با Sailfish OS جایگزین جدید هواوی برای اندروید آشنا شوید

جدیدترین گزینه هواوی برای جایگزینی اندروید، Aurora OS، نسخه روسی Sailfish OS است؛ اما، تاریخچه این سیستم عامل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

با Sailfish OS جایگزین جدید هواوی برای اندروید آشنا شوید

زومیت نوشت: با وجود اینکه براساس گزارش ها، هواوی با همکاری سایز گوشی سازهای چینی در حال کار روی سیستم عامل اختصاصی خود با نام HongMeng OS است، این احتمال وجود دارد که شرکت چینی جایگزین دیگری را برای اندرویددر نظر بگیرد. براساس گزارش ها، این جایگزین، Aurora OS نام دارد و سیستم عاملی روسی است که بر پایه Sailfish OS توسعه داده شده است.

شنیده ها حاکی از این است که گو پینگ، مدیرعامل دوره ای هواوی در گفت وگو با کنستانتین نوسکوف، وزیر توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه های جمعی روسیه، از احتمال استفاده این شرکت از Sailfish OS روی دستگاه های هواوی سخن گفته است. براساس اطلاعاتی که از این نشست منتشر شده است، هواوی هم اکنون در حال آزمایش Aurora OS، نسخه روسی Sailfish OS، روی دستگاه های خود است.

براساس گزارش مذکور، پینگ از احتمال انتقال بخشی از روند فراوری تراشه و دستگاه های هواوی به روسیه نیز سخن گفته است. با وجود این، اپراتور Rostelcom که حاصل همکاری هواوی و دولت روسیه است، ضمن ابراز تمایل به همکاری با توسعه دهندگان شرکت های ارتباطات سیار، از اظهارنظر در مورد اخبار فوق خودداری نموده است. این احتمال وجود دارد که گریگوری برزکین، یکی از سرمایه گذاران Rostelcom و صاحب پروژه Aurora OS در کوشش برای جلب نظر هواوی برای استفاده از سیستم عامل یادشده باشد. استفاده از سیستم عامل Aurora که مبتنی بر سیستم عامل لینوکسی Sailfish است می تواند برای هواوی فواید بسیاری داشته باشد. در ادامه به چیستی Sailfish OS، تاریخچه و ویژگی های آن می پردازیم.

Sailfish OS چیست؟

سیستم عامل سیل فیش اصالتا فنلاندی است و ریشه در شاهکار شرکت نوکیا، Meego دارد. نوکیا سیستم عامل لینوکسی میگو را در نوکیا N9 به کار برد و پس از آن با تغییر مدیریت و سیاست های شرکت به کلی آن را کنار گذاشت و تیم توسعه آن را برکنار کرد. از دلایلی که در آن موقع برای این اقدام عنوان می شد، روی کار آمدن مدیران اسبق مایکروسافت و خصومت همیشگی ویندوز و لینوکسبود.

در هرحال، شرکت فنلاندی دیگری به نام Jolla، با تلفظ محلی یولا، اقدام به سرمایه گذاری در توسعه میگو کرد و مهندسان برکنار شده نوکیا را به خدمت گرفت تا از ظرفیت های بی انتهای این سیستم عامل مبتنی بر لینوکس استفاده کند و با ترکیب آن با پروژه لینوکسی Mer، سیستم عامل متن باز سیل فیش را خلق نمایند. معنی یولا در زبان فنلاندی قایق نجات است و این شرکت به واقع توانست میگو را از مرگ حتمی نظیر آن چه که بر سیستم عامل سیمبین آمد نجات دهد. یولا که از سال 2011 آغاز به کار کرد و هم اکنون در کشورهای فنلاند، سوئد و ژاپن واحدهای تحقیقات و توسعه دارد.

Meego چیست؟

نوکیا در سال 2005 سیستم عاملی لینوکسی را به نام OS2005 توسعه داد که در تبلت نوکیا 770 مورد استفاده نهاده شد. این سیستم عامل در سال 2009، به (Maemo (version 5 تغییر نام داد و در نوکیا N900 استفاده شد. اتحاد مقطعی نوکیا و اینتل و تلفیق میمو و Moblin (یک پروژه لینوکسی دیگر) سیستم عامل میگو را در سال 2010 به وجود آورد. همان سال نوکیا اظهار داشت که نوکیا N8 آخرین گوشی پرچمداری خواهد بود که با سیستم عامل سیمبین معرفی می گردد و گوشی های آینده سری N بر پایه میگو خواهند بود؛ اما در سال 2011 به طرز غیرمنتظره ای پروژه میگو به رغم داشتن ظرفیت های فراوان منحل شد تا با توافق اینتل، نوکیا 9تنها دستگاهی باشد که با سیستم عامل میگو روانه بازار شد. توسعه دهندگان میگو توسط یولا جذب شدند تا با ترکیب دو پروژه لینوکسی Mer و Meego سیستم عامل جدیدی را طراحی نمایند؛ مهندسین سابق نوکیا که در آن موقع با دریافت 25هزار یورو از کار برکنار شدند، امکان استفاده از پتنت های مربوط به میگو را در سیل فیش نداشتند و نمی توانستند همان رابط کاربری موسوم به Harmattan را در سیل فیش پیاده سازی نمایند. با وجود این، با الهام دریافت رابط از کاربری مبتنی بر ژست حرکتی نوکیا، رابط کاربری جدیدی را با استفاده از Qt ،QML ،HTML5و ++C برای جولا طراحی کردند.

سیل فیش تنها در سه دستگاه نه چندان معروف Jala Accione، Jala Accione P و تبلت INOI T8 به صورت پیش فرض نصب شد؛ اما امکان نصب آن به طور رسمی روی سونی اکسپریا X، اکسپریا XA2، اکسپریا XA2 پلاس، XA2 اولترا و Gemini PDA و به طور غیررسمی روی بسیاری از دستگاه ها فراهم شد. این سیستم عامل در حال حاضر به نسخه سوم رسیده و از بلوغ کافی برخوردار است و در عین استقلال از اندروید، از اکثر قابلیت های آن مانند Data Encription و OTG و حتی نصب اپلیکیشن های APK پشتیبانی می نماید و در عین حال از امنیتبالایی نیز برخوردار است.

Aurora OS با Sailfish OS چه ارتباطی دارد؟

Aurora یک کپی یا به عبارت دقیق تر یک fork از سیل فیش است. اپراتور روسی Rostelecom از چهار ماه پیش با آغاز کار روی این سیستم عامل نام روسی Aurora را به آن داد تا تمام سیستم های اداری و دولتی روسیه را تا سال 2021 به آن مجهز کند. شاید بهتر باشد ٰبرای درک بهتر ارتباط این دو سیستم عامل می توانیم نگاهی به ارتباط اندروید و گوگل داشته باشیم.

در اندروید، AOSP (مخفف پروژه متن باز اندروید) به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا هرکدام نسخه یا فورک خود را از آن داشته باشند. گوگل همین کار را نموده و مجموعه اپلیکیشن های خود شامل جیمیل، گوگل Docs، مپس، درایو، کلندر، گوگل پلی، موزیک و گوگل پلی موزیک و... را به آن اضافه نموده است. هیچ یک از این اپلیکیشن ها بخشی از AOSP محسوب نمی شوند؛ بلکه در حقیقت شخصی سازی گوگل از اندروید به شمار می آیند. توسعه دهنده دیگری، مثلا هواوی، می تواند از AOSP استفاده نموده و مجموعه ویژگی ها و اپلیکیشن های خود را به آن اضافه کند. درواقع، شرکت هایی مثل هواوی و شیائومی در چین نسخه ای از اندروید را ارائه می دهند که فاقد هرگونه اپلیکیشن گوگل هستند و جایگزین های چینی در آن ها به صورت پیش فرض نصب هستند.

در مورد Aurora، همان طور که گفته شد با یک فورک از سیستم عامل فنلاندی سیل فیش روبه رو هستیم. از آن جایی که فنلاند و روسیه دو کشور مجزا با مجموعه احتیاجهای مختلف در سیستم عامل موبایل هستند، بعضی ویژگی ها بین سیل فیش و Aurora بدون تغییر مانده و بعضی موارد دست خوش تغییر شده اند. چنان چه روسیه از متن باز بودن سیل فیش بهره نمی برد و نسخه خود را ارائه نمی داد مجبور بود براساس قوانین به شرکت فنلاندی احترام گذاشته و سیل فیش را با همان نام و همان اپلیکیشن های پیش فرض به صورت دست نخورده مورد استفاده قرار دهد. در عوض، نسخه های فورک شده این اجازه را به توسعه دهندگان می دهند که سیستم عامل را به سلیقه و تناسب احتیاج خود شخصی سازی نمایند. بنابراین، Aurora OS همان سیستم عامل مبتنی بر لینوکس سیل فیش است که از تمامی قابلیت های آن پشتیبانی می نماید و در عین استقلال از اندروید به دلیل هسته مشترک با اندروید (یعنی لینوکس) از تمامی قابلیت های آن از جمله اپلیکیشن ها پشتیبانی می نماید.

هواوی که تحت فشارهای دولت آمریکا و قطع روابط با گوگل به شدت به دنبال انتخاب سیستم عامل جایگزین برای گوشی های آینده خود است. علاوه بر توسعه سیستم عامل مبتنی بر اندروید HongMeng مذاکره برای به کارگیری Aurora OS را نیز آغار نموده است. هواوی در حال حاضر اپ استور اختصاصی خود با نام AppGallery را نیز دارد. با وجود این، گزارش ها از مذاکره هواوی با Aptoid برای جایگزینی پلی استور خبر می دهند. از سوی دیگر باتوجه به اینکه Aurora توسط دولت روسیه توسعه داده شده است بعضی تحلیل گران نگرانی های امنیتی را در مورد آن مطرح نموده اند و اتحاد چین و روسیه را چندان به نفع کاربران و داده های آن ها نمی دانند؛ هرچند که سیل فیش به خودی خود کاملا ایمن بوده و از هیچ داده ای بدون اجازه کاربر استفاده نمی نماید. باید دید درنهایت کدام سیستم عامل از لحاظ امنیت و اجرا توجه مقامات هواوی را به خود جلب خواهد نمود و به عنوان سیستم عامل جایگزین در گوشی های این شرکت استفاده خواهد شد.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 214

به "با Sailfish OS جایگزین جدید هواوی برای اندروید آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با Sailfish OS جایگزین جدید هواوی برای اندروید آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید