5 قانون بنیادی برای دکوراسیون منزل

به گزارش دکتر برای تو، پیشنهاد می کنیم برای داشتن خانه ای با طراحی خوب، این پنج قانون دکوراسیون را بشناسید.

5 قانون بنیادی برای دکوراسیون منزل

خبرنگاران | اگر قرار بود درباره این موضوع در گوگول جستجو کنید، به این نتیجه می رسیدید که طراحی داخلی خوب این قدرت را دارد که فضا را گیراتر کند و تجربه حضوتان در آن فضا را تقویت کند. قوانین دکوراسیون (طراحی داخلی) بنا به یک دلیل بسیار مهم وجود دارند و آن کمک به ما در تصمیم گیری برای خانه مان است تا آن را به فضایی راحت و خوشایند برای زندگی تبدیل کنیم.

به گزارش خبرنگاران ؛ اما طرح های داخلی خوب چیزی بیش از القای حس راحتی و خوشایندی هستند. اتاقی که خوب طراحی شده باشد نه فقط راحت و خوشایند، بلکه کاربردی است. پس به خاطر داشته باشید قوانین دکوراسیون برای دیکته کردن انتخاب هایتان به شما وضع نشدند، بلکه راهنمای شما برای تصمیم گیری هایی هستند که کمک کنند خانه شما در بهترین شکل خود به نظر برسد.

قانون دکوراسیون شماره 1: گروه بندی سه گانه

گروه بندی سه گانه یا قانون 3 به قدری مهم است که تقریباً بر هر جنبه از هر اتاق خانه شما اثر می گذارد! حتی شاید باید آن را قانون طلایی یا نسبت طلایی طراحی داخلی نامید. این قانون در شکل فنی خود روی طرح یک اتاق، میزان و شکل اشیاء داخل آن و همینطور بر شمار رنگ ها و الگو ها اعمال می شود. این اصطلاح به معنی گروه بندی اشیاء مختلف در دسته های سه تایی است؛ مثلا یک میز و دو صندلی.

قانون دکوراسیون شماره 2: زیرسازی قوی

منظورمان برنامه ریزی فضاست. برنامه ریزی دقیق و فکرشده فضا به همین راحتی که به نظر می رسد نیست، اما انجامش بسیار ضروری است. این قانون نه تنها به شما اجازه می دهد از هر گوشه و کنار اتاق استفاده کنید (که برای یک فضای کوچک اهمیت خاصی دارد)، بلکه جریان رفت و آمد و کاربردی بودن را هم بهبود ببخشید.

برای مثال، شاید بخواهید دو نیمکت مبلی روبروی هم داشته باشید که یک میز کوتاه میان آن ها باشد، اما این ایده در اتاق های بزرگتر هم خوب از آب درنمی آید، چون فضای قدم زدنی که هم اکنون اطراف میز کوتاه جلوی مبل و دیگر نشیمنگاه های اتاق وجود دارد را از بین می برد.

سه راه مختلف به غیر از روش سخت جابجایی فیزیکی اثاثیه هست که به کمک آن ها می توانید از عهده برنامه ریزی فضا برآیید:

1. اتاق تان را میزان گیری کنید و آن را روی کاغذ شطرنجی بکشید. هر تکه اثاثیه را میزان گیری کنید، سپس با تکه هایی از مقوا یا کاغذ، هر قطعه اثاثیه را برش دهید. نسبت های تکه های اثاثیه، هم میزان نسبت های کاغذ شطرنجی باشد. فرض کنید مربع های روی کاغذ شطرنجی ¼ هستند و اینکه هر مربع معادل 12 اینچ است. پس هنگام برش قطعات اثاثیه، اگر عرض یک صندلی شما 36 اینچ است، عرض تکه مقوا یا کاغذ کوچک شما باید ¾ باشد. وقتی طرح اتاق را کشیدید و برش کاغذی اثاثیه را به اتمام رساندید، می توانید آن ها را روی همان کاغذ شطرنجی جابجا کنید تا زمانی که به چیدمان دلخواه تان برسید.

2. قطعات اثاثیه اتاق را میزان گیری کنید و برای نشان دادن جای هر قطعه روی کف اتاق از چسب کارتون استفاده کنید. این روش پرزحمت است، اما خیال شما را بابت چیدمان وسایل راحت می کند.

3. اگر دوست دارید این برنامه ریزی را با کامپیوتر انجام دهید نرم افزار های رایگان برنامه ریزی فضای زیادی در اینترنت وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

قانون دکوراسیون شماره 3: نقطه کانونی اتاق تان را پیدا کنید

این قانون با قانون شماره 2 مرتبط است. تا زمانی که نقطه کانونی اتاق تان را مشخص نکرده باشید، کار برنامه ریزی فضا را نمی توانید به درستی انجام دهید. نقطه کانونی می تواند چیزی به وضوح شومینه یا تلویزیون باشد، اما می تواند پنجره، یک قطعه اثاثیه بزرگ، گروه بندی چند اثاثیه با هم یا یک جزء معماری باشد؛ بطور کلی هر چیزی که به محض ورود به اتاق، نگاه شما را به خود جذب می کند. در نظر داشته باشید که اتاق می تواند چند نقاط کانونی داشته باشد.

قانون دکوراسیون شماره 4: نخست پارچه و قالیچه هایتان را انتخاب کنید

این قانون به ویژه زمانی درست است که شما در حال رنگ آمیزی اتاق هستید. دلیل وجود این قانون پیش از انتخاب رنگ این است که یافتن رنگی که با پارچه یا قالیچه هماهنگ باشد، بسیار آسان تر از یافتن پارچه یا قالیچه ای است که با رنگ خاصی هماهنگ باشد. این قانون در مورد اتاق هایی اعمال می شود که رنگ خنثی دارند. می پرسید چرا؟ خب، هر رنگ مجزایی در موقعیت های نوری مختلف، متفاوت به نظر می رسد. بیشتر رنگ های خنثی، از جمله سفید، ته رنگ هایی از رنگ های دیگر را در خودشان دارند. تا به حال اتاقی به رنگ بژ دیده اید که با تابش نور خورشید به روی آن، صورتی یا بنفش به نظر برسد؟ بله، منظور ما همین است.

قانون دکوراسیون شماره 5: مجبور نیستید همه نقاط خالی را پر کنید

هرچه کمتر، بهتر!، اما اعمال کردن و نکردن این قانون به نقطه نظر خودتان بستگی دارد. بسکمک از افراد یک نمای بسیار مینیمال را ترجیح می دهند، بنابراین برای آن ها هرچه کمتر، بهتر بهترین گزینه است. اما اگر دوست دارید چیز های زیبای زیادی در اطراف اتاق برای تماشا کردن داشته باشید، بهتر است تعادل را رعایت کنید و زیاده روی نکنید.

قانون آخر

قانون آخر این است که هیچ قانونی وجود ندارد. درست است که قوانین دکوراسیون وجود دارند (معروف به 7 اصل طراحی داخلی)، اما اگر قانونی هست که آن را دوست ندارید، بهتر است آن را کنار بگذارید.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 25 اسفند 1401 بروزرسانی: 25 اسفند 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2237

به "5 قانون بنیادی برای دکوراسیون منزل" امتیاز دهید

1 کاربر به "5 قانون بنیادی برای دکوراسیون منزل" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 قانون بنیادی برای دکوراسیون منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید