هر متر آپارتمان با پارکینگ و بدون پارکینگ در تهران چه قیمتی دارد؟

به گزارش دکتر برای تو، همان طور که می دانید پارکینگ یکی از اجزای مهم هر آپارتمانی است. به ویژه اهمیت این بخش از ساختمان در تهران چند برابر است؛ زیرا ازدحام جمعیت و خودروها در پایتخت زیاد است و به راحتی نمی توان در کوچه و پس کوچه های شهر، جای پارک پیدا کرد. به همین دلیل مالکان یا مستأجرهایی که واحد آپارتمانی شان پارکینگ ندارد با مسائل زیادی دست و پنجه نرم می نمایند.

هر متر آپارتمان با پارکینگ و بدون پارکینگ در تهران چه قیمتی دارد؟

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

متأسفانه در حال حاضر در نتیجه انبوه سازی در پایتخت مسئله پارکینگ به فراموشی سپرده شده است و همین موضوع سر منشأ مسائل زیادی برای خانواده ها شده است. به طوری که کمتر کسی است که در تهران زندگی کند و تا به امروز شاهد مشاجره افراد بر سر پارکینگ نبوده باشد. با توجه به آنچه گفته شد در مطلب امروز قصد داریم درباره این بخش مهم از آپارتمان ها بگوییم. با ما همراه باشید.

اختصاص پارکینگ به واحدهای مسکونی به چه صورت است؟

خوب است بدانید که تقسیم پارکینگ در آپارتمان ها به دو صورت انجام می گردد:

  • تعلق اختصاصی

  • بدان معناست که پارکینگ مانند انباری، موقعیت و مساحتش معین می گردد و محل دقیق آن در صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می گردد. به این ترتیب، پارکینگ ملک اختصاصی صاحب آپارتمان به حساب می آید.
  • تعلق مشاعی

  • در این صورت، پارکینگ به صورت مشاع به ساکنان آپارتمان تعلق می گیرد. به این معنا که در صورت جلسه تفکیکی، از واحدهایی که می توانند به صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده نمایند، نام برده می گردد. به این ترتیب، فقط آپارتمان هایی می توانند از پارکینگ ساختمان به صورت مشاع استفاده نمایند که حق استفاده از پارکینگ برای آن ها به رسمیت شناخته شده باشد.

به نظر می رسد که در مدل اول، جایی برای بحث و مشاجره باقی نمی ماند و هر یک از ساکنان با استناد به سند ملکی خود، می توانند حق پارکینگ خود را دریافت نمایند؛ اما مدل دوم تعلق پارکین، می تواند منشأ نزاع میان همسایگان باشد. زیرا جای پارکینگ افراد به صورت دقیق معین نشده است.

کمبود پارکینگ در پایتخت و بازار سیاه آن

به طور کلی کمبود پارکینگ در آپارتمان های مسکونی تبدیل به یک معضل جدی برای خانواده ها در پایتخت شده است. در این شرایط بعضی افراد سودجو دست به کار شده اند و برای فروش پارکینگ اقدام می نمایند. قیمت های نجومی پارکینگ در تهران واقعا تعجب آور است و باید فکری به حالش کرد. جالب است بدانید که فروش پارکینگی که در سند واحد های مسکونی ثبت شده، غیر قانونی و تخلف است. با این حال، در بیشتر مناطق تهران این پارکینگ ها به فروش می رسند و ظاهراً خلافی صورت نمی گیرد.

این امر تبدیل به یک قانون شده است و مالکان، پارکینگ های خود را با قیمتی بین از 15 تا 200 میلیون تومان به فروش می رسانند! قیمت پارکینگ برابر با متراژ واحد های مسکونی افزایش یا کاهش می یابد. به عنوان مثال، قیمت پارکینگ یک واحد 50 متری در مناطق جنوبی تهران 15 میلیون تومان و در مناطق شمالی 50 میلیون تومان است.

تفاوت قیمت آپارتمان های پارکینگ دار و بدون پارکینگ

به گفته مشاوران املاک، در حال حاضر بیشتر افرادی که در تهران زندگی می نمایند به دنبال اجاره یا خرید آپارتمانی هستند که پارکینگ داشته باشد. به عبارت دیگر، آپارتمان های با پارکینگ خواستار بیشتری دارند. در این شلوغ بازار بی پارکینگی در پایتخت، بازار اجاره پارکینگ هم داغ شده است. در این زمینه قانون خاصی وجود ندارد و پارکینگ ها معمولاً با شرایطی که فروشنده و متقاضی توافق می نمایند به اجاره داده می شوند. البته معین است که با وجود مسائلی که صاحبان واحدهای بدون پارکینگ دارند، دست فروشندگان برای اعمال سلیقه ای شرایط باز است. به هر حال، یک قانون مهم در زمینه اجاره پارکینگ واحدهای مسکونی وجود دارد و آن این است که هیچ کس نمی تواند پارکینگ یک آپارتمان را به افرادی که جزو ساکنان نیستند، اجاره دهد.

از سوی دیگر، می توان این طور برآورد کرد که اجاره پارکینگ حدود 10 الی 15 درصد میزان اجاره واحد مسکونی است. به این ترتیب واضح است که پارکینگ داشتن یا نداشتن بر قیمت آپارتمان ها تأثیر دارد. در ادامه به این موضوع می پردازیم که چه مسائلی بر قیمت پارکینگ تأثیرگذار است. با ما همراه باشید.

  • نکته مهم این است که قیمت پارکینگ در تمامی مناطق تهران یکسان نیست. با توجه به ارزش زمین در مناطق مختلف، ارزش پارکینگ نیز افزایش یا کاهش می یابد. مثلاً شما ممکن است در مناطق متوسط تهران، یک پارکینگ را با قیمت 20 میلیون تومان بخرید، اما همین پارکینگ را در مناطق بالا باید با قیمت 60 الی 70 میلیون تومان خریداری کنید. برای روشن شدن موضوع باید بدانید که در محله هایی که قیمت آپارتمان متری چهار تا پنج میلیون تومان است، قیمت پارکینگ بین 20 تا 30 میلیون تومان محاسبه می گردد. همچنین در محله هایی که قیمت آپارتمان متری سه تا چهار میلیون تومان است، قیمت پارکینگ حدود 15 میلیون تومان برآورد می گردد.
  • موضوع دیگر این است که، با توجه به اینکه شرایط پارکینگ عمومی در مناطق مختلف چگونه است، میزان اهمیت پارکینگ مسکونی فرق دارد. مثلاً در مناطق ظفر و میرداماد پارکینگ از اهمیت زیادی برای خریداران آپارتمان برخوردار است و ارزش آن نیز زیاد است؛ زیرا در این مناطق کمتر پارکینگ عمومی در دسترس است.
  • به طور کلی فرمول معینی برای نحوه محاسبه سهم پارکینگ در قیمت آپارتمان وجود ندارد؛ اما شواهد نشان می دهند که قیمت پارکینگ 3 الی 8 درصد قیمت واحد مسکونی است. برای مثال اگر خانه ای با پارکینگ 100 میلیون تومان قیمت داشته باشد، حدود 5 الی 8 میلیون این مبلغ، برای پارکینگ است.
  • موقعیت ملک نیز بر قیمت پارکینگ تأثیر دارد. به عنوان مثال، اینکه ملک در کوچه یا خیابان فرعی است برای معین قیمت پارکینگ اهمیت دارد. مثلاً، قیمت پارکینگ در محله هایی که کوچه و خیابان های کم عرض دارند، بیشتر از محله هایی است که خیابان هایی عریض دارند. همچنین نحوه قیمت گذاری پارکینگ به مالک، منطقه و عمر بنا نیز بستگی دارد.
  • موضوع مهم دیگر این است که در ساختمان هایی که به تعداد واحدهایش پارکینگ وجود دارد، قیمت پارکینگ ارزان تر است و پارکینگ ارزش کمتری دارد. اما در ساختمان هایی که تعداد پارکینگ کمتر از واحدهاست، پارکینگ ارزش بیشتری می یابد.

صاحبان واحدهای بدون پارکینگ با چه مسائلی روبروند؟

با توجه به آنچه در این گزارش گفتیم، معین شد که داشتن یا نداشتن پارکینگ اهمیت زیادی در ارزش یک آپارتمان دارد. به نظر می رسد که بهره مندی آپارتمان از پارکینگ، بیشتر به لحاظ آرامش روانی برای ساکنان تهران اهمیت دارد. فرض کنید بعد از 2 ساعت رانندگی با خستگی زیاد خودتان را از محل کار به منزل رسانده اید و حالا جایی برای پارک خودروتان ندارید. چه حسی پیدا می کنید؟ به احتمال زیاد حالتان زیاد خوب نخواهد بود. حال تصور کنید همه روزه با این مشکل روبرو باشید. این موضوع به احتمال زیاد موجب بروز مشاجراتی بین شما و دیگران خواهد شد.

اگر شانس بیاورید و در خیابانی عریض ساکن باشید که زیاد شلوغ نباشد، می توانید به پارک کردن خودروی تان بیرون از آپارتمان امیدوار باشید؛ اما اگر در مناطق شلوغی مانند افسریه ساکن هستید، با ازدحامی از خودروها روبه رو خواهید بود و پیدا کردن جای پارک بیرون از آپارتمان زیاد کار راحتی نخواهد بود.

از سوی دیگر، با توجه به این قانون که نمی توان پارکینگ واحد مسکونی را به افراد غیرساکن در آپارتمان اجاره داد، نمی توانید به اجاره پارکینگ آپارتمان های همسایه مبادرت کنید. در این صورت اگر کسی داخل آپارتمان خودتان حاضر به اجاره یا فروش پارکینگش نباشد، با مشکل بزرگی روبرو هستید.

به این ترتیب، اگر هنوز آپارتمان نخریده اید و اینکه یا به دنبال اجاره آپارتمان جدید هستید، توصیه ما به شما این است که به دنبال پیدا کردن آپارتمانی باشید که پارکینگ داشته باشد. البته با توجه به اینکه امروزه همه تهرانی ها به دنبال چنین واحدهایی هستند، کار راحتی در پیش ندارید.

جمع بندی

در خاتمه می توان این طور جمع بندی کرد که امروزه پارکینگ از اهمیت زیادی برخوردار است. تهرانی ها به دنبال خرید یا اجاره آپارتمان هایی هستند که پارکینگ داشته باشد تا با مسئله ای برخورد ننمایند. از سوی دیگر، حتی مالکان آپارتمان هایی که پارکینگ دارند نیز با مسائلی روبرو می شوند که یکی از آن ها مسائل مربوط به پارکینگ های مشاع است.

نکته مهم دیگر اینکه، نحوه قیمت گذاری پارکینگ در پایتخت از فرمول معینی پیروی نمی کند و بیشتر امری سلیقه ای است. همین امر شرایطی را برای سوء استفاده سودجویان به وجود آورده است. فروش پارکینگی که در سند واحد های مسکونی ثبت شده است به اشخاص دیگر، یکی از نمونه های تخلف فروشندگان است.

به طور کلی به نظر می رسد که حل معضل پارکینگ در تهران احتیاج به توجه و اهتمام ویژه ای دارد. باید شرایطی به وجود آید که امکان سوء استفاده افراد سودجو کم گردد و از بروز مسائل بیشتر برای پایتخت نشینان جلوگیری گردد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

منبع: هومینگ
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 15 خرداد 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 940

به "هر متر آپارتمان با پارکینگ و بدون پارکینگ در تهران چه قیمتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر متر آپارتمان با پارکینگ و بدون پارکینگ در تهران چه قیمتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید