دوایی برای درمان داروسازان وجود ندارد

به گزارش دکتر برای تو، یک داروساز در خراسان جنوبی گفت: عدم برگشت سرمایه داروسازان، دیدگاه نادرست جامعه نسبت به داروسازان و عدم تعلق خدمات دارویی از مشکلات داروسازان است.

دوایی برای درمان داروسازان وجود ندارد

محمد حسن شریف آزاده در گفت وگو با خبرنگار دکتر برای تو اظهار کرد: از سال 58 در این رشته در بیرجند فعالیت می کنم.

وی با بیان اینکه برای ورود به این رشته، علاقه فرد حرف اول را می زند، اضافه نمود: یک داروساز باید در درس شیمی تبحر خاصی داشته و از سطح خوبی در این درس برخوردار باشد.

این داروساز بیان نمود: نباید افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند تنها به فکر تاسیس داروخانه باشند و باید در راستای ساخت دارو نیز قدم بردارند.

شریف آزاده با بیان اینکه در حال حاضر مهم ترین مشکل داروسازان، عدم برگشت سرمایه آنان است، اضافه نمود: داروسازان اغلب داروها را به صورت نسیه به بیماران می دهند و دوره بازگشت سرمایه آنان بسیار طول می کشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر چرخش اقتصادی داروخانه ها با مشکل روبرو است، توضیح داد: باتوجه به وضعیت فعلی ارز، باید مبلغ را برای دریافت دارو به سرعت پرداخت کرد اما برگشت این مبلغ از بیمه ها بسیار به طول می انجامد.

این داروساز با اشاره به اینکه مشکل مهم دیگر دیدگاه نادرست جامعه به داروخانه است، بیان نمود: مردم به داروخانه ها به یک دید درمانی نگاه نمی نمایند و توقع دارند دارو بدون آنالیز و بدون صرف زمان، به آنان ارائه گردد.

شریف آزاده با بیان اینکه قسمت اصلی درمان، داروخانه است، اضافه نمود: نتیجه تشخیص پزشک برای درمان، ارائه اقلام دارویی است و نقش دکتر داروساز در این مقوله بسیار حائز اهمنیت است.

وی با بیان اینکه داروساز، آخرین و مهم ترین حلقه از زنجیره درمان برای شفای بیمار است، توضیح داد: داروخانه آخرین حلقه زنجیره درمان است که اغلب جامعه و ارگان ها آن را به عنوان واحد فروش دارو درنظر می گیرند و به نقش درمانی آن توجه نمی نمایند.

این داروساز بیان نمود: بحث خدمات دارویی برای داروساز با توجه به سود اندک و مسئولیتی که دارد، بسیار مهم است که گاهی این حق از سوی دیوان عدالت اداری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نادیده گرفته می گردد.

شریف آزاده ادامه داد: خدمات دارویی باید به دکتر داروساز تعلق گیرد اما گاهی به علت عدم هماهنگی بین نهادهای غیرمرتبط این خدمات که حق داروساز است حذف می گردد.

وی اظهار کرد: با وجود اینکه رقم خدمات دارویی از سال گذشته در کتاب تعرفه خدمات پزشکی، به ثبت رسیده است، اما داروسازان خراسان جنوبی کم ترین رقم را نسبت به سایر استان ها دریافت می نمایند که علی رغم پیگیری های انجمن داروسازان، هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

داروسازان و فشار اقتصادی

این داروساز توضیح داد: در حال حاضر بسیاری از داروسازان در استان از فشارهای اقتصادی به تنگ آمده و قصد دارند داروخانه های خود را تعطیل نمایند.

شریف آزاده با بیان اینکه داروخانه توسط حداقل 14 نهاد مورد بازرسی قرار می گیرد، توضیح داد: در صورتی که باید هدف از بازرسی، اصلاح امور باشد اما این بازرسی ها گاهی با هدف مچ گیری از فعالیت داروسازان انجام می گردد.

وی با اشاره به فعالیت انجمن صنفی داروسازان در استان، اظهار داشت: انجمن صنفی داروسازان در حد توان فعالیت می نماید اما اهرم اجرایی قوی برای احقاق حقوق داروسازان ندارند.

تحریم ها و مشکل تامین دارو

این داروساز با اشاره به اثرات تحریم ها بر دارو، اضافه نمود: باتوجه به اینکه بیشتر داروها از خارج از کشور تامین می گردد، تحریم ها در تامین دارو اثر خواهد داشت.

شریف آزاده با بیان اینکه در چند ماه اخیر در تامین داروهای تخصصی با کمبود روبرو بوده ایم،یادآور شد: تحریم ها ممکن است باعث کاهش ئاردات دارو به کشور گردد و این امر مردم را با مشکل در تامین دارو روبرو خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آبان 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 9

به "دوایی برای درمان داروسازان وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوایی برای درمان داروسازان وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید