به یاد افشین مقدم؛ خواننده ای که زود گل کرد و زود پژمرد

روزنامه ایران - محسن بوالحسنی: نام اصلی اش حسین آهنیان مقدم بود و معروف شده بود به افشین مقدم، خواننده ای که با زمستان گل کرد و در اولین روز مردادی تابستان 1355 در یک سانحه تصادف در جاده شمال جان خود را از دست داد.

به یاد افشین مقدم؛ خواننده ای که زود گل کرد و زود پژمرد

مقدم که 8 مهر سال 1324 به جهان آمد نزد عطاالله خرم موسیقی آموخت و اولین آلبومش یعنی زمستان به سرعت گل کرد. سال 1354 ترانه زمستان در همین آلبوم آنچنان همه گیر شد که هنوز زمستان ها از رادیو و تلویزیون پخش می گردد و برعکس خواننده اش عمری کوتاه نداشت.

افشین که یاد خودش را توسط ترانه زمستون با آهنگی از سیاوش قمیشی و تنظیم وارژانِ تکرار ناشدنی، جاودانه نموده بود، می رود طرف آسمان. حسین پناهی می گفت: ما بدهکاریم به آنان که صمیمانه از ما پرسیدند: ببخشید امروز چندم مرداد است؟ حسین هم می دانست مرداد می رود. فروغ هم این طور تمام شد. می گفت به شروع فصل سرد ایمان بیاوریم و زمستان درگذشت.

سعید دبیری ترانه سرای زمستان افشین مقدم در گفت و گویی آخرین دیدار با این خواننده را این طور توصیف کرد: قبل از سفر شمال، به استودیو بل آمد و اصرار داشت که آهنگ هجرت را ضبط کند. برخی از دوستانش گفتند همان شب با آن ها خداحافظی هم نموده بود. انگار به دلش افتاده بود.

تورج شعبانخانی در گپی کوتاه با ایران از دوستی و خاطره قرار همکاری اش با افشین مقدم می گوید:

ما با هم دوست بودیم و قرار بود یک کار مشترک هم با هم انجام بدهیم. در واقع من با اردلان سرافراز دوستی صمیمانه و نزدیکی داشتم و همواره خانه اردلان بودم و بسیاری از هنرمندان آنجا رفت و آمد می کردند که یکی از این چهره های جوان و مستعد افشین مقدم بود. خدابیامرز هر چقدر مستعد، با وقار و با محبت و دلسوز بود همانقدر هم بدشانس بود. من آن زمان که با او آشنا شدم هنوز زمستان را نشنیده بودم و وقتی شنیدم به معنی تمام و کمال مسحور صدا و لحن و رنگ حنجره این آدم شدم. متأسفانه زود او را از دست دادیم و من معتقدم اگر می ماند واقعاً می توانست یک سر و گردن از همه همدوره ای های خود بهتر باشد.

درست است که در کار هایی که از او شنیدیم بیشتر صدای گرم او به گوش می آید، اما افشین مقدم صدایی بسیار توانا داشت و در محفل هایی که دور هم بودیم و می خواندیم به وضوح می شد توانایی اش را دید و شنید. یک خاطره بامزه که همواره از او در ذهن من می ماند این است که دیدم یک روز پشت ماشینش یک کلاه مأموران هدایت رانندگی گذاشته بود. گفتم افشین قضیه از چه قرار است؟ گفت: این را گذاشتم که هر وقت خواستند جریمه ام نمایند سرم کنم! بسیار مهربان بود و با معرفت و با اینکه از ما کوچک تر بود طوری با ما قدم برمی داشت که انگار همسن یا حتی از ما بزرگتر است. گاهی حسرت می خورم که بچه هایی که از میان ما رفتند یکی از یکی بهتر، گل تر و با استعدادتر بودند. با این حال او با زمستان همواره در خاطره می ماند.

ترانه ماندگار زمستون با صدای زنده یاد افشین مقدم، ترانه سرا: سعید دبیری، آهنگساز: سیاوش قمیشی، تنظیم: واروژان

در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 230

به "به یاد افشین مقدم؛ خواننده ای که زود گل کرد و زود پژمرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به یاد افشین مقدم؛ خواننده ای که زود گل کرد و زود پژمرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید