ناگهان درخت؛ ناگهان هیچ!

به گزارش دکتر برای تو، فیلم ناگهان درخت به کارگردانی صفی یزدانیان بالاخره اکران شد، اما برخلاف تصورات این فیلم نتوانست موفقیت های در دنیای تو ساعت چند است؟ را تکرار کند.

ناگهان درخت؛ ناگهان هیچ!

صفی یزدانیان با فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟ توانست به اثری شخصی، مملو از احساس و تا حدودی شاعرانه برسد که به کمک صحنه های چشم نوازش مخاطب را با خود همراه می کرد. در دنیای تو ساعت چند است؟ از داستانی ساده و پیرنگی منسجم بهره می برد که آرام آرام منطق های روایی و ساختاری اش را به مخاطب ارائه می کرد و به لطف موتیف های اصولیِ مستقل و وابسته فیلم خیلی زود با شخصیت ها انس می گرفتیم و نسبت به فرجام آن ها کنجکاو می شدیم. حلقه مفقوده دومین فیلم یزدانیان عدم وجود چنین انسجام روایی و ضعف در شخصیت پردازی منطقی است. منطق داستانی ناگهان درخت از جایی به بعد زیر سوال می رود و پیرنگ بیش از آنکه ما را به شخصیت ها، حس وحال شان و دنیای اثر نزدیک کند، شبیه به فتورمانی می شود که در ذهن فیلم ساز رقم می خورد.

  • نقد فیلم ناگهان درخت؛ هنر چگونه می تواند زندگی شما را دگرگون کند

ناگهان درخت بازتاب دهنده علاقه یزدانیان به خاطره بازی در مدیوم سینما با فرمی نشئت گرفته از دنیای ادبیات و رمان های تخیلی است. هر قصه و روایتی می بایست منطقی قابل فهم داشته باشد و در صحنه سرانجامی بیننده در قیاس با ابتدای داستان به شناختی عمیق تر نسبت به شخصیت ها برسد. ناگهان درخت با نمایی تأویل پذیر آغاز می شود و با صحنه ای رویاگون سرانجام می یابد که راه را برای برداشت های گوناگون از داستان باز می گذارد، اما فارغ از خوانش های متفاوتی که ممکن است از قصه صورت بگیرد، بی تردید صحنه ابتدایی و سرانجامیی چارچوب معینی برای داستان تعریف می کنند که در میان آن ها می توان به بررسی عملکرد پیرنگ پرداخت. در فیلم های بسکمک با کنار هم قرار دادن اتفاقات ابتدا و سرانجامی داستان می توان بخش های مختلف آن ها را معنا و تناقضات روایی فیلم را برطرف کرد. آیا نمای آغازین و سکانس رویاگون سرانجامی ناگهان درخت نیز چنین کارکردی دارند؟ مطلقاً خیر؛ زیرا بخش های ابتدایی و سرانجامیی فیلم صفی یزدانیان ربطی به قسمت های میانی اثر ندارند و در سراسر فیلم به جای کشف سویه هایی جدیدتر از شخصیت ها مدام با انفعال و سردرگمی آن ها روبرو هستیم که کمکی به ما در وارد شدن به دنیای اثر نمی کند. به همین خاطر چند دقیقه ابتدایی ناگهان درخت و سکانس سرانجامی آن خود فیلمی جداگانه هستند که بین آن ها به مدت یک ساعت شاهد تکه هایی تا حدودی بی ربط و طولانی از خاطرات یک مرد میانسال هستیم.

علت ضعف داستان و عدم حس انگیزی فیلمنامه ناگهان درخت را نباید در سبک روایی آن و تکیه اثر به نوستالژی جست وجو کرد، بلکه ضعف فیلم از ناتوانی در به خدمت دریافت بخش های مختلف داستان برای شکل دادن پیکری منسجم سرچشمه می گیرد. در تکه چسبانی یا کلاژ با کنار هم قرار دادن تکه هایی گوناگون و متفاوت، به یک کل یگانه می رسیم که از مفهومی مشخص و قابل لمس صحبت می کند. اما قسمت های مختلف زندگی فرهاد (پیمان معادی) چنین کارکردی در داستان ندارند و از جایی به بعد تکراری و عبث می شوند. فرض کنید تمام نماهای مربوط به حضور او در زندان یا حضورش در مدرسه را از فیلم حذف کنیم، آیا خللی در کل نابه سامان اثر ایجاد می شود؟ خیر. زیرا برخلاف در دنیای تو ساعت چند است؟ که می توانستیم بوی پوست پرتقال روی بخاری نفتی را هم از میان نماهای فیلم به واسطه حرکت آهسته، اما روبه جلوی اثر احساس کنیم، در اینجا آنقدر نمای طولانی بی کارکرد و دیالوگ های ادایی وجود دارد که به جز در معدود صحنه های احساسی فرهاد و مادرش به شخصیت ها، اهداف و زندگی شان نزدیک نمی شویم.

ناگهان درخت بیش از آنکه ماجرای کم فروغ و بی کشش زندگی یک زن و شوهر ناکام را روایت کند، از مثلث عاشقانه ای آشنا برای جامعه ایران حرف می زند: پسر، همسر و مادر. اساساً ارتباطی میان فرهاد و مهتاب (مهناز افشار) شکل نمی گیرد و بلاتکلیفی آن ها به طور واضح به کلیت و فرایند فیلم آسیب وارد کرده است. این شخصیت ها تا آنجا الکن و سرگشته هستند که حتی برای تصمیم خود مبنی بر خروج غیرقانونی از ایران نیز دلیلی ندارند! چه برسد به پاسخگویی به سوالات هستی گرایانه مهم تری همچون مقاومت مهتاب در مقابل بچه دار شدن یا گرایش های سیاسی فرهاد در سال های ملتهب رقم خوردن فیلم. این شخصیت های بی هدف بی تردید زاییده نیاز فیلم نیستند؛ زیرا ناگهان درخت درباره بلاتکلیفی نیست و رفتارهای غیرمنطقی فرهاد و مهتاب مخاطب را از آن ها دور می کند. شاید تنها شخصیت نجات یافته داستان مادر (زهره عباسی) باشد که تا حدودی دلیل عمل و توجه او به پسرش را می فهمیم و نقش وی در قصه را درک می کنیم.

شخصیت های فرعی فیلم به جای آنکه به فهم بهتر داستان کمک کنند، بیشتر حواس بیننده را از سوژه و هدف اصلی پرت کرده اند. اگر شخصیت های ناهید (شقایق دهقان) و یحیی (مهراب قاسم خانی) را زوجی کاملا بی ربط و الصاق شده به داستان برای بری نبودن فیلم از شخصیت های فرعی بخوانیم، چندان بی راه نگفته ایم. این شخصیت ها همان قدر به دنیا کلی و شخصیت های ناگهان درخت بی ارتباطند که برخی ویژگی های شخصیتی، نمادها و موتیف های بصری و داستانی فیلم سنخیتی با فرهاد ندارند. مثلاً در جایی از فیلم فرهاد شاعر معرفی شده و علاقه مند به شاملو و شاعری لاتین و آزادی خواه نشان داده می شود یا در جایی دیگر، فیلم ساز روی قفسه کتاب های او مکث می کند و فرهاد را دوست دار رمان هایی همچون برادران کارامازوف نشان می دهد. اما به راستی آن طبع شاعرانه و اصلاح طلب شاملو یا ذهن پرسشگر و پویای داستایوفسکی چه ربطی به این شخصیت بی آرمان، منفعل و خودباخته دارند؟

یزدانیان قصد داشته با خلق موقعیت هایی گروتسک کمی طنز به دنیا و لحن فیلم تزریق کند، اما در تعمیم این موقعیت ها به بافت دراماتیک اثر پیروز نبوده است و به همین خاطر لحظه های کمدی بسکمک در ناگهان درخت وجود دارد که یکی پس از دیگری در خنداندن مخاطب شکست می خورند. شاید با اغماض و به لطف بازی خوب سیامک صفری بتوان به چند شوخی زیرمتنی فیلم لبخند زد، اما در مجموع دلیل تلاش های مکرر فیلم ساز برای خلق موقعیت های کمدی را نمی فهمیم.

ناگهان درخت شباهت چندانی به ساعت در دنیای تو چند است؟ ندارد. فیلم در رسیدن به بسکمک از اهدافش ناکام می ماند. مغازلات دوربینیِ یزدانیان با طبیعت شمال و شهر رشت برخلاف دیالوگ های فراوانی که در ستایش این شهر وجود دارد به چند نمای طولانی محدود شده است که جذابیت بصری خاصی نمی آفرینند. ستیزه جویی فرهاد و بعدتر همسر و مادرش با دنیا هستی نیز بی دلیل و تاحدودی تصنعی است و بیش از آنکه زاییده داستان باشد، مطابق خواست فیلم ساز است. متاسفانه راوی غیرقابل اعتماد فیلم قصه را به سرانجام خوبی نمی رساند و با اثری یکپارچه روبرو نمی شویم و تمام امیدهای مان برای تماشای فیلمی خوش ساخت، رویاگون و چشم نواز از صفی یزدانیان بر باد می رود.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1439

به "ناگهان درخت؛ ناگهان هیچ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگهان درخت؛ ناگهان هیچ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید