راه های طبیعی برای افزایش شیر مادر

به گزارش دکتر برای تو، انگیزه - مادر و کودک - چهار تا شش هفته اول پس از زایمان، تغذیه نوزاد با شیر مادر برای موفقیت در شیردهی مهم است، به ویژه اگر اولین باری است که حس مادری را تجربه می کنید. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی طبیعی را برای افزایش شیر مادر معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

راه های طبیعی برای افزایش شیر مادر

افزایش شیر مادر بعد از چند هفته اول

اگر شما نیز مانند بسکمک از خانم های دیگر اولین بار است که حس مادری را تجربه می کنید، ممکن است نگران مقدار شیر خود باشید. این موضوع ترس رایجی است و تنها تعداد کمی از مادران هستند که نمی توانند شیر کافی داشته باشند. اگر مقدار شیر شما کم است جای نگرانی نیست و تنها با چند راهکار ساده می توانید مقدار شیر خود را افزایش دهید.

راهکارهای طبیعی برای افزایش شیر مادر

موارد زیر می توانند به افزایش شیر مادر منجر شوند:

1. مکیدن سینه مادر

مطمئن شوید که کودک شما به درستی سینه شما را می مکد. مکیدن به شیوه درست کارآمدترین روش برای افزایش شیر مادر است. مکیدن بد اغلب دلیل اصلی کاهش شیر مادر است. بدون مکیدن صحیح، اغلب کودک شما نمی تواند شیر را از پستان شما خارج کند. بااین حال، هنگامی که کودک سینه های شما را به درستی مکیده و شیر را خارج می کند، بدن شما شیر بیشتری تولید می کند. اگر نمی دانید عمل مکیدن چه زمانی درست انجام می شود، با پزشک خود صحبت کرده یا با یک مشاور تغذیه تماس بگیرید.

2. فقط و فقط شیر مادر!

بدن شما شیر را بر اساس میزان عرضه و تقاضای کودک تازه متولد شده تولید می کند. افزایش تقاضا منجر به افزایش عرضه می شود. تا زمانی که کودک شما سینه هایتان را به درستی بمکد، بدن شما شیر بیشتری تولید می کند.

در هفته های اول پس از تولد نوزاد، شما باید هر دو یا سه ساعت یک بار به کودک خود شیردهید. اگر از زمان آخرین شیردهی بیش از سه ساعت و نیم گذشت، نوزاد خود را بیدار کرده و به او شیر دهید. حتی اگر کودک بزرگتری داشته باشید که مدت زیادی است از شیر شما استفاده می کند، با افزایش تعداد و طول جلسات تغذیه با شیر، باید بتوانید به طور طبیعی شیر خود را افزایش دهید.

3. استفاده از دستگاه پمپاژ شیر مادر

دستگاه پمپاژ شیر مادر تکنیکی است که به افزایش شیر مادر کمک می کند. همچنین هنگام استفاده از این دستگاه، شیر بیشتری از پستان شما خارج می شود.

اگر کودک شما شیرتان را به خوبی می مکد، دیگر نیازی به استفاده از دستگاه پمپاژ شیر مادر ندارید. بااین حال، اگر شما کودکی خواب آلود یا نوزادی دارید که ضعیف است، استفاده از دستگاه پمپاژ شیر می تواند شیر را در پستان شما به جریان انداخته و باعث افزایش شیر شما شود.

4. تحریک پستان

پس از اتمام شیر دادن به نوزاد، با استفاده از دستگاه پمپاژ شیر مادر یا با استفاده از دست، سینه های خود را تحریک کنید. هرچقدر سینه های خود را بیشتر تحریک کنید، بدن شما متوجه می شود که باید مقدار شیر را افزایش دهد.

یادگیری نحوه تحریک پستان با استفاده از دست می تواند بسیار کمک کننده باشد. بسکمک از مادران بجای استفاده از دستگاه پمپاژ شیر ترجیح می دهند از دستان خود استفاده کنند، زیرا طبیعی تر بوده و هیچ هزینه ای ندارد. در روزهای نخست شیردهی، تحریک پستان ها با دست می تواند بسیار مؤثر باشد. بااین حال، این کار نیاز به مهارت داشته و یادگیری آن به زمان نیاز دارد.

5. استفاده از سیستم تغذیه با شیر کمکی (SNS)

سیستم تغذیه با شیر کمکی می تواند در تشویق نوزادان برای مکیدن سینه های شما مورد استفاده قرار گیرد. اگر نوزاد شما به دلیل کم شدن یا متوقف شدن شیر ناامید شود، ممکن است از خوردن شیر امتناع کند. با استفاده از سیستم تغذیه با شیر کمکی، کودک شما به مدت طولانی تری سینه هایتان را خواهد مکید؛ بنابراین، تحریک سینه طبیعی ترین راه برای افزایش شیر مادر است.

6. ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی

شما ممکن است متوجه این موضوع نشده باشید اما بعضی از کارهایی که روزانه انجام می دهید، ممکن است بر میزان شیرتان تأثیر بگذارد. عواملی که می توانند به کاهش یا متوقف کردن شیر مادر منجر شوند، عبارت اند از:

  • سیگار کشیدن
  • استرس
  • خستگی و مصرف قرص های ضدبارداری ترکیبی

با تغییر در سبک زندگی، به طور طبیعی می توانید میزان شیر خود را افزایش دهید.

7. شیردهی طولانی تر در هر تغذیه

نوزاد شما باید در هر تغذیه حداقل ده دقیقه را صرف شیر خوردن کند. اگر در این مدت به خواب رفت، برای ادامه شیردهی او را از خواب بیدار کنید. هر چه نوزاد شما زمان بیشتری را صرف تغذیه کند، سینه شما بیشتر تحریک خواهد شد.

8. به نوزاد خود شیشه شیر ندهید

بدن شما زمانی شیر بیشتری تولید می کند که نوزادتان سینه هایتان را بمکد. اگر بجای شیر دادن از شیشه شیر استفاده کنید، بدن شما نمی فهمد که شیر بیشتری می خواهید. در این صورت، مقدار شیر شما کاهش خواهد یافت مگر اینکه از دستگاه پمپاژ شیر استفاده کنید. اگرچه دستگاه پمپاژ می تواند به تولید و نگه داری شیر مادر کمک کند، اما مشابه شیر دادن نیست.

کودک نسبت به دستگاه پمپاژ تأثیر بیشتری بر میزان افزایش شیر مادر خواهد داشت، مخصوصاً در ابتدا، هنگامی که بدن مادر در حال ساخت و عرضه شیر است.

9. برای شیر دادن به نوزاد، از هر دو پستان خود استفاده کنید

در طی چند هفته اول، شیر دادن با هر دو پستان در هر تغذیه، باعث افزایش شیر خواهد شد. تنها لازم است در اواسط شیر دادن به نوزاد، کودک را به سمت پستان دیگرتان جابجا کنید تا هر دو پستان شما تحریک شوند.

اگر هر بار از یک سمت شروع کنید، آن پستان ممکن است شیر بیشتری تولید کرده و از پستان دیگر بزرگ تر شود. پس از چند هفته اول، هنگامی که از میزان شیرتان راضی بودید، می توانید در هر بار تغذیه تنها از یکی از پستان هایتان برای شیردهی استفاده کنید.

10. هنگام شیردهی نوزاد خود را بیدار نگه دارید

طی هفته اول زندگی، بعضی از نوزادان خواب آلود بوده و زیاد می خوابند. اگر کودکی خواب آلود دارید باید هر سه ساعت برای تغذیه او را بیدار کنید. هنگام شیردهی نیز می توانید او را سرگرم کنید تا خوابش نبرد و مدت زمان تغذیه اش کامل شود.

برای اینکه مانع از خوابیدن کودکتان شوید، پاهای او را آرام ماساژ دهید، پوشک او را عوض کنید، کاری کنید آروغ بزند، یا او را آزاد بگذارید در این صورت احساس گرما و راحتی نکرده و خوابش نمی برد. با بیدار نگه داشتن نوزاد خود، نه تنها او تغذیه کافی و کاملی خواهد داشت، بلکه بدن شما نیز تحریک می شود تا شیر بیشتری تولید کند.

11. تغذیه خوبی داشته باشید

درحالی که توانایی عرضه شیر کامل به نوزاد خود را دارید، ایده خوبی است که سعی کنید هنگام شیردهی تغذیه بهتری داشته باشید. شیردهی و افزایش شیر مادر به انرژی زیادی نیاز دارد؛ بنابراین، برای عرضه شیر سالم، از غذاهای مفید و تنقلات سالم استفاده کنید. حتی می توانید غذاهای تقویت کننده ای مانند جو دوسر، سبزی های سبز و بادام را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا کالری های موردنیاز را دریافت کنید.

برگرفته از: verywellfamily

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1220

به "راه های طبیعی برای افزایش شیر مادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های طبیعی برای افزایش شیر مادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید