6 ورزش حال خوب کن برای مقابله با استرس

به گزارش دکتر برای تو، فارس/ امکان نداره استرس و تنش، تا حالا گریبان گیر کسی نشده باشه. امان از وقتی که استرس و اضطراب، شدید بشه؛ اون وقت بی قراری، تپش قلب و فشار جسمی و روحی حالمون رو دگرگون می کنه.

6 ورزش حال خوب کن برای مقابله با استرس

متأسفانه مسائلی که امروزه همه گیر شده، این استرس و تنش ها رو روزبه روز بالاتر می بره، تا حدی که زندگی مون رو مختل می کنه و به قول معروف نمیذاره یه آب خوش از گلومون پایین بره. شما تا حالا برای درمان این حجم از فشار، اقدام کردین؟ منظور، درمان قطعیِ، نه دوش دریافت و نوشیدنِ آب و مصرف قرص.

اگر همچنان مضطربید و راهی به ذهنتون نمی رسه، نگران نباشید، این مطلب از فیتامین با معرفی چند ورزش ضد استرس سراغ درمان قطعیِ این مشکلِ همه گیر رفته تا دیگه حتی کلمه استرس براتون بی معنی بشه.

استرس با بدنم چه کار می کنه؟

اضطراب دائم و شدید، بدنتان را ضعیف می نماید. استرس فقط یک مسئله ذهنی یا عاطفی نیست، بلکه می تواند به لحاظ جسمی هم به شما صدمه بزند. این مشکل، شما را در معرض خطراتی مثل سردرد، کمر درد، بی خوابی یا ناراحتی معده قرار می دهد. اما اگر به طور مزمن، مضطرب و دائما در حال مبارزه با استرس باشید، اوضاع واقعا خطرناک می گردد.

این حالت در طولانی مدت به افسردگی، بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا منجر می گردد. اما لطفا با خواندن این جملات استرس نگیرید! به جای آن ورزش کنید. ورزش یک داروی طبیعیِ ضدافسردگی و تسکین دهنده قویِ اضطراب است که استرس را زمین گیر می نماید.

ورزش چگونه استرس رو حذف می کنه؟

استرس هم از نظر جنسیتی بی طرف نیست؛ تحقیقات نشان می دهد که زنان آن را حادتر از مردان تجربه می نمایند و نسبت به آسیب های فیزیولوژیکیِ استرسِ مزمن، حساس ترند.

پس اگر خانم هستید این مطلب را بادقت بیشتری بخوانید، و اگر آقا هستید، حتما این مطلب را برای خانم ها بفرستید.وقتی استرس به سراغتان می آید معمولا چه می کنید؟ خوابیدن، غذا خوردن، شاید هم ناراحتی کردن؟ اما پیشنهاد ما عرق کردن است! لطفا در این شرایط عرق بریزید تا کاملا استرس را از بدن خود دور کنید!دکتر میگداو پزشک ایالت ماساچوست، می گوید: فقط بلند شدن، حرکت کردن و چرخیدن، یک روش قدرتمند برای کاهش استرس است.

فعالیت بدنی به ما اجازه می دهد تا عضلاتمان به جنب وجوش وادار گردد، جریان خون بهتر گردد و اکسیژن بیشتری جذب کنیم؛ و در نهایت بیشتر به خود یاری کنیم.اما برخی از تمرینات ورزشی در کاهش استرس مفیدتر از سایرین عمل می نمایند. یعنی فعالیت هایی که ذهن و بدن را به همکاری مشترک ترغیب کند.

در ادامه با 6 ورزش آشنا خواهید شد که پیشنهاد می گردد حتما به یکی از این ورزش ها بپردازید تا برای همواره از استرس خلاص شوید!

7 ورزش حال خوب کن برای ناک اوت کردن استرس مزمن!

تنیس

تنیس، یک تمرین کاردیو درجه یک است! این ورزش می تواند بسیاری از مسائل ناشی از استرس، مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی را مهار کند. از آن جاکه شما نمی توانید به تنهایی تنیس بازی کنید، این ورزش شما را به دیگران متصل می نماید: یک عامل اصلی برای کاهش استرس!

تمرین در زمین تنیس باعث می گردد مغز شما اندورفین آزاد کند. اندورفین همان بیوشیمیایی است که احساس آرامش و رضایت خاطر را در اعماق جانتان ایجاد می نماید. اما چطور بریم سراغ تنیس؟ اگر مبتدی هستید، برای یادگیریِ اصول این ورزش از مربی یاری بگیرید.

حتی در خیلی از پارک های سطح شهر، آموزش های ارزان قیمت ارائه می گردد و بعد هم مسابقات محلی برگزار می نمایند. اگر هم به طور منظم تنیس بازی می کنید (یا قصدش را دارید)، عضویت در یک باشگاه خصوصیِ تنیس را به شما پیشنهاد می کنیم.

با این کار، کم کم می توانید به جمع حرفه ای ها راه پیدا کنید و دیگر استرس فرصتی برای مزاحمت نخواهد داشت!

نکته: قبل از آغاز هر برنامه تناسب اندام با پزشک خود مشورت کنید.

یوگا

یوگا را همه می شناسیم؛ این ورزش نوعی مراقبه است. اما چرا یوگا در فهرست ورزش های پیشنهادی ماست؟ چون استرس و اضطراب را خنثی می نماید. یوگا نوعی تمرین قدرتی است و شما که مقاوم تر و منعطف تر می نماید و در نهایت تنش جسمی را تسکین می دهد.

در این ورزش از تنفس عمیق اهمیت زیادی دارد، چون باعث آرام دریافتِ بدن می گردد. نتیجه مطالعات نشان داده که یوگا باعث کاهش فشار خون هم می گردد. اما فایده این ورزش در مبارزه با استرس فراتراز این هاست.

عظیم ترین فایده یوگا، تمرکز ذهنی است. حقیقتا تمرکز برای مدیریت استرس مهم است. نوئل شرودر، مربی و متخصص یوگا ساکن در بوستون درباره یوگا می گوید: تمرینات و حرکات یوگا به تمرکز احتیاج دارند؛ وقتی یوگا می کنید، ذهن شما به جای تجزیه تحلیل اوضاع و شرایط، و نگرانی از کارها یا برنامه ریزی های استرسی، فقط روی درست انجام دادنِ حرکات، معطوف و متمرکز می گردد. در نتیجه حداقل برای مدتی ذهنتان از استرس خالی می گردد.

پیاده روی

ورزشی از پیاده روی آسان تر هم سراغ دارید؟! پیاده روی خیلی ساده است و احتیاجی به کلاس و تجهیزات خاصی هم ندارد. این ورزش سبک، از بروز بسیاری از بیماری های ناشی از استرس مثل مسائل قلبی-عروقی، فشار خون بالا، کلسترول خون و دیابت نوع2 پیشگیری می نماید.

کسانی که برنامه پیاده رویِ منظم در زندگی شان دارند، در کنار سلامتی، اعتمادبه نفسشان بیشتر و استرسشان کمتر می گردد. در نتیجه بعد از پیاده روی، احساس آرامش و راحتیِ بیشتری دارند.

همین راه رفتنِ ساده، تنش های عصبی را از گروه های عضلانیِ شما آزاد می نماید. موقع پیاده روی هم، شما ناخودآگاه نفس های عمیق می کشید. اگر در فضای سبز هم راه بروید که چه بهتر! چون، بودن در دل طبیعت واقعا آرامش بخش است. خب، با پیاده روی چطور استرسم را کم کنم؟ اگر تا الان پیاده روی را جدی نمی گرفتید، از امروز به بعد، با خودتان شرط بذارید که از روزی نیم ساعت آغاز کنید.

بعد از دو تا سه هفته، کم کم تعداد دفعات و مدت زمان پیاده روی را بیشتر کنید. معمولاً پنج یا شش بار پیاده رویِ 30 دقیقه ای در هفته برای سلامتی و مدیریت استرس توصیه می گردد. اگر هم هدفتون از پیاده روی، لاغری فوری و کاهش وزن است، باید زمان پیاده رویِ را طولانی تر کنید (مثلاً 90 دقیقه روزهای فرد) و یا شدت را بیشتر کنید (مثلا یک راستا تپه ای و شیب دار را بالا روید) تا عرق بریزید و کامل گرم شوید.

بدنسازی

شاید تعجب کنید و بگویید تمرین با وزنه چطور می تواند به من آرامش بدهد؟! جالب است بدانید که بدنسازی و بلندکردنِ وزنه همان طورکه جسم را قوی و نیرومند می نماید، با ترشح هورمون اندورفین روحیه و خلق وقو را هم بهبود می بخشد.

پیلاتس

پیلاتس برای استرس؟ مطمئنید؟ بله، الان می گویم! با پیلاتس ارتباط بین ذهن و مغزتان قوی تر می گردد و آگاهیِ شما نسبت به حرکات بدنتان بیشتر خواهد شد. در نتیجه نه تنها شرایط بدنیِ شما خوب می گردد، بلکه بعد از سرانجام یک جلسه پیلاتس در خانه یا باشگاه آن قدر خسته شده اید و عرق ریخته اید که اصلا دلیل استرسی که داشتید را یادتان نمی آید! شما مثل روزهای اول تولد، آغاز به شکل گیری و پیشرفت می کنید. یک سری تمرینات پیلاتس بر آگاهی بدن، قدرت اصلی و تراز صحیح تأکید دارد.

اِلِن بارت، کارشناس تربیت بدنی و مربی متخصص پیلاتس گفته بود: پیلاتس برای کاهش استرس و تنش، و بهبود سلامت روان کاملا شناخته شده است. وقتی کلاس پیلاتس آغاز می گردد، به قدری ذهنتان درگیر انجام درست حرکات می گردد که کل دل مشغولی و استرس های زندگی از فکرتان محو خواهد شد.

پیلاتس مانند یوگا با تمرکز ذهنی و تنفس آگاهانه تمام ذهن شما را پر از آرامش می نماید و دیگر جایی برای اضطراب و نگرانی باقی نمی گذارد.

تای چی

تای چی یک آیین سنتی برگرفته از هنرهای رزمی باستانی چینی است که روی تمرینات بدنی و تنفس هوشیار برای آرامش ذهن تمرکز دارد. این ورزش با نام تای چی چوان هم شناخته می گردد.

تای چی که غالباً مدیتیشن پویا خوانده می گردد، شما را به زندگی در زمان حال تشویق می نماید تا نگرانی ها و استرس روزمره را برای ساعاتی فراموش کنید. این ورزش همچنین باعث افزایش انعطاف پذیری و تقویت انرژی شما می گردد و در نتیجه، احساس تندرستی و خوشبختی خواهید داشت.

از دیگر مزایای تای چی می توان به تعادل بهتر، خواب آرام تر و با کیفیت تر و افزایش آمادگی قلبی-عروقی اشاره نمود. این ورزش فوق العاده از 100 حرکت ملایم و آرام شکل گرفته که مثل نوعی پایکوبی، ذهن وجسمتان را باهم هماهنگ می نماید و به شما آرامش می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1058

به "6 ورزش حال خوب کن برای مقابله با استرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 ورزش حال خوب کن برای مقابله با استرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید