تأثیر کافئین بر مغز

تحقیقات نشان می دهد کسانی که اضطراب دارند نباید کافئین مصرف نمایند، چون حال روحیشان وخیم تر خواهد شد.

تأثیر کافئین بر مغز

به گزارش خبرنگاران، فرادید نوشت: کافئین ماده ای محرک برای بهبود عملکرد مغز به شمار می رود. این ماده تأثیرات زیادی از جمله اثرات روانشناختی بر مغز انسان دارد.

دانشمندان معتقدند که کافئین با مسدود کردن گیرنده های عصبی انتقال دهنده آدنوزین باعث تحریک مغز می گردد. این ماده همچنین بر نوراپی نفرین، دوپامین و استیل کولین که نقش مهمی در روحیه و عملکر ذهنی انسان دارند نیز تأثیر می گذارد.

کافئین چگونه حال و احوالمان را تغییر می دهد؟

کافئین هوشیاری را بالا می برد و بسیاری از مردم با خوردن مواد غذایی که کافئین دارند تقویت روحیه می شوند و در انجام کارهای روزمره انرژی بالایی دریافت می نمایند. البته باید گفت: در کنار این مزیت، کافئین موجب اضطراب می گردد. به طور کلی تأثیر کافئین بر حال انسان به این بستگی دارد که مصرف نماینده چه انتظاری از خوردن آن دارد؟ می خواهد شاد گردد؟ برای افزایش انرژی می خورد؟ به خوردن آن عادت نموده و اگر نخورد احساس بیماری می نماید؟

بنابراین کافئین می تواند به بالا بردن خلق و خوی شما یاری کند و این زمانی قابل توجه است که انرژی شما کم باشد. تحقیقات نشان می دهد کسانی که اضطراب دارند نباید کافئین مصرف نمایند، چون اوضاعشان وخیم تر خواهد شد.

کافئین عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد؟

دانشمندان ثابت نموده اند کافئین فعالیت سیستم های مختلف مغز را از جمله هوشیاری، زمان واکنش، پردازش اطلاعات و بعضی -نه همه- مهارت های اصلاحی را بهبود می بخشد. اما به این فکر نکنید که هر چه بیشتر از این ماده بهره ببرید، نتیجه بهتری از فعالیت های خود خواهید دید.

مقایسه ای بین دو گروه انجام شد که اولی کمتر از 100 میلی گرم کافئین در روز مصرف و گروه دیگر مقداری بیش از 300 میلی گرم مصرف می کردند، به این نتیجه رسیدند که میزان پیشرفت در عملکرد ذهنی در هر دو گروه تقریباً یکی بوده است و تفاوت چندانی نداشته است.

افرادی که روزانه مقدار زیادی کافئین به بدن وارد می نمایند می توانند نسبت به آن معتاد و وابسته شوند. در حالی که مطالعات متعدد نشان می دهد کافئین باعث هوشیاری می گردد، اما بعضی از محققان می گویند، بعضی مواقع مصرف این ماده اثرات جانبی به دنبال خواهد داشت.

آیا مصرف کافئین راه خوبی برای بهبود عملکرد ذهنی است؟

به طور کلی، نباید توقع داشته باشید که با افزایش مصرف کافئین عملکرد بهتری از خود نشان خواهید داد. چرا که هر چقدر میزانی کافئین مصرفی بیشتر گردد، اضطراب و هراس هم بیشتر می گردد و در مواردی افراطی، فرد مجبور به مصرف دارو برای کنترل اضطراب خود می گردد.

بهترین پیشنهاد، مصرف یک یا دو فنجان قهوه در روز است که شما خودتان زمان مصرف آن را برای تأثیر بیشتر بر خلق و خو و دریافت انرژی معین می کنید. بیشتر از این میزان، اگر مصرف کنید محتمل است سلامت تان را به خطر بیاندازید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 218

به "تأثیر کافئین بر مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر کافئین بر مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید