ترامپ بار دیگر از واکنش دانمارک برای خرید گرینلند انتقاد کرد

به گزارش دکتر برای تو، فارس نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه واکنش دانمارک به پیشنهاد واشنگتن برای خرید جزیره گرینلند را زننده و توهین آمیز توصیف کرد.

ترامپ بار دیگر از واکنش دانمارک برای خرید گرینلند انتقاد کرد

ترامپ که در محوطه کاخ سفید در جمع گروهی از دکتر برای تو صحبت می کرد، در پاسخ به سؤالی در خصوص دلیل لغو سفرش به دانمارک بعد از رد پیشنهاد خرید گرینلند، گفت: بیانیه نخست وزیر [دانمارک]... که گفت این ایده مضحکی است، زننده بود. فکر کردم که بیانیه نامناسبی داده اند. او کافی بود بگوید نه، ما [به این معامله] علاقه ای نداریم. نمی توانیم بگذاریم با ایالات متحده آمریکا همانطوری رفتار نمایند که در دوره رئیس جمهور [باراک] اوباما رفتار می کردند. فکر کردم که این روش قشنگی برای حرف زدن نیست. می توانستند فقط بگویند نه.

وی اضافه کرد: سال های سال است که این ایده مطرح است. هری ترومن [رئیس جمهور اسبق آمریکا] هم ایده گرینلند را داشته است. دیگران هم این ایده را داشته اند. سابقه اش به اوایل 1900 می رسد. اما هری ترومن قویا معتقد بود که این ایده خوبی است. من هم فکر می کنم این ایده خوبی است، چون دانمارک دارد هر سال 700 میلیون دلار بابت این [منطقه] از دست می دهد. [این منطقه] هیچ نفعی برای آن ها ندارد. اما کافی بود فقط بگویند نه، ترجیح می دهیم این کار را نکنیم یا ترجیح می دهیم در خصوصش صحبت نکنیم. نباید بگویند این ایده مضحکی است.

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: مخاطب او (نخست وزیر دانمارک) من نیستم، بلکه ایالات متحده آمریکاست. شما با آمریکا اینطور صحبت نمی کنید، دستکم در دوران من. آن در دوره رئیس جمهور اوباما بود که در فیلیپین هم به او اجازه فرود ندادند و در موارد مختلف با او رفتار بسیار بدی داشتند... می توانند با او هر رفتاری که می خواهند داشته باشند، به خودش مربوط است. اما نمی توانند با ایالات متحده چنین رفتاری داشته باشند و بگویند چقدر مضحک است.

هفته گذشته رسانه های آمریکایی گزارش دادند که ترامپ در جمع گروهی از اعضای کابینه ایده خرید گرینلند را که تحت حاکمیت دانمارک است، مطرح نموده است. در واکنش به این گزارش ها، مته فردریکسن نخست وزیر دانمارک این ایده را مضحک خواند و گفت گرینلند فروشی نیست.

پس از این اظهارات، ترامپ که قرار بود به زودی به کپنهاگ سفر کند، بیان کرد از آنجا دانمارکی ها تمایلی به صحبت در خصوص فروش گرینلند ندارند، او تصمیم گرفته سفرش به این کشور را به زمان دیگری موکول کند. فردریکسن در پاسخ به این تصمیم ترامپ، گفت این موضع واشنگتن مایه تأسف و غافلگیری اوست، چراکه دو کشور متحدین دیرینه یکدیگر به شمار می آیند. وی با این حال تأکید کرد که موضعش در خصوص فروش گرینلند تغییری ننموده است.

گرینلند که بزرگترین جزیره دنیا است و در نزدیکی قطب شمال واقع شده، از چند دهه پیش مورد توجه سیاستمداران آمریکایی قرار داده است. واشنگتن چند بار کوشش نموده تا نظیر خرید آلاسکا از اتحاد جماهیر شوروی، این منطقه پهناور را نیز از دانمارک خریداری کند. حاکمیت آمریکا بر این منطقه، توان این کشور برای ضربه زدن به روسیه و چین در یک جنگ احتمالی را به شدت افزایش می دهد. کنترل این منطقه از منظر گردشگری و منابع طبیعی نیز مزایای گسترده ای برای آمریکا به همراه دارد.

23310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 264

به "ترامپ بار دیگر از واکنش دانمارک برای خرید گرینلند انتقاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ بار دیگر از واکنش دانمارک برای خرید گرینلند انتقاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید