خبرنگاران مسکو: آمریکا در اخراج دیپلمات های روس از پراگ دخالت دارد

به گزارش دکتر برای تو، مسکو - خبرنگاران - وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای آمریکا را متهم کرد که در اخراج دیپلمات های روس از چک دخالت دارد.

خبرنگاران مسکو: آمریکا در اخراج دیپلمات های روس از پراگ دخالت دارد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، در بیانیه روز یکشنبه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: دولت چک به بهانه واهی و بی اساس دخالت سازمان های اطلاعاتی این کشور در انفجار انبار نظامی وربتیتس در سال 2014 تصمیم بی سابقه ای را برای اخراج 18 دیپلمات سفارت روسیه گرفت.

در بیانیه آمده است: این ادعای دولت چک بی اساس است زیرا پراگ قبلا شرکت مالک این انبار نظامی را متهم نموده بود.

وزارت خارجه روسیه با خصمانه خواندن این اقدام چک اظهار داشت: این اقدام ادامه اعمال ضدروسی دولت چک در سال های اخیر است که نمی تواند دخالت آمریکا در آن را منکر شد.

در ادامه بیانیه گفته شده است: دولت جمهوری چک در شرایطی که آمریکا تحریم هایی را علیه روسیه وضع نموده حتی از ارباب ماورای اقیانوس خود (آمریکا) نیز پیشی گرفته است.

وزارت خارجه روسیه در خاتمه بیانیه با اعتراض به این اقدام دولت پراگ اعلام نموده است که اقدامات متقابل در این مورد بکار می گیرد تا مبتکران این اقدام تحریک آمیز به مسوولیت خود برای نابودی پایه و اساس برای توسعه روابط مناسب بین دو کشور پی ببرند.

به گزارش رسانه های روسی، یان گاماچک معاون نخست وزیر و وزیر خارجه جمهوری چک از تصمیم دولت این کشور برای اخراج 18 دیپلمات سفارت روسیه در پراگ اطلاع داد.

گاماچک قرار بود امروز به مسکو سفر کند که آن را لغو کرد.

به گزارش تارنمای نسخه انگلیسی شبکه خبری دویچه وله، آندری بابیش نخست وزیر جمهوری چک گفت که سازمان اطلاعات روسیه در انفجار سال 2014میلادی در یک انبار مهمات نظامی پراگ نقش داشته است.

بابیش مدعی شد که نیروهای اداره اصلی اطلاعات روسیه مشکوک به دخالت در انفجار انبار مهمات در سال 2014 در شرق اوکراین هستند.

در همین حال، پلیس جمهوری چک نیز گفت که به دنبال دو نفر در رابطه با تحقیقات این پرونده است.

در اکتبر 2014(آبان 1383) چندین انفجار در یک کارخانه مهمات سازی منطقه وربتیچ در جنوب شرقی پراگ پایتخت جمهوری چک را به لرزه درآورد.

این انفجار منجر به کشته شدن دو کارمند یک شرکت خصوصی شد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: کشور چک از پیامدهای اخراج 18 دیپلمات روس اطلاع دارد.

به گزارش خبرنگاران، زاخارووا به خبرگزاری تاس گفت: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت که پراگ می داند ما به این گونه حرکات چگونه پاسخ می دهیم.

لئونید سلوتسکی رئیس کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه هم گفت که چک با اخراج دیپلمات های روس در واقع از سیاست های روس ستیزی آمریکا پیروی و دنباله روی می نماید.

در روزهای اخیر روسیه در پاسخ به تحریم ها و اخراج دیپلمات های خود، گفت که 10 دیپلمات آمریکا و 5 دیپلمات لهستانی را اخراج می نماید.

روابط روسیه و غرب در هفته های اخیر به دلیل تنش در شرق اوکراین دوباره متشنج شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1641

به "خبرنگاران مسکو: آمریکا در اخراج دیپلمات های روس از پراگ دخالت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مسکو: آمریکا در اخراج دیپلمات های روس از پراگ دخالت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید