ماسک تخم مرغ برای مو؛ به موهایتان انرژی بدهید!

به گزارش دکتر برای تو، زرده و سفیده تخم مرغ هر کدام منابعی از مواد معدنی و آلی مختلف هستند. به همین دلیل است که ماسک تخم مرغ برای مو می تواند به درمان بسکمک از مسائل مثل خارش و شوره سر، ریزش موها، خشکی و موخوره و مواردی از این قبیل کمک کند.

ماسک تخم مرغ برای مو؛ به موهایتان انرژی بدهید!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - ریزش مو، چرب یا خشک بودن، موخوره، سفید شدن مو ها و موارد مشابه دیگر، مسائلی هستند که همه ما در دوران های مختلفی از زندگی تجربه می کنیم. هرچه بیشتر با این مسائل درگیرمی شویم، رویای داشتن مو های حجیم و زیبا هم برایمان دست نیافتنی تر به نظر می رسد. اما شاید جالب باشد بدانید، ماده ارزشمندی مانند تخم مرغ، راه حلی موثر برای درمان بیشتر مسائل مو ها است. در این گزارش با چندین روش استفاده از تخم مرغ برای تقویت مو ها و انواع ماسک تخم مرغ برای مو آشنا می شوید.

تخم مرغ یا باتری نیرومند مو

تمام مولکول هایی که در دنیای زیست شناسی به عنوان منابع تولید انرژی شناخته می شوند، هر کدام به نوعی در تخم مرغ وجود دارند. پروتئین ها، ویتامین ها، چربی ها و در نهایت عناصر معدنی. ویتامین ها و به طور خاص، بیوتین و ویتامین های خانواده B. که به وفور در تخم مرغ وجود دارند، عامل تغذیه ریشه مو ها هستند. این مواد به درمان ریزش مو ناشی از کمبود ویتامین ها (شایع در خانم ها) بسیار کمک می کنند. دسته ای دیگر از مواد مغذی تخم مرغ در تحریک رشد موها، به خصوص در نواحی که به دلیل ریزش کم پشت شده، موثر هستند. شکننده شدن و خشک بودن مو ها نیز که ناشی از به هم ریختگی ساختار پروتئین های مو و کمبود چربی است، با پروتئین ها و اسید های چرب تخم مرغ به خوبی درمان می شود.

انواع ماسک تخم مرغ برای مو

1- ماسک تخم مرغ برای مو های معمولی

مو های معمولی به آن دسته از انواع مو گفته می شود که از نظر چربی متعادل هستند. درخشش و نرمی مو ها مناسب بوده و رشد آن ها طبیعی است. برای مراقبت از مو های معمولی با کمک تخم مرغ به روش زیر عمل کنید. ابتدا مواد زیر را آماده کنید:

  • 1 یا 2 عدد تخم مرغ
  • 1 قاشق روغن گیاهی (روغن دلخواه)

حال، کل تخم مرغ را با روغن مخلوط کنید تا مایع یکنواختی حاصل شود. کل مو ها و پوست سر را به این ترکیب آغشته کنید. اجازه دهید ماسک به مدت 20 دقیقه روی مو ها بماند. سپس با آب کاملاً سرد آبکشی کنید (آب داغ و گرم باعث جامد شدن سفیده تخم مرغ و پخته شدن آن می شود، همچنین آب گرم بوی تخم مرغ را تشدید می کند). سپس با یک شامپوی ملایم مو ها را بشویید و آبکشی کنید. از سشوار یا اتوی مو استفاده نکنید و بگذارید مو ها به مرور زمان خشک شوند.

2- ماسک زرده تخم مرغ برای مو های خشک

مو های خشک معمولاً کدر یا مات و شکننده هستند. موخوره و گره خوردن هم از دیگر مسائلی است که در مو های خشک و نازک بیشتر از انواع مو ها دیده می شود. برای درمان خشکی مو ها با تخم مرغ می توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

  • 1 یا 2 عدد تخم مرغ
  • 2 قاشق روغن زیتون

مواد بالا را کاملاً با هم مخلوط کنید و کل مو ها را به این ترکیب آغشته کنید. با یک کلاه رنگ پلاستیکی یا کیسه نایلونی مو ها را بپوشانید و اجازه دهید این ماسک به مدت 30 دقیقه روی مو ها بماند. با آب سرد آبکشی کنید و سپس از یک نرم کننده برای آبرسانی مو ها کمک بگیرید. می توانید از این ماسک تخم مرغ برای مو یک یا دوبار در هفته برای درمان خشکی مو ها استفاده کنید.

3- ماسک سفیده تخم مرغ برای مو های چرب

چرب شدن مو ها ناشی از فعالیت بیش از حد غدد سبوم موجود در پوست سر است. سفیده تخم مرغ تقریبا فاقد هرگونه چربی است، اما سایر مواد معدنی و آلی موجود در آن می توانند به تنظیم چربی و pH کمک کنند؛ بنابراین برای تهیه ماسک تخم مرغ برای موهای چرب به روش زیر عمل کنید:

  • 2 عدد سفیده تخم مرغ
  • 1 قاشق روغن (روغن دلخواه)

این مواد را به خوبی هم بزنید تا یک محلول شفاف و یکدست ایجاد شود. سپس کل مو ها و به خصوص ناحیه پوست سر را با این ماسک بپوشانید. از یک کیسه نایلونی یا کلاه رنگ به عنوان پوشش ماسک استفاده کنید. بعد از گذشت 20 دقیقه مو ها را با آب سرد و یک شامپوی ملایم آبکشی کنید. برای رفع چربی مو ها به مدت 1 ماه، هر هفته دوبار از این ماسک استفاده کنید.

4- ماسک تخم مرغ و آلوئه ورا برای رشد مو

آلوئه ورا گیاهی سرشار از مواد مغذی مانند آمینواسیدها، ویتامین ها، لیپیدها، اسید های چرب و استرول است. این مواد می توانند فولیکول را تغذیه کرده و باعث تحریک رشد مو ها شوند. تحقیقات نشان داده است که به طور متوسط مو ها هر ماه 0.7 تا 2 سانتی متر رشد می کنند و در این میان رشد مو های آقایان کمتر از خانم هاست. اگر دچار ریزش مو هستید یا رشد مو های شما از این مقدار کمتر است، احتمالاً فولیکول ها به اندازه کافی مواد مورد نیازشان را دریافت نمی کنند؛ بنابراین می توانید با کمک تخم مرغ و آلوئه ورا این مواد مغذی را به آن ها برسانید یا با افزایش گردش خون در ناحیه پوست سر به این مسئله کمک کنید. برای تهیه ماسک با تخم مرغ و آلوئه ورا به شیوه زیر عمل کنید:

  • 2 عدد سفیده تخم مرغ
  • 2 قاشق ژل طبیعی آلوئه ورا

این دو ماده را به خوبی با هم مخلوط کنید و اجازه دهید ترکیب به مدت 1 ساعت روی مو ها بماند. با کمک یک نایلون یا کلاه رنگ مو ها را بپوشانید. از این ماسک یک یا دوبار در هفته یا در فواصل منظم استفاده کنید.

بیشتر بدانید: افزایش رشد مو با 18 درمان خانگی طبیعی و فوق العاده

5- ماسک تخم مرغ و پیاز برای ریزش مو

آب پیاز منبع غنی سولفور بوده و این عنصر به تحریک فولیکول های پوست سر کمک می کند؛ بنابراین آب پیاز با تقویت فولیکول ها و افزایش گردش خون در ناحیه پوست سر، به درمان انواعی از الگو های ریزش مو کمک می کند. از طرفی ترکیب این ماده با تخم مرغ باعث ضخیم شدن مو ها و نرمی آن ها هم می شود. این ماسک ساده و در دسترس علاوه بر اینکه بسکمک از مسائل مو ها را درمان می کند، موجب پاکسازی محیط پوست سر از آلودگی ها هم می شود. برای تهیه آن به روش زیر عمل کنید:

  • نصف لیوان آب پیاز
  • 2 عدد تخم مرغ کامل

این دو ماده را به خوبی با هم ترکیب کنید تا مخلوط یکنواختی ایجاد شود. سپس اجازه دهید این ماده به مدت 30 دقیقه روی مو ها بماند و در این مدت مو ها را با یک پوشش نایلونی بپوشانید. بعد از گذشت 30 دقیقه مو ها را با آب کاملاً سرد آبکشی کنید. برای رفع بوی پیاز و تخم مرغ می توانید مو ها و پوست سر را با مقداری آبلیمو شستشو دهید یا از یک شامپوی ملایم کمک بگیرید.

جمع بندی

گاهی خون رسانی به ناحیه پوست سر به دلیل فشاری که روی این ناحیه وجود دارد کاهش می یابد. عواملی مثل تابش مستقیم نور آفتاب، فشار ناشی از بالش ها، عوامل باکتریایی، عوامل قارچی و مواردی از این دست، تغذیه و خون رسانی فولیکول ها را با مشکل روبرو می کنند.

همانطور که گفته شد سفیده و زرده تخم مرغ هردو به عنوان منابع غنی مواد معدنی و آلی شناخته می شوند. سفیده تخم مرغ با داشتن عناصری چون سدیم، پتاسیم، منیزیم، ریبوفلاوین و نیاسین موجب تقویت رشد مو ها و بهبود سلامت آن ها می شود. زرده هم به عنوان منبع پروتئینی تخم مرغ موجب تحکیم ساختار و افزایش پایداری پروتئین های مو می شود؛ بنابراین تخم مرغ به عنوان غذای کامل مو می تواند فولیکول ها را به خوبی تغذیه و تقویت کند. استفاده از ماسک های تخم مرغ را برای مراقبت از موهایتان از یاد نبرید. علاوه بر تخم مرغ، مواد طبیعی دیگری نظیر روغن زیتون، چای سبز، روغن کرچک و... نیز وجود دارند که به تقویت موهای شما کمک می کنند. اگر دوست دارید با این مواد آشنا شوید، بر لینک مربوط کلیک کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1456

به "ماسک تخم مرغ برای مو؛ به موهایتان انرژی بدهید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک تخم مرغ برای مو؛ به موهایتان انرژی بدهید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید