از چه نوع ضدآفتابی استفاده کنیم؟

به گزارش دکتر برای تو، اس پی اف 15 حدود 7 درصد؛ اس پی اف 30 حدود 3 درصد؛ اس پی اف 50 حدود 2 درصد و اس پی اف 100 به سختی حدود 1 درصد از یو وی بی - نوعی از اشعه فرابنفش خورشید که عامل آفتاب سوختگی است- را از خود عبور می دهند.اما، بسیاری از متخصصان پوست فکر می نمایند اس پی اف 30 که روزی چند بار تجدید گردد نه تنها برای محافظت فرد در برابر آفتاب کافی است؛ بلکه در مقایسه با اینکه فرد یک اس پی اف بسیار بالا را یکبار در روز و با عجله و بی دقت مصرف کند، بهتر است.

از چه نوع ضدآفتابی استفاده کنیم؟

هر سال انواع بیشتر و بیشتری از کرم های ضد آفتاب به بازار می آیند و اطلاعات گیج نماینده تری دربارۀ اینکه این کرم ها باید حاوی چه موادی باشند یا نباشند - و حتی آیا باید این کرم ها را مصرف کرد یا نه، در اختیار ما گذاشته می گردد. در این مقاله به بعضی از این اطلاعات و اینکه کدامشان غیرحقیقی و کدامشان درست اند، می پردازیم.

ضد آفتاب با چه فاکتوری بیشترین محافظت از پوست را انجام می دهد؟

آیا کرم هایی با اس پی اف 100 بهترین نوع ضدآفتاب ها هستند؟ خب، شاید اینطور نباشد. بیایید ببینم اعداد چه اطلاعاتی به ما می دهند.

ضدآفتاب با فیلتر کردن درصد خاصی از اشعه های خورشید عمل محافظت را انجام می دهد و فاکتور محافظت در برابر خورشید یا همان اس پی اف را برای شما فراهم می نماید. این فاکتور به شما یاری می نماید، بدون آنکه قرمز شوید، ساعات ماندن خود در زیر نور آفتاب را چندین برابر کنید.

اس پی اف 15 حدود 7 درصد؛ اس پی اف 30 حدود 3 درصد؛ اس پی اف 50 حدود 2 درصد و اس پی اف 100 به سختی حدود 1 درصد از یو وی بی - نوعی از اشعه فرابنفش خورشید که عامل آفتاب سوختگی است- را از خود عبور می دهند.

بنابراین، اگر معمولاً بعد از 10 دقیقه ماندن در آفتاب پوست شما قرمز می گردد، اس پی اف 50 درصد به شما یاری می نماید 50 ضربدر 10 دقیقه (8 ساعت و 20 دقیقه) در آفتاب بمانید، بدون آنکه قرمز شوید. این در حالیست که اس پی اف 100 به شما امکان می دهد 100 ضربدر 10 دقیقه (16 ساعت و 40 دقیقه) در آفتاب سر کنید.

هشدار درباره مصرف فیناستراید

به نظر وسوسه نماینده می آید؛ اما این کار همیشه هم عملی نیست. کرم ضدآفتاب فقط وقتی از شما محافظت می نماید که حداقل هر 2 ساعت یکبار (و بعد از تعریق یا شستشو) آن را تجدید کنید! بنابراین نزدیک به 17 ساعت محافظت قدری خوش بینانه است.

پژوهشی که در نشریه آمریکایی درماتولوژی منتشر شده است، می نویسد، اس پی اف 100 به این معنی است که احتمال آفتاب سوختگی فرد در مقایسه با وقتی که از کرمی با اس پی اف 50 استفاده می نماید، کمتر می گردد.

اما، بسیاری از متخصصان پوست فکر می نمایند اس پی اف 30 که روزی چند بار تجدید گردد نه تنها برای محافظت فرد در برابر آفتاب کافی است؛ بلکه در مقایسه با اینکه فرد یک اس پی اف بسیار بالا را یکبار در روز و با عجله و بی دقت مصرف کند، بهتر است؛ و فقط این نیست. کرم های اس پی اف 100 بسیار گران هستند، بنابراین مردم این کرم ها را کمتر می خرند و وقتی این کرم ها تمام می شوند، احساس بدی به آن ها دست می دهد.

حقیقتی درباره کرم های مهربان با محیط زیست

ایالت هاوایی اعلام نموده بود، از ژانویه 2021، خرید و فروش کرم های ضد آفتاب که حاوی موادی شامل اُکسی بنزون و اُکتینوکسیت هستند، ممنوع خواهد شد.

ممنوعیت ها بر اساس تحقیقی اعلام شدند که نشان داد این مواد به سفید شدن ریف های مرجانی که در سراسر اقیانوس های دنیا در حال مرگ هستند، منجر می گردد.

اکنون، بسیاری از کرم های ضد آفتاب ادعا می نمایند این مواد شیمیایی را ندارند و مهربان با مرجان هستند. اما، این تحقیق نشان می دهد هنوز بسیاری از کرم ها - شامل فیلترنماینده های معدنیِ نور خورشید، مانند تیتانیوم دی-اُکساید و زینک-اُکساید -باعث سفید شدن مرجان ها می شوند.

بعضی از ضد آفتاب ها ممکن است حاوی موادی باشند که بر زیست دریایی تأثیر منفی می گذارد. برای مثال، سیلیکون می تواند در آبشش های ماهی ها تجمع کند، به طوریکه منجر به خفگی شان گردد.

گیج نماینده تر این است که بعضی کارشناسان نگرانی ها از مضرات کرم های ضد آفتاب برای طبیعت را نادیده می گیرند و می گویند، هواداران محیط زیست دیواری کوتاه تر از این محصول پیدا ننموده اند.

چگونه به مقابله آفتاب برویم؟

چگونه پوستی سالم داشته باشیم؟

چه راه حل هایی برای مراقبت از پوست خشک وجود دارد؟

آن ها معتقدند سیاستمداران از مواردی از این دست استفاده می نمایند تا خود را افرادی عملگرا نشان دهند، حال آنکه اصلی ترین تهدید علیه ریف ها سفید شدن آنهاست که به واسطه افزایش دمای دریا ها که نتیجۀ مستقیم تغییرات آب و هوایی است، اتفاق می افتد.

خب پس کار درست چیست؟ لازم نیست کرم های ضدآفتاب را به طور کل حذف کنید. اگر نگران اقیانوس ها هستید، در هنگام آفتاب دریافت در ساحل لباس های پوشاننده تر بپوشید و کرم را فقط در بخش هایی از بدن بهره ببرید که در معرض نور خوشید است.

آیا برای حفظ سلامتی ام به نور خورشید نیاز ندارم؟

احتملأ شنیده اید که پوست ما برای ساختن ویتامین دی، که برای بالا بردن خلق و محافظت در برابر بیماری ها لازم است، به نور خورشید نیاز دارد.

اما این گفته به شما مجوزی برای حمام آفتاب دریافت نمی دهد. بسیاری از متخصصان پوست عقیده دارند فقط چند دقیقه در ساعات میانی روز در معرض آفتاب قرار دریافت برای ساخت ویتامین دی کافی است.

دکتر ریچارد وِلِر، از دانشگاه اِدِنبورو، می گوید، او و همکارانش دریافته اند که نور خورشید به آزاد شدن اُکسید نیتریک از پوست یاری می نماید که می تواند فشار خون را پایین بیاورد، خطر سکته و حملات قلبی را کاهش دهد.

اما، این تحقیق هنوز در مراحل اولیه انجام است و دلیل خوبی برای اینکه کرم های ضدآفتاب را کنار بگذارید نیست.

چرا سرطان پوست رو به افزایش است؟

به نظر می رسد ما بیش از گذشته درباره خورشید اطلاعات داریم و بیش از قبل کرم ضد آفتاب مصرف می کنید؛ با این وجود، سرطان ملانوما، که تهاجمی ترین نوع سرطان پوست است طی 30 سال گذشته افزایش داشته است.

مرکز تحقیقات سرطان انگلستان هفته گذشته گفت میزان ابتلا به ملانوما بین سال های 2004 تا 2006 و 2014 تا 2016 حدود 45 درصد افزایش یافته است و جوانان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند؛ درحالیکه سابقأ این بیماری در پیری بروز می کرد.

بین سال های 2014 تا 2016، هر روز 44 مورد جدید بیماری شناسایی شده است؛ چه اتفاقی در حال وقوع است؟

دکتر عادل شیراز، مشاور پوست و سخنگوی بنیاد پوست بریتانیا، می گوید: آگاهی بیشتر به معنی افزایش میزان تشخیص است. مردم طولانی تر زندگی می نمایند که به این معنی است که وقتی بیشتری برای مبتلا شدن به سرطان دارند.

او می گوید، سولاریوم یا تخت های برنزه نماینده هم یکی از مقصران اصلی افزایش تعداد افراد مبتلا به ملانوماست.

کارشناسان عقیده دارند کرم های ضد آفتاب مردم به سمت احساسی اشتباه از امنیت سوق می دهند، و باعث می شوند آن ها فکر نمایند اگر پوستشان روی تخت های برنز نماینده یا آفتاب طبیعی قرمز نمی گردد، به این معنی است که می توانند نامحدود در معرض نور آفتاب باشند.

اما حتی اگر پوست شما نسوزد، هیچ کدام از تخت های برنز نماینده ایمن نیستند. کرم ضد آفتاب فقط می تواند آخرین انتخاب شما در محافظت از آفتاب سوختگی باشد.

آیا آسیب های ناشی از آفتاب تا سال ها ظاهر نمی گردد؟

ما همیشه افرادی را دیده ایم که سال ها در معرض نور آفتاب بوده اند و پوستشان شبیه چرم شده است. اما، به طور کلی، ما تصور می کنیم تا زمانی که دچار سوختگی نشویم، تأثیرات مخرب قراردریافت در معرض نور خورشید را نخواهیم دید.

متأسفانه موضوع فقط این نیست. تحقیقی که توسط کنگره دنیای پوست انجام شد نشان داد زنانی که در سنین 25 تا 45 سالگی در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار گرفته و دچار آفتاب سوختگی نشده بودند، بافت محافظت نشده پوستشان آسیب دیده بود و این آسیب دیدگی تا 24 ساعت قابل مشاهده بود.

بنابراین، هر روز از پوست صورتتان محافظت کنید.

در ضمنً، افرادی که پوست های تیره تری دارند هم به کرم ضد آفتاب نیاز دارند. اگرچه در پوست این افراد میزان ملانین بیشتر است که محافظت پوستشان در برابر آفتاب را بیشتر می نماید، اس پی اف این لایه محافظتی 13 است که به هیچ عنوان کافی نیست.

منبع: دیلی میل

مترجم خبرنگاران: عاطفه رضوان نیا

منبع: فرادید
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1709

به "از چه نوع ضدآفتابی استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از چه نوع ضدآفتابی استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید