وزیر ارشاد: بستر های شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر را فراهم می کنیم

به گزارش دکتر برای تو، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین ملاقات با جمعی از هنرمندان هنر های تجسمی گفت: تا به امروز بستر های لازم برای شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر کشور فراهم نشده و این حوزه یکی از اولویت ها و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تعداد می آید تا بتوانیم آن را هم در داخل و هم در خارج از کشور توسعه دهیم.

وزیر ارشاد: بستر های شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر را فراهم می کنیم

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در ابتدای این ملاقات که شامگاه چهارشنبه برگزار گردید، گفت: شادمانم فرصت دوباره ای فراهم شد تا در خدمت بخش دیگری از اساتید حوزه هنر های تجسمی باشم.

وی با اشاره به ملاقات هفته گذشته خود با جمع دیگری از اهالی هنر های تجسمی اضافه نمود: راه ارتباطی من با اساتید فرهنگی و هنری منوط به این جلسات نیست و به زودی خط ارتباطی مستقیم هنرمندان با خود را ایجاد خواهم کرد که آن ها پیغام خود را مستقیم به من ارسال نمایند.

اسماعیلی توضیح داد: برگزاری چنین جلساتی را به اسم جلسات نمایشی نمی دانم، چون هم وقت شما عزیزان محترم است و هم خود برنامه هایی دارم که باید در جهت اعتلای فرهنگ و هنر کشور پیش ببرم، ولی در صندلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مایل بودم که این جلسات تشکیل گردد و بیشتر مخاطب نکات هنرمندان باشم.

اسماعیلی ادامه داد: نگاه ما به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ارتباط رو در رو و بدون واسطه است و تلاش می کنیم تا حد مقدور آن را پیش ببریم. معتقدیم توقعات اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ناشدنی نیست. ما در فصل نامساعد مالی در کنار هم قرار گرفته ایم، ولی با همه این مسائل، کشور و دولت رویکردش این است تا حد امکان به جامعه فرهنگی و هنری کشور یاری کند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به همه همکارانم در این وزارتخانه تاکید نموده ام برای همه پیشنهاد هایی که در زمینه فرهنگی و هنری دریافت می گردد، پاسخ مناسب تهیه نمایند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موضوع اقتصاد هنر برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل اهمیت است و معتقدیم باید صندلی شخصیتی تراز هنر کشور حفظ گردد.

اسماعیلی در عین حال تاکید نمود: حمایت از هنرمندان به معنای حمایت از فراوری و خرید آثار آن ها و بعلاوه ایجاد فضایی برای عرضه آثار است. تا به امروز بستر های لازم برای شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر کشور فراهم نشده و این حوزه یکی از اولویت ها و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تعداد می آید تا بتوانیم آن را هم در داخل و هم در خارج از کشور توسعه دهیم.

باید حضور فعالانه جریان فرهنگی و هنری در خارج از کشور را توسعه دهیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به همه همکارانم در وزارتخانه تاکید نموده ام باید به سمت فضای تازهی در خدمت به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه حرکت کنیم تا بتوانیم حضور فعالانه جریان فرهنگی و هنری در خارج از کشور را توسعه دهیم.

اسماعیلی گفت: استعداد های بسیاری در حوزه فرهنگی و هنری در سراسر کشور وجود دارد. فرهنگ و هنر ایرانی مایه مباهات و افتخار و الهام بخش است، زیرا با زبان هنر می توانیم داشته های بزرگ فرهنگی و هنری خود را به جهان عرضه کنیم.

وی با اشاره به هنر خوشنویسی به اسم یکی از هنر های حوزه تجسمی گفت: به هنر خوشنویسی کشور و اساتید آن افتخار می کنیم. هنر می تواند مهمترین زمینه توسعه تعاملات و ارتباطات فرهنگی در حوزه بین الملل باشد. حوزه تمدنی ایران ما تا شبه قاره هند توسعه یافته و هر کجا می رویم تمدن ایرانی می درخشد و این درخشش را به طور قطع اهالی فرهنگ و هنر برای کشورمان ایجاد نموده اند.

اسماعیلی در عین حال توضیح داد: هیچ تعارضی میان توسعه فرهنگ و هنر ایرانی با آموزه های اسلامی وجود ندارد، بلکه این دو با یکدیگر ترکیب شده اند.

وی تاکید نمود: بنا داریم بستر فرهنگ و هنر را هم در داخل و هم در خارج از کشور برای اقتصاد فرهنگ و معرفی فرهنگ و هنر ایرانی فراهم کنیم، زیرا ظرفیت های ما در این زمینه بسیار است و در تعاملات خود با حوزه دانشگاهی هم بنا داریم از ظرفیت های اساتید این حوزه بهره ببریم.

اسماعیلی ادامه داد: بنا داریم تفاهم نامه های روشنی با دانشگاه ها در زمینه هنری داشته باشیم و کار های حمایتی از دانشجویان نخبه مورد توجه است. شورای هنر ظرفیت بزرگی است که در این زمینه می توانیم از آن یاری بگیریم.

رقابتی با هیچ دستگاه فرهنگی و هنری نداریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت بعضی از دستگاه های فرهنگی و هنری کشور ادامه داد: ما رقابت با این دستگاه ها نداریم و همه آن ها را همکار و همراه خود می دانیم که از آن جمله می توان به صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه هنری و ... اشاره نمود؛ بنابراین ما به جز همکاری نگاه دیگری به آن ها نداریم و باید نیرو های خود را در کنار هم قرار دهیم تا بتوانیم بیشتر به هنرمندان یاری کنیم.

وی با اشاره به اولین ملاقات خود با هنرمندان در حوزه هنر های تجسمی گفت: اولویت برای ملاقات با هنرمندان بیشتر با حوزه هایی بود که کمتر دیده شده اند و هنر های تجسمی از آن جمله به تعداد می رود و تلاشمان این است که از آن ها حمایت و وظیفه تسهیل گری خود را انجام دهیم.

اسماعیلی ادامه داد: با تمام مضیقه هایی که وجود دارد، دولت با نگاه توسعه ای به حوزه فرهنگ هنر و رسانه توجه می نماید تا بتوانیم شاهد شکوفایی بیشتر عرصه فرهنگ، هنر و رسانه در کشور باشیم.

اسماعیلی در انتها گفت: هیچ انتصاب سیاسی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود ندارد و همه منصوبان از جنس اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در بخش های مرتبط خود هستند. سیاست قطعی ما این است که کار در اختیار هنرمندان از جنس هر فعالیت در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این ملاقات درباره حمایت از هنرمندان آسیب دیده از مسائل کرونا گفت: شأن هنرمندان بالاتر از این است که بخواهیم مباحث را به یاری های جزیی تقلیل بدهیم؛ به اسم دولت وظیفه داریم همچون سایر اقشار جامعه که در مدت شیوع کرونا دچار افت فعالیت عمومی شدند تلاش کنیم بخشی از این مسائل و مسائل جبران گردد.

وی ادامه داد: به همین دلیل دولت، برنامه حمایتی را در دستور کار خود قرار داده است که با عنایت ویژه رئیس جمهور، خارج از روال متداول از سوی سازمان برنامه و بودجه در حال اجرایی شدن است.

اسماعیلی تاکید نمود: تلاشمان این است که حمایت در این زمینه صورت بگیرد، به ویژه حمایت از فعالان عرصه فرهنگ و هنر در استان ها که بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری در آن جا تعطیل و دچار مسائل مضاعفی شده اند.

وی ادامه داد: امیدواریم با واکسیناسیون سراسری فعالیت های فرهنگی هنری به تدریج به حالت عادی برگردد. تلاش می کنیم با همه حوزه های هنری جلساتی را برگزار کنیم و حرف هایشان را از زبان خودشان بشنویم تا بتوانیم بخشی از کار هایی که قابلیت اجرایی شدن دارد انجام بدهیم و نشاط را به جامعه هنری بازگردانیم.

وی درباره خبرنگاران جامانده از لیست مسکن خبرنگاران گفت: در این زمینه جلسه ای را در دفتر کاری خود به منظور حل مساله برگزار کردیم. ما هر کاری را در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می دهیم برای اهالی فرهنگ هنر و رسانه است و همه همکاران رسانه ای ما شاید به دلایلی وابستگی هایی به سازمان های دیگر داشته باشند، ولی ما هیچ تبعیضی را در زمینه واگذاری مسکن به خبرنگاران قائل نیستیم؛ چه آن هایی که در ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می نمایند چه کسانی که خارج از وزارتخانه و تحت حمایت نهاد های دیگر فعالیت می نمایند؛ بنابراین تاکید داشتیم هیچ صاحب حقی در این زمینه از قلم نیفتد.

باید زمینه معرفی آثار هنرمندان در عرصه بین الملل فراهم گردد

در ابتدای این ملاقات محمود شالویی مدیرکل حوزه وزارتی و سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاثیرات مهم حراجی های بزرگ فروش آثار هنرمندان مانند اکسپو ها و ... تاکید نمود: باید زمینه های معرفی و فروش آثار ارزشمند و فاخر هنرمندان در عرصه بین المللی فراهم گردد.

وی با اشاره به سابقه همکاری خود در پست مدیریت هنر های تجسمی در دوره های گذشته، اظهار کرد: خوشبختانه دولتی مردمی سرکار آمده که سرشار از تلاش و تلاش، همت و خستگی ناپذیری است.

وی بعلاوه به سابقه همکاری خود با دکتر اسماعیلی در استان اصفهان اشاره نمود و گفت: در آن دوران باتلاش و همت دکتر اسماعیلی کار ها و اقدامات خوبی انجام گرفت و با توجه به روحیه جهادی که از وی سراغ دارم می توان منتظر اقدامات و گام های رو به جلو در هنر های تجسمی باشیم و در ادامه با کار و فعالیت مضاعف، جریان فرهنگی به اوج خودش برسد.

سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به برگزاری حراجی های بین المللی گفت: باید زمینه های معرفی و فروش آثار هنرمندان در عرصه بین الملل را هرچه سریع تر فراهم کنیم.

شالویی در ادامه با اشاره به موضوع تخصیص دو دهم درصد بودجه دستگاه های مختلف کشور به خرید آثار هنری پیشنهاد کرد تا در جشنواره ها، همایش ها، مسابقات و... به برگزیدگان این رویداد ها آثار هنری و صنایع دستی هنرمندان هدیه گردد، زیرا این امر علاوه بر یاری به عایدی و معیشت هنرمندان به اقتصاد هنر هم یاری خواهد نمود.

در بخشی از این ملاقات بعضی از هنرمندان حاضر به ارائه نظرات و پیشنهاد های خود در زمینه هنر های تجسمی در حوزه های مختلف پرداختند.

عباس جمال پور از هنرمندان حوزه نگارگری گفت: بزرگترین دلتنگی و نگرانی انسان در زندگی سه چیز است؛ اول آنکه وقتی که خود را نمی تواند بشناسد دوم وقتی که نمی تواند ارتباط برقرار کند و سوم زمانی است که نمی تواند سهیم گردد، ولی همه این ها در هنر با قدرت زیاد وجود دارد و این از امتیازات هنر به تعداد می آید.

وی اضافه نمود: هنر تقویت نماینده حافظه و تمرکز فکری است. هنر رهایی از تنش است. ابراز ناگفتنی ها است. اولین پیغام هنر صلح درونی است که باعث سازش و افکار و تمایلات هنرمندان می گردد. دومین پیغام هنر، صلح اجتماعی است که موجب همبستگی اجتماعی می گردد. هنر تنها تماشا و شنیدن نیست بلکه شدن است.

سپس تا ها بهبهانی هنرمند حوزه نقاشی و مجسمه سازی گفت: آقای اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتخاب آقای محمود شالویی به اسم سرپرست معاونت امور هنری این وزارتخانه حسن سلیقه داشته اند و امیدوارم در آینده شاهد اتفاقات خوب در راستای رشد و تعالی هنر باشیم.

در ادامه جلیل رسولی استاد خوشنویسی گفت: خوشنویسی هنری است که آرامش درونی دارد و اهل سر و صدا نیست. مسئله خط باید پیگیری گردد، زیرا کشور ترکیه در تلاش است تا شناسنامه خوشنویسی را به نام خود صادر کند این در حالی است که خاستگاه هنر خوشنویسی در کشور ایران است؛ بنابراین این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا ایران پدر خوشنویسی است و شناسنامه اش باید به نام ایران صادر گردد.

رسولی ادامه داد: ضروری است در کشور ایران موزه خوشنویسی معاصر راه اندازی گردد، زیرا هنر خوشنویسی یک هنر ملی است که توجه به آن از ضروریات است.

بعلاوه یدالله خوانساری استاد خط شکسته نستعلیق گفت: جهانی هنر جهانی گسترده ای است که ژرف ترین تبادل نظر های انسان های صاحبدل را در خود دارد.

وی اضافه نمود: هنرمندان مانند منشور چند وجهی هستند که هر وجه آن سرشار از بالندگی است. ضروری است به همه هنر های تجسمی توجه بیشتری گردد و از اعمال مدیریت سلیقه ای در این حوزه به دور باشیم و امیدوارم با مدیریت تازه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد ها و توصیه های ارائه شده عملی گردد.

در بخش دیگری از این ملاقات مژده طباطبایی مدیر گالری مژده گفت: اقتصاد هنر دارای اهمیت بسیاری است و نگار خانه دار ها در شرایط فعلی که دچار مسائل تحریم و کرونا هستیم، دارای مسائل بیشتری شده اند. احتیاج است با مدیریت خاص مقداری از مسائل شان به شکل بهتری حل گردد. شادمان هستیم که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از افراد سختکوش هستند و بنا را گذاشته اند که مسائل را به صورت ریشه ای حل نمایند.

وی اضافه نمود: یکی از مسائلی که وجود دارد تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سایر ارگان ها و موسسات است که به درستی انجام نشده و از جمله مسائل حوزه نگارخانه ها در حوزه حمل و نقل گمرک است که امیدوارم این مشکل حل گردد. مسئله دیگر اختصاص ارز دولتی به نگارخانه ها برای برگزاری جشنواره های بین المللی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

کاوه تیموری از اساتید خوشنویس کشورمان هم گفت: خوشنویسی خط مقدم هویت فرهنگی ما است و در واقع هنر دوم بعد از شعر به اسم مردمی ترین هنر است و باید بیش از پیش به آن توجه داشته باشیم.

وی اضافه نمود: ما از طریق خوشنویسی واگرایی های فرهنگی را به همگرایی و وحدت ملی می توانیم تبدیل کنیم.

این هنرمند خوشنویس کشورمان گفت: تدوین سند خوشنویسی با توجه به کارکرد های تازه به اسم یک خلاء به تعداد می آید که باید به آن توجه داشت.

در بخش دیگری از این ملاقات امرالله فرهادی طراح و گرافیست کشورمان گفت: مسائل بسیاری در حوزه هنر های تجسمی وجود دارد که بسیاری از آن ها را همکارانم در این جلسه اسم کردند. امیدوارم اقدامات خوبی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای شالویی صورت بگیرد.

در ادامه سیدعباس میرهاشمی از اساتید هنر عکاسی گفت: امیدوارم در دوره تازه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شادابی به حوزه هنر برگردد و سریع ترین و مقرون به صرفه ترین راه آن شاداب کردن جامعه است.

وی اضافه نمود: یکی از پیغامد های این ملاقات ها قرار گرفتن جا پا های محکم تری برای هنرمندان است. اگر این جا پا ها ایجاد گردد خیلی از مسائل هنرمندان به ویژه هنرمندان حوزه تجسمی حل خواهد شد.

حسن سلطانی نقاش و رئیس دانشگاه هنر در این ملاقات گفت: به علت ظرفیت هایی که در دانشگاه هنر وجود دارد اعلام آمادگی خود برای همکاری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارم، چون با همدلی و همکاری در عرصه هنر می توانیم پیروز عمل کنیم.

وی با اشاره به اهمیت اقتصاد هنر گفت: اقتصاد هنر و برگزاری اکسپو ها دارای اهمیت بسیاری است و سه عرصه آثار هنری را می توانیم در زمینه تجسمی مورد توجه قرار دهیم. یکی آثار فاخری که هنرمندان آن در قید حیات نیستند. دوم کسانی که در قید حیات هستند و سوم هنرمندان جوان که باید مورد توجه قرار بگیرند؛ بنابراین ما در دانشگاه هنر آمادگی داریم در عرصه تلاش برای کارآفرینی فارغ التحصیلان هنر های تجسمی همکاری داشته باشیم، زیرا هنرمندان و آثار آن ها باید دیده گردد.

در بخش دیگری از این ملاقات فلسفی استاد خوشنویسی کشورمان گفت: در حوزه هنر خوشنویسی مسائل و مسائل بسیاری وجود دارد که از نظر هنرمندان این عرصه قابل اهمیت است. هنر خوشنویسی هنری است که برای ایران اعتبار کسب می نماید.

وی اضافه نمود: هنر خوشنویسی احتیاج به یک پژوهشکده خوشنویسی دارد. فعالیت های بین المللی خوشنویسی ما به اسم پر استاد ترین کشور در تاریخ خوشنویسی است در حالی که کمترین فعالیت بین المللی را دارد و باید به این موضوع توجه گردد.

فلسفی ادامه داد: برگزاری جشنواره ها در نقاط مرزی کشور به وحدت ملی با موضوع خوشنویسی یاری شایانی خواهد نمود

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1843

به "وزیر ارشاد: بستر های شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر را فراهم می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارشاد: بستر های شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر را فراهم می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید