آشپرخانه؛ سخت ترین قسمت خانه تکانی

به گزارش دکتر برای تو، اگر بگوییم آشپرخانه قلب خانه است پربیراه نگفته ایم. محلی از خانه که تمامی اعضای خانواده از آن استفاده می کنند. مخصوصا کسی که آشپزی می کند، وقت زیادی را در آن می گذراند. از سویی آشپزخانه محلی است که نظافت و تمیز بودن آن ضامن سلامتی اعضای خانه است.

آشپرخانه؛ سخت ترین قسمت خانه تکانی

در خانه تکانی و اسباب کشی یکی از سخت ترین و مهم ترین محل های خانه آشپزخانه است که دغدغه فکری ایجاد می کند اما اگر گام به گام و با الویت نظافت آن انجام شود، از سختی آن کم می کند.

یخچال

برای شروع تمیزکاری در آشپزخانه بهتر است ابتدا به سراغ پردردسرترین و پراستفاده ترین آن یعنی یخچال رفت. مواد غذایی که تاریخ مصرف آنها گذشته را دور بیاندازید. برای این کار سراغ کابینت ها، یخچال و فریز بروید. غذاهایی که مدت زیادی مانده اند و احتمال کپک زدن دارند را دور بریزید.از بالای یخچال کارتان را شروع کنید. همه وسایل را بیرون بیاورید و طبقه ها را تمیز کنید. اگر طبقه های یخچال قابل جابجایی هستند آنها را بیرون بیاورید و با آب گرم و صابون بشویید. دستگیره های یخچال را کاملا از قلم نیاندازید.

اجاق گاز، فر و ماکروویو

روزانه چندین نوبت از اجاق گاز استفاده می شود. اگر در طی سال و هر شب اندکی زمان برای تمیز کردن گاز صرف کنید در خانه تکانی تمیز کردن گاز و فر برایتان راحت خواهد بود اگر این کار را انجام نمی دهید، کار سختی پیش رو دارید. اگر اجاق گازتان مجهز به تمیز کننده اتوماتیک نیست از شوینده های مخصوص اجاق گاز برای پاک کردن آن استفاده کنید. در اجاق گازهای معمولی فویل روی اجاق را بردارید و زیر آن را تمیز کنید اما این کار را نمی توان برای ماکروفرها انجام داد. تمام سینی های جدا شونده ماکروویو را بیرون بیاورید و با آب گرم و پاک کننده بشویید.

مرتب کردن کابینت و قفسه ها

ابتدا به سراغ ادویه ها بروید. آیا واقعا از همه این ادویه جات استفاده می کنید؟ برخی از ادویه ها زمان مصرف دارند و برخی دیگر را که استفاده نمی کنید دور بریزید و فضای کابینت را باز کنید. با یک دستمال تمیز و مرطوب تمام سطوح خارجی کابینت ها و کشوها و همینطور قفسه ها را پاک کنید و لکه ها را از بین ببرید. کابینت زیر سینک و کابینت ذخیره مواد غذایی بخاطر خرده ریزه ها و ترشحات مواد غذایی و نوشیدنی ها احتمالا بیشتر کثیف هستند. برای تمیز کردن آنها به یک کهنه و پاک کننده مناسب احتیاج دارید. دیواره های کابینت را از قلم نیاندازید.

سامان دادن ظرف ها

به فنجان ها، لیوان ها و ماگ ها سر و سامان بدهید و لکه های آن را پاک کنید. ظروفی را که طی یک سال استفاده نکردید مطمئن باشید دیگر استفاده نخواهید کرد. مواردی را که احتیاج ندارید، بشویید و برای بخشیدن کنار بگذارید. باقی را هم بشویید و مرتب در کمد بگذارید. یادتان باشد که وسایل کوچک مثل تستر و مخلوط کن را کاملا تمیز کنید این وسایل می تواند کار شما را ناقص بگذارد و از چشم تان دور بماند.

تمیز کردن لوله ها

یکی از موارد نظافت در آشپرخانه تعویض اسفنج و اسکاچ های قدیمی است. از طرفی لوله های فاضلاب متصل به سینک ظرفشویی به علت استفاده زیاد جرم بسیاری می گیرد. پیش از شستن کف آشپرخانه تمیز کردن لوله ها را حتما انجام دهید. برای پاک سازی این قسمت ها در آب جوش را در لوله و چاه ریخته و بعد جوش شیرین اضافه کنید. سپس سرکه را اضافه کنید و محفظه چاه را سر جایش بگذارید و در آن را ببندید. بعد از آن هم بار دیگر آب جوش را در لوله و چاه بریزید تا مواد قبلی را بشوید و پایین ببرد.

کف آشپزخانه

کف آشپزخانه آخرین مرحله تمیزکاری است. بعد از اتمام تمامی کارها حالاوقت این است دیواره ها و کف آشپزخانه را بشورید. برای ازبین بردن چربی مانده در آشپرخانه حتما برای شست و شو از آب گرم استفاده کنید. ابتدا جارو بزنید وبعد شروع به شستن یا تی کشیدن کنید. اگر آشپرخانه شما آبراهه داشته باشد کار راحت تری دارید و اگر کف آشپزخانه به چاه فاضلاب وصل نیست از تی باید برای تمیزکاری استفاده کنید.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1835

به "آشپرخانه؛ سخت ترین قسمت خانه تکانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشپرخانه؛ سخت ترین قسمت خانه تکانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید