هرآنچه باید در خصوص خونریزی مغزی بدانید از علل و علائم تا درمان آن

به گزارش دکتر برای تو، خونریزی مغزی به عنوان خونریزی داخل جمجمه نیز شناخته می گردد. مغز داخل جمجمه قرار گرفته است. اگر رگ خون در مغز نشتی داشته باشد، می تواند باعث فشرده شدن مغز و آسیب به آن گردد. از علل خونریزی مغزی، می توان به پاره شدن عروق خونی در مغز یا سکته مغزی اشاره نمود.

هرآنچه باید در خصوص خونریزی مغزی بدانید از علل و علائم تا درمان آن

ضربه مغزی خفیف و شدید

ضربه مغزی می تواند خفیف و یا شدید باشد.

ضربه مغزی که موجب بی هوشی نشود، یک آسیب مغزی خفیف است و به زودی بهبود می یابد.

اما اگر مدت طولانی فرد بیهوش باشد، یک آسیب مغزی شدید اتفاق افتاده است.

آسیب مغزی شدید می تواند به کوما و حتی مرگ فرد نیز منجر شود.

ضربه مغزی چیست؟

ضربه مغزی، ضربه ای است که موجب می شود مغز به جلو و عقب جمجمه حرکت کند.

هر گونه ضربه سختی که در اثر مثلا فوتبال و یا تصادف، به سر فرد برخورد کند، می تواند باعث ضربه مغزی شود.

اگر ضربه مغزی خفیف باشد، اما به مقدار کافی استراحت نکنید، مغز به طور کامل بهبود نمی یابد.

از کجا بفهمیم که ضربه مغزی اتفاق افتاده است؟

اگر بعد از سقوط از یک بلندی و یا برخورد ضربه به سر، برای چند ثانیه بیهوش شوید، نشان می دهد دچار ضربه مغزی شده اید. اما برخی افراد هم با وارد آمدن ضربه به سر، بیهوش نمی شوند.

برخی از علائم زیر نشان می دهند که شما در اثر آسیب سر دچار ضربه مغزی شده اید:

* سرگیجه، تهوع و یا استفراغ، تاری دید، سردرد و مشکل در فکر کردن.

* با تماشا این علائم، فورا به پزشک مراجعه کنید.

بهبودی بعد از ضربه مغزی

بعد از ضربه مغزی باید به مغز خود استراحت بدهید، همانطور که مچ پا بعد از پیچ خوردن باید استراحت کند.

اگر ضربه مغزی خفیف باشد، اما به مقدار کافی استراحت نکنید، مغز به طور کامل بهبود نمی یابد.

کمی بخوابید تا مغز زمان لازم را برای بهبودی پیدا کند. زمانی که احساس بهتری داشتید، می توانید به مدرسه و یا سر کار بروید.

بهتر است تا پزشک معالج به شما نگفته است، ورزش نکنید.

درمان فیزیکی، شغلی و گفتاری می تواند برای آسیب های شدید مغزی مفید باشد.

مشاوره با روانشناس و یا روان پزشک نیز یاری به بهتر زندگی کردن بعد از آسیب مغزی می نماید.

شکستن جمجمه در اثر ضربه

استخوان جمجمه خیلی سخت و محکم است، اما اگر ضربه سختی به آن وارد شود می تواند بشکند.

اگر لبه تیز شکستگی استخوان جمجمه بر مغز فشار آورد، می تواند به بافت های مغز آسیب برساند و موجب خونریزی مغز شود.

یکی از علائم شکستگی جمجمه این است که از بینی و یا گوش فرد، خون و یا مایع روشنی بیرون می آید.

خونریزی مغزی می تواند باعث عدم انتقال اکسیژن به مغز، ایجاد فشار اضافی در مغز و کشتن سلول های مغزی شود. اگر علائم خونریزی مغزی دارید، بسیار مهم است که درمان را در اسرع وقت انجام دهید.

از علل خونریزی مغزی می توان به تصادف، تومور مغزی، سکته مغزی، یا فشار خون بالا ناشی از شرایط مادرزادی یا سایر بیماری ها اشاره نمود.

خونریزی مغزی چیست

خونریزی مغزی به عنوان خونریزی داخل جمجمه نیز شناخته می شود. مغز داخل جمجمه قرار گرفته است. اگر رگ خون در مغز نشتی داشته باشد، می تواند باعث فشرده شدن مغز و آسیب به آن شود. از علل خونریزی مغزی، می توان به پاره شدن عروق خونی در مغز یا سکته مغزی اشاره نمود.

با خونریزی مغزی، سطح اکسیژن مغز پایین می آید. کمبود اکسیژن می تواند موجب تورم مغزی شود که به عنوان ادم مغزی شناخته می شود. خون نشتی در یک توده معروف به هماتوم جمع می شود. فشار اضافی ناشی از کاهش اکسیژن می تواند سلول های مغزی را از بین ببرد. خونریزی مغزی یک شرایط پزشکی تهدید نماینده زندگی بوده و دریافت درمان پزشکی فوری، لازم است.

علائم خونریزی مغزی

علائم خونریزی مغزی شامل موارد زیر است:

* سردرد ناگهانی یا شدید

* ضعف، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در بازوها یا پاها (اغلب در یک طرف)

* تهوع یا استفراغ

* تغییرات بینایی

* تغییر در تعادل

* مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار

* سختی استفاده از مهارت های حرکتی خوب

* تشنج

* از دست دادن هوشیاری

علل خونریزی مغزی

عوامل متعددی وجود دارد که می توان از آنها به عنوان علل خونریزی مغزی نام برد. از جمله مهم ترین علل خونریزی مغزی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

* ضربه یا جراحات به سر: ضربه شایع ترین دلیل خونریزی مغزی در افراد کمتر از 50 سال است.

* آنوریسم مغزی (یک ناحیه ضعیف در یک شریان مغز): عبارت است از یک ضعف در دیواره شریان خون که باعث برجستگی و تورم آن می شود. این شریان ممکن است پاره شود و خونریزی کند که به سکته مغزی منجر خواهد شد.

* فشار خون بالا : این بیماری مزمن می تواند در درازمدت، دیواره های رگ های خونی را تضعیف کند. بیماری فشار خون درمان نشده، یکی از علل عمده و قابل پیشگیری خونریزی مغزی است.

* اختلالات رگ خون: ضعف در رگ های خونی داخل و اطراف مغز ممکن است به طور مادرزادی و هنگام تولد وجود داشته باشد و فقط درصورت پیشرفت علائم تشخیص داده شود.

* اختلالات خونریزی: هموفیلی و کم خونی داسی شکل، هردو می توانند در کاهش سطوح پلاکت های خون و درنتیجه افزایش احتمال خونریزی نقش داشته باشند.

* بیماری کبد: این بیماری به طور کلی باعث افزایش خونریزی بدن می شود.

* تومور مغزی

* آنژیوپاتی آمیلوئید: این نوعی ناهنجاری در دیواره های رگ های خونی است که گاهی اوقات به خاطر افزایش سن و فشار خون بالا ایجاد می شود. این شرایط ممکن است قبل از آنکه باعث بروز یک خونریزی مغزی بزرگ شود، خونریزی های کوچک بسیاری ایجاد کند که کسی متوجه آنها نشود.

* سوء مصرف مواد

تشخیص علل خونریزی مغزی

برای تشخیص علل خونریزی مغزی، پزشک ابتدا از علائم خونریزی مغزی آگاه می شود. بعد، آنها برای پیدا کردن منبع و علل خونریزی مغزی کوشش خواهند کرد.

برای انجام این کار، پزشک ممکن است یک سی تی اسکن، MRI یا یکی از تست های زیر را تجویز کند:

آنژیوگرافی: در طی یک آنژیوگرافی، یک کاتتر وارد یک شریان می شود و به وسیله سیستم گردش خون به مغز می رسد. سپس به وسیله کاتتر، ماده رنگی تزریق می شود. این رنگ باعث می شود که جریان خون در اشعه ایکس مشاهده شود.

آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری (CTA): در طی آزمایش CTA، رنگ به طور مستقیم به جریان خون تزریق می شود. این رنگ باعث می شود که شریان ها در مغز در سی تی اسکن دیده شوند.

آزمون مایع مغزی نخاعی: شواهدی از خون در این مایع، ممکن است خونریزی را نشان دهد.

سوراخ بینی کمری (ضربه ای ستون فقرات)

انواع خونریزی مغزی

چند نوع خونریزی مغزی وجود دارد. نوع بستگی به محل خونریزی دارد:

* خونریزی داخل مغزی - خونریزی که در داخل مغز اتفاق می افتد

* خونریزی زیررواکانیدی - خونریزی بین مغز و غشاء که آن را پوشش می دهد

* خونریزی زیر دیوار - زیر لایه درونی مننژ و بالای مغز

* خونریزی اپیدورال - خونریزی بین جمجمه و مغز

درمان خونریزی مغزی

تشخیص و درمان علل خونریزی مغزی ممکن است سخت باشد. زیرا برخی از بیماران همواره نشانه های فیزیکی را نشان نمی دهند. پزشکان باید آزمایش هایی انجام دهند تا محل دقیق خونریزی مغز را پیدا نمایند. اگر شرایط شدید باشد برای درمان و کاهش فشار مغزی ناشی از خونریزی مغز، جراحی ضروری می شود.

خونریزی ناشی از آنوریسم ناگهانی مغزی ناشی از قطع عروق، به وسیله یک عمل جراحی که در آن بخشی از جمجمه برداشته می شود، انجام می گیرد. سایر گزینه های درمان شامل داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد صرع و داروهای دیگر برای کنترل علائم مانند سردردهای شدید و تشنج مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان خونریزی مغزی به مقدار خونریزی، موقعیت آن در مغز و اندازه تورم آن بستگی دارد. هنگامی که دکتر شما منبع خونریزی را پیدا می نماید، درمان ها شامل موارد زیر می شود:

جراحی BrainPath: این روش جراح شما را قادر می سازد تا تومور یا لخته خون را به وسیله کانال یا پورت مقدار گیری کند. در مقایسه با جراحی باز سنتی، به طور معمول در این روش، زخم و عوارض کمتر و زمان بهبودی سریعتر است.

جراحی: در برخی موارد ممکن است جراحی سنتی برای تخلیه خون از مغز یا برطرف خونریزی عروق خونی مورد احتیاج باشد.

تخلیه مایعاتی که مغز را احاطه نموده اند: این روش باعث ایجاد اتاق برای رشد هماتوم بدون آسیب رساندن به سلول های مغزی می شود.

دارو: داروها برای کنترل فشار خون، تشنج یا سردرد استفاده می شود.

کاتتر: یک لوله طولانی و نازک به وسیله رگ های خونی رشته می شود تا زمانی که به ناحیه آسیب دیده برسد.

درمان فیزیکی، شغلی و گفتار: این درمان خونریزی مغزی می تواند به افراد یاری کند تا عملنمودهای مغز (مانند توانایی صحبت کردن) را که احتمالا تحت تأثیر خونریزی قرار گرفته اند، باز گرداند.

عوارض بعد از یک خونریزی مغزی

عوارض بعد از خونریزی مغزی ممکن است ایجاد شود. خونریزی مانع از ارتباط سلول های عصبی با قسمت های بدن و عملکرد آنها می شود. مسائل مانند از دست رفتن حافظه، گفتار یا حرکت در منطقه آسیب دیده رایج است. توانبخشی مناسب پس از یافتن علل خونریزی مغزی و درمان آن، شامل فیزیوتراپی برای تقویت بخش های مختلف بدن می شود.

بسته به محل و خسارت که رخ می دهد، احتمالا برخی از عوارض طولانی مدت وجود داشته باشد. این عوارض شامل موارد زیر است:

* فلج

* بی حسی یا ضعف بخشی از بدن

* مشکل بلعیدن

* از دست دادن بینایی

* ناتوانی در صحبت کردن یا درک کلمات

* سردرگمی یا از دست دادن حافظه

شرایط بیمار و عوارض بعد از خونریزی مغزی

شرایط بیمار پس از خونریزی مغزی به مقدار خونریزی و اندازه تورم بستگی دارد. برخی از بیماران به طور کامل بهبود می یابند. عوارض احتمالی خونریزی مغزی عبارت اند از: سکته مغزی، کاهش عملکرد مغز یا عوارض جانبی ناشی از داروها یا درمان ها. احتمال مرگ نیز وجود دارد و ممکن است فرد علی رغم درمان پزشکی فوری، به سرعت فوت کند.

تغییر شخصیت یا مسائل عاطفی

شاید فرد پس از خونریزی مغزی، تاحدودی بهبود یابد اما درمان مناسب، بسیار مهم است. به طور معمول احتیاج به توانبخشی برای بهبود کامل شرایط فرد مورد احتیاج است. درمان توانبخشی شامل موارد زیر می شود:

* درمان فیزیوتراپی

* گفتار درمانی

* کار درمانی

تغییر سبک زندگی برای کاهش خطر خونریزی دیگر

اثرات خونریزی مغزی در گروه های سنی مختلف فرق دارد. خونریزی مغزی به احتمال زیاد در افراد مسن رخ می دهد. بیشتر خونریزی های داخل مغزی که به طور ناگهانی در بچه ها رخ می دهد به دلیل ناهنجاری های عروق خونی است. سایر علل احتمالی شامل بیماری های خون، تومورهای مغزی، سپتی سمی یا سوء مصرف مواد است.

بر اساس یک مطالعه، تروما، شایع ترین علل خونریزی مغزی و اختلالات خونریزی است. در نوزادان و بچه ها، خونریزی مغزی به احتمال زیاد رخ نمی دهد. در نوزادان، خونریزی مغزی می تواند به دلیل آسیب در حین زایمان باشد. علائم و بعلاوه برخی از گزینه های درمان در بزرگسالان و بچه ها بسیار مشابه هستند. درمان در بچه ها بستگی به محل خونریزی و بعلاوه شدت مورد دارد. بچه ها به طور کلی بهتر از بزرگسالان از خونریزی مغزی بهبود می یابند، زیرا مغز آنها هنوز در حال توسعه است.

جلوگیری از خونریزی مغزی

از آنجایی که بسیاری از خونریزی مغزی ناشی از صدمات است، مهم است که اقدامات احتیاطی مانند استفاده از کلاه ایمنی در هنگام دوچرخه یا موتور سیکلت سواری انجام شود. بسیاری از علل خونریزی مغزی به دلیل آسیب مغزی است. در نتیجه، مهم است که مردم از مغز خود محافظت نمایند.

افرادی که دچار خونریزی مغزی یا سکته مغزی هستند بیشتر محتمل است که در آینده دچار خونریزی مجدد در مغز شوند. تغییر دادن شیوه زندگی می تواند به فرد یاری کند تا خطر این مورد را پایین بیاورد یا از وقوع رویداد جلوگیری کند. افراد مبتلا به فشار خون بالا احتیاج به نگه داشتن و کنترل فشار خون خود دارند. فشار خون بالا دلیل اصلی سکته مغزی است و در بسیاری از موارد می توان از آن اجتناب کرد. بعلاوه برای جلوگیری از خونریزی مغزی، اجتناب از سیگار کشیدن مهم است. سیگار کشیدن یک عامل خطر بزرگ سکته مغزی است. نیکوتین و دی اکسید کربن باعث آسیب به سیستم قلبی عروقی می شوند.

افراد مبتلا به دیابت باید سطح قند خون خود را کنترل نمایند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت بعلاوه دارای فشار خون بالا و کلسترول و اضافه وزن هستند که همه عوامل خطر سکته مغزی محسوب می شوند. رژیم غذایی و ورزش کافی و مناسب می توانند باعث کاهش خطرخونریزی مغزی شوند.

علاوه بر موارد بالا، افراد باید کوشش نمایند غذاهایی را که سلامت قلب و مغز را بهبود می بخشد، بخورند. غذاهایی با چربی اشباع، چربی ترانس و کلسترول بالا می توانند سطح کلسترول خون را افزایش دهند. رژیم های غذایی با کالری بالا نیز می توانند به چاقی منجر شوند. وزن بیش از حد بدن می تواند به افزایش فشار خون، دیابت، بیماری های قلبی و سکته یاری کند.

درمان های خانگی و درمان طبیعی برای کاهش آسیب مغزی و تسریع فرایند درمان بعد از خونریزی مغزی :

زردچوبه برای درمان خونریزی مغزی:

استفاده از زردچوبه برای درمان طبیعی آسیب مغزی توصیه می شود ؛ کرکومین که جزی از زردچوبه است، هنگامی که مصرف می شود التهاب بدن را از بین می برد و این ماده بعلاوه باعث ارتقاء سلامت مغز می شود.

زردچوبه و موادش توانایی ترویج جریان خون موثر در سراسر بدن شما را دارند که باعث اطمینان از اکسیژن رسانی به مغز در مقدار کافی می شود. توصیه می شود 500 میلی گرم کپسول زردچوبه را چهار بار در روز بخورید.

درمان خونریزی مغزی با ماساژ:

شاید این درمان به عنوان درمان طبیعی خود برای آسیب مغزی به نظر نیاید، اما این درمان یاری می نماید تا عملکرد مناسب بدن شما بهبود یابد. این روش باعث بهبود جریان مایع لنفاوی، متابولیسم زباله ها در بدن و بعلاوه گردش خون می شود.

خونریزی مغزی درمان دارد؟

طب سوزنی مناسب درمان خونریزی مغزی:

بسیاری از موسسات معروف پزشکی هستند که از این درمان به عنوان درمان طبیعی برای آسیب مغزی مانند طب سوزنی حمایت می نمایند. این روش تمرکز خود را بر تعادل بدن دارد که می تواند به شما برای درمان علائم آسیب مغزی یاری کند.

چربی های امگا 3 برای درمان خونریزی مغزی:

60% ترکیب مغز شما به وسیله چربی های امگا 3 است. هنگامی که امگا 3 به را در روز مصرف می کنید، ژن های خاصی را فعال می کنید که به شما یاری می نماید تا با آسیب مغزی مقابله کنید، بعلاوه شما در حال پیگیری مجدد اتصال نورون های آسیب دیده در مغز هستید.

اگر می خواهید برترین نتیجه را در درمان آسیب مغزی داشته باشید، باید مصرف روزانه توصیه شده را 500 میلی گرم کپسول روغن کریل را داشته باشید. این روغنی طبیعی است برای استفاده از چربی امگا 3 است.

درمان خونریزی مغزی با چای سبز:

کاتچین ها که مواد شیمیایی موجود در چای سبز هستند، به شدت به بهبود آسیب مغزی که ناشی از اختلالات نوروژنیک است یاری می نمایند. علائم و نشانه های عصبی آکوستیک، اضطراب، فیبریلاسیون دهلیزی، تپش ها، آسیب مغزی و بعلاوه این مواد شیمیایی از مغز بیمار از بیماری پارکینسون، دمانس و بعلاوه بیماری آلزایمر محافظت می نماید.

کاتچین ها (مواد شیمیایی) که آنتی اکسیدان هستند، از سلول های مغز محافظت می نمایند که ممکن است به وسیله رادیکال های آزاد به آنها حمله شود. این رادیکال های آزاد به سلول های مغز حمله می نمایند که منجر به مرگشان می شود. بعلاوه آنها سلول های مغزی را از بین می برند.

یاری به بهبود درمان خونریزی مغزی با مواد گیاهی و طبیعی

ویتامین E مناسب درمان خونریزی مغزی:

این یکی از مهمترین ویتامین ها برای سلامت مغز است، زیرا ویتامین E آنتی اکسیدان خوبی است که به حفظ سلامت اعصاب یاری زیادی می نماید. مطالعات زیادی وجود دارد که با حیوانات انجام می شود. هنگامی که ویتامین E به حیوانات داده شد، نشان داده شد که این ویتامین باعث کاهش آسیب مغزی می شود و بعلاوه باعث بهبود عملکرد شناختی در مغزی می شود که به صورت مکرر در معرض آسیب مغزی قرار داشته.

ویتامین E نیز می تواند همراه با کوآنزیم Q10 و ویتامین C مصرف شود که اینها هم آنتی اکسیدان های بسیار موثری هستند. اگر می خواهید عملکرد عادی مغز را داشته باشید، باید این آنتی اکسیدان ها را با هم مصرف کنید.

درمان خونریزی مغزی با گینگکو:

مطالعات زیادی وجود دارد که اثرات این گیاه را برای درمان آسیب مغزی اثبات می نماید و بعلاوه این گیاه را به عنوان درمان طبیعی برای آن توصیه می نمایند. ریشه این گیاه به عنوان دارو استفاده می شود و بعلاوه در غذاها به عنوان ادویه استفاده می شود.

دارای فلاونوئیدهای گلیکوزیل شده است که در کاهش التهاب آسیب مغزی یاری می نماید. گردش خون را به مغز خود بهبود می دهد. توصیه می شود از عصاره گینگو بیلوبا 240 میلی گرم تا 480 میلی گرم در روز استفاده شود. بعلاوه این گیاه در درمان آسیب مغزی که به وسیله استرس ایجاد می شود، یاری می نماید. این درمان طبیعی بعلاوه از عملکرد حافظه در بیماران مبتلا به آسیب مغزی محافظت می نماید.

درمان خونریزی مغزی با روغن نارگیل:

این یکی از سالمترین روغنهای دنیا است. غنی از اسیدهای چربی است که برای سلامت مغز حیاتی هستند.

مواد خوراکی موثر در بهبود بیماران خونریزی مغزی

میوه ها و سبزیجات برای درمان خونریزی مغزی:

آنها منبع اصلی ویتامین C، لیکوپن و بتا کاروتن هستند که مواد ضد عفونی نماینده قوی هستند. میوه ها و سبزیجات با غنی از آنت اکسیدان ها هستند که در حفظ سلامتی مغز شما بسیار حیاتی هستند، زیرا آنها مغز را از رادیکال های آزادی که می توانند منجر به آسیب مغزی شوند، محافظت می نماید.

بعلاوه می توانند کاهش حافظه، هماهنگی و تعادل را بهبود بخشد. میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان ها شامل بروکلی، انواع توت ها، انگور، گیلاس، آلو، کشمش، سبزیجات برگی، فلفل و گوجه فرنگی است.

درمان خونریزی مغزی با آجیل، دانه و روغن گیاهی:

آنها غنی از ویتامین E هستند و این یکی از برترین آنتی اکسیدان ها است. این ویتامین بدن را از بیماری ها و عفونت ها محافظت می نماید. بعلاوه استرس اکسیداتیو که اغلب باعث آسیب مغزی می شود را کاهش می دهد. در یک مطالعه 500 واحد ویتامین E به یک قسمت از موش ها داده شد و بخش دیگری از موش ها ویتامین E مصرف نکردند.

موش هایی که از ویتامین E استفاده می کردند، نشان دادند که آنها دارای استرس اکسیداتیو کمتری نسبت به موش هایی هستند که ویتامین E نداشتند. روغن آفتابگردان، بادام، غنی از ویتامین E هستند. اگر از پنیر و کره با چربی بالا استفاده می کنید، باید آن ها را با روغن های گیاهی، آجیل و دانه ها جایگزین کنید.

درمان خونریزی مغزی با خوراکی های مناسب

دانه های کامل برای درمان خونریزی مغزی:

آنها حاوی مواد مغذی هستند که در تمام قسمت های دانه موجود است. دانه های کامل به شما چیزهای بیشتری را می دهند که شما باید در بدن خود مانند پروتئین، آنتی اکسیدان و فیبر در مقایسه با دانه های تصفیه شده بهره ببرید.

اگر مصرف قند و آرد سفید زیادی دارید، این امر می تواند منجر به آسیب مغزی شود و بعلاوه افزایش سطح قند خون در بدن شما شود. اگر می خواهید بدن خود را از این شرایط محافظت کنید، باید از دانه های کامل بهره ببرید.

درمان خونریزی مغزی با ماهی آب سرد:

روغن در ماهی های آب سرد دارای اسیدهای چرب امگا 3 است که برای مغز شما بسیار مناسب است تا به درستی عمل نمایند و بعلاوه حافظه خوبی داشته باشید. بعلاوه این نوع ماهی ها، التهاب را کاهش می دهد. ماهی هایی که غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، ساردین، ماهی قزل آلا، شاه ماهی، ماهی خال مخالی، ماهی سالمون، سفره ماهی و هالیبوت هستند.

روغن کندر یاری نماینده به درمان خونریزی مغزی:

این یکی از برترین روغن های اساسی است که می تواند به درمان آسیب مغزی یاری کند. دارای بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد است که برای درمان طبیعی آسیب مغزی حیاتی است. این روغن باعث افزایش اکسیژن رسانی می شود که به مغز منتقل می شود و در جذب اکسیژن در مغز یاری می نماید.

درمان خونریزی مغزی با کوآنزیم Q10:

این یک آنتی اکسیدان طبیعی است که باید به عنوان درمان طبیعی برای آسیب مغزی به کار رود، زیرا این امر برای عملکرد طبیعی سلول های مغزی حیاتی است.

درمان خونریزی مغزی با ویتامین های B:

اگر از آسیب مغزی رنج می برید، باید از ویتامین های B بهره ببرید که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شوند و بعلاوه تاثیر مثبتی بر عملکرد سیستم عصبی و مغز دارد.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت چطور

سایت بیتوته

سایت نمناک

منبع: راسخون
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1888

به "هرآنچه باید در خصوص خونریزی مغزی بدانید از علل و علائم تا درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه باید در خصوص خونریزی مغزی بدانید از علل و علائم تا درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید