مواردی عجیب از نوزادان سنگی

به گزارش دکتر برای تو، عارضه لیتوپدیون (lithopedion) یا نوزاد سنگی، بیماری بسیار نادری است و هنگامی رخ می دهد که جنین در طول حاملگی خارج رحمی بمیرد. این مقاله چندین مورد از لیتوپدیون که در گذشته رخ داده است را شرح خواهد داد.

مواردی عجیب از نوزادان سنگی

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آیا می دانستید؟

اولین لیتوپدیون پیدا شده در برینگ سینکول (Bering Sinkhole)، در ادواردز پلتو (Edwards Plateau) در کر کانتی (Kerr County)، تگزاس بوده است.

کلید واژگان: لیتوپدیون ، نوزاد سنگی ، پرده های جفتی

عارضه لیتوپدیون (lithopedion) یا نوزاد سنگی، بیماری بسیار نادری است و هنگامی رخ می دهد که جنین در طول حاملگی خارج رحمی بمیرد. این مقاله چندین مورد از لیتوپدیون که در گذشته رخ داده است را شرح خواهد داد.

یک نوزداد سنگی به یک لیتوپدیون اشاره دارد (در یونان باستان لیتو به معنی سنگ و پدیون به معنای نوزاد یا بچه می باشد). این مقاله شما را با این عارضه آشنا ساخته و بعضی موارد عجیب از نوزادان سنگی در دوران باستان و اخیر را معرفی خواهد نمود.

نوزادان یا بچه های سنگی چه هستند؟

لیتوپدیون (که لیتوپیدیون (lithopaedion) هم تلفظ می گردد) یا بچه سنگی، هنگامی تشکیل می گردد که جنین در طول دوران بارداری در داخل حفره شکمی بجای داخل رحم ایجاد شده و بمیرد. و به تدریج، آهکی یا سخت و سنگی گردد. چنانچه مقدار آن بیش از حد بزرگ باشد، کیسه آمنیوتیک آن را سنگی نموده تا از بدن زن در مقابل عوارض مربوط به سلامتی محافظت کند. این شرایط بسیار نادر به اسم حاملگی خارج رحمی شناخته می گردد، موردی که در آن، تخم بارور در لوله فالوپ گذاشته شده و در خارج از رحم رشد می نماید.

پس از مطالعه چندین مورد از نوزادان سنگی از متون پزشکی، پزشک آلمانی فریدریش کوچنمیستر (Friedrich Küchenmeister) آنها را به سه نوع، لیتوکلیفوس (Lithokelyphos)، لیتوتکتون (Lithotecnon) و لیتوکلیفوپدیون (Lithokelyphopedion) طبقه بندی کرد. لیتوکلیفوس که به معنای غلاف یا پوشش سنگی است، شرایطی را بیان می نماید که در آن آهکی یا کلسیم دار شدن در پرده های جفتی، نه جنین رخ می دهد. لیتوتکتون که پسر سنگی (Stone Son) یا لیتوپدیون واقعی نامیده می گردد، شرایطی است که در آن پرده یا غشاهای جفت و تخمدان پاره شده و جنین وارد حفره شکمی شده و سخت و سنگی می گردد. و لیتوکلیفوپدیون شرایطی است که در آن هم جنین و هم کیسه، آهکی و سنگی می شوند.

در بیشتر موارد، زنانی که لیتوپدیون حمل می نمایند، متوجه آن نمی شوند. مواردی بوده است که در آن یک زن، نوزادان دیگری به جهان می آورد در حالی که جنین آهکی هنور در داخل بدن او بوده است. حدود 300 مورد از لیتوپدیون به وسیله متون پزشکی مستند شده است و بیشتر زنانی که دچار این شرایط بودند بیش از 40 سال سن داشتند.

موارد عجیب و غریب

1. اولین مورد مربوط به یک زن فرانسوی به نام مادام کلومبه چتری (COLOMBE Chatri) بود که در سن 40 سالگی باردار شد. هرچند نوزادی به جهان نیاورده و به علت خستگی و درد شکمی بستری شد. زمانی که در سال 1582پس از مرگ کالبدشکافی شد، یک جنین خشکیده یا نوزاد سنگی کاملاً رشد یافته در حفره شکمی او وجود داشت. او این کودک سنگی را به مدت 28 سال حمل نموده و شکم او ورم نموده و سفت شده بود.

2. مورد قابل توجه دیگر در آلمان رخ داده است. آنا مولرن (Anna Mullern) در 48 سالگی باردار شده و دچار دردهای زایمانی شده که به مدت هفت هفته به طول انجامید، اما هرگز نوزادی به جهان نیاورد. شکم او هنوز هم متورم بود. پزشک او گفت که این یک هشدار اشتباه از بارداری بوده است. پس از آن، آنا دو فرزند سالم به جهان آورد، یک پسر و یک دختر. هنگامی که در سن 94 سالگی فوت کرد، کالبدشکافی بر روی بدن او انجام پذیرفت. پزشک او توده ای سخت از یک کودک سنگی را درون شکم او پیدا کرد.

3. خانمی بنام رندی جونزداتر (Randi Jonsdatter) از دانمارک در سال 1803 باردار شد. او به مدت 10 سال باردار بود تا اینکه پس از آن یک لیتوپدیون، یک جسم سخت شده مرده و یا یک کودک سنگی تجزیه شده به وسیله یک برش در بالای شکم او در آورده شد. این خانم حدود 50 ساله بود و سال ها پس از این حادثه بدون هیچ گونه عارضه مرتبط با سلامت جان سالم به در برد.

4. یک خانم آمریکایی، بنام ربکا ادی (Rebecca Eddy) هنگامی که برای نخستین مرتبه باردار شد، و هنگامی که با یک کتری آویزان به آتش حادثه ای برایش رخ داد، دچار چیزی شبیه درد زایمان گشت. درد به آرامی کاهش یافت و او هرگز نوزادی به جهان نیاورد. پس از مرگ وی کالبد شکافی به وسیله دکتر ویلیام اچ پارخورست (William H. H. Parkhurst) انجام شد و چیزی که درون شکم او پیدا شد، یک کودک سنگی تشکیل شده کامل بود. ادی این بچه را به مدت 50 سال با خود حمل نموده بود.

5. مورد عجیب دیگر مربوط می گردد به زهرا ابوطالب از مراکش که دچار درد زایمان شده و به بیمارستان منتقل شد در آنجا پزشکان اعلام کردند که این خانم به عمل سزارین احتیاج دارد. این خانم پس از آنکه دید زن جوان دیگری از درد در اتاق عمل پس از نهاده شدن تحت همین عمل جراحی از جهان رفته است، چون فکر می کرد که او هم به همین سرنوشت دچار می گردد، از بیمارستان فرار کرد. او تا 46 سال به بیمارستان برنگشت. این درد پس از چند روز فرکش کرد و او هرگز مجدداً فرزندی به جهان نیاورد، اما سه کودک را به فرزند خواندگی پذیرفت. سالهای زیادی سپری شدند و او مادربزرگ شد. هنگامی که 75 ساله شد، این دردها مجدداً عود کردند. پسرش او را نزد دکتر برد، اما پزشک نتوانست علت درد را تشخیص دهد. بعدها، پزشک دیگری احتمال داد که یک تومور تخمدان درون بدن او وجود دارد، و از او اسکن گرفت. این اسکن توده ای جامد را نشان داد که قابل تشخیص نبود. پرتونگار متخصص دیگری آن را ساختار آهکی شده تشخیص داد. اسکن ام آر آی نشان داد که آن توده یک کودک سنگی بوده که زهرا 46 سال پیش آن را آبستن بود.

6. پیرزنی 70 ساله بنام آنتاما (Antamma)، از غرب بنگال، مدتی بود که از دردهای شکمی رنج می برد. او پس از آن در بیمارستان بستری شد. پس از معاینات، پزشکان یک نوزاد سنگی را کشف کردند که به مدت 35 سال پیش آن را باردار بوده است. عمل جراحی موفقیت آمیز بوده و نوزاد برداشته شد. دست ها، پاها، و سر کودک در میان یکدیگر گیر نموده بودند. علی رغم بارداری ناقص، آنتاما سه فرزند به جهان آورد.

7. هوانگ ییجون (Huang Yijun) پیرزنی 92 ساله از جنوب چین یک لیتوپدیون یا کودک سنگی را پس حمل آن به مدت 65 سال، به جهان آورد. او می خواست که پزشکان بچه مرده را خارج سازند، اما آنها پول زیادی درخواست کردند که که او قادر به پرداخت آن نبود به همین علت از انجام آن صرف نظر کرد.

8. تازه ترین مورد از لیتوپدیون مربوط به یک خانم از کلمبیا می باشد. او بخاطر ناراحتی لگن به دکتر مراجعه کرد. پزشکان وجود یک کودک سنگی یا لیتوپدیون 40 ساله را پس از انجام اشعه ایکس بر روی او، تشخیص دادند. این خانم 82 ساله این جنین آهکی شده را مدتهای مدید بدون آنکه متوجه آن گردد، با خود حمل می کرد. قرار است که این خانم تحت عمل جراحی نهاده شده و آن را خارج سازد.

9. پیرزنی 84 ساله از برزیل یک لیتوپدیون را به مدت بیش از 40 سال با خود حمل نموده به گونه ای که متوجه وجود آن نشده بود. این مسئله تنها پس از آنکه این خانم از درد شکم شکایت داشت و تحت آزمایش اشعه ایکس نهاده شد، کشف شد. صورت، استخوان ها و چندین وجه دیگر از کودک در عکس قابل رؤیت بودند. او گفت که پیش از این از دردهای شدیدی رنج می برده و به یک درمانگر سنتی محلی مراجعه نموده بود و به او داروهایی داده بود که موجب قطع درد شده بودند. او فکر می کرد که بچه را سقط نموده باشد.

10. در ماه اوت سال 2014، کانتابی تاکار (Kantabai Thakare)، 60 ساله تحت عمل جراحی نهاده شد و بقایای اسکلت یک کودک متولد نشده از بدن او برداشته شد. پس از آنکه از شکایت درد شدید شکمی، سونوگرافی بر روی او انجام شد، یک توده در سمت راست پایین شکم او شناسایی گشت. براساس گزارش های روزنامه تایمز از هند، بقایای جنین در بدن مادر به مدت 36 سال به جای مانده بود. شاید، این طولانی ترین زمانی باشد که یک جنین با حاملگی خارج رحمی در بدن یک زن به جای مانده است.

اینها بعضی موارد عجیب از نوزادان سنگی بودند. ممکن است ندانید که موارد جنین در جنین (fetus in fetu) هم به نوزادان سنگی ارتباط دارد. باید گفت که جنین در جنین، اختلال رشدی است که در آن یک بافت شبیه به جنین در داخل بدن شکل می گیرد. توده بافت ممکن است به اسم یک جنین آغاز به رشد کند اما درون دوقلوی خود پیچیده گردد. چنین موردی در هنگ کنگ گزارش شد، که در آن کودکی به جهان آمد که خواهر یا برادر خود را حمل می کرد. یا توده ای از بافت ممکن است به یک تراتوم (غذه متشکله از بافتهای جنینی) تبدیل گردد. جنین در جنین ممکن است شبیه یک جنین طبیعی باشد، اما هیچ گونه سیستم عملکردی بدن را نداشته باشد، این بدین معناست که نمی تواند زنده بماند. پس هنگامی که یک جنین درون بدن می میرد و سفت و آهکی می گردد، می تواند یک نوزاد سنگی نامیده گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1837

به "مواردی عجیب از نوزادان سنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواردی عجیب از نوزادان سنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید