ظریف: توقیف نفتکش گریس، 100 درصد غیرقانونی بود

به گزارش دکتر برای تو، وزیر امور خارجه ایران شامگاه پنجشنبه در توئیتر توقیف ابرنفتکش حامل نفت ایران را 100 درصد غیرقانونی توصیف کرد.

ظریف: توقیف نفتکش گریس، 100 درصد غیرقانونی بود

به گزارش گروه بین الملل دکتر برای تو، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ضمن انتشار تصویری از نامه مورخ 7 مردادماه سفارت ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس درباره توقیف ابرنفتکش حامل نفت خام ایران، این اقدام را 100 درصد غیرقانونی توصیف کرد.

وزیر خارجه ایران در توضیح درباره این نامه نوشته ایران مراتب اعتراض خود درباره توقیف غیرقانونی گریس-1 را اعلام نموده و ضمن تکرار اظهارات علنی درباره مقصد این نفتکش تأکید نموده که تحریم های اتحادیه اروپا برای ایران لازم الاجرا نیستند. او همچنین نوشته است: هیچ چیز حقیقت را تغییر نمی دهد: توقیف [نفتکش گریس-1] 100 درصد غیرقانونی بوده است.

متن این یادداشت به توضیح زیر است: سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن با اظهار تعارفات خود به وزارت امور خارجه و مشترک المنافع کشور پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی و پیرو ملاقات مورخ 26 تیرماه 1398 با آقای فابیان پیکاردو، سروزیر جبل الطارق و آقای ریچارد مور، مدیر سیاسی وزارت خارجه بریتانیا، احتراماً اشعار می دارد:

جمهوری اسلامی ایران توقیف غیرقانونی سوپر تانکر گریس 1 را که حامل نفت ایران بوده بشدت محکوم می کند و خواهان آزادی فوری آن می باشد.

همان گونه که جمهوری اسلامی ایران قبل از این هم اعلام نموده است مقصد سوپرتانکر گریس 1 نهاد تحت تحریم اتحادیه اروپا نبوده و نخواهد بود. هر چند اعلام این مطلب هیچ خدشه ای بر این موضع اصولی حقوق مورد پذیرش جهانی که تحریم های اتحادیه اروپا نمی تواند بر کشورهای ثالث اعمال شود، وارد نمی سازد.

فرصت را مغتنم شمره احترامات فائقه خود را به وزارت امور خارجه و مشترک المنافع کشور پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی را تجدید می کند.

دیوان عالی جبل طارق امروز پنجشنبه آزادی نفتکش گریس-1 را تأیید کرد. این اتفاق بعد از آن رخ داد که مقام های جبل طارق اعلام کردند قصد ادامه بازداشت این نفتکش را ندارند.

کارشناسان حقوق بین الملل می گویند براساس اصل استقلال دولت ها و اصل نسبی بودن معاهدات، اعضای اتحادیه اروپا نمی توانند بدون رضایت دولت های ثالث یا غیرعضو، مقررات و مصوبات اتحادیه را بر آنها اعمال نمایند.

داریوش اشرافی کارشناس ارشد حقوق بین الملل در گفت وگویی با دکتر برای تو گفته است: دلیلی که انگلیس آورده، تطابقی با قواعد لازم الاجرای حقوق بین الملل ندارد و تنها چیزی که می تواند قواعد خود را بر همه دولت ها اعمال کند، قطعنامه هایی است که توسط شورای امنیت سازمان ملل و آن هم در چارچوب فصل هفتم منشور ملل متحد صادر شده باشد (جزئیات بیشتر)

نفتکش گریس 1 که حامل نفت ایران بود 13 تیر ماه امسال از سوی تفنگداران دریایی انگلیس در جبل طارق توقیف شد. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را راهزنی دریایی انگلیس خواند و خواهان برطرف توقیف هر چه سریعتر آن شد. (جزییات بیشتر) آزادی این نفتکش در حالی صورت گرفت که آمریکا در آخرین لحظات کارشکنی هایی را برای ممانعت از برطرف توقیف آن صورت داد که با شکست روبرو شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 249

به "ظریف: توقیف نفتکش گریس، 100 درصد غیرقانونی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: توقیف نفتکش گریس، 100 درصد غیرقانونی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید