3 برابر جمعیت ایران کارت بانکی بدون مصرف وجود دارد!

به گزارش دکتر برای تو، یک حساب کتاب سرانگشتی به خوبی نشان می دهد که بیش از نیمی از کارت های صادرشده هیچ تراکنشی نداشته و صرفا در کیف پول صاحبان حساب ها خاک می خورند.

3 برابر جمعیت ایران کارت بانکی بدون مصرف وجود دارد!

به گزارش ، یک حساب کتاب سرانگشتی به خوبی نشان می دهد که بیش از نیمی از کارت های صادرشده هیچ تراکنشی نداشته و صرفا در کیف پول صاحبان حساب ها خاک می خورند. البته تعداد نسبتا زیادی نیز در این میان کارت بانکی وجود دارد که صاحب کارت از موقعیت کارت با خبر نیست و حتی به دلیل عدم موجودی برای سوزاندن آن نیز اقدام لازم انجام نمی دهد. حالا نه تن ها در بانک های مختلف بلکه صاحبان سپرده ممکن است در یک شعبه هم چندین کارت داشته باشند.

الزام کارفرمایان به افتتاح حساب برای واریز حقوق، خدمات پرداختی سازمان ها که افراد را مجبور می نمایند در بانک خاصی حساب باز نمایند، از دلایلی هستند که به گفته کارشناسان بانکی موجب شده که تعداد کارت های بانکی طی سال های گذشته چندبرابر گردد. آنگونه که یک کارشناس بانکی می گوید: انگیزه بانک ها از صدور کارت بانکی کسب درآمد بیشتر نیست.

بهاءالدین هاشمی، اقتصاددان که البته معتقد است تعداد کارت های بانکی ایرانی ها فاصله زیادی با استاندارد جهانی ندارد، می گوید: در همه جای جهان به ازای هر فرد 5 کارت بانکی وجود دارد که این آمار در ایران تقریبا 6 کارت است.

او با اشاره به این که یکی شدن کارت های بانکی و یکپارچه شدن همه کارت های مشتری در بانک های مختلف در یک کارت با چالش های بنیادی امنیتی و کسب وکاری روبه رو است، می گوید: این امر علاوه بر این که احتیاج به تغییر اساسی در کلیه زیرساخت های شبکه بانکی، شتاب و شاپرک دارد، مستلزم آن است که یک طرح ثابت و یکپارچه در کل شبکه بانکی برای کارت های مشتریان درنظر گرفته گردد.

در عمل، یکی شدن کارت های بانک های مختلف در یک کارت، مشتریان بانک ها را نیز دچار چالش هایی خواهد نمود که اثرات و تبعات آن بایستی به صورت جدی مورد تحلیل و آنالیز قرار گیرد.

البته این کارشناس بانکی هزینه های بالای صدور کارت؛ تمدید اعتبار کارت های بانکی از سه به پنج سال را ازجمله راه حل هایی می داند که می تواند به کاهش صدور کارت های بانکی یاری کند.

اما درحالی کیف پول ایرانی ها این روز ها پرشده از کارت های بانکی که مسئولان نظام بانکی می گویند که هزینه صدور کارت در یک سال گذشته چندبرابر شده است. مدیر شعب یکی از بانک های ملت در این باره می گوید: هزینه دریافتی از مشتریان بابت صدور کارت نقدی از سال 88 تاکنون ثابت مانده و با وجود افزایش بهای تمام شده کارت ها، در هر سال، کارمزد دریافتی از مشتریان در 10 سال گذشته بدون تغییر دو هزار و 300 تومان است. این امر نیز به زیان عملکردی بانک ها در این زمینه افزوده است.

او با بیان این که تحریم های مالی اخیر قیمت جسم کارت و متعلقات مربوط به آن را افزایش داده، می گوید که هزینه تمام شده صدور کارت برای بانک ها بیشتر از آن چیزی است که از مشتریان دریافت می گردد. این موضوع در خصوص کارت های هدیه بسیار حادتر است، زیرا این کارت ها رایگان و یک بارمصرف هستند، همچنین با وجود نرخ مصرف بالا امکان جذب منابع قابل اتکا برای بانک ها را نیز ندارند.

طبق آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی، کارت های هدیه بعد از برداشت، صدرنشین کارت های صادرشده از سوی بانک ها هستند. این کارت ها متصل به حساب نیستند و نرخ سودی که به آن ها تعلق می گیرد، صفر است. البته تعداد معدود و محدودی از بانک ها برای صدور کارت هدیه مبلغی را از مشتری دریافت می نمایند. رسوب پول در هدیه کارت صفر است، اما به دلیل تعداد مبالغ پایین و همچنین سرعت نقدشوندگی آن ها بانک ها بابت این کارت ها در ناحیه ضرردهی هستند؛ درصورتی که برداشت مانده هدیه کارت ها به مرور زمان اتفاق بیفتد، این امر به مزیت بالا و سوددهی برای بانک ها منتج می گردد.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 300

به "3 برابر جمعیت ایران کارت بانکی بدون مصرف وجود دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 برابر جمعیت ایران کارت بانکی بدون مصرف وجود دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید