جعلیاتی به نام کوروش

به گزارش دکتر برای تو، فقط شاعران و نویسندگان نیستند که اسم شان به جعلیاتی گره می خورد تا عده ای از این طریق برای خود شاید شهرتی به دست بیاورند. در فضا مجازی جمله ها و متن هایی را می بینیم که به عنوان سخنان کوروش کبیر دست به دست می شوند اما واقعیت این است که این ها هم همانند هزاران متن دیگر که به اسامی شناخته شده نسبت داده می شوند، جعلیاتی بیش نیستند.

جعلیاتی به نام کوروش

کمپین مبارزه با نشر جعلیات هم زمان با هفتم آبان ماه که از آن به عنوان روز کوروش یاد می شود و البته همین عنوان هم همواره با چالش هایی روبرو بوده، یکی از این متن های جعلی را با عنوان سخن کوروش بزرگ به دخترش آتوسا منتشر کرده است که در پی می آید: هیچ گاه چشمانت برای کسی که معنی نگاهت را نمی داند گریان مکن، قلبت را خالی نگه دار و اگر روزی خواستی کسی را در قلبت راه دهی، سعی کن فقط یک نفر باشد، به او بگو که تو را بیشتر از خودم و کمتر از خدا دوست دارم؛ زیرا به خدا اعتقاد دارم و به تو نیاز. چهار چیز را هرگز فراموش نکن: 1. به همه نمی توانی کمک کنی. 2. همه چیز را نمی توانی عوض کنی. 3. همه تو را دوست نخواهند داشت 4. همه را نمی توانی راضی نگه داری... پس زندگی کن، آن گونه که خودت می خواهی.

این کمپین همچنین در توضیحی نوشته است: ترجمه منشور کوروش کبیر تنها مکتوبی است که از او باقی مانده، و باقی جمله های منسوب به کوروش جعلی هستند.

گفته می شود که استوانه کوروش یا منشور کوروش لوحی از گل پخته است که در سال 538 پیش از میلاد به فرمان کوروش هخامنشی نگاشته شده است. استوانه کوروش در ماه مارس 1879 میلادی (برابر با اسفند - فروردین 1257/8 خورشیدی) توسط هرمزد رسام در جریان کاوش های او در بابل، بر تپه موسوم به عَمران پیدا شد. پس از آن نیز بخش هایی از نسخه دیگری از متن استوانه بر روی دو قطعه لوح گلی در مجموعه بابلی موزه بریتانیا شناخته شده که بازمانده نسخه بایگانی شده همین استوانه است. نیمه نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی است و در نیمه پایانی آن، سخنان و دستورهای کوروش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است.

ترجمه منشور کوروش را که از متن اصلی بابلی توسط شاهرخ رزمجو به فارسی برگردانده شده است.

ایسنا نوشت، هفتم آبان چند سالی است به نام کوروش و بزرگداشت این پادشاه ایرانی گره خورده است. به باور گروهی، این روز بر پایه منابع تاریخی یونانیان، زادروز کوروش است. عده ای دیگر نیز آن را روز فتح بابل به دست کوروش می دانند. اما برخی نیز پایه این عقاید را دست کاری شده می دانند.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1296

به "جعلیاتی به نام کوروش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جعلیاتی به نام کوروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید