گردش مالی روزانه شبکه های اجتماعی؛ 68 تا 95 میلیارد تومان

به گزارش دکتر برای تو، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک می گوید که آمار های دقیق از تجارت الکترونیک در کشور باید از سوی این مرکز ارائه شود و حدس هایی که بدون استناد به آمار های رسمی ارائه می شوند، قابل اتکا نیستند.

گردش مالی روزانه شبکه های اجتماعی؛ 68 تا 95 میلیارد تومان

به گزارش ایسنا، در حالی که مردادماه امسال شاهد رونمایی از گزارش تجارت الکترونیکی سال 1400 از طریق مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بودیم، در مهرماه و بعد از وقایع اخیر که منجر به اعمال محدودیت در دسترسی به دو شبکه اجتماعی شد، آمار و ارقام متفاوت و بعضا متناقضی از ابعاد مالی تجارت الکترونیکی کشور شنیده می شود. عدد و رقم هایی که تا روزانه هزار میلیارد تومان هم مخابره شده و فضای رسانه ای کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

امین کلاهدوزان، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک، با بررسی برخی از آمار های رسمی موجود در این حوزه می گوید که این سازمان نهایی کردن بسته های حمایتی برای کسب و کار های فعال در اینستاگرام را در دستور کار خود قرار داده است.

متن این مصاحبه به شرح زیر است:

در هفته های اخیر، آمار مختلفی از شرایط کسب و کار های فضای مجازی شنیده می شود. تا چه مقدار می توان به این اعداد اتکا کرد؟

مطابق آیین نامه و اساسنامه مصوب هیئت وزیران، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان مرجع اطلاعات و آمار در خصوص تجارت الکترونیکی کشور شناخته می شود و بر همین اساس ما در هر سال گزارش عملکرد تجارت الکترونیکی سال گذشته را منتشر و در دسترس عموم مردم، سرمایه گذاران و تصمیم گیران قرار می دهیم. گزارش سال 1400 نیز مرداد امسال منتشر و در خصوص آن نیز با حضور اصحاب رسانه شرحات کامل ارائه شد. بر همین اساس، از نظر مرجعیت آمار، مرکز تتا به عنوان یک مرکز تخصصی و دارای صلاحیت در خصوص آمار و اطلاعات در این حوزه حضور پررنگ داشته و دارد.

در مدت اخیر هم شاهد انتشار اخبار با دو رویکرد بودیم. رویکرد اول این بود که درباره ابعاد تجارت الکترونیکی کشور در شبکه های اجتماعی به قدری بزرگنمایی کردند که از خود مقدار اقتصاد نیز بزرگ تر شده است و دسته دیگر هم از این سوی بام افتادند و سعی در پاک کردن نقش مالی کسب و کار های مستقر در شبکه اجتماعی اینستاگرام کردند.

از نظر ما هر دو رویکرد، غیر حرفه ای و ناصحیح است و هر دو نگاه افراطی و تفریطی به زیست بوم مالی تجارت الکترونیکی آسیب می زند. تصمیم گیری بر مبنای اطلاعات اشتباه، لاجرم نتیجه اشتباه به همراه خواهد داشت.

از نظر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مقدار این بازار به چه مقدار است؟

در سال 1400 مقدار کل بازار تجارت الکترونیکی رسمی کشور 1230 همت (هزار میلیارد تومان) بوده است. بررسی مرکز از چند روش و ترکیب آن ها مانند بررسی تراکنش های بانکی درگاه ها، سرشماری از صفحات فروش اینستاگرام و نیز از طریق تحلیل اقتصاد کلان نشان می دهد که مجموع تراکنش مالی در فضای شبکه های اجتماعی در سال 1400، عددی بین 25 تا حدبیشتر 35 همت بوده است؛ یعنی روزانه بین 68 تا 95 میلیارد تومان. نکته مهم اینکه این گردش در حدود سه درصد کل مقدار مالی تجارت الکترونیکی کشور است.

اما از سوی دیگر باید در نظر داشت که تعداد این کسب و کار ها در حدود 300 هزار برآورد می شود و عدد اشتغال آن بین 400 تا 600 هزار نفر تخمین زده می شود. البته این تعداد اشتغال به معنی اشتغال تمام وقت نیست و از بیشتر این صفحات به عنوان شغل مکمل یا درگاه ارائه مکمل استفاده می شده است. این را هم باید بدانیم که عمده کسب و کار های مستقر در شبکه های اجتماعی جزو کسب و کار های خرد به حساب می آیند و از این جهت تعداد افراد دخیل در این کسب و کار ها به نسبت تعداد کسب و کار ها تعداد نسبتاً زیادی است که آن هم به خاطر کوچک بودن عمده این کسب و کار های اینستاگرامی بوده است.

آمار خسارت روزانه ارائه شده در این مدت از طریق برخی از مراکز و نهادها، بعضا تا روزانه 1000 میلیارد تومان نیز بوده است. از نظر شما این اعداد اشتباه است؟

برآورد های ما بر اساس آمار رسمی کشور تهیه می شود. همانطور هم که مشاهده می کنید این آمار در چند نوبت پالایش و بررسی شده و به طور مرتب در سال های اخیر منتشر شده است. اکنون هم می بینیم این آمار و ارقام فاصله معناداری با آن چه در فضای احساسی جامعه بیان می شود، دارد.

ما در چند مرحله اعلام کردیم که پژوهشکده ها، اتاق های فکر، سایر سازمان هایی که به نوعی اطلاعات مرتبط در این موضوع دارند، مراتب را به مرکز تتا اعلام کنند تا در اسرع وقت جلسات بررسی و جمع بندی با این اشخاص برگزار شود. همانطور که ابتدای صحبت گفتم، تصمیم گیری باید بر اساس اطلاعات درست اتفاق بیفتد و بر همین اساس، من به صورت رسمی از تمامی صاحب نظران دعوت می کنم که با مشارکت همدیگر این گزارش را به روز رسانی کنیم، اما این را باید بدانیم که آن چه در فضای رسانه ای در روز های اخیر منتشر شده عمدتاً نادرست بوده و اختلاف بسکمک هم با واقعیت هایی دارد که ما طبق پایش ها و روش های علمی خود به آن رسیدیم.

البته از طرفی هم به هر حال باید فکر جدی و اساسی برای همان کسب و کار های خردی که از مسائل اخیر آسیب دیده اند، داشته باشیم. طرح های خوبی هم در دست تدوین داریم که بتواند به معیشت آن دسته از کسب و کار ها به طور خاص کمک کند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 آبان 1401 بروزرسانی: 1 آبان 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2172

به "گردش مالی روزانه شبکه های اجتماعی؛ 68 تا 95 میلیارد تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردش مالی روزانه شبکه های اجتماعی؛ 68 تا 95 میلیارد تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید