقیقی اما به زیرمجموعه های گروه محصولات کاغذی به ارزش 10 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد. گروه انبوه سازی دیگر صنعتی بود که با خالص خرید 6/ 4 میلیارد تومانی حقیقی ها همراه شد. در آن سوی بازار اما شرکت های چندرشته ای صنعتی شاهد انتقال سهامی به ارزش 107 میلیارد و 297 میلیون تومان در جهت حقیقی به حقوقی بودند. پس از آن دارویی ها بودند که با خالص فروش حدود 99 میلیارد تومانی از سوی سهامداران خرد روبرو شدند.

در میان شرکت های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت بندرعباس بیشترین خالص خرید حقیقی را تجربه کرد. به این ترتیب روز گذشته شبندر شاهد جابه جایی 23 میلیون و 574 هزار سهم به ارزش حدود 60 میلیارد و 373 میلیون تومان در جهت حقوقی به حقیقی بود. پس از این نماد پالایشی، بیشترین خالص خرید حقیقی با جابه جایی 21 میلیون و 191 هزار سهم به ارزش حدود 26 میلیارد و 400 میلیون تومان به نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران اختصاص پیدا کرد. فپنتا دیگر نمادی بود که روز گذشته مورد توجه بازیگران خرد قرار گرفت و خالص خرید 25 میلیارد و 500 میلیون تومانی را توسط این گروه از معامله گران تجربه کرد. در آن سوی بازار اما سه نماد شستا، برکت و شپنا به ترتیب در اولویت خرید معامله گران عمده قرار گرفتند و در مجموع جابه جایی سهامی به ارزش 185 میلیارد و 470 میلیون تومانی در جهت حقیقی به حقوقی را ثبت کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1499

به "تصویر فتوشاپی از بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر فتوشاپی از بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید