جاهای دیدنی آمل که باید رفت

به گزارش دکتر برای تو، نام آمل که می آید یاد چی می افتید؟ برنج؟ آمل، برنج های معروفی دارد ولی ما در این نوشته قصد نداریم راجع به برنج این شهر حرف بزنیم و می خواهیم جاهای دیدنی آمل را بهتان معرفی کنیم تا بدانید که در گوشه و کنار این شهر چه جاذبه هایی قرار گرفته. شهری در 70 کیلومتری ساری که با بابل، محمودآباد و دریای خزر و چمستان همجوار است.

جاهای دیدنی آمل که باید رفت

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

این پارک در کیلومتر 18 آمل به تهران قرار گرفته و دومین پارک بزرگ مازندران است. جاده ای که پارک در آن قرار گرفته قشنگ است و خود پارک، درخت های بلند دارد و صدای پرنده ها همه جای پارک را پرکرده. از قسمت شرقی این پارک، رودخانه هراز می گذرد و جاده جنگلی، آبشاری به نام ماهان، هزار پله و چشمه آب سرد باعث می گردد زیبایی های اینجا از حد تصور فراتر برود. در پارک جنگلی میرزا کوچک خان امکاناتی مثل آلاچیق، آب آشامیدنی، دستشویی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی برای بچه ها هم هست.

پارک جنگلی هلومسر

اول ورودی جاده آمل به امامزاده عبدالله، می رسید به پارک جنگلی هلومسر. این پارک که یکی از بزرگترین پارک های سرگرمیی در کل مازندران است 67 هکتار است و مثل پارک جنگلی میرزا کوچک خان امکانات رفاهی برای آنهایی که برای گردش و سرگرمی به این منطقه می فرایند فراهم شده.

پارک دهکده طلایی

آمل را میتوان شهر پارک های استان مازندران دانست. یکی از پارک های درون شهری آمل، پارک دهکده طلاییست که در مواقعی که فصل سفر است و مسافر زیاد، خیلی ها در حاشیه اش چادر می زنند. این پارک از پل میر بزرگ آغاز می گردد و به پارک نارنجستان می رسد. بعلاوه رود هراز از کنار این پارک می گذرد و انتهای آن هم به پل معلق و پل دوازده چشمه می رسد. راسته اصلی بازار آمل هم از این نقطه یعنی از پل دوازده چشمه آغاز می گردد، جایی که محلی های بساط می نمایند و پر از بوهای خوب است.

آدرس: پل میربزرگ آمل

دره و دریاچه سد لار

80 کیلومتری شمال شرقی تهران و 100 کیلمتری شهر آمل، در بخش لاریجان، بزرگترین سد خاکی خاورمیانه؛ بر روی رود هراز واقع شده است؛ که به سد لار، معروف است. در این منطقه یکی از قشنگترین دشت های ایران، دشت لار در دامنه های دماوند واقع شده.

تنوع گیاهی و جانوری در دشت لار بیداد می نماید. به طوری که هم گون در آن پیدا می گردد، هم آویشن، هم کاسنی و هم شیرین بیان. جانوران اینجا هم مثل گیاهانش متنوع اند. و شامل پلنگ، گرگ، روباه، عقاب طلایی، افعی البرزی، بزمجه، مارمولک، خرس قهوه ای، گراز، کل و به زکوهی، قوچ و میش، و آهو می گردد. بهارها، دشت لار پر می گردد از گل های زرد و شقایق هایش و آن را به تابلویی بی مانند تبدیل می نماید. اطراف چشمه دوبرار یکی از قشنگترین جاهای این منطقه است. فقط اینکه پیش از 15 خرداد به دلیل فصل زاد و ولد حیوانات امکان عبور با خودرو از محیط بانی وجود ندارد.

راستا دسترسی: جاده آبعلی (تهران به سمت آمل) و داخل شهر پلور. این راستا از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای (ورودی شرقی پارک ملی لار) ادامه دارد.

آب معدنی لاریجان

یکی از جاهای دیدنی آمل، منطقه لاریجان است در 70 کیلومتری آمل، در راستا آمل به تهران. این منطقه منطقه ای خوش آب و هوا سرسبز است با آب های معدنی شفابخش. آب های گرم و معدنی این روستا، حرارتی حدود 62 درجه دارد. و برای درمان بیماری های پوستی، دردهای استخوان، مفاصل و روماتیسم خوب است. فقط اینکه بدبوست و باید مواظب داغی اش هم باشید، به همین دلیل است که می گویند برترین فصل رفتن به اینجا در ماه های سرد سال است.

راستا دسترسی: لاریجان اطراف راستا جاده هراز واقع شده است. از آمل وارد جاده هراز شوید و با عبور از روستاهای بایجان، امیری و شنگلده، وقتی به شهر گزنک رسیدید، بلافاصله بعد از خروج از شهر، راستا فرعی آسفالته سمت راستتان را به ترتیب به مقصد گزانه، امیرآیاد و آبگرم لاریجان ادامه بدهید.

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهان دشت، با ارتفاع 50 متر در 65 کیلومتری آمل و ارتفاعات مشرف به روستای ییلاقی شاهاندشت قرار گرفته. اگر دقیق بخواهیم بگوییم در کنار قلعه باشکوه ملک بهمن در دهکده ای به نام شاهاندشت در منطقه امیری لاریجان در جاده هراز. راستا جنوبی روستای شاهان دشت اگرچه طولانی تر است اما برای رسیدن به آبشار بهتر است و امکان چادر زدن هم در اطرافش وجود دارد.

راستا دسترسی: برای رسیدن به این آبشار، وارد جاده هراز شوید. در 86 کیلومتری تهران در نزدیکی منطقه گزنک و روستای شنگلده در منطقه لاریجان پل فلزی و معروف وارنا را می بینید که روی رودخانه هراز ساخته شده است. و به عنوان گذرگاه منطقه امیری از آن استفاده می گردد. با گذشتن از روی پل و بلافاصله بعد از آن وارد راستا آسفالته سمت راست بشوید که در کنار رودخانه هراز و برخلاف جهت آب ادامه پیدا می نماید.

بعد از 2 کیلومتر به روستای شاهاندشت می رسید. در اینجا باید ماشینتان را پارک کنید و ادامه راه را پیاده بروید. در راستا آبشار تابلوی کوچکی برای هدایت تان وجود دارد. بعد از گذشتن از یک قبرستان اگر راستا جنوبی را بروید بهتر است.

جنگل المیستان

حتما نام جنگل الیمستان را شنیده اید. جنگل الیمستان، جنگلی بکر در کیلومتر 20 جاده هراز و یکی از جاهای دیدنی آمل است. الیما نام گیاهی ست شبیه پیازچه که در کنار جوی آب می روید و به صورت خوراکی در خورشت از آن استفاده می گردد و فصل روییدنش اردیبهشت است. راستا رسیدن به این جنگل پرپیچ و خم است. و دشت های پرگل و خود جنگل که مه ای بیشتر وقت ها آن را گرفته، از جاذبه های الیمستان به شمار میرود.

راستا دسترسی: وارد جاده ای که در کیلومتر 20 جاده هراز از سمت آمل واقع شده است، بشوید. تابولی امام زاده لهاش یا امام زاده قنام را دراین جاده می بینید. وارد این راستا بشوید، کمی بعد به یک دوراهی می رسید که جاده سمت چپی، جاده ای به طول 7 کیلومتر و آسفالته با پیچ و خم های زیاد است. بعد به روستای لهاش میرسید. از روستای لهاش حدود 5 کیلومتر، جاده خاکی ای را که وجود دارد بروید تا به روستای الیمستان برسید.

منطقه ها بکر شمال ایران کجاست؟

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2005

به "جاهای دیدنی آمل که باید رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی آمل که باید رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید