پیچ و خم های طلاق با اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت های اقتصادی و مهریه

به گزارش دکتر برای تو، اگر از درصد اندک زنانی که با هدف کاسبی کردن ازدواج می نمایند و سپس با طلب مهریه سنگین خود، طلاق می گیرند چشم پوشی کنیم، می توان گفت مهریه تنها دست آویز زنان بی پشتوانه ای است که از قوانین نابرابر زندگی مشترک و زندگی اجتماعی رنج برده اند؛ دغدغه دیرینه ای که حتی در طرح اخیر مجلس مبنی بر اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت های اقتصادی و مهریه دیده می گردد و از این رو برای بسیاری از زنان نگرانی مضاعفی ایجاد نموده است.

پیچ و خم های طلاق با اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت های اقتصادی و مهریه

به گزارش خبرنگاران، نبود یا کمبود فرصت های شغلی برابر برای زنان و مردان، پایین بودن دستمزد و حقوق زنان در مقایسه با مردان، باورهای غلط فرهنگی نظیر زن پس از ازدواج نیازی به کار کردن ندارد و مخارجش بر عهده شوهرش است، امکان ازدواج موقت مرد بی توجه به احساسات زن و به طور کلی عدم وجود قوانین برابر زنان و مردان در زندگی مشترک و فعالیت اجتماعی از جمله عواملی است که مهریه را تبدیل به منجی زنان نموده است.

با وجود تمام دلایل یاد شده و لزوم تغییر نگرش زنان نسب به ماهیت مهریه، در شرایط اقتصادی فعلی مهریه تنها پناه بعضی زنان برای ادامه زندگی پس از طلاق است. این در حالی است که موانع موجود، دریافت مهریه را در مواردی عملا نشدنی نموده است. موانعی که در صورت عدم توجه قانون گذار به آن و پرداختن یک طرفه به مسائل مردان، می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به زنان وارد کند.

اثبات ملائت شوهر عملا کاری نشدنی است

مینا جعفری فعال حقوق زنان، با بیان اینکه اثبات ملائت شوهر برای پرداخت مهریه عملا کار نشدنی است، به خبرنگاران گفت: چراکه درصد کمی از خانم ها با سوءاستفاده از قوانین و دریافت مهریه به نوعی به دنبال معامله گری هستند در حالی که اغلب زنانی که درخواست مهریه می دهند یا شوهرشان آن ها را رها نموده و یا نفقه ای به او پرداخت نمی نماید و تنها راه ادامه زندگی برای آن ها طلب مهریه است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر غالبا زنان نیازمند دریافت مهریه، زنان کم سوادی هستند که کمتر به مسائل روز آشنایی دارند. برای مثال نمی دانند همسرشان دارای چند حساب بانکی و یا چه میزان اندوخته و پس انداز است، بنابراین چگونه می تولنند ملائت شوهر را اثبات نمایند.

چگونگی اثبات ملائت در زندگی که با عشق شروع شده، ممکن است؟

این وکیل دادگستری اضافه کرد: همچنین زنی که زندگی مشترک خود را با امید و عشق و آرزو شروع نموده و در قید و بند میزان پس انداز و املاک و داشته های اقتصادی همسر خود نبوده، اکنون با بروز مشکل و طلب مهریه چگونه ملائت همسر را اثبات کند؟. اگر بگوییم زنان باید از همان ابتدای زندگی به فکر اموال و دارایی همسر خود باشند تا اگر روزی به مشکل برخوردند بتوانند ملائت شوهر را اثبات نمایند، از سوی دیگر به این قضیه بر می خوریم که زندگی که با حساب و کتاب اقتصادی شروع گردد، زندگی مشترک نیست، جنگ مشترکی است که قداست خانواده را زیر سوال می برد.

صدور رای وحدت رویه و فرار از دین مردان

وی با اشاره به اینکه حداقل امکانات برای شوهر به عنوان مستثنیات دین محسوب می شوند ادامه داد: تا پیش از این بر اساس قانون اجرای محکومیت های اقتصادی، اگر فردی محکوم به پرداخت اقتصادی می شد و انتقال اموال او تا مدت زمان یک سال پیش از تاریخ محکومیت، فرار از دین محسوب می شد اما با صدور یک رای وحدت رویه عملا دیگر این قانون اجرا نمی گردد و مردان می توانند تا زمان اجرای حکم تمامی اموال خود را به نام فرد دیگری بزنند و از دسترس خارج نمایند. بنابراین خانم ها عملا به حقوق خود و مهریه نمی رسند چراکه ملائت شوهر اثبات نمی گردد.

عدم همکاری مردان برای حضور در جلسات مشاوره طلاق

سند رسمی حق طلاق عملا بدون حضور مردان در جلسات مشاوره کارایی ندارد

جعفری همچنین در بخش دیگر سخنان خود به الزام زوجین برای حضور در جلسات مراکز مشاوره پیش از طلاق توافقی اشاره و تصریح کزد: از دیگر مسائل زنانی که می خواهند به صورت توافقی طلاق بگیرند، عدم همکاری اغلب همسرانشان برای حضور در جلسات اجباری مشاوره پیش از طلاق است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: تصور کنید شرایطی را که زن، مهریه خود را به مرد می بخشد و در قبال آن، حق طلاق دریافت می نماید سپس برای دریافت طلاق باید به طور اجباری در خدمات مشاوره مراکز مشاوره پیش از طلاق شرکت کند، در صورتی که شوهر همکاری نکند و بنا بر هر دلیلی در این مشاوره ها شرکت نکند طلاق صادر نمی گردد. در این شرایط تکلیف زن چیست؟ او هم مهریه خود را بخشیده است و هم با وجود دریافت حق طلاق نمی تواند طلاق بگیرد. در واقع سند رسمی حق طلاق عملا بدون شرکت مرد در خدمات مشاوره پیش از ازدواج کارایی ندارد.

جعفری در سرانجام تاکید نمود: در شرایط فعلی عملا زنان یا به مهریه نمی رسند یا با سختی زیاد به آن می رسند. به نظر می رسد قانون گذاران اگر دغدغه کاهش مسائل موجود را دارند باید نسبت به طلاق ندریافت زنان نیز تامل بیشتری نمایند. بجای اینکه یک جانبه به موضوع نگاه نمایند درباره مضررات طلاق ندریافت زنان در زندگی مشترکی که به اتمام رسیده است نیز توجه نمایند چراکه چنین شرایطی نیز می تواند برای خانواده ها آسیب زا باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1460

به "پیچ و خم های طلاق با اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت های اقتصادی و مهریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیچ و خم های طلاق با اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت های اقتصادی و مهریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید