تورهای چین: بودجه نظامی میلیاردی آمریکا خشم چین را برانگیخت

به گزارش دکتر برای تو، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به بودجه هنگفت نظامی آمریکا که بخش قابل ملاحظه ای از آن برای مقابله با پکن تخصیص داده شده، به آمریکا هشدار داد که مسئولانه رفتار کند.

تورهای چین: بودجه نظامی میلیاردی آمریکا خشم چین را برانگیخت

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (سه شنبه) در واکنش به تصویب نهایی بودجه نظامی هنگفت 768 میلیارد دلاری ایالات متحده آمریکا که مبلغ چشمگیری از آن برای مقابله با چین تخصیص داده شده است، از واشنگتن خواست مسئولانه رفتار کند.

شبکه روسی راشاتودی امروز (سه شنبه) گزارش کرد که رئیس جمهور آمریکا قانون مجوز دفاع ملی 2022 (NADD) را روز گذشته (دوشنبه) به امضا درآورد که نشان دهنده با افزایش 25 میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا در مقایسه با پیشنهاد اولیه رئیس جمهور ایالات متحده است و در مقایسه با سال گذشته نیز، بودجه نظامی ایالات متحده آمریکا را پنج درصد افزایش داده است.

ر راستای تمرکز نظامی فزاینده دولت بایدن بر چین، بودجه نظامی هنگفت آمریکا برای سال 2022 بعلاوه شامل تخصیص بودجه 7.4 میلیارد دلاری برای طرح بازدارندگی در اقیانوس آرام می گردد که بخشی از آن برای دفاع از تایوان است و این در حالی است که پکن بارها اعلام نموده که تایوان بخشی از قلمرو این کشور است و در مورد هرگونه مداخله در امور داخلی این جزیره هشدار داده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، لیجیان در کنفرانس خبری خود ضمن انتقاد از تخصیص بودجه علیه چین هشدار داد که این گونه اقدامات واشنگتن، بر همکاری دو کشور تأثیر منفی خواهد گذاشت.

وی توضیح داد: من قطعاً با اطلاعات منفی درباره جمهوری خلق چین که در پیش نویس بودجه نظامی آمریکا آمده و ایالات متحده از این سند برای دستکاری سیاسی برای تغییر حقایق درباره چین استفاده می نماید.

این دیپلمات چینی تأکید کرد که واشنگتن باید رفتارهای تبعیض آمیز را کنار بگذارد و بر اساس منافع دوجانبه با پکن برخورد کند.

وی ادامه داد: نیازی به آسیب زدن به روابط چین و آمریکا و همکاری در حوزه های مهم بین چین و ایالات متحده نیست.

ایالات متحده در بودجه نظامی سال جاری خود، علاوه بر چین، روسیه را نیز هدف گرفته است و 150 میلیون دلار برای همکاری امنیتی بالتیک تخصیص داده شده است که این بودجه نیز یک پروژه دیگر آمریکا با هدف مقابله با مسکو است و مبلغ چهار میلیارد دلار نیز تحت عنوان طرح دفاع از اروپا در نظر گرفته شده است که آمریکا می گوید این مبلغ برای تقویت همپیمانان ناتو واشنگتن است.

خبرگزاری آناتولی نیز در این خصوص گزارش کرد که لایحه قانون اختیار دفاع ملی 2022 در هفتم دسامبر در مجلس نمایندگان آمریکا و در 15 نوامبر در سنای آمریکا به تصویب درآمده بود.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1965

به "تورهای چین: بودجه نظامی میلیاردی آمریکا خشم چین را برانگیخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای چین: بودجه نظامی میلیاردی آمریکا خشم چین را برانگیخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید