سامانه دکترنکست از سی هزار تداخل دارویی جلوگیری نموده است

به گزارش دکتر برای تو، دکتر سعید طاهری بنیان گذار و مدیرعامل جوان دکترنکست، کسب و کار خود را با هدفی راهنمایی می نماید که شاید این روزها برای بسیاری از افراد یک هدف کاری محسوب نشود، کاهش بار بیماری. او در آغاز رویداد یک سالگی دکترنکست با گزارشی جامع از آنچه در طول یک سال گذشته در جامعه ایرانی محقق شد و آنچه به همراه تیمش عزم نموده تا خلق کند، تفاوت روش کاری خود با سایر استارت آپ های کشور را به خوبی ترسیم کرد.

سامانه دکترنکست از سی هزار تداخل دارویی جلوگیری نموده است

در ابتدای این مراسم که در تاریخ بیست و یکم آبان ماه در دفتر روز اول کارخانه نوآوری برگزار گردید، سعید طاهری در حضور نمایندگان سازمان های دولتی و خصوصی به ارایه آماری پرداخت که شاید اشخاص کمی از کیفیت آن آگاه باشند. با وجود اجباری که در حال حاضر برای نسخه نویسی الکترونیک وجود دارد، آن هم در چنین حوزه ای با ضعف شدید زیرساخت، بدون حرکت قدرتمند شرکت های خصوصی و آینده نگری آن ها در زمان مناسب، امروز ممکن بود با بحرانی کاملا جدی روبه رو شویم.

این سامانه به وسیله پزشکان، برای پزشکان ساخته شده

بنیان گذار دکترنکست با اشاره به اینکه در نمونه های پیروز خارجی تجویز و ساخت پرونده الکترونیک حدود 20 دقیقه زمان احتیاج دارد، گفت: این موضوع با توجه به فرهنگ مراجعه به پزشک در کشورمان عملا غیر قابل استفاده بود. در همین نقطه تصمیم گرفتیم سرویسی به جامعه پزشکان ارایه کنیم تا به عنوان یک همراه، این امر را تسهیل کند و از طرفی مطابق با احتیاجهای بومی کشور باشد. او گفت: همانطور که آگاه هستید سامانه های نسخه نویسی پراستفاده در حال حاضر با مشکلاتی روبه رو هستند و از طرفی بسیاری از پزشکان برای استفاده از هر دو سامانه مجبور می شوند چالش های نامطلوبی را در طول روز تحمل نمایند. یکی از مهمترین وجوه تمایز دکترنکست با هرنوع سامانه نسخه نویسی الکترونیک، راحتی در استفاده است. پس پزشکان در هنگام استفاده از دکترنکست به هر دو سامانه تامین اجتماعی و سلامت دسترسی دارند و می توانند به سادگی چند کلیک، فرایند تجویز را انجام دهند.

دکتر طاهری در ادامه گفت: این سامانه با همت پزشکان و نخبگان ایرانی برای پزشکان طراحی شده است و همانطور که تصور می کنید، ما به معنای واقعی کلمه فرایند نسخه نویسی الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت را به گونه ای فناورانه توسعه داده ایم که با توجه به پیشرفت سال های اخیر، حرکتی بسیار نو و کاربردی محسوب می گردد. پزشکان می توانند برای تجویز حتی از فرمان صوتی نیز استفاده نمایند. بر اساس آمار فرایند کاربری دکترنکست، دستیار هوشمند این شرکت در سال گذشته بیش از 500 هزار فرمان تجویز را کاملا دقیق و بدون احتیاج به ویرایش وارد نموده و یک میلیون تجویز را نیز با 98 درصد دقت و تنها دو درصد خطا تشخیص داده است. این دستیار با بهره گیری از نوترین تغییرات دارویی، نه تنها در خصوص تجویز با فرمان صوتی، بلکه هنگام تجویز با استفاده از کیبورد نیز به وسیله جستجو با نام برند یا ژنریک دارو، فرایند انتخاب دارو را برای پزشک بسیار آسان می نماید. از طرفی پزشک می تواند برای تجویز از مولکول های مورد علاقه و ترکیب بندی پیش فرض نسخه استفاده کند که در اصل استفاده از موارد پرکاربرد را به سریع ترین حالت ممکن می رساند.

کاهش بار بیماری مهمترین هدف ماست

اتفاقات بسیاری در زندگی انسان ممکن است به طور مستقیم یا غیر مستقیم باعث کاهش کیفیت زندگی شوند و حتی متاسفانه دلیل مرگ زودهنگام و از دست رفتن سال هایی باشند که فرد می توانسته است در سلامتی زندگی کند. کیفیت زندگی فرد می تواند با کاهش بار بیماری افزایش پیدا کند. به گفته سعید طاهری، مهمترین هدف دکترنکست در ارایه سامانه یکپارچه خدمات سلامت الکترونیک، امکان ایجاد فضایی بوده است که درنهایت به شکل مستقیم در افزایش سلامت جامعه اثرگذار باشد و از طرفی این اثر روی مهمترین مواردی باشد که با مراقبت ها و اطلاع رسانی می تواند در افزایش طول عمر مردم موثر واقع گردد. او می گوید، یکی از ویژگی های کلیدی بخش تجویز دکترنکست، دستیار هوشمند جلوگیری از تداخل دارویی است. باعث افتخار ماست که دستیار دکترنکست در طول یک سال گذشته از بروز 32000 تداخل دارویی مینور و بیش از 3000 تداخل دارویی ماژور جلوگیری نموده است که می توانستند به سلامتی افراد آسیب جدی وارد نمایند. این دستیار به طور اتوماتیک در هنگام تجویز داروهای دارای تداخل با سایر داروهای بیمار یا شرایط آلرژی خاص او، پزشک را آگاه می نماید.

سعید طاهری بخش دوم ارایه خود را به رونمایی از محصول نو مداوا گستران ارکید اختصاص داد که بسینا نام دارد. این محصول که در اصل فاز تکمیلی توسعه خدمات دکترنکست محسوب می گردد، به شکل اختصاصی برای ارایه سرویس به بیمار طراحی شده است. او در ادامه گفت: ما با بهره گیری از آخرین پیشرفت های فناوری، کیفیت فرایند درمان را به شکلی افزایش داده ایم تا اثر آن بر تجربه کاربری بیمار در محیط سامانه کاملا قابل مشاهده باشد. بسینا نیز مانند سامانه دکترنکست بدون احتیاج به نصب و به وسیله برنامه مرورگر قابل دسترس خواهد بود. کاربران می توانند به وسیله بسینا، فرایند درمان را کوتاه تر، هدفمندتر و هوشمندانه تر مدیریت نمایند. این درحالی است که بیماران می توانند اطلاعات ویزیت های خود، پرونده الکترونیک سلامت و آموزش نحوه مصرف هر دارو را به شکل تصویری به وسیله سامانه بسینا مشاهده نمایند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1921

به "سامانه دکترنکست از سی هزار تداخل دارویی جلوگیری نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه دکترنکست از سی هزار تداخل دارویی جلوگیری نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید