حاشیه و متن مراسمی پرچهره برای نشان داود رشیدی

به گزارش دکتر برای تو، نشان داود رشیدی به احمدرضا احمدی، علی نصیریان و مهتاب نصیرپور اهدا شد.

حاشیه و متن مراسمی پرچهره برای نشان داود رشیدی

به گزارش خبرنگاران، مراسم اهدای نشان داود رشیدی که سومین دوره اش شامگاه پنجشنبه هفتم مرداد ماه در بنیاد سینمایی فارابی برگزار گردید با حضور چهره های سینمایی و تئاتری و نیز جمعی از مدیران همراه بود.

این دوره از اهدای نشان با عنوان پرده های سینما؛ تصاویر ماندگار و با کارگرانی هنری امیر اثباتی و اجرای منصور ضابطیان برگزار گردید.

در بخش ابتدایی از حسینعلی طباطبایی یاد شد به عنوان مترجمی که بر کارگردان های دهه 40 تاثیر گذاشت و اولین مدیر تالار سنگلج بود و همچنین از داریوش اسدزاده و جمشید مشایخی که هم دوره داود رشیدی بودند، یاد شد.

فیلم های فرار از تله، خروس، قدغن، رهایی، هیولای درون، خانه عنکبوت، تاتوره، کمال الملک، گلهای داودی، بی بی چلچله، طهران روزگار نو، ملاقات با طوطی، اکباتان، از جمله آثار قدیمی با بازی داود رشیدی بودند که به صورت کلیپ یادآوری شدند.

در بخشی از این مراسم، سیروس ابراهیم زاده با بیان جملاتی از مصاحبه های داود رشیدی از بزرگان بازیگری ایران که در چند سال گذشته از میان ما رفته اند یاد او را زنده کرد و برای علی نصیریان و محمد علی کشاورز آرزوی سلامتی و عمر طولانی کرد.

معتمدآریا: جهت ما همان جهت داود رشیدی است

در ادامه فاطمه معتمدآریا با تمجید از انجمن بازیگران و اعضایش که همگی تجلی اندیشه یک مجموعه هستند، بیان نمود: اعضای این انجمن به عنوان تجلی دهندگان اندیشه یک فرد نمی توانند آزاردهنده باشند چون همه از یک خاک رشد کردند و آن خاک پرصلابت صحنه و سینماست. در خاک زایش و پرورش هست و من به عنوان کسی که قدم به قدم دنبال آقای رشیدی آمدم، الان جایی هستم که او زمانی بود (ریاست انجمن بازیگران خانه سینما) و گاهی با خودم فکر می کنم اگر آقای رشیدی بودند برای پگاه آهنگرانی چه می کردند، اگر حرفی درباره مهتاب کرامتی زده می شد چه می کردند ولی می دانم اگر برای لیلی (رشیدی) اتفاقی می افتاد می گفتند خودش باید مسائلش را حل نماید.

او اضافه کرد: آقای رشیدی یک بنیانی را در صنف ما گذاشتند، با این تاکید که ما همه مثل یک خانواده هستیم و هر اتفاقی هم بیفتد به دور از هر جریانی کنار هم باشیم. ایشان خیلی وقت ها برای مسائلی که پیش آمد به وزارت ارشاد می رفتند و یا نزد آقایان انوار و بهشتی به فارابی و الان متوجهم که بهترین راه همان است که او نشان داد و آن، صحبت کردن است.

وی با اشاره به صندلی انجمن صنفی بازیگران سینما به بعضی سلبریتی ها اشاره نمود و گفت: خیلی از این سلبریتی ها پرورش یافته از یک مجموعه هستند و اگرچه صندلیشان برای ما قابل احترام است ولی هیچ ربطی به ما و صنف ما ندارند. این ها یا از تلویزیون آمدند یا در سودای سینما هستند و به ما مرتبط نیستند.

معتمدآریا ادامه داد: من یک زمانی بلند پرواز بودم و فکر می کردم همه کار را تنهایی می توانم انجام دهم ولی آقای رشیدی که در کار خود ساختار شکن بود و به دنبال حل مسائل با گفت و گو بود، همه حرف هایی را که الان گفتم همواره برایم تکرار کرد و الان جهت ما همان جهت اوست.

امیر نادری: رشیدی در بازیگری به حقش نرسید

سپس در بخش بعدی مراسم ویدیویی از امیر نادری که ساکن آمریکاست پخش شد و او در آن خطاب به احترام برومند بیان نمود: نمی دانم شما بدون داود چه می کنید و چطور می توانم فراموش کنم روزگاری را که ما با هم داشتیم. داود آن طور که باید به حقش به عنوان بازیگر نرسید. البته که فیلم اولش با جلال مقدم خوب بود و دیده شد ولی داود مرد تئاتر بود و لیاقتش بیش از اینها بود.

احمدرضا احمدی: منتظرم برای نقاشیهایم فحش بشنوم

در ادامه، بخش اهدای جوایز سومین دوره نشان داود رشیدی رسید و اولین نشان به احمدرضا احمدی اهدا شد.

در این بخش هوشنگ کامکار با توجه به علاقه احمدی به موسیقی به آشنایی اش با این شاعر از دوره دانشگاه که همراه با مهدی فتحی و محمود دولت آبادی بود اشاره نمود و احمدرضا احمدی را فردی معرفی کرد که تاریخ شفاهی موسیقی ایران را خوب می داند.

احمدرضا احمدی درباره آنچه از شعرهایش و اینکه بیشتر برای همسرش سروده شده با شوخی و طنز گفت: می گویند چرا درباره همسرت شعر گفتی چون شعر را برای معشوقه می گویند ولی من مدیون همسرم هستم. البته او اینجا نیامده چون اهل مجلس نیست ولی در این سال ها که 18 بار به بیمارستان رفتم همواره مرا با خود کول کرد و برد.

وی که با لحنی طنازانه صحبت می کرد، از دکتری یاد کرد که قلب او را عمل کرد و بعد از آن عمر دوباره گرفت و 6 کتاب نوشت و بعد اضافه کرد: تازگی ها نقاشی را آغاز کردم و حالا منتظرم درباره نقاشی فحش بشنوم.

احمدی به داود رشیدی اشاره نمود و گفت: در جوانی من و امیر نادری که در به در بودیم همواره خانه رشیدی بودیم چون او ژست طبقاتی برای ما نمی گرفت و من نمایشنامه نویسی ام را مدیون او هستم.

این هنرمند پس از دریافت نشان خود گفت که خیلی سخت از منزلش بیرون می آید و همچنان مشغول کار است و سه کتاب هم زیر چاپ دارد.

یک عکس یادگاری برای ترانه علیدوستی با علی نصیریان

دومین نشان داود رشیدی به نام علی نصیریان بود که برای صحبت درباره او از ترانه علیدوستی به عنوان یکی از بازیگران جوان سینما دعوت شد.

علیدوستی با اشاره به همکاری خود با نصیریان و صحبت های معتمد آریا از آموخته هایش از داود رشیدی گفت: ما در طول دوران کار هیچوقت نفهمیدیم کدام مورد تایید ایشان هستیم و کدام نیستیم چون ایشان یک رفتار با همه ما داشتند و من سعی کردم این نکته مهم را یاد بگیرم. ایشان همواره در حین گریم و استراحت در حالی که ما با موبایل مشغول بازی بودیم فقط سکوت می کرد و فکر و در همین سکوت خیلی به ما یاد دادند.

او ادامه داد: با وجود اینکه پررو هستم هیچ وقت نتوانستم با ایشان عکس بگیرم چون ابهتشان مرا می گرفت و با عذرخواهی از همه موبایلم را آورده ام که اینجا با ایشان عکس بگیرم. (در آخر هم لیلی رشیدی این عکس را به یادگار برداشت)

سپس نصیریان با حضور در صندلی با اشاره به اینکه همبازی بودن با این خانم (ترانه علیدوستی) برای من خیلی خوب و شاد کننده بود گفت: این سومین نشانی است که به اسم یک شخص بوده و من می گیرم. اولی قبل از انقلاب و جایزه ای بود از فروغ فرخزاد. دومی جایزه فاخره صبا بود که از کرمان دعوت شدم و سومی هم داود رشیدی که برای او بازی نموده بودم. داود رشیدی در تئاتر ما بسیار تأثیرگذار بود و کارهای او ورای تئاتر مدرن و رایج ما بود. من از او خیلی یاد گرفتم و خیلی خوشوقت هستم که با او کار کردم و دریافت این نشان برای من ارزشمند است. ضمن اینکه این یاد کردن از داود رشیدی اقدام بسیار خوبی بود.

مهتاب نصیرپور بانوی برگزیده نشان داود رشیدی

سومین نشان داود رشیدی به مهتاب نصیرپور تعلق گرفت که محمد رحمانیان درباره این هنرمند سخن گفت.

این کارگردان تئاتر ابتدا از نقش و حضور موثر احمدرضا احمدی در سینما و نقش نصیریان در تئاتر گفت و بعد درباره نصیرپور با اشاره به سال های طولانی همکاری و زندگی مشترک گفت: سالهای زیادی که گذشت من ممنوع الکار بودم و او چون همواره با من کار می کرد درواقع او هم نتوانست کار کند. البته برای خود او هم مسائلی پیش آمد که تاکید می کنم همه فعالیت های ما مدنی بوده و نه سیاسی. با این حال امیدوارم مشکل نوشین جعفری از عکاسان تئاتر زودتر حل گردد و او به زودی به خانواده تئاتر برگردد.

سپس مهتاب نصیرپور در سخنانی گفت: قدردان همسرم هستم و قدردان زندگی زیبایی هستم که به من داد.

او اضافه کرد: نمی خواهم حرف های تلخ بزنم اما این صحنه به دسته گل های زیبایی آراسته شده ولی گل ها به طبیعت و خاکی برمی گردند که محیط زیست ماست و ما در محیط زیست با مسائل زیادی روبرو هستیم. من آرزو می کنم که فعالان محیط زیستی زودتر آزاد شوند چون به آنها احتیاج داریم تا درکنار آن ها این خاک و سرزمین را آباد نگه داریم.

در انتها این مراسم احترام برومند از امیر اثباتی به بهانه تولدش که هشتم شهریور است و کارگردانی این برنامه را بر عهده داشت تشکر کرد.

او همچنین اشاره نمود که در تمام کلیپ های پخش شده رد علی حاتمی دیده می شد و با اشاره به حضور همسر این هنرمند (زهرا خوشکام) از حاتمی یاد کرد.

آتیلا پسیانی، فاطمه معتمدآریا، محمود بصیری، سیروس ابراهیم زاده، همایون ارشادی، مرضیه برومند، محمد رحمانیان، فرهاد توحیدی، زهرا خوشکام، علی مصفا، لیلا حاتمی، گوهر خیراندیش، محمد جواد حق شناس (رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران)،علی دهکردی، پیمان شریعتی، احمد مسجد جامعی، علیرضا تابش، شهرام کرمی، خسرو احمدی از جمله حاضران در این مراسم بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 280

به "حاشیه و متن مراسمی پرچهره برای نشان داود رشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه و متن مراسمی پرچهره برای نشان داود رشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید