تشخیص پنجاه نوع سرطان با آزمایش تازه خون

به گزارش دکتر برای تو، این آزمایش در حال حاضر به اسم آزمایش تجربی در نظام درمان عمومی انگلستان (بخشی از بریتانیا) روی افراد بالای 50 سال که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند، استفاده می گردد.

تشخیص پنجاه نوع سرطان با آزمایش تازه خون

با ما همراه باشید و درباره جاذبه های چارگون بیشتر بدانید.

این آزمایش با دقت عمل 88.7 درصد، بافتی را که سرطان در آن در حال رشد است شناسایی می نماید

دانشمندان می گویند یک آزمایش ساده خون می تواند تا 50 نوع سرطان را پیش از بروز عوارض ردیابی کند. این آزمایش را می توان به علت دقت عملش به اسم آزمایش تشخیص بیماری استفاده کرد.

این آزمایش در حال حاضر به اسم آزمایش تجربی در نظام درمان عمومی انگلستان (بخشی از بریتانیا) روی افراد بالای 50 سال که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند، استفاده می گردد.

این آزمایش خون می تواند بسیاری از انواع سرطان را که تشخیص آن در مراحل اولیه سخت است از جمله سرطان های ناحیه سر و گردن، تخمدان، پانکراس، مری و بعضی سرطان های خون، ردیابی کند. دانشمندان می گویند تحقیقات آن ها نشان داده که این آزمایش در ردیابی سرطان پیش از بروز عوارض دقت عمل داشته و مقدار اشتباه در ارائه نتیجه مثبت در آن بسیار کم است.

دکتر اریک کلاین، رئیس انستیتو کلیه و مجاری ادرار گلیکمَن در بیمارستان کلیولند، در شهر کلیولند (اوهایو) که مولف ارشد این گزارش است، گفت: تشخیص سرطان در مراحل اولیه که احتمال موفقیت درمان آن بیشتر است یکی از مهم ترین فرصت ها برای کاهش معضل سرطان است.

او اضافه نمود: این داده ها نشان می دهد که اگر آزمایش چندگانه ردیابی سرطان در کنار سایر آزمایش های موجود انجام گردد می تواند تاثیری فراگیر در نحوه تشخیص بیماری و نهایتا سلامت جامعه داشته باشد.

این آزمایش خون که به وسیله موسسه آمریکایی گرِیل ارائه شده ردپای تغییرات شیمیایی در بخش هایی از کد ژنتیکی ـ دی ان ای (سی اف دی ان ای) (آزمایش غربالگری غیرتهاجمی) ـ را می گیرد که از غده های سرطانی وارد جریان خون می گردد.

دانشمندان این آزمایش را روی 3537 نفر ـ 2823 نفر مبتلا به سرطان و 1254 فرد سالم ـ انجام داده اند. این آزمایش وجود سرطان را در 51.5 درصد همه مراحل ابتلا تشخیص داد و ضریب اشتباه آن تنها پنج دهم درصد بود.

حساسیت (قابلیت ارائه نتیجه مثبت) این آزمایش در ردگیری تومور های سفت (پاپیلری) سرطان از جمله تومور های مری، کبد و پانکراس (لوزالمعده) در مجموع دو برابر (65.6 درصد) است، زیرا خلاف دیگر انواع تومور های سفت مثل غده های داخل سینه، روده، دهانه رحم و پروستات نمی توان آن ها را با اشعه ایکس یا ام آر آی دید.

در این میان، مجموع حساسیت این آزمایش در ردیابی سرطان های خون مثل لمفوما (سرطان غدد لنفاوی) و میلوما (سرطان گلبول های سفید خون) 55.1 درصد بوده است. این آزمایش بعلاوه با دقت عمل 88.7 درصد بافتی را که سرطان در آن در حال رشد است شناسایی می نماید. دکتر کلاین گفت: معتقدیم که تشخیص سرطان هایی که بیشتر سی اف دی ان ای به داخل خون می ریزند آسان تر است.

او اضافه نمود: احتمال مرگبار بودن این سرطان ها بیشتر است. پژوهش های پیشین نشان می دهد که این آزمایش زودهنگامِ تشخیص چندگانه، به گونه ای موثرتر این نوع سرطان ها را ردیابی می نماید. سرطان هایی، چون سرطان پروستات کمتر از دیگر غده های سرطانی از خود دی ان ای پس می دهد. به همین علت استفاده از آزمایش های موجود برای تشخیص اینگونه سرطان ها همچنان مهم است.

انتظار می رود نتیجه آزمایش های تجربی گریل در نظام درمان عمومی بریتانیا که با شرکت 140 هزار نفر از پاییز سال 2021 شروع خواهد شد، تا سال 2023 اعلام گردد.

پرفسور پیتر جانسون، مدیر پزشکی بخش سرطان نظام درمان عمومی بریتانیا، گفت: مطالعات اخیر موید آن است که آزمایش های خونمانند این می تواند به نظام درمان عمومی بریتانیا یاری کند تا به هدف بلندپروازانه اش که تشخیص سه چهارم موارد ابتلا به سرطان در مراحل اولیه است، دست یابد. در این مرحله بیماری از بیشترین شانس درمان برخوردار است.

او اضافه نمود: داده های موجود دلگرم کننده است و ما با موسسه گریل در مطالعات مرتبط به چگونگی عملکرد این آزمایش در بیمارستان های نظام درمان عمومی که به زودی شروع می گردد، همکاری می کنیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1722

به "تشخیص پنجاه نوع سرطان با آزمایش تازه خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص پنجاه نوع سرطان با آزمایش تازه خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید