24 روش خانگی برای درمان دندان درد

به گزارش دکتر برای تو، شستشوی دهان با آب نمک باعث می گردد عفونت و درد تسکین پیدا کند. برای این کار 1 قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و اجازه دهید ترکیب حاصل حل شده و سپس آن را غرغره کنید.

24 روش خانگی برای درمان دندان درد

24 روش خانگی برای درمان دندان درد

درد دندان یکی از دردهای عذاب آور است. همه ما به محض اینکه این درد را تجربه می کنیم، در پی راهی هستیم که فوری درد دندان مان را درمان کنیم. در این مقاله از ستاره به آنالیز 24 روش خانگی برای درمان فوری دندان درد پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

درمان فوری دندان درد با استفاده از دارو

اولین راهکاری که به هنگام دندان درد به فکر بیشتر افراد می رسد استفاده از دارو است. برای این کار موثرترین دارو هایی که می توانید بهره ببرید استامینوفن و بروفن می باشند. این دارو ها معمولا 6 ساعت یکبار مورد مصرف قرار می گیرند، اما اگر درد دندانتان خیلی شدید نیست تا زمانیکه قرار است به دندانپزشک مراجعه کنید، روزی 2 بار از آ ن ها مصرف کنید.

درمان فوری دندان درد با استفاده از روش های خانگی

راه هایی که معرفی می گردد می توانند در تسکین درد و سایر علائم پوسیدگی دندان به شما یاری نمایند. با استفاده از این موارد می توانید دندان درد خود را کاهش دهید تا در اولین فرصت بتوانید به دندانپزشک مراجعه نموده و معاینه شوید. قبلا در مطلبی جداگانه به معرفی قوی ترین قرص های دندان درد اشاره نموده ایم؛ این قرص ها شامل قرص ناپروکسن، قرص ایبوپروفن و قرص مفنامیک اسید می باشد که می توانید جزئیات مربوط به مصرف آن را در مطلب مذکور مطالعه نمائید. اما در ادامه قصد داریم روش های خانگی درمان فوری دندان درد را به شما ارائه دهیم با ما همراه باشید.

1. آب نمک: شستشوی دهان با آب نمک باعث می گردد عفونت و درد تسکین پیدا کند. برای این کار 1 قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و اجازه دهید ترکیب حاصل حل شده و سپس آن را غرغره کنید.

2. پراکسید هیدروژن: پراکسیدهیدروژن خاصیت ضد باکتریایی دارد و باکتری هایی را که باعث پوسیدگی دندان می شوند از بین می برد. این ماده را می توانید بطور خالص یا به صورت رقیق شده با آب بهره ببرید.

3. اسانس وانیل: این اسانس حاوی میزان کمی الکل می باشد و باکتری هایی که باعث درد دندان می شوند را از بین می برد. پنبه ای را به اسانس وانیل آغشته کنید و بر روی دندان بگذارید. علاوه بر وانیل، اسانس های بادام، نعناع یا لیمو هم مفید بوده و برای درمان فوری دندان درد مورد استفاده قرار می گیرند.

4. روغن درخت چای: روغن درخت چای دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی است و باعث کاهش تورم لثه، درد کانال ریشه دندان، آرام کردن عصب دندان شده و باکتری ها را از بین می برد. برای استفاده از این روغن می توانید پنبه ای را به آن آغشته کنید و روی دندان بگذارید و یا چند قطره از آن را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و دهان خود را با آن بشوئید.

5. سرکه سیب: یکی از خواص سرکه سیب، ضد باکتری و ضد التهابی بودن آن است و به علت دارا بودن خواص اسیدی، می تواند باکتری هایی که موجب درد دندان می شوند را از بین ببرد. تکه ای پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و روی دندان خود بگذارید.

6. زنجبیل: خواص زنجبیل بر هیچ کسی پوشیده نیست. از جمله این موارد می توان به خاصیت ضد باکتریایی آن اشاره نمود که از تورم جلوگیری می کند. برای تسکین درد دندان، میزانی ریشه تازه زنجبیل را بجوید.

7. سیر: سیر هم خاصیت ضد باکتری دارد. سیر را له کنید و روی دندان خود بگذارید. بعلاوه می توانید آن را با نمک دریایی ترکیب نموده و خمیر بدست آمده را روی دندان بگذارید.

8. برگ نعناع: برگ نعناع خواص ضد التهابی داشته و باعث کاهش درد و تورم می گردد. برگ نعناع تازه را بجوید و یا برگ های خشک شده آن را بر روی دندان خود بگذارید.

9. سیب زمینی: سیب زمینی دارای خواص ضد التهابی است و تورم را کاهش می دهد و باعث جذب رطوبت بیشتری می گردد. یک قطعه سیب زمینی را روی گونه خود، در قسمتی که دندان درد دارید بگذارید. بعلاوه می توانید آن را با نمک دریایی ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را روی دندان بگذارید

10. لیمو: اسیدسیتریک موجود در لیمو، التهاب را کاهش می دهد و باکتری هایی که باعث درد دندان می شوند را از بین میبرد. ویتامین C موجود در لیمو، به سیستم ایمنی بدن یاری می کند تا باکتری ها و عفونت ها را از بدن خارج کند. برای درمان فوری دندان درد یک برش لیمو را مستقیما روی دندان خود گذاشته و اجازه دهید تا عصاره اش داخل دندانتان وارد گردد.

11. پیاز: خواص ضد عفونی نمایندگی و ضد میکروبی پیاز بر کسی پوشیده نیست. پیاز به کاهش درد هم یاری می کند. تکه ای پیاز تازه را برای چند دقیقه روی دندان بگذارید تا آب پیاز به دندان شما برسد.

بیشتر بدانید: درمان دندان درد؛ 22 راه خانگی برای رهایی از درد عصب دندان

12. بارهنگ: برگ های بارهنگ، درد دندان را بخاطر خواص طبی و طبیعی خود از بین می برد. برگ های تازه بارهنگ را بجوید یا آن را بر روی دندان خود بگذارید.

13. خیار: خیار خاصیت ضد اکسید نماینده و آرامبخش دارد و درد دندان را کم می کند. اگر دندانتان به سرما حساس نیست، از یک خیار سرد بهره ببرید. بعلاوه می توانید خیار را با نمک ترکیب کنید و روی دندان خود بگذارید.

14. فلفل قرمز: فلفل قرمز حاوی یک نوع مخدر طبیعی به نام کپسایسین می باشد. چند قاشق چایخوری فلفل قرمز تازه را به میزانی آب اضافه کنید تا خمیر شوند و یا میزان مساوی پودر فلفل قرمز و زنجبیل را با سرکه سیب مخلوط نموده و خمیر به دست آمده را مستقیما روی دندان خود بگذارید.

15. فلفل سیاه: این نوع فلفل خواص ضد باکتری و ضد التهابی دارد و باعث کاهش درد دندان می گردد. فلفل سیاه را با آب مخلوط کنید و خمیر به دست آمده را چند دقیقه ای بر روی دندان خود بگذارید.

بیشتر بدانید: چگونه درد دندان درآوردن کودک را تسکین دهیم؟

16. جوش شیرین: یکی دیگر از رایج ترین روش های برای درمان فوری دندان درد استفاده از جوش شیرین می باشد. تکه ای پنبه را خیس کنید و میزانی جوش شیرین روی آن بریزید، سپس پنبه را روی دندان خود بگذارید. بعلاوه می توانید 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در 1 لیوان آب گرم ریخته و این محلول را در دهان خود غرغره کنید.

17. میخک: میخک خواص ضد التهابی، بی حس نمایندگی و ضد باکتری دارد و حاوی آنتی اکسیدان هایی است که باکتری ها را از بین می برد. با میزانی میخک، آب یا روغن زیتون خمیر درست نموده و روی دندان آسیب دیده بگذارید. بعلاوه می توانید مستقیما میخک را بر روی دندان گذاشته و آن را بجوید تا عصاره اش وارد دندان گردد.

18. کمپرس با پک یخ و یا کمپرس گرم: قطعات یخ را درون یک حوله بپیچید و آن را روی صورت خود، در طرفی که درد دندان دارید، بگذارید. از کمپرس گرم هم می توانید به همین روش بهره ببرید.

19. چای کیسه ای لیپتون: یک عدد چای کیسه ای خیس را روی دندان خود بگذارید. تانن های موجود در چای کیسه ای به کاهش تورم و درد یاری می کند. حتی می توانید از یک عدد چای کیسه ای سرد هم بهره ببرید البته اگر دندان هایتان به سرما حساسیت ندارد.

20. عصاره جوانه گندم: عصاره جوانه گندم دارویی ضد باکتریایی است که یاری می کند تا از درد دندان رهایی یابید؛ بعلاوه مشکل پوسیدگی دندان را هم از بین می برد. این ماده باعث می گردد تا سموم از دهان خارج شده و درد دندان تسکین پیدا کند.

21. روغن گل میخک: در گل میخک ماده ای به نام ایگنول یافت می گردد که خواص بی حس نمایندگی و ضد عفونی نمایندگی دارد و می تواند درد عصب دندان را تسکین دهد. بعلاوه گل میخک حاوی خواص ضد قارچی، ضد عفونی نماینده و ضد باکتریایی بوده و قادر است تا میکروب های عامل عفونت را از بین ببرد. دندانپزشکان برای تسکین و درمان فوری دندان درد، روغن میخک را پیشنهاد می نمایند البته تا زمانیکه دندان را پر نمایند و درمان گردد. بنابر سازمان تنظیم مقررات کشور آلمان، استفاده از روغن گل میخک در دندانپزشکی به عنوان یک بی حسی موضعی مورد تائید قرار گرفته است. میخک ها در 3 شکل مختلف وجود دارند:

روغن میخک

گل میخک

میخک کامل

روغن گل میخک: این روغن را به آرامی بر روی دندان آسیب دیده بهره ببرید یا یک تکه پنبه را به این روغن آغشته نموده و بر روی دندان بگذارید. در برخی افراد روغن گل میخک باعث احساس سوزش می گردد در این صورت می توانید آن را با روغن زیتون رقیق نموده و سپس استفاده نمائید.

گل میخک: مخلوط گل میخک و روغن نارگیل، کنجد یا خردل می تواند به کاهش فوری درد دندان یاری کند.

میخک: جویدن 1 تا 2 عدد از این گیاه باعث تسکین درد دندان می گردد. پس از جویدن میخک بگذارید چند دقیقه روی دندان بماند سپس آن را از دهان خود خارج کنید.

هر یک از این روش ها که تاثیر بیشتری بر بهبود درد در شما داشت را به مدت 2 تا 3 روز ادامه دهید.

توجه: استفاده موضعی از روغن گل میخک، برای درمان مسائل مربوط به دندان، باید در مدت زمان کوتاهی استفاده گردد.

22. روغن نعناع: روغن نعناع حاوی مواد ضد عفونی نماینده ای است که با خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد خود به درمان فوری دندان درد یاری می کند. با استفاده از انگشتان دست یا یک تکه پنبه، روغن نعناع را به آرامی در محلی که درد وجود دارد، ماساژ دهید. این کار را در صورت لزوم 2 تا 3 بار در روز انجام دهید. بطور متناوب می توانید از برگ های خرد شده نعناع در محل عفونت بهره ببرید.

23. برگ کلم: کلم به علت وجود مواد فیتوشیمیایی، قابلیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی دارد. این ماده خوراکی شامل اسید لاکتیک است که نوعی ضد باکتری قوی محسوب شده و بطور موثری از عفونت جلوگیری می کند. تمام این خواص، به میزان کافی علت محکمی هستند برای استفاده از کلم به عنوان تسکین دهنده درد دندان و کاهش تورم ناشی از آن.

طریقه استفاده از برگ کلم برای درمان فوری درد دندان: یک برگ از آن را رول کنید و آن را بین لثه متورم و دندان خود قرار دهید. این کار را یک بار در روز برای خلاصی از درد دندان انجام دهید.

24. روغن اسطوخودوس: روغن اسطوخودوس هم حاوی خواص ضد درد و ضد التهابی بوده و با اثرات آرامش بخش خود و می تواند درد دندان را آرام کند. جای تعجب نیست که اسانس اسطوخودوس هنوز هم به عنوان یک راه چاره برای درد دندان و التهاب لثه مورد استفاده قرار می گیرد.

طریقه استفاده از روغن استاخودوس برای درمان فوری درد دندان: 2 تا 3 قطره از اسانس اسطوخودوس را بر روی تکه ای پنبه بریزید و به مدت 3 تا 5 دقیقه بر روی دندان خود بگذارید و سپس دهان خود را با آب گرم بشوئید. این کار را 1 یا 2 بار در روز به مدت یک هفته یا بیشتر، انجام دهید.

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1855

به "24 روش خانگی برای درمان دندان درد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "24 روش خانگی برای درمان دندان درد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید