نابودی مقصدهای گردشگری با افزایش سطح آب

به گزارش دکتر برای تو، اگر فرایند کنونی افزایش سطح دریاها همچنان ادامه پیدا کند برخی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری جهان با خطر نابودی کامل تا انتها قرن جاری روبرو می شوند.

نابودی مقصدهای گردشگری با افزایش سطح آب

به گزارش ایسنا و به نقل از یورونیوز، براساس گزارش جدید منتشرشده توسط هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی سطح آب تا سال 2100 تا 25 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین بر اساس مقاله ای که در سال 2019 توسط ارتباطات طبیعت منتشر شده است، چنین تغییری می تواند به بی خانمان شدن بیش از 600 میلیون نفر منجر شود. در این تحقیق نوشته شده است تا سال 2050 بخش هایی از زمین که خانه 300 میلیون نفر است سالانه متحمل سیل خواهد شد.

بسیاری از موقعیت های مکانی را که با خطر روبرو هستند مقصدهای گردشگری تشکیل می دهند که از نظر اقتصادی به شدت به حوزه سفر و مسافرت متکی هستند.

فیجی، مالدیو، پالائو و سیشل از آسیب پذیرترین مناطق در جهان به شمار می فرایند. ساکنان این کشورها هم اکنون نیز با این واقعیت روبرو شده اند که شاید در آینده نه چندان دور ناچار شوند تغییر مکان دهند یا به مناطق مرتفع تری مهاجرت کنند.

با این که بعید به نظر می رسد سایر مقصدهای گردشگری مهم جهان به طور کامل ناپدید شوند اما سیل های شدید می تواند به یک اتفاق رایج در شهرهای مشهوری همچون آمستردام، توکیو، نیویورک و کیپ تاون تبدیل شود.

افزایش یک متری سطح آب ممکن است مهم به نظر نرسد اما مسلما تاثیرات ویرانگری هم برای مردم و هم برای اقتصاد به دنبال خواهد داشت.

برای نشان دادن اهمیت این موضوع گروهی از کارشناسان تصاویری برای نشان دادن شرایط برخی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری جهان طی 80 سال آینده ارائه کرده اند.

ونیز، ایتالیا

ونیز که با نام شهر آب هم شناخته می شود هم اکنون نیز متحمل تاثیرات تغییرات اقلیمی و افزایش سطح آب دریاها شده است. در سال 2019 سیل در این شهر حدود یک میلیارد یورو خسارت به بار آورد.

سیل بار دیگر در ژوئن گذشته در این شهر ایتالیایی رخ داد و دانشمندان پیش بینی کردند این شهر تا سال 2050 هر پنج سال یک بار سیل را تجربه خواهد کرد و تا سال 2100 نیز هر پنج ماه شاهد سیل های شدید خواهد بود.

مالدیو

بیشتر بخش خشکی مالدیو هم اکنون کمتر از یک متر از سطح آب فاصله دارد. پیش بینی شده است اگر فرایند کنونی افزایش سطح آب ادامه پیدا کند بیش از سه چهارم این کشور تا سال 2100 زیر آب خواهد رفت.

این اتفاق علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن زندگی بسیاری از مالدیوی ها، می تواند برای صنعت گردشگری که دو سوم تولیدات ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد ویرانی به بار بیاورد.

نیویورک، ایالات متحده آمریکا

نیویورک می تواند به مکان خطرناکی برای زندگی تبدیل شود. پیش بینی می شود سطح آب در این شهر تا سال 2100 تا 1.8 متر افزایش داشته باشد.

همچنین انتظار می رود ده ها هزار نفر از ساکنان این شهر بخصوص ساکنان مناطق کم ارتفاع همچون بروکلین و کوئینز ناچار به تغییر مکان شوند.

هنگ کنگ

حدود 56 میلیون گردشگر سالانه از هنگ کنگ بازدید می کند. برای هنگ کنگ افزایش 0.6 تا 1.3 متری سطح آب تا سال 2100 پیش بینی می شود.

افزایش احتاقتصادی سطح آب در هنگ کنگ می تواند تاثیرات ویران کننده ای بر زندگی 8.4 میلیون نفر ساکن این شهر که در مناطق کم ارتفاع زندگی می کنند، داشته باشد. در این صورت خسارت به صنعت گردشگری هنگ کنگ نیز فاجعه بار خواهد بود.

دوبی، امارات متحده عربی

در دوبی افزایش سه متری سطح آب می تواند سبب از بین رفتن بخش اعظمی از شالوده های این شهر شود. اگر سطح دریا به 9 متر افزایش پیدا کند ممکن است دوبی کاملا غرق شود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1507

به "نابودی مقصدهای گردشگری با افزایش سطح آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی مقصدهای گردشگری با افزایش سطح آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید