سردترین کشورهای دنیا

به گزارش دکتر برای تو، هوا که رو به سردی می رود، رفتن زیر یک پتو، کنار آتش با یک فنجان قهوه بسیار لذت بخش است. اما مناطقی در کره زمین وجود دارند که انجام این کارها برای فرار از سرمای فوق العاده کافی نیست.

سردترین کشورهای دنیا

در اغلب نقاط جهان با سرد شدن هوا در نیمه دوم سال اغلب مردم انتظار بارش برف و سرد شدن هوا را دارند، ولی در بعضی از کشورها برودت هوا بیش از حد انتظار است، به طوری که حرارت خورشید و گرمای تابستان نیز تاثیر چندانی بر آن ندارد.

گرینلند

در طول سال، بیشتر مساحت گرینلند را یخ پوشانده است؛ به همین دلیل نور خورشید تاثیر چندانی در گرم کردن هوای این کشور ندارد. در حالی که متوسط دمای هوا در این منطقه، 10 درجه سانتیگراد زیر صفر است، این مقدار در زمستان به 65 درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد. حتی در گرم ترین روزهای تابستان، حداکثر دمای هوا در گرینلند 8 درجه سانتیگراد است. ایستگاه تحقیقاتی North Ice در مرکز صفحه یخی گرینلند دمای منفی 86 درجه سانتیگراد را نیز ثبت نموده است.

قزاقستان

بیشتر تابستان های قزاقستان، دارای آب و هوای مطبوع و گرمی هستند و متوسط دمای هوا در این ایام در حدود 30 درجه سانتیگراد است. اما در فصل زمستان، بارش باران های شدید و نامنظم سبب سرد شدن شدید هوا می گردد. متوسط دمای هوا در زمستان بین -20 تا -30 درجه سانتیگراد است. در بعضی مناطق مانند شهر آستانه (Astana)، دمای هوا به قدری کاهش می یابد که خروج از خانه در شب منجر به از دست دادن انگشت های دست و پا بر اثر سرمازدگی می گردد.

مغولستان

این کشور که در آسیای مرکزی و بین چین و روسیه قرارگرفته به دلیل داشتن چمن زا های وسیع و نیز امپراطوری چنگیز خان، شهرت دارد. با وجود اینکه این کشور دارای چشم اندازهای بی نظیری است، اما گردشگران درباره آب و هوای آن تصور غلطی دارند. متوسط دمای هوای مغولستان در طول زمستان یعنی ماه های اکتبر تا آوریل، زیر صفر درجه است، در حالی که در بقیه ایام سال دمای هوا فقط کمی بالاتر از نقطه انجماد می رود و این به دلیل ارتفاع مغولستان است، چیزی در حدود 4900 فوت بالاتر از سطح دریا. در ماه های ژانویه و فوریه هوا به شدت سرد می گردد و به -30 درجه سانتیگراد می رسد.

فنلاند

فنلاند شمالی ترین کشور اروپا است و از دید مکان نگاری یا (Topography) در مقایسه با سایر کشورهای شمال اروپا، منحصر به فرد است. به دلیل قرار داشتن در مجاورت دریای بالتیک و جریان های اقیانوس اطلس، این کشور در بیشتر ایام سال آب و هوای فوق العاده سردی دارد. زمستان های این منطقه 4 ماه به طول می انجامد و دمای هوا به 45- درجه سانتیگراد نیز می رسد. به خصوص در منطقه لاپلند (Lapland) که در معرض بادهای شدید و گزنده ای قرار گرفته است. در طول زمستان، بخش های جنوبی فنلاند در طول روز فقط شش تا هفت ساعت نور خورشید دریافت می نمایند در حالی که قسمت های شمالی، دوره های تاریکی مداوم 2 ماهه دارند. خوشبختانه اهالی فنلاند تابستان های قابل تحملی را می گذرانند.

چین

گرچه بسیاری از مناطق این کشور در بیشتر ایام سال، آب و هوای مطبوعی را تجربه می نمایند، اما در زمستان شرایط هوا، غیر قابل تحمل می گردد. غیر از چند منطقه در بخش های جنوبی این کشور، بارش شدید برف و رطوبت، شرایط را برای زندگی، بسیار سخت می نماید. بخش های شمالی، غربی و مرکزی چین، پوشیده از برف، سرد خاک یا پرمافروست (Permafrost) و یخ است که منجر به کاهش دمای هوا تا 10- درجه سانتیگراد می گردد. به دلیل عایق بندی ضعیف ساختمان ها و نبود زیرساخت های مناسب گرمایشی، افراد عادی در طی این ماه های سرد سال با مسائل جدی، دست و پنجه نرم می نمایند.

آمریکا

بعضی از داغ ترین مکان های جهان در آمریکا قرار دارند مانند بیابان دره مرگ (Death Valley). اما به دلیل مساحت زیاد، این کشور بعضی از سردترین نقاط سیاره زمین را نیز در خود جای داده است. ایالت های شمالی آمریکا مانند آلاسکا، تقریبا همه ایام سال سرد هستند و دمای هوای آنها به 62- درجه سانتی گراد می رسد. به علاوه، در زمستان بارش مقدار زیادی برف در این مناطق، حمل و نقل را با مشکل روبرو می نماید. اما خوشبختانه ایالت های جنوبی، تابستان های گرم و مطبوعی دارند.

استونی

در مقایسه با سایر کشور های این فهرست استونی هوای به نسبت گرم تری دارد. اما هوای سرد این منطقه نتیجه باران های شدیدی است که موجب کاهش دما می گردد. این کشور زمستان های سرد و خشکی دارد به خصوص در قسمت های جنوب شرقی که دمای هوا بین 3- و 8- درجه سانتیگراد متغیر است و زندگی روزمره را برای اهالی سخت می نماید. تابستان ها هوا بسیار ملایم و مطبوع و دمای هوا در حدود 15 درجه سانتیگراد است.

کانادا

شهرهای مختلف این کشور دمای هوای متفاوتی دارند، اما در مجموع می توان گفت که هوای کانادا بسیار سرد است. دمای هوای دشت های این کشور در روز کمتر از 15 درجه سانتیگراد است و در شب به 40- درجه سانتیگراد می رسد. شهر Snag در Yukon پایین ترین دمای هوا را نه تنها در کانادا بلکه در تمام آمریکای شمالی دارد؛ چیزی در حدود 63- درجه سانتیگراد. شهرهایی مانند اتاوا (Ottawa)، بارش های سنگین برف را تجربه می نمایند طوری که مردم مجبور هستند با اسکی روی یخ کارهای روزمره را انجام دهند. به دلیل وجود زیرساخت های صحیح گرمایشی در شهرها مردم چندان با مشکل سردی هوا و گرم کردن منازل خود روبرو نیستند.

ایسلند

نام ایسلند که ترکیبی از کلمات Ice و Land است به خوبی آب و هوای آن را توصیف می نماید. متوسط دمای هوای این کشور به ندرت به بالای صفر درجه سانتیگراد می رسد و در بخش های شمالی 10- درجه سانتیگراد، بهترین هوایی است که می توانید انتظار داشته باشید. بادهای سرد قطبی بر تاثیرات فعالیت های آتشفشانی و جریان های اقیانوسی و گرم Gulf Stream غلبه نموده و سبب سرد ماندن هوای این منطقه می شوند. گاهی اوقات در زمستان، دمای هوای این منطقه به پایین تر از 40- درجه سانتیگراد می رسد و همین دلیل مهمی بر کم جمعیت بودن این ناحیه است.

روسیه

وجود پهنه های وسیعی از فضاهای باز در روسیه این کشور را به مکانی بادخیز تبدیل نموده است. همین به تنهایی می تواند موجب کاهش شدید دمای هوا در طول سال گردد. علاوه بر این حداقل 8 ماه در سال در روسیه باران و برف می بارد. همین دو عامل سبب می شوند که متوسط دمای هوا در این منطقه در زمستان به 27- درجه سانتیگراد و در تابستان به 8 درجه سانتیگراد برسد. صاحبان وسایل نقلیه، ماشین های خود را ساعت ها روشن می گذارند، چون خاموش کردن آن در این هوای سرد باعث می گردد که دیگر روشن نگردد.

سردترین روستای جهان هم در روسیه قرار گرفته است. دمای هوا در اویمیاکن (Oymyakon) به 71- درجه سانتیگراد نیز می رسد. در این منطقه، هوا به قدری سرد است که دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی های موبایل به درستی کار نمی نمایند و به دلیل عدم امکان لوله کشی زیر زمینی، سرویس بهداشتی خانه ها در بیرون از ساختمان قرار گرفته است. آب مورد احتیاج اهالی، به وسیله تانکرهایی خارج از منطقه، تامین می گردد زیرا تمام منابع آب روستا، یخ می زنند. تهیه قبر برای مراسم تشییع جنازه سه روز طول می کشد، زیرا خاک یخ زده باید با زغال سنگ داغ ذوب گردد و برای کندن قبر آماده گردد. بسیاری از شهرهای روسیه مانند یاکوتسک (Yakutsk) و ورخویانسک (Verkhoyansk)، دارای هوای بسیار سردی هستند.

نروژ

در مقایسه با سایر کشور های این فهرست، نروژ به سبب قرار دریافت در معرض جبهه های هوای گرم و جریان های اقیانوسی، دارای هوای مطبوعی است. اما به هر حال مجاورت با قطب شمال، موجب سرد شدن هوا در بیشتر ایام سال می گردد. در ماه های تابستانی ژوئن، جولای و آگوست دمای هوا تا 16 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. اما در بقیه ایام سال دمای هوا بین 8 تا 40- درجه سانتیگراد متغیر است. باران های مکرر و شدید و باد و طوفان، زمستان ها را غیر قابل تحمل می نماید.

قطب جنوب

اگرچه قطب جنوب یک کشور مجزا نیست، اما این قاره طبق معاهدات دیپلماتیک، به تعداد زیادی از کشور ها تعلق دارد. این ناحیه سردترین جای جهان قرار گرفته است و تقریباً هیچ وقت نورآفتاب را نمی بیند؛ به همین دلیل متوسط دمای هوای آن 83- درجه سانتیگراد است که در سردترین شرایط به 93- درجه نیز می رسد. این هوای فوق العاده سرد سبب می گردد که این بیابان برفی، برای زندگی بشر به هیچ وجه مناسب نباشد. کاشفانی که در قطب زندگی می نمایند، در صورت بیرون ماندن در این جهنم یخی به سادگی خواهند مرد. گرچه بسیاری از افراد از رفتن به این مکان ها اجتناب می نمایند و به اسکی کردن روی زمین های اسکیت قانع هستند، افراد ماجراجو می توانند برای سفر به این مناطق برنامه ریزی نمایند و از دیدن مناظر تماشایی لذت ببرند.

منبع: کجارو / sciencestruck.com
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 734

به "سردترین کشورهای دنیا" امتیاز دهید

3 کاربر به "سردترین کشورهای دنیا" امتیاز داده اند | 3.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردترین کشورهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید