بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای زندگی کدامند؟

به گزارش دکتر برای تو، شاید خیلی از افراد از موقعیت کشوری که در آن زندگی می کنند راضی نباشند، یا شاید هم برعکس. در این مقاله بهترین و بدترین کشورهای دنیا را برای زندگی معرفی می کنیم.

بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای زندگی کدامند؟

کشورهای نوردیک (نوردیک به مجموع کشورهای شمال اروپا (اسکاندیناوی) و اقیانوس اطلس که دارای قرابت فرهنگی بسیار هستند اطلاق می شود) صدرنشین فهرست بهترین کشورهای جهان برای زندگی شدند؛ اما قبل از این که بقیه مردم جهان به این موضوع حسودی کنند، باید گفت که کارشناسان اخطار داده اند، کشورهای نوردیک خیلی هم نباید خیال شان از جایگاهی که در صدر جدول به دست آورده اند، راحت باشد.

موسسه لگاتوم که در انگلستان مستقر است، به تازگی یک فهرست از بهترین کشورهای جهان را براساس رفاه منتشر کرده است. در این فهرست 142 کشور براساس 89 متغیر بررسی شده اند. این متغیرها در 6 بخش اصلی اقتصاد، کارآفرینی و فرصت ها، نظام حکومتی، آموزش، سلامت، ایمنی و امنیت، آزادی های شخصی و سرمایه های اجتماعی طبقه بندی شده اند. کشورهای اسکاندیناوی (شبه جزیره ای در شمال اروپا و دربرگیرنده 3 کشور سوئد، نروژ و دانمارک) در صدر جدول قرار دارند، هرچند سایر رقبا با اختلاف کمی آن ها را تعقیب می کنند.

نروژ برای هفتمین بار پی درپی در صدر جدول قرار گرفت و عنوان بهترین کشور برای زندگی در کل جهان را به خود اختصاص داد. این کشور در بسیاری از متغیرها صدرنشین بود که از مهم ترین آن ها می توان به موضوعاتی چون اعتماد به دیگران، رضایت ناشی از آزادی انتخاب، آزادی های مدنی و انتخاب آزاد و رضایت ناشی از استاندارهای زندگی اشاره کرد.

دانمارک و سوئد هم به ترتیب رتبه های سوم و پنجم را به خود اختصاص دادند. همچنین کشورهای فنلاند رتبه نهم و ایسلند رتبه دوازدهم را به دست آوردند. البته شرکتی که این تحقیق را انجام داده است، به این موضوع اشاره می کند که در برخی از موارد کشورهای نوردیک باید تلاش بیشتری بکنند. به طور مثال در بخش اقتصادی به اندازه کشورهای پیشرفته جهان پیروز عمل نکرده اند. در بین 20 کشور برتر این لیست، فنلاند و ایسلند تنها کشورهایی بودند که در فهرست 30 کشور برتر در بخش اقتصادی جای نداشتند و از لحاظ اقتصادی رتبه هر 3 کشور نروژ، سوئد و فنلاند طی سال های اخیر سقوط کرده است.

بهترین اقتصاد به سنگاپور تعلق دارد که در رده بندی کلی رتبه هفدهم را به خود اختصاص داده است. این شهر-کشور توانسته است در مجموع رتبه قابل قبولی را به دست بیاورد و در تمام بخش ها به جز آزادی های شخصی و سرمایه اجتماعی بین 15 کشور برتر جهان قرار بگیرد.

چین کشوری ثروتمندی است اما برای زندگی مناسب نیست!

کشور چین هم در رده بندی اقتصادی رتبه سوم را به خود اختصاص داد، ولی در فهرست کلی نتوانست رتبه ای بهتر از پنجاه و دوم را به دست بیاورد. همچنین این کشور در بخش ایمنی و امنیت رتبه صدم را در بین 120 کشور جهان به خود اختصاص داد. ناتان گامسر که مدیر پروژه تدوین فهرست کشورهای ایده آل جهان برای زندگی بوده است، در طول مراسم رونمایی از آن گفت:

فهرست کشورهای ایده آل جهان می تواند پاسخی به یک مشکل باشد. روش های سنتی که ما برای اندازه گیری میزان پیروزیت یک کشور در نظر می گرفتیم، بسیار ناکارآمد بود. با وجود این که ثروت و سرمایه عناصر مهمی قلمداد می شوند، اما کل داستان را تشکیل نمی دهند.

اندونزی رو به رشدترین کشور در این فهرست لقب گرفت، چون در طول هفت سال گذشته 21 پله صعود کرده است. این کشور امسال توانسته است به رده شصت و نهم دست پیدا کند. این بیشترین میزان پیشرفت در بین تمامی کشورهای حاضر در این لیست است.

جهان روزبه روز خطرناک تر می شود

موضوع دیگری که در این فهرست سالیانه به چشم می آید، این است که جهان از اولین سالی که این فهرست تدوین شده، یعنی سال 2009 به طور مرتب ناامن تر می شود. آفریقا و خاورمیانه در بخش امنیت و ایمنی با چالشی جدی روبه رو هستند. جمهوری دموکراتیک کنگو، افغانستان و سوریه خطرناک ترین کشورهای جهان لقب گرفتند و رتبه کلی آن ها به ترتیب 137، 141 و 136 است. کشور آمریکا (که در رده بندی کلی در رتبه 11 قرار گرفت) ناامن ترین کشور در بین کشورهای صدرنشین است و در بخش ایمنی و امنیت رتبه 33 را به خود اختصاص داده است.

گزارش ها این موضوع را حکایت می کنند که آمریکا تنها کشور غربی است که با نمره 3 از 5 به خاطر خشونت های ناشی از سیاست های دولتی خود رنج می کشد. این نمره به نسبت بد باعث شده است تا نام این کشور در کنار کشورهایی چون ونزوئلا، جمهوری دومینیکن و السالوادور قرار بگیرد. همچنین در این رده بندی بیان شده است که براساس گزارش های سازمان عفو بین الملل، کشور آمریکا در حوزه خشونت های سیاسی با کشوری مانند عربستان سعودی در یک رده واقع شده است. در سوی دیگر هنگ کنگ پیروز شد تا برای سومین سال پی درپی عنوان امن ترین کشور جهان را به خود اختصاص دهد.

چه کشورهایی جزو 10 کشور برتر برای زندگی هستند؟

نروژ توانست بار دیگر رتبه اول را به خود اختصاص دهد.پس از آن سوئیس، دانمارک، نیوزیلند، سوئد، کانادا، استرالیا، هلند، فنلاند، ایرلند 10 کشوری هستند که از حیث معیارهای ذکرشده، مکان مناسبی برای زندگی معرفی شده اند.

کدام کشورها بدترین جا برای زندگی هستند؟

در این فهرست جمهوری آفریقای مرکزی به عنوان بدترین کشور برای زندگی معرفی گشت. پس از آن افغانستان، هائیتی، چاد، بوروندی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سوریه، -یمن، سودان و آنگولا در رتبه های بعدی قرار دارند.

پیش تر در این مقاله خبرنگاران گفته شد که برای تهیه فهرست کشورهای ایده آل جهان برای زندگی 8 بخش اصلی در نظر گرفته شده است. در ادامه می توانید بهترین و بدترین کشورهای جهان را به صورت جداگانه در هر یک از این 8 بخش مشاهده کنید:

اقتصاد

بهترین: سنگاپور

بدترین: لیبریا

کارآفرینی و فرصت ها

بهترین: سوئد

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

نظام حکومتی

بهترین: سوئیس

بدترین: افغانستان

آموزش

بهترین: استرالیا

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

سلامت

بهترین: آمریکا

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

ایمنی و امنیت

بهترین: هنگ کنگ

بدترین: جمهوری دموکراتیک کنگو

آزادی های شخصی

بهترین: کانادا

بدترین: یمن

سرمایه اجتماعی

بهترین: نیوزیلند

بدترین: توگو

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 527

به "بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای زندگی کدامند؟" امتیاز دهید

31 کاربر به "بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای زندگی کدامند؟" امتیاز داده اند | 3.1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای زندگی کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید