انتقال مربی در نیم فصل؛ احساسات طرفداران شهر خودرو چه می گردد؟!

به گزارش دکتر برای تو، قابل فهم است که به مالک باشگاه شهرخودرو گفته شده باشد در شرایط خاصی به سر می بریم تا با انتقال موافقت کند اما آیا جذب مربی شاغل و در میانه فصل مرسوم و اخلاقی است؟

انتقال مربی در نیم فصل؛ احساسات طرفداران شهر خودرو چه می گردد؟!

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

خبرنگاران؛ امیرحسن خدیر- در گیر و دارِ اخبار تکان دهندۀ این روزها که احساسات مردم را جریحه دار نموده پرداختن به یک رخداد ورزشی در دنیای فوتبال، شاید بد سلیقگی به حساب آید ولی چاره ای نیست.

اتفاق این است که در میانۀ فصل، سرمربی یک تیم لیگ رجحان به تیم دیگر منتقل و جایگزین مربی خارجی شده است. (یحیی گل محمدی از تیم شهر خودرو به پرسپولیس)

هر قدر رفتن آندره آ استراماچونی ایتالیایی از استقلال پرسر و صدا بود و فرایند جانشینی او طولانی و پر تنش شد، رفتن گابریل کالدرون آرژانتینی از پرسپولیس بی سر و صدا و انتخاب جانشین او سریع انجام شد.

هر چند طرفداران پُرشمار پرسپولیس از سرعت معین تکلیف خُرسندند و در میان گزینه های ایرانی یحیی گل محمدی را مناسب تر می دانند اما در این نوشته از منظر تیم شهر خودرو و طرفدارانی که دل بسته بودند و دربارۀ اصل این کار - استخدام مربی تیمی دیگر و در حال کار و نه بدون تیم و اخراجی- می نویسم با اشاراتی تاریخی.

آقای حمیداوی مالک باشگاه شهر خودرو گفته است: برای موافقت با جدایی گل محمدی، فشار بوده آن هم فشار خیلی قوی. آقای انصاری فر گفته فشار از جانب من نبوده. درست است اما فشار از قسمت های دیگر وارد شده است.

او دربارۀ بحث مالی و نفع خود از انتقال سرمربی هم گفته است: باشگاهی که 50 میلیارد تومان هزینه نموده به خاطر 3 میلیارد راضی به از دست دادن سرمربی خود می گردد؟! پس ما محتاج پول نیستیم.

روشن است که فشار از کجا وارد شده و چرا مالک باشگاه شهرخودرو به آن تن داده است.

برای این که تصور نگردد بحث پرسپولیس و سامان دریافت آن از حیث مربی مطرح است یادآوری انتقال فیروز کریمی از استقلال اهواز به استقلال در سال 1386 هم خالی از لطف نیست. اتفاقی که در کارنامۀ او نقطۀ مثبتی به حساب نمی آید هر چند که به خاطر انتقال از استقلال اهواز به استقلال (تهران) این توجیه ارایه می شد که درون خانوادگی است هر چند تنها در نام است و ارتباط ارگانیک نداشتند.

آقای انصاری فر مدیر عامل پرسپولیس گفته جا به جایی امری مرسوم در دنیاست. اتفاقا می خواهم بگویم در نیم فصل و در بین دو رقیب مرسوم نیست. قانونی هست اما مرسوم نیست.

پس مشکل اول در همان فشار است که در نگاه اول این تصور شکل می گیرد که از جانب وزیر ورزش یا وزیر صنعت اِعمال شده است.

مشکل دوم در این که سراغ مربی بیکار یا اخراج نشده نرفتند. مربی تیم دیگر و رقیب و دارای بخت قهرمانی و در گیر ودار باشگاه های آسیا را به کار دریافتد و اینجا بحث طرفداران شهر خودرو و سرمایه گذاران این تیم در میان است.

به یاد آوریم بارسلون مربی خود را خارج کرد و طرفداران خواستار به کار دریافت ژاوی بودند اما او بر تعهد خود تأکید ورزید. آیا بارسلون پول نداشت تا با رقم بالا به السد پیشنهاد بدهد؟

آری، رئال، سراغ زیدان رفت. اما کدام زیدان؟ زیدانی که تیم نداشت. شاید هم اصرار آقای انصاری فر برای جذب یک مربی تیم دار و در همین لیگ به خاطر طعنه های امثال حسن روشن باشد که هر وقت مربی خارجی آوردند، گفت: اگر مربی خوبی بود که تیم داشت! چه بسا با این نگاه سراغ یک مربی شاغل و رقیب و البته با سابقه بازی و مربی گری در خود پرسپولیس رفتند.

مالک باشگاه می گوید فشار بوده و انصاری فر می گوید نبوده. امکان این که هر دو راست بگویند منطقاً منتفی است. ضمن این که چگونه می توان پذیرفت تیمی که 50 میلیارد تومان هزینه نموده و یک هفته بعد در آسیا بازی دارد راضی به انتقال یک بارۀ کادر مربی گری به خاطر 3 تا 6 میلیارد تومان گردد؟

سوء تفاهم نگردد. بحث بر شخص آقای گل محمدی و توانایی های او نیست. بحث اخلاق است که این همه ادعا می کنیم و برای آن منشور نوشته و کمیته تشکیل داده ایم. از استقلال و فیروز کریمی هم نوشتم که البته برای او خوش یُمن هم نبود.

فشار به یک باشگاه برای موافقت با از دست دادن سرمربی پیروز و نادیده دریافت احساسات طرفداران آن تیم و به کار گیری مربی شاغل در تیم دیگراین شایبه را ایجاد می نماید که در این میان اخلاق حرفه ای فدا شده است.

یادمان هست در آستانۀ همین جام جهانی اخیر سرمربی تیم ملی فوتبال اسپانیا (لوپتگی) با رئال مذاکره کرد و برکنار شد. چرا؟ چون تیم داشت. نمی توانی تیمی داشته باشی و با دیگری مذاکره کنی. البته می توانی اما اخلاقی نیست.

وقتی پوچتینو با تاتتهام بهترین نتایج را به دست می آورد و رئال با لوپتگی در اُفت بود، برای بعضی این پرسش مطرح بود که چرا رئال ثروتمند، پوچتینو را نمی خرد در حالی که همه جا مطرح بود؟ منظور این است که طرح در رسانه ها توجیه کاری از این دست نیست و دو طرف تن نمی دهند کما این که پرز رییس رئال هم وارد این فرایند نشد و این کار را نکردند و جالب این که پوچتینو هم پاداش خود را از کائنات گرفت و به فینال جام باشگاه های اروپا راه یافت!

قابل فهم است که به مالک باشگاه شهرخودرو گفته شده باشد در شرایط خاصی به سر می بریم تا با انتقال موافقت کند. اما این که آقای انصاری فر بگوید مرسوم است برخورنده است چون اتفاقاً مرسوم نیست که در نیم فصل مربی تیم دیگری در بالای جدول را با فشار و به رغم میل مالک و سرمایه گذار استخدام نمایند.

آنچه مرسوم است جابه جایی بازیکن است نه مربی و تازه برانکو ایوانکویچ برای انتقال در نیم فصل هم چندان فشار نمی آورد و می گفت اگر بازیکن خوبی باشد یا از دست نمی دهند یا رقم بالایی مطالبه می نمایند و هیچ یک برای باشگاه خوب نیست.

منبع: عصر ایران
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 693

به "انتقال مربی در نیم فصل؛ احساسات طرفداران شهر خودرو چه می گردد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال مربی در نیم فصل؛ احساسات طرفداران شهر خودرو چه می گردد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید