بلایی که افسردگی حاد سر بدن می آورد

به گزارش دکتر برای تو، افسردگی حاد یکی از بیماری های شایع است که باعث به وجود آمدن بعضی مسائل در زندگی می گردد، البته افسردگی عوارض و اثرات منفی را برای بدن به همراه دارد.

بلایی که افسردگی حاد سر بدن می آورد

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، افسردگی حاد یکی از بیماری های شایع عاطفی است که موجب عدم لذت بردن از زندگی می گردد، در واقع فرد افسرده دچار یک نوع عذاب روحی می گردد.تاثیرات افسردگی ممکن است فراتر از احساسات منفی و سلامت ذهنی باشد و گسترش یابد، افسردگی نیز می تواند بر سلامت جسمی فردتاثیر بگذارد و آسیب بزند ؛ در این بخش از سلامت روان ، درباره اثرات فیزیکی افسردگی، از جمله دردهای مزمن، تغییرات وزن و افزایش التهاب صحبت خواهد شد.

افسردگی، شرایط پیچیده ذهنی است که باعث می گردد فرد دچار افسردگی گردد و ممکن است آن ها را به طور مداوم افسرده یا نا امید سازد. علائم افسردگی می تواند یک تجربه موقتی در پاسخ به اندوه و یا ضربه باشد، اما زمانی که علائم بیش از 2 هفته طول می کشد، می تواند نشانه ای از یک اختلال افسردگی جدی باشد.

علائم مشابهی نیز می توانند نشانه شرایط سلامتی ذهنی دیگری مانند اختلال استرس دو قطبی یا پس از سانحه باشند.

راهنمای تشخیص و آماری اختلالات ذهنی (DSM - 5) علائم زیر افسردگی را نشان می دهد:

-روزهای سخت و افسردگی، از جمله احساس ناراحتی و تهی بودن،

-از دست دادن لذت فعالیت هایی که در گذشته لذت بخش بود،

-خواب بیش از حد کم و بیش از حد زیاد

-کاهش وزن ناخواسته یا بالعکس، افزایش اشتها

-هیجان جسمی و یا احساس کند بودن

-انرژی کم یا خستگی

-احساس بی ارزش بودن یا گناه

-تمرکز بر روی مسائل تمرکز و یا تصمیم گیری

-افکار سرزده از مرگ و یا خودکشی

علاوم بین افراد فرق می نمایند و ممکن است در طول زمان تغییر نمایند، برای تشخیص افسردگی یک فرد باید پنج یا چند نشانه داشته باشید که در طول دوره 2 هفته ای وجود دارد.

علائمی که افسردگی را نشان می دهد

علائم ، عوارض و اثرات منفی افسردگی بر بدن

تحقیقات بسیاری از روش ها را مستند نموده است که افسردگی می تواند بر سلامت جسمی، از جمله موارد زیر تاثیر بگذارد:

-افزایش و کاهش وزن از عوارض افسردگی حاد:

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تغییرات اشتها را تجربه نمایند که می تواند باعث کاهش ناگهانی وزن و یا افزایش وزن گردد. متخصصان پزشکی با بسیاری از مسائل سلامتی از جمله دیابت و بیماری های قلبی همراه هستند. وزن کم می تواند به قلب آسیب برساند، باروری را تحت تاثیر قرار دهد و باعث خستگی گردد.

-دردهای مزمن از عوارض افسردگی حاد:

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است درد یا درد غیرقابل توضیحی، از جمله درد مفاصل، تحریک سینه و سردرد را تجربه نمایند. علائم افسردگی به دلیل درد مزمن می توانند بدتر شوند.

-بیماری های قلبی یکی از عوارض افسردگی حاد:

افسردگی می تواند انگیزه فرد را کاهش دهد تا انتخاب های سبک زندگی مثبتی داشته باشد. ریسک بیماری قلبی آن ها زمانی افزایش می یابد که رژیم غذایی ضعیف و سبک زندگی غیر متحرک داشته باشند. افسردگی نیز می تواند عامل خطر مستقلی برای مسائل سلامتی قلبی باشد، چنانچه در بخش سلامت نمناک اورده ایم و طبق تحقیقات منتشر شده در سال 2015، یکی از پنج نفر مبتلا به نارسایی قلبی یا بیماری عروق کرونر، دچار افسردگی شده است.

افسردگی می تواند مسائل قلبی ایجاد کند

- احتمال ایجاد التهاب در افراد مبتلا به افسردگی:

تحقیقات نشان می دهند که استرس مزمن و افسردگی به التهاب مرتبط هستند و ممکن است سیستم ایمنی را تغییر دهند، تحقیقات دیگر حاکی از آن است که افسردگی می تواند ناشی از التهاب مزمن باشد. افراد مبتلا به افسردگی بیشتر محتمل است که شرایط التهابی یا اختلالات خود ایمنی نظیر سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دیابت نوع 2 و ورم مفاصل داشته باشند با این حال معین نیست که افسردگی باعث التهاب مزمن می گردد یا باعث می گردد فرد دچار افسردگی گردد. تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط بین این دو مورد احتیاج است.

- احتمال مسائل سلامت جنسی در افراد مبتلا به افسردگی:

ممکن است افراد مبتلا به افسردگی کاهش در میل جنسی داشته باشند، دچار مشکل شوند، دیگر به اوج لذت جنسی نرسند و لذت جنسی کم تری داشته باشند.بعضی افراد همچنین مسائل ارتباط ناشی از افسردگی را تجربه می نمایند، که می تواند تاثیری بر فعالیت جنسی داشته باشد.

- بدتر شدن شرایط مزمن سلامتی:

افرادی که در حال حاضر یک شرایط مزمن مربوط به سلامت دارند، در صورتی که دچار افسردگی شوند، شرایط بدتری خواهند داشت.بیماری های مزمن در حال حاضر احساس انزوا یا استرس می نمایند و افسردگی ممکن است این احساسات را تشدید کند. فرد مبتلا به افسردگی نیز ممکن است برای دنبال کردن برنامه درمان یک بیماری مزمن باشد، که این بیماری می تواند علائم را بدتر کند.

افرادی که افسردگی را تجربه می نمایند و یک بیماری مزمن دارند، باید درباره استراتژی های پرداختن به هر دو شرایط با پزشک صحبت نمایند، حفظ سلامت روانی ممکن است سلامت جسمی را بهبود بخشد و شرایط مزمن را برای مدیریت آسان تر کند.

-مشکل در خواب از عوارض افسردگی حاد:

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است بی خوابی یا مشکل خواب را تجربه نمایند. این شرایط می تواند باعث گردد آن ها احساس خستگی نمایند و مدیریت سلامت جسمی و روانی را سخت سازند.

پزشکان محرومیت از خواب را با مسائل سلامتی پیوند می دهند. به طور مشابه, تحقیقات مربوط به محرومیت از خواب بلند مدت با فشار خون بالا, دیابت, مسائل مرتبط با وزن و بعضی از انواع سرطان است.

افراد مبتلا به افسردگی با مشکل خواب روبرو هستند

-مسائل گوارشی از عوارض افسردگی:

افراد مبتلا به افسردگی اغلب مسائل معده و گوارش نظیر اسهال, استفراغ, تهوع و یبوست را گزارش می نمایند. بعضی افراد مبتلا به افسردگی دارای شرایط مزمن از جمله آی بی اس هستند.

-سیستم عصبی مرکزی:

افسردگی می تواند باعث ایجاد علائم زیادی در سیستم عصبی مرکزی گردد که بسیاری از آن ها حذف یا نادیده دریافت آن ها آسان است.

عوارض و اثرات افسردگی حاد در بچه ها:

تشخیص در بچه های که علائم خود را بیان نمی نمایند, ممکن است سختتر باشد. رفتارهایی که ممکن است بخواهید به دنبال آن بگردید شامل چسبیدن مداوم, نگرانی و عدم تمایل به حضور در مدرسه بدون بهبود در طول زمان باشد. بچه ها نیز ممکن است بسیار عصبانی و منفی باشند.

- دستگاه گوارش:

افسردگی اغلب به عنوان یک بیماری ذهنی تلقی می گردد و نقش مهمی در اشتها و تغذیه دارد. بعضی افراد دچار پرخوری می شوند. این می تواند منجر به افزایش وزن و بیماری های مرتبط با چاقی از قبیل دیابت نوع 1 گردد. ممکن است حتی اشتهای خود را کاملاً از دست بدهید و یا مقدار درستی از مواد مغذی را نخورند. کاهش ناگهانی تمایل به خوردن در بزرگسالان مسن می تواند منجر به شرایطی به نام بی اشتهایی سالمندان گردد.

عوارض و اثرات افسردگی حاد

مسائل در غذا خوردن می تواند منجر به علائمی گردد که شامل این موارد است:

-دل درد

-گرفتگی

-یبوست

-سو تغذیه

اگر فرد رژیم غذایی درستی نداشته باشد, این علائم با دارو بهبود نمی یابد، شیرینی و غذاهایی که کربوهیدرات بالایی دارند ممکن است تسکین فوری ایجاد نمایند, اما این اثرات اغلب موقتی هستند.

حفظ یک رژیم غذایی سالم در هنگام تجربه افسردگی مهم است. مواد مغذی ضروری هستند تا مطمئن شوند انتقال دهنده های عصبی بدن درست کار می نمایند. طبق یک مطالعه, بیش ترین کمبود ویتامین و کمبود تغذیه ای وجود دارد.

اسیدهای چرب امگا 3 اسیده ای چرب

b ویتامین ها

کانی ها

آمینو اسیدها

سیستم های قلبی و عروقی:

افسردگی و استرس به شدت به هم وابسته هستند. هورمون های استرسی ضربان قلب را سرعت بخشیده و رگ های خونی را منقیض می نمایند و بدن شما را در حالت اضطراری طولانی قرار می دهند. در طول زمان, این می تواند منجر به بیماری قلبی گردد.

عود مسائل قلبی و عروقی ارتباط نزدیکی با افسردگی دارد.

سیگار کشیدن:

دیابت

فشار خون بالا

کلسترول بالا

افسردگی پس از حمله قلبی, خطر مرگ را افزایش می دهد. بیماری قلبی نیز یک محرک برای افسردگی است. کلینیک کلیولند تخمین می زند که حدود 15 درصد از افراد مبتلا به بیماری قلبی نیز دچار افسردگی اساسی می شوند.

افسردگی و استرس ممکن است بر سیستم ایمنی تاثیر منفی داشته باشد و شما را در برابر عفونت ها و بیماری ها آسیب پذیر می سازد. یک آنالیز به مطالعات نگاه کرد و متوجه شد که بین التهاب و افسردگی رابطه ای وجود دارد, اگرچه ارتباط دقیقی معین نیست. التهاب با بیماری های زیادی مانند استرس ارتباط دارد. بعضی عوامل ضد التهابی نشان داده اند که بعضی افراد مبتلا به افسردگی هستند.

ایجاد درد در افراد مبتلا به افسردگی:

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است از پزشک خود شکایت نمایند تا از درد مبهمی رنج می برند, مانند درد در مفاصل, پاها یا کمر. در حالی که فرد قطعاً می تواند در نتیجه درد افسرده گردد, بسیار ممکن است که درد و مسائل روحی آن ها هم ناشی از همین علت باشد:اختلال در تنظیم انتقال دهنده های عصبی سروتونین و نور اپی نفرین. در بیمارانی که درد را به عنوان یک علامت افسردگی تجربه می نمایند, داروهای ضد افسردگی که از بازجذب این دو مولکول مهم در مغز تاثیر می گذارد بهترین انتخاب درمان خواهد بود.

هر آنچه باید درباره افسردگی بدانید

مسائل دستگاه گوارش در افراد مبتلا به افسردگی:

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است علائمی چون ناراحتی معده داشته باشند و یا ممکن است مسائلی چون اسهال و یا یبوست داشته باشند. دلیل این که چرا این نشانه ها رخ می دهند به سروتونین مربوط می گردد، که تصور می گردد نقشی در مقررات حالت روحی بازی می نماید. در واقع بیشتر سروتونین فراوری شده و در روده ذخیره می گردد.

خستگی در افراد مبتلا به افسردگی:

زمانی که افراد دچار افسردگی می شوند ممکن است احساس نمایند که آن ها فقط می خواهند استراحت می نمایند، مهم نیست که چقدر می خوابند. ممکن است بیدار شدن در صبح برایشان سخت باشد و حتی ساده ترین فعالیت های روزانه مثل استحمام برایشان سخت باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1375

به "بلایی که افسردگی حاد سر بدن می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که افسردگی حاد سر بدن می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید